Рішення від 21.05.2024 по справі 440/4144/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/4144/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/4144/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

03.04.2024 ОСОБА_1 направив до Полтавського окружного адміністративного суду позов, що заявлений до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУПФ), в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині непризначення йому пенсії на пільгових умовах з дати подачі первісної заяви про призначення пенсії, зобов'язавши при цьому ГУПФ призначити пенсію ОСОБА_1 з дати подачі первісної заяви про призначення пенсії від 11.02.2021, з урахуванням страхового стажу, набутого ним за період з 17.04.2015 по 26.04.2016.

В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, який не призначив йому пенсію на пільгових умовах з дати первинного звернення та не зарахував до страхового стажу період проходження військової служби в зоні проведення антитерористичної операції на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески від 20.06.2023 №921 за період з 17.04.2015 по 26.04.2016.

Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 позову заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, порядок розгляду якої визначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позов відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову з підстав відсутності необхідного страхового стажу на дату виникнення права на призначення пенсії, оскільки документи, які необхідні для підтвердження страхового стажу, були надані позивачем після спливу трьохмісячного терміну, встановленого законодавством. Зауважив, що позов підлягає залишенню без розгляду, оскільки з вимогою призначити пенсію з дати первісної подачі заяви про призначення пенсії, тобто з 11.02.2021, позивач звернувся поза межами шестимісячного строку. Крім того, представник відповідача просив суд залучити до розгляду справи №440/4144/24 в якості співвідповідачів ГУПФ у Вінницькій області, ГУПФ в Житомирській області та ГУПФ в Івано-Франківській області, які свого часу здійснювали розгляд заяв ОСОБА_1 .

У відповіді на відзив позивач навів доводи аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Одразу ж вирішуючи клопотання відповідача про залишення без розгляду позовної заяви, суд звертає увагу на обставини того, що при вирішенні питання про відкриття провадження у справі за цим позовом суд в ухвалі від 10.04.2024 вже встановив, що позовна заява подана у строк встановлений законом. З огляду на вищевикладене заява щодо залишення без розгляду позову у справі №440/4144/24 задоволенню не підлягає.

З приводу залучення співвідповідачів суд звертає увагу на те, що предмет спору зводиться до встановлення обставин правомірності непризначення пенсії позивачу на пільгових умовах з дати первісної подачі заяви 11.02.2021, яка розглядалася саме в ГУПФ в Полтавській області. Тож суд не знайшов об'єктивних підстав для залучення інших учасників в особі ГУПФ у Вінницькій області, ГУПФ в Житомирській області та ГУПФ в Івано-Франківській області, питання про правомірність рішень яких не охоплюється предметом спору, з огляду на що суд залишає без задоволення і це клопотання.

Розгляд справи здійснюється судом в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до ГУПФ із заявою за призначення/перерахунок пенсії від 11.02.2021.

Рішенням відділу призначення пенсій (Полтавський район) Управління пенсійного забезпечення ГУПФ №306 від 15.02.2021 відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу на дату досягнення пенсійного віку (02.02.2018), підтвердженого в установленому законодавством порядку (а.с. 14).

02.06.2021 ОСОБА_1 повторно звернувся до ГУПФ із заявою за призначенням/перерахунком пенсії (а.с. 51-52).

Рішенням ГУПФ в Харківській області (за принципом екстериторіальності) №163850003425 від 08.06.2021 відмовлено у призначенні пенсії (а.с. 40) з підстав того, що до стажу не зараховано період проходження військової служби в зоні проведення АТО з 17.04.2015 по 26.04.2016, оскільки форма довідки про грошове забезпечення від 16.05.2016 №715 не відповідає додатку 2 Порядку подання та оформлення документів та відсутні відомості про сплату страхових внесків (єдиного податку). Страховий стаж становить 16 років 9 місяців 21 день, якого недостатньо для призначення пенсії за віком на дату досягнення пенсійного віку.

Позивач, вважаючи протиправною відмову ГУПФ в Харківській області у призначенні пенсії та зарахуванні стажу роботи, яка набула форму рішення №163850003425 від 08.06.2021, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 15.12.2021 у справі №440/9991/21 суд визнав протиправним та скасував рішення ГУПФ в Харківській області №163850003425 від 08.06.2021, зобов'язав ГУПФ в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.06.2021 за призначенням/перерахунком пенсії, з урахуванням висновків суду.

