Рішення від 21.05.2024 по справі 440/15194/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2024 рокум. ПолтаваСправа № 440/15194/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області /надалі - відповідач, ГУ НП в Полтавській області/ про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції у Полтавській області щодо ненарахування та невиплати капітану поліції ОСОБА_1 , дільничому офіцеру поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області, в повному розмірі грошового забезпечення, а саме: виплати, передбаченої постановою КМУ від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000,00 грн за період з 01 по 31 січня 2023 року та з 01 по 17 лютого 2023 року;

- зобов'язання Головного управління Національної поліції у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 виплату у розмірі 100000,00 грн, передбачену постановою КМУ від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в повному розмірі за період з 01 по 31 січня 2023 року та з 01 по 17 лютого 2023 року, без урахування податків і зборів.

Позов обґрунтований тим, що наказом ГУ НП в Полтавській області № 575 о/с дск від 09 грудня 2022 року позивач був відряджений з 10 грудня 2022 року у складі зведеного загону ГУ НП в Полтавській області до особливого розпорядження в оперативне управління начальника ГУНП в Херсонській області. Наказом ГУ НП в Полтавській області №77 о/с дск від 13 лютого 2023 року з 17 лютого 2023 року позивач повернутий до постійного місця дислокації особового складу ГУНП у Полтавській області з оперативного управління начальника ГУНП в Херсонській області. Позивач вважає, що набув право на виплату додаткової винагороди на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в розмірі до 100000,00 грн за період з 01 січня 2023 року по 17 лютого 2023 року, оскільки в цей період перебував на території Херсонської області та виконував повноваження поліцейського.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року у справі №440/15194/23 вказані представником позивача у заяві про поновлення пропущеного строку звернення до суду підстави подання позову з пропущенням встановленого строку звернення до суду з позовом визнано неповажними та позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії повернуто позивачеві.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2024 року у справі №440/15194/23 ухвалу Полтавського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року у справі №440/15194/23 скасовано та справу направлено до Полтавського окружного адміністративного суду для продовження розгляду, оскільки позов у цій справі поданий з порушенням встановленого строку звернення до суду з поважних причин.

Згідно даних вхідної реєстрації Полтавського окружного адміністративного суду адміністративна справа №440/15194/23 надійшла до Полтавського окружного адміністративного суду 06 березня 2024 року та зареєстрована за вх. №14357/24.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 06 березня 2024 року справу №440/15194/23 передано для розгляду судді Слободянюк Н.І.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року позовну заяву залишено без руху та від позивача до суду надійшла позовна заява з додатками, внаслідок чого усунуто недоліки позовної заяви, визначені ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 березня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, клопотання позивача про виклик свідка залишено без задоволення, витребувано докази.

Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 178-180/ зазначив, що обов'язковою умовою для нарахування та виплати поліцейському додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн є перебування (здійснення повноважень) у районах проведення воєнних (бойових дій). Згідно з пунктом 6 Порядку та умов № 775 перелік районів проведення воєнних (бойових) дій визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України. Відповідно до наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року № 26 (із змінами, внесеними наказом від 14 лютого 2023 року) з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року Херсонська міська територіальна громада не визначена районом ведення воєнних (бойових) дій. Згідно з наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 01 березня 2023 року № 52 з 01 лютого 2023 року по 28 лютого 2023 року Херсонська міська територіальна громада не визначена районом ведення воєнних (бойових) дій. 12 липня 2023 року до ГУНП в Полтавській області надійшов лист ГУНП в Херсонській області від 04 липня 2023 року за вих. № 1706/01/20-2023, відповідно до змісту якого наказом ГУНП в Херсонській області від 10 грудня 2022 року № 667 "Про надання в оперативне розпорядження поліцейських зведеного загону ГУНП в Полтавській області" з 10 грудня 2022 року до особливого розпорядження додатково зосереджено на деокупованій території Херсонської області та м. Херсон поліцейських зведеного загону ГУНП в Полтавській області та надано їх в оперативне розпорядження начальнику відділу поліції № 1 Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області. Таким чином, поліцейські зведеного загону ГУНП в Полтавській області у період з 01 січня 2023 року по 17 лютого 2023 року несли службу в межах Херсонської міської територіальної громади, яка не була віднесена до районів ведення воєнних (бойових) дій у період з 01 січня 2023 року по 17 лютого 2023 року відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року № 26 (із змінами від 14 лютого 2023 року № 35) та від 01 березня 2023 року № 52, а тому відсутні правові підстави для нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди у збільшеному розмірі до 100000,00 грн за спірний період.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Дослідивши письмові докази, суд установив такі обставини та відповідні до них правовідносини.

