Постанова від 20.05.2024 по справі 120/8732/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/8732/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Томчук А.В.

Суддя-доповідач - Полотнянко Ю.П.

20 травня 2024 року м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Смілянця Е. С. Драчук Т. О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області), в якій просив:

- визнати протиправними дії щодо відмови у перерахунку та виплаті з 01.12.2021 раніше призначеної пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення військовослужбовців на умовах в порядку та розмірі грошового забезпечення з урахуванням оновленої довідки Начальника центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля (останнього місця проходження служби) від 29.12.2022 № 132, виданої на підставі постанови КМУ від 20.01.2021 № 29 для перерахунку пенсії у відповідності до вимог ст. 43 і 63 ЗУ № 2262-ХІІ; положень постанови КМУ від 30.08.2017 № 704;

- зобов'язати провести з 01.12.2021 перерахунок та виплату основного розміру пенсії позивача на підставі довідки Начальника центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля (останнього місця проходження служби) від 29.12.2022 № 132, виданої на підставі постанови КМУ від 20.01.2021 № 29 для перерахунку пенсії у відповідності до вимог ст. 43 і 63 ЗУ № 2262-ХІІ; положень постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 13.09.2023 у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та з 2009 року отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 22.11.2021 у справі № 120/12204/21-а визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.04.2019, з урахуванням при її обчисленні у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.08.2021 № ХЛ64627. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, на підставі виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки від 13.08.2021 № ХЛ64627, з врахуванням при її обчисленні у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням виплачених сум пенсії.

У лютому 2023 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля від 29.12.2022 № 132 про розмір його грошового забезпечення станом на 01.12.2021 за посадою (інженер), яку він займав на день звільнення зі служби - 13.12.2002.

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області листом від 06.03.2023 відмовило позивачу здійсненні відповідного перерахунку у зв'язку з відсутністю правових підстав.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії, який пов'язаний із зміною складових грошового забезпечення, проводиться виключно на підставі наданих документів уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств, яким, у випадку позивача є ІНФОРМАЦІЯ_2 , а не Центр прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля Національного центру управління та випробування космічних засобів Державного космічного агентства України, оскільки позивач звільнений з військової служби наказом Міністра оборони України і пенсію отримує відповідно до Закону № 2262-XII. Доказів звернення позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо видачі оновленої довідки (у формі, затвердженій додатком 2 до Порядку № 45) про грошове забезпечення станом на 01.12.2021 для перерахунку пенсії, суду не надано.

Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції та зазначає наступне.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ).

Положеннями ч.1 ст.63 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно із ч.2 ст.63 Закону №2262-XII якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, у разі зміни обставин, що впливають на визначення розміру пенсії окремого пенсіонера з числа військовослужбовців (наприклад, зміни групи інвалідності, збільшення вислуги років, набуття права на встановлені Законом №2262-XII підвищення та надбавки), такий пенсіонер має право подати додаткові документи для проведення відповідного перерахунку пенсії.

В той же час підвищення грошового забезпечення є підставою для перерахунку пенсії відповідних категорій військовослужбовців. В такому випадку перерахунок пенсій віськовослужбовцям відповідної категорії здійснюється відповідно до положень ч.4 ст.63 Закону №2262-XII.

З матеріалів справи встановлено, що підставою для звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії є видача довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2021 року Центром прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля.

Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення ч.4 ст.63 Закону №2262-XII.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Згідно із п.1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно із п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абз.9 п.3 Порядку №45 в редакції, чинній до 28.08.2019, особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №784 "Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" внесено зміни до абз.9 п.3 Порядку №45.

Згідно із абз.9 п.3 Порядку №45 в редакції, чинній з 28.08.2019, особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків (абзац 9 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №784 "Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").

Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону (2262-12) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Форма довідки про суму грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії затверджена додатком 2 до Порядку №45.

Аналізуючи доводи апеляційної скарги щодо наявності правових підстав для перерахунку пенсії позивачу відповідно до довідки №132 виданої Центром прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля від 29.12.2022, колегія суддів враховує наступне.

Як слідує з матеріалів справи, довідка №132 видана Центром прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля від 29.12.2022 (а.с. 9) не відповідає формі, затвердженій додатком 2 до Порядку № 45.

Крім того, на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії чинною є редакція абзацу 9 пункту 3 зі змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 784 "Про внесення змін до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

При цьому сам позивач у позовній заяві зазначає, що попередній перерахунок пенсії позивача здійснювався саме на підставі довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З урахуванням наведеного, судом першої інстанції вірно зауважено, що перерахунок пенсії, який пов'язаний із зміною складових грошового забезпечення, проводиться виключно на підставі наданих документів уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств, яким, у випадку позивача є ІНФОРМАЦІЯ_2 , а не Центр прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля Національного центру управління та випробування космічних засобів Державного космічного агентства України, оскільки позивач звільнений з військової служби наказом Міністра оборони України і пенсію отримує відповідно до Закону № 2262-XII.

Доказів звернення позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо видачі оновленої довідки (у формі, затвердженій додатком 2 до Порядку № 45) про грошове забезпечення станом на 01.12.2021 для перерахунку пенсії, суду не надано.

Колегія суддів звертає увагу, що в довідці Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля від 29.12.2022 року №132 міститься посилання на те, що підставою для її видачи є постанова Кабінету Міністрів України від 20.01.2021 №29 "Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери".

Так, вказаною постановою Примітку 1 до додатка 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (Офіційний вісник України, 2002 р., № 36, ст.1699; 2005 р., № 34, ст.2064) після абзацу третього доповнено новим абзацом такого змісту:

"Посадові оклади (тарифні ставки) з 1 січня 2021 р. розраховуються виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду - 2670 гривень, з 1 грудня 2021 р. - 2893 гривні."

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2020 року № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" визначено, що умови оплати праці, посадові оклади (ставки заробітної плати) та ставки погодинної оплати праці, визначені цією постановою, поширюються на відповідні категорії працівників (невійськовослужбовців і тих, що не мають звань рядового і начальницького складу) всіх бюджетних установ, закладів та організацій незалежно від відомчого підпорядкування.

Тобто, видана Центром прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля Національного центру управління та випробовувань космічних засобів Державного космічного агентства України довідка від 29.12.2022 №132 не може слугувати підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача, оскільки фактично вона видана на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2021 №29 "Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери", якою внесено зміни до постанови КМ України від 30.08.2002 №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», яка не регулює питання грошового забезпечення військовослужбовців.

Таким чином, надаючи оцінку викладеному, колегія суддів приходить до висновку, що довідка Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля Національного центру управління та випробувань космічних засобів Держаного космічного агентства України від 29.12.2022 №132 складена на підставі нормативно-правового акта, який не підлягає застосуванню в межах спірних правовідносин, у зв'язку з чим вказана довідка не має юридичного значення для цілей перерахунку пенсії військовослужбовцю та не створює для пенсійного органу обов'язків щодо її застосування для цілей перерахунку пенсії позивачу.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 28 лютого 2023 року по справі № 640/17917/19 та від 13 грудня 2023 року у справі №320/5213/19.

З урахуванням наведеного колегія суддів вважає, що відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії позивачу згідно з довідкою від 29.12.2022 № 132, виданою Центром прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

Колегія суддів також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції надав належну оцінку наявним у справі доказам та зробив правильний висновок щодо відмови у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного судового рішення вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване судове рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2023 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Смілянець Е. С. Драчук Т. О.