На виконання судового рішення ГУПФ в Харківській області повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 02.06.2021 та прийнято рішення від 01.12.2022 за №163850003425 про відмову у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Мотивуючи це рішення, пенсійний орган зазначив, що у поданих ОСОБА_1 документах відсутня довідка, яка відповідає вимогам додатку №2 Порядку №637. Надана ж довідка від 16.05.2016 №712 не відповідає вимогам довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.02.2021 №3-1, у зв'язку з чим відсутні підстави для зарахування періоду проходження служби з травня 2015 року по грудень 2015 року. На підставі наданих документів та враховуючи індивідуальні відомості про застраховану особу страховий стаж ОСОБА_1 складає 16 років 09 місяців 21 день (а.с. 65).

Рішення ГУПФ в Харківській області від 01.12.2022 за №163850003425 позивач не оскаржував.

Після досягнення 65-річного віку ОСОБА_1 втретє звернувся до ГУПФ в Полтавській області із заявою від 31.03.2023 про призначення пенсії за віком (а.с. 55-56).

Рішенням ГУПФ у Вінницькій області (за принципом екстериторіальності) від 10.04.2023 №163850003425 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до ч. 3 ст. 26 Закону з 02.02.2023 після досягнення 65-річного віку з урахуванням страхового стажу 16 років 9 місяців 21 день (а.с. 41-42).

Як пояснив у відзиві представник відповідача, до страхового стажу не враховано період навчання з 01.09.1975 по 31.08.1976 у Київському інституті інженерів цивільної авіації, оскільки диплом про навчання НОМЕР_1 виданий на ім'я ОСОБА_1 . Листом Національного авіаційного університету від 05.10.2021 №01-02/3136 підтверджено факт навчання ОСОБА_1 , що не відповідає паспортним даним (згідно з паспортом прізвище - ОСОБА_3 ). Період служби у Військовій частині НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 ) з 17.04.2015 по 26.04.2016 не враховано до стажу відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю доказів сплати внесків до Пенсійного фонду України, тоді як надана до заяви довідка про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески від 30.08.2021 №713 не відповідає формі довідки, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 04.02.2021.

27.07.2023 позивач звернувся до ГУПФ із заявою щодо перерахунку пенсії на підставі п. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 53-54).

Як видно з розписки-повідомлення, до заяви про перерахунок пенсії додано довідку про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за період з 17.04.2015 по 26.04.2016 від 20.06.2023 №921, яка, на думку пенсійного органу, відповідала формі довідки, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 04.02.2021, у зв'язку з чим ГУПФ в Житомирській області (за принципом екстериторіальності) здійснено перерахунок пенсії та зараховано до страхового стажу та заробітної плати період проходження військової служби з 17.04.2015 по 26.04.2016. Страховий стаж з 01.08.2023 склав 17 років 10 місяців 21 день.

Як зазначив відповідач, для зарахування до стажу проходження військової служби у період бойових дій на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці відсутні підстави, оскільки заявник не надав довідку, що відповідає додатку №2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

Крім того, позивач 22.12.2023 звертався до ГУПФ із заявою довільної форми, в якій просив долучити до стажу періоди з 01.09.1975 по 03.09.1976 та з 17.04.2015 по 26.04.2016 та призначити йому пенсію з 01.02.2021 (а.с. 50).

У відповідь заступник начальника ГУПФ ОСОБА_4 листом від 08.01.2024 №680-30639/К-02/8-1600/24 (а.с. 43-44) повідомила, що на даний час згідно з матеріалами пенсійної справи страховий стаж ОСОБА_1 складає 17 років 4 дні. Коефіцієнт стажу - 0,17000. Заробітна плата обчислена за період з 01.10.1987 по 30.09.1992 та, за даними персоніфікованого обліку, - з 01.04.2016 по 28.02.2018. Індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,46824. За таких умов розмір пенсії становить 4395,30 грн (2093,00 грн х 210%), де 974,05 грн - розмір пенсії за віком (12236,71 грн х 0,46824 х 0,17000); 42,55 грн - доплата до пенсії при неповному стажі; 523,25 грн - підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2093,00 грн); 40,00 грн - цільова допомога учасника бойових дій; 2815,45 грн - державна адресна допомога УБД (до 210% від 2093,00 грн).

10.01.2024 позивач звернувся до ГУПФ із заявою щодо перерахунку пенсії, вид перерахунку: зміна страхового стажу набутого до 01.01.2004 (а.с. 75-76). До заяви позивач додав рішення Полтавського районного суду від 08.11.2023 у справі №545/3665/23 про встановлення факту належності ОСОБА_1 довідки №01-02/3136, виданої Національним авіаційним університетом від 05.10.2021, якою підтверджено факт його навчання з 01.09.1975 по 31.08.1976 у Київському інституті інженерів цивільної авіації.