Наказом начальника ГУНП в Полтавській області №575 о/с дск від 09 грудня 2022 року «Про відрядження зведеного загону ГУНП для виконання завдань за призначенням поза межами пункту постійної дислокації» (витяг) /а.с. 149/ наказано відрядити із 10 грудня 2022 року до особливого розпорядження в оперативне підпорядкування начальника ГУНП в Херсонській області капітана поліції ОСОБА_1 , дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Полтавській області.

Наказом начальника ГУНП в Херсонській області №667 від 10 грудня 2022 року "Про надання в оперативне розпорядження поліцейських зведеного загону ГУНП в Полтавській області" /а.с. 187/ наказано з 10 грудня 2022 року до особливого розпорядження (але не більше 180 діб) додатково зосередити на деокупованій території Херсонської області та м. Херсон поліцейських зведеного загону ГУНП в Полтавській області та УПП в Полтавській області ДПП НПУ на 14 одиницях транспорту, які відряджені до ГУНП в Херсонській області для виконання завдань, пов'язаних із необхідністю проведення на звільненій від російських окупаційних військ території Херсонської області контрдиверсійних, стабілізаційно-профілактичних, режимно-обмежувальних та поліцейських заходів та надати в оперативне розпорядження начальнику Відділу поліції №1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області підполковнику поліції Воропаєву Одександру (список поліцейських зведеного загону ГУНП в Полтавській області додається).

Так, згідно додатку до вказаного наказу №667 від 10 грудня 2022 року /а.с. 188-190/ до списку поліцейських зведеного загону ГУНП в Полтавській області включено під порядковим №85 капітана поліції ОСОБА_1 .

Наказом начальника ГУНП в Полтавській області №77 о/с дск від 13 лютого 2023 року «Про повернення з відрядження та відрядження працівників ГУНП для виконання завдань за призначенням поза межами пункту постійної дислокації» (витяг) /а.с. 149/ наказано з 17 лютого 2023 року припинити виконання завдань та повернутися до постійного місця дислокації особовому складу ГУНП в Полтавській області, який наказами ГУНП в Полтавській області від 09 грудня 2022 року №575 ос дск та від 09 січня 2023 року №12 ос дск відряджений до ГУНП в Херсонській області для виконання завдань на деокупованих територіях, зокрема капітана поліції ОСОБА_1 , дільничного офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Полтавській області.

За період з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року ОСОБА_1 нарахована грошова винагорода, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, в розмірі 29999,94 грн, а за період з 01 лютого 2023 року по 28 лютого 2023 року - в розмірі 17142,72 грн, що підтверджується розрахунками ГУ НП в Полтавській області /а.с. 154-155/.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати в повному розмірі виплати, передбаченої постановою КМУ від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000,00 грн за період з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року та з 01 лютого 2023 року по 17 лютого 2023 року, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення цього спору, суд виходить з наступного.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України “Про Національну поліцію” №580-VIII від 02 липня 2015 року /надалі - Закон №580-VIII ( у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин)/.

Відповідно до частин першої та другої статті 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за №669/28799 /надалі - Порядок №260/.

За приписами пункту 3 розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 9 розділу І Порядку № 260 при виплаті поліцейським грошового забезпечення за неповний місяць розмір виплати за кожний календарний день визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення за повний місяць на кількість календарних днів у місяці, за який здійснюється виплата.

