Рішення від 21.05.2024 по справі 520/9491/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

21 травня 2024 року № 520/9491/24

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, м. Харків, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

установив:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, у якому просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо незастосування індексації пенсії за 2024 рік у зв'язку з обмеженням максимального розміру пенсії і невиплати пенсії з індексацією відповідно Постанови КМУ №185 від 23.02.2024 року з 1 березня 2024 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати і виплачувати пенсію, розмір якої на момент призначення становив 90 % сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням індексації базового ОСНП розмірі 1,0796, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" з 01 березня 2024р. та з урахуванням вже виплачених сум;

стягнути судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1211,20 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача з обмеження розміру пенсії максимальним розміром при перерахунку з 1 березня 2024 року є протиправними та незаконними, що зумовило звернення до суду з зазначеним позовом.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, надав відзив на позовну заяву відповідно до якого просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2023 по справі №520/24644/23, проведено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022 року у розмірі 90 % сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром. Розмір пенсії позивача після перерахунку склав 25613.73 грн. У перерахованому розмірі пенсія виплачується з 01.01.2024 року. Відповідач зауважив, що перерахунок щодо індексації пенсії з 01.03.2024 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23 лютого 2024 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", було проведено із додержанням норм діючого законодавства, з урахуванням індексації з 01.03.2022. відповідно постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 № 118, та індексації з 01.03.2023, відповідно постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24.02.2023 № 168 та з урахуванням зафіксованого згідно рішення суду максимального розміру пенсії.

Дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області та отримує пенсію, призначену відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2023 № 520/24644/23 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо застосування при перерахунку пенсії обмеження максимального розміру пенсії і невиплати пенсії відповідно до Постанови КМУ №118 від 16.02.2022р. з 1 березня 2022 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області з 01 березня 2022 року перерахувати і виплачувати ОСОБА_1 пенсію, розмір якої на момент призначення становив 90 % сум грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022р. №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році та з урахуванням вже виплачених сум.

За вищезазначеним рішенням відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача, що підтверджено відповідним перерахунком пенсії позивача.

Відповідно до Протоколу перерахунку з 01.01.2024 року загальний розмір пенсії позивача складає 27113,73 грн, в тому числі, основний розмір пенсії (90 відсотків грошового забезпечення) 22468,18 грн, індексація базового ОСНП 2022 (22468,18*0,140) 3145,55 грн, індексація базового ОСНП 2023 (25613,73*0,1970) 1500,00 грн. Підсумок пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії становить 25613,73 грн.

Позивач звернулась до відповідача з заявою від 27 лютого 2024 року відповідно до якої просила при надходженні відповідних розпоряджень КМУ по постанові №185 від 23.02.2024 р. провести індексацію пенсії за 2024 рік, про розмір індексації і з якого моменту вона буде нарахована, просила направити їй довідку.

Листом від 26.03.2024 року №8958-7055/К-02/8-2000/24 відповідач повідомив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" головним управлінням з 01.03.2024 основний розмір пенсії проіндексовано з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,0796 та визначеного постановою граничного розміру у межах визначеного Законом максимального розміру

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.2 Закону України від 03.07.1991 №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі по тексту - Закон №1282-XII) пенсії є одним із об'єктів індексації грошових доходів населення. У вказаній статті також зазначено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 1,2 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" за №185 від 23.02.2024 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796; з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Зі змісту протоколу про перерахунок пенсії встановлено, що позивачці станом на 01.03.2024 року нараховано основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення у розмірі 22468,18 грн, з урахуванням індексації базового ОСНП 2022- 3145,55 грн. (22468,18х 0,140), з урахуванням індексації базового ОСНП 2023- 1500грн. (25613,73х 0,1970); з урахуванням індексації базового ОСНП 2024- 1500грн. (27113,73х 0,0796) , підсумок пенсії (з надбавками) складає 28613,73 грн з урахуванням максимального розміру до виплати 25613,73 грн (у межах розміру пенсії визначеної після перерахунку на виконання рішення суду у справі 520/24644/23).

Отже, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з урахуванням індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022, постанови Кабінету Міністрів України №168 від 16.02.2023 та постанови Кабінету Міністрів України №185 від 24.02.2024, з обмеженням виплати загальної суми щомісячної пенсії максимальним розміром.

Суд враховує, що обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, вперше введено в дію Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011.

Відповідно до ст.2 Закону №3668-VI, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до законів України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас, Законом №3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч.7 ст.43 Закону №2262-XII.

Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.

Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016, яким визнав таким, якими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом №3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону №3668-VI.

Тобто, положення ч.7 ст.43 Закону №2262-XII та положення ч.1 ст.2 Закону №3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII) та є однаковими за змістом.

Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII.

При цьому положення ст. 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон №2262-XII), які дублюють зміст ч.7 ст.43 Закону №2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Отже, на момент виникнення спірних правовідносин наявна колізія між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 та Законом №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців, оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення у частині обмеження пенсії максимальним розміром та явно суперечать один одному.

У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових "прогалин" щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

З урахуванням вказаного вище, в спірних правовідносинах застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.

Аналогічний правий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 та від 11.07.2022 у справі №620/613/21.

Таким чином, оскільки визнано неконституційними положення частини 7 статті 43 Закону №2262-XII, якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, та відсутність правових підстав для застосування до спірних відносин положень Закону №3668-VI, то дії відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром з 01.03.2024 є протиправними.

Щодо вимоги виплачувати пенсію, то в цій частині вимог позов задоволенню не підлягає, оскільки вимоги є таким, що спрямовані на майбутнє, тоді як з урахуванням положень ст. 5 КАС України захисту підлягає порушене право.

Суд також зазначає, що пенсія позивачу перерахована на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року №185 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" з 01 березня 2024р. і тому числі з урахуванням 90% сум грошового забезпечення, проте її виплата проведена із застосуванням обмеження максимального розміру, отже в цій частині вимог позов задоволенню не підлягає.

Враховуючи вищенаведене та положення ст. 9 КАС України, оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 210 КАС України, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог частково шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо виплати нарахованої позивачу пенсії з 01.03.2024 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 " Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" з обмеження максимальним розміром та зобов'язання здійснити відповідні дії.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку визначеному ст.139 КАС України

Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо виплати нарахованої ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2024 з обмеженням максимальним розміром.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату нарахованої ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2024 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині вимог позов задоволенню не підлягає

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області судовий збір у сумі 1000 (одна тисяча) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.

Суддя Зоркіна Ю.В.