Вказана заява була розглянута за принципом екстериторіальності ГУПФ в Івано-Франківській області, рішенням якого здійснено перерахунок пенсії та зараховано до стажу позивача період навчання з 01.09.1975 по 31.08.1976. Страховий стаж склав 18 років 10 місяців 21 день.

Крім того, у відповідь на чергове звернення ОСОБА_1 від 23.01.2024 щодо терміну призначення пенсії ГУПФ в Полтавській області листом від 19.02.2024 №4137-1981/К-02/8-1600/24 повторно повідомлено про те, що підстави для призначення пенсії за віком з 02.02.2021 відсутні у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу на дату виникнення права на призначення пенсії. Одночасно зазначено, що внаслідок проведених перерахунків пенсії згідно з додатково наданими документами страховий стаж ОСОБА_1 з 01.01.2024 становить 18 років 10 місяців 21 день (а.с. 44).

Вважаючи протиправною бездіяльність ГУПФ в Полтавській області щодо непризначення пенсії на пільгових умовах з дати подачі первісної заяви про призначення пенсії, тобто з 11.02.2021, з урахуванням страхового стажу, набутого за період з 17.04.2015 по 26.04.2016, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

З 01.01.2004 таким законом є, насамперед, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-IV).

Відповідно до ст. 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

За приписами ч. 1 ст. 9 Закону №1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: по 31 грудня 2018 року - від 15 до 25 років (ч. 2 ст. 26 Закону №1058-IV).

За приписами частини четвертої статті 26 Закону №1058-IV, у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, необхідного страхового стажу на дату досягнення віку, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу, визначеного частинами першою - третьою цієї статті на дату досягнення відповідного віку. Наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою - третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.

Статтею 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі - Закон №2232) визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 статті 2 Закону №2232 передбачені види військової служби, до яких, зокрема віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2.3 розділу 2 наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20.10.2014 №1294/2607, передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Окреслюючи предмет спору у цій справі, суд виходить з того, що суперечка між сторонами виникла у зв'язку з бездіяльністю ГУПФ в Полтавській області, як на думку позивача, в частині непризначення з 11.02.2021 пенсії за віком з урахуванням страхового стажу за період з 17.04.2015 по 26.04.2016, набутого за час участі в антитерористичній операції.

Однак, як встановлено судом вище, заява ОСОБА_1 від 11.02.2021 була розглянута ГУПФ в Полтавській області, за результатами чого прийнято рішення від 15.02.2021 №306 про відмову у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу на дату досягнення пенсійного віку (02.02.2018), підтвердженого в установленому законодавством порядку. Пенсійний орган під час розгляду не взяв до уваги довідку про грошове забезпечення від 16.05.2016 №712, видану військовою частиною пв НОМЕР_3 ( НОМЕР_2 ) Міністерства оборони України, оскільки така не відповідала додатку 2 Порядку подання та оформлення документів та з огляду на відсутність відомостей про сплату страхових внесків (єдиного податку).

У свою чергу ОСОБА_1 рішення ГУПФ в Полтавській області від 15.02.2021 №306 про відмову в призначенні пенсії за віком не оскаржував, оцінка довідці військової частини пв НОМЕР_3 ( НОМЕР_2 ) Міністерства оборони України про грошове забезпечення від 16.05.2016 №712, мотивам та підставам для відмови у призначенні пенсії судом не надавалася.

Лише наступне рішення, яке прийняте за принципом екстериторіальності ГУПФ в Харківській області від 08.06.2021 №163850003425 про відмову у призначенні пенсії за віком, ОСОБА_1 оскаржив до Полтавського окружного адміністративного суду, рішенням від 15.12.2021 якого у справі №440/9991/21 було зобов'язано ГУПФ в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.06.2021 за призначенням/перерахунком пенсії.

Суд у справі №440/9991/21 дійшов висновку про те, що рішення ГУПФ в Харківській області від 08.06.2021 №163850003425 про відмову у призначенні пенсії не ґрунтується на нормах чинного законодавства та прийнято без урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття, оскільки не надано оцінку довідці про грошове забезпечення від 16.05.2016 №712, видану військовою частиною пв НОМЕР_3 ( НОМЕР_2 ) Міністерства оборони України. Посилання пенсійного органу на невідповідність довідки додатку 2, який містить форму заяви для виплати пенсії суд визнав безпідставним.

До того ж суд у справі №440/9991/21 слушно зауважив, що правові наслідки для позивача тягне саме рішення ГУПФ у Харківській області 08.06.2021 №163850003425, тому підстави для визнання протиправною бездіяльності відповідача у справі відсутні.

Повертаючись до обставин даної справи, суд зазначає, що у позовній заяві позивач наголошує на тому, що він надав до ГУПФ в Полтавській області довідку Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України від 20.06.2023 №921 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески від 20.06.2023 №921 за період з 17.04.2015 по 26.04.2016, а тому вважає, що наявні усі підстави для зарахування одного місяця служби за три в період з квітня 2015 по квітень 2016 року за фактом участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції. Проте ГУПФ вчиняє протиправну бездіяльність у непризначенні пенсії з 11.02.2021.

Разом з тим, як встановлено судом, довідка Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України від 20.06.2023 №921 про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за період з 17.04.2015 по 26.04.2016 надана позивачем через ГУПФ в Полтавській області разом із заявою від 27.07.2023, була розглянута за принципом екстериторіальності саме ГУПФ в Житомирській області, який і здійснив перерахунок пенсії та зарахував до страхового стажу та заробітної плати період проходження позивачем служби з 17.04.2015 по 26.04.2016. Страховий стаж з 01.08.2023 склав 17 років 10 місяців 21 день. Тобто, позивачу вже зараховано до страхового стажу спірний період з розрахунку один місяць служби за один місяць страхового стажу.

При цьому, для зарахування до стажу проходження військової служби з розрахунку одним мфісяць за три місяці ГУПФ в Житомирській області не знайшло підстав, оскільки заявник не надав довідку, яка відповідає додатку №2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

У свою чергу позивач не оскаржує рішення, яке тягне для нього відповідні правові наслідки, а саме - рішення ГУПФ в Житомирській області, яким зараховано періоди служби ОСОБА_1 один місяць служби за один місяць страхового стажу, а не один за три на підставі довідки Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України від 20.06.2023 №921.

Натомість позивач обрав спосіб захисту шляхом заявлення вимоги про визнання протиправною бездіяльності ГУПФ в Полтавській області, з боку якого лише вчинялися дії щодо прийняття документів ОСОБА_1 для подальшого їх розгляду територіальним органом Пенсійного фонду України за принципом екстериторіальності.

Тож у даному випадку суд не може вийти за межі позовних вимог з метою перевірки правомірності рішення ГУПФ в Житомирській області, оскільки згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Крім того слід зазначити, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків - пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Більш детальні роз'яснення щодо моменту, з якого здійснюється призначення пенсії, містяться в Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (надалі - Порядок №22-1).

Так, пунктом 1.7 розділу І Порядку №22-1 (в редакції, чинній на момент первинного звернення за призначенням пенсії) передбачено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

Як вже встановлено судом, позивач хоч і звертався вперше за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах 11.02.2021, проте за результатами розгляду заяви йому було відмовлено у призначенні такої пенсії рішенням ГУПФ у Полтавській області від 15.02.2021 №306 з огляду на те, що страховий стаж ОСОБА_1 становив всього 9 років 06 місяців 21 день, що не давало права на призначення пенсії віком. При цьому таке рішення, як вже зазначалося вище, позивач не оскаржив у судовому порядку.

Не оскаржив позивач і рішення від 01.12.2022 за №163850003425 про відмову у призначенні пенсії за віком, прийняте ГУПФ в Харківській області на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 15.12.2021 у справі №440/9991/21.

Лише 27.07.2023 позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком, додавши до заяви довідку Військової частини НОМЕР_2 Міністерства оборони України від 20.06.2023 №921, яку було розглянуто ГУПФ в Житомирській області та прийнято рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Тож оскільки документи, які необхідні для підтвердження страхового стажу, надані позивачем після спливу трьохмісячного терміну, встановленого законодавством, про що також слушно зауважив відповідач у відзиві на позов, вимоги ОСОБА_1 до ГУПФ в Полтавській області щодо протиправної бездіяльності у непризначенні йому пенсії з 11.02.2021 суд визнає безпідставними.

За таких обставин у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Враховуючи факт залишення позову без задоволення, підстави для розподілу судових витрат, яких позивач не поніс, відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ; АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36000).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Суддя Є.Б. Супрун