Відповідно до пункту 17 розділу І Порядку № 260 поліцейським за час перебування у службових відрядженнях виплачується грошове забезпечення з розрахунку посадового окладу, установленого за основною штатною посадою, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії, яка встановлюється щомісяця, та одноразових видів грошового забезпечення (у разі їх установлення в період відрядження).

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Законом України №2102-IX від 24 лютого 2022 року затверджено Указ Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, яким введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України № 2263-IX від 22 травня 2022 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року №2500-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом № 2738-IX від 16 листопада 2022 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 06 лютого 2023 року № 58/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом № 2915-IX від 07 лютого 2023 року, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 “Про введення воєнного стану в Україні” та №69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року прийнята постанова №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" /надалі - Постанова №168/.

Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Пунктом 1 Постанови № 168 (у редакції, чинній з 18 жовтня 2022 року) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 2023 року № 43 у пункті 1 у першому реченні абзацу першого: слова “військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора,”, “співробітникам Служби судової охорони,” виключено; після слів “перебуваючи безпосередньо в районах” доповнено словами “їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора,”.

Отже, затверджена Постановою №168 додаткова виплата до 100000,00 грн за своєю суттю є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення (в розумінні постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України 06 квітня 2016 року №260), що виплачується на період дії воєнного стану поліцейським, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, та виплачується пропорційно часу участі в таких діях.

Відповідно до пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Пунктом 2-1 Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 у редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 43 від 20 січня 2023 року, чинній з 21 січня 2023 року, установлено, що керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень.

Механізм і розмір виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди поліцейським, передбаченої пунктами 1, 1-2 постанови № 168, визначає Порядок та умови виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, затверджені Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28 листопада 2022 року №775, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2022 р. за № 1514/38850 /надалі - Порядок та умови виплати №775/.

Згідно з пунктом 2 Порядку та умов виплати №775 на період дії воєнного стану поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим із них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії та заходи), перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, ця винагорода збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.

За приписами пункту 2 Порядку та умов виплати №775 (в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 38 від 26 січня 2023 року - застосовується з 01 лютого 2023 року) на період дії воєнного стану додаткова винагорода поліцейським виплачується в розмірах:

1) до 10000 гривень - поліцейським, крім тих, що визначені в підпункті 2 цього пункту,- пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які здійснюють повноваження поліції в місцях завдання ракетних ударів та/або ударів безпілотних літальних апаратів (далі - удари), розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 30000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу їх здійснення;

2) до 30000 гривень - поліцейським, які проходять службу на територіях Харківської, Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей, Нікопольської, Марганецької міських, Червоногригорівської селищної, Покровської, Мирівської сільських територіальних громад Нікопольського району, Зеленодольської міської, Грушівської сільської територіальних громад Криворізького району Дніпропетровської області, Новопавлівської, Великомихайлівської сільських, Покровської селищної територіальних громад Синельниківського району Дніпропетровської області, Очаківської міської, Куцурубської сільської територіальних громад Миколаївського району Миколаївської області, Сновської, Корюківської міських територіальних громад Корюківського району, Семенівської та Новгород-Сіверської міських територіальних громад Новгород-Сіверського району, Городнянської міської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області, Середино-Будської, Дружбівської, Глухівської міських, Зноб-Новгородської, Свеської, Есманьської, Шалигинської селищних територіальних громад Шосткинського району, Путивльської міської, Новослобідської сільської територіальних громад Конотопського району, Білопільської міської, Краснопільської, Хотінської селищних, Миропільської, Юнаківської сільських територіальних громад Сумського району, Великописарівської селищної територіальної громади Охтирського району Сумської області пропорційно в розрахунку на місяць.

3) до 100000 гривень - поліцейським, зазначеним у підпунктах 1, 2 цього пункту, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно участі в бойових діях або заходах.

Пунктом 3 Порядку та умов виплати №775 (у редакції, що діяла до 01 лютого 2023 року) визначено, що до безпосередньої участі в бойових діях та заходах належить здійснення поліцейським у районах проведення воєнних (бойових) дій:

1) бойових (спеціальних) завдань із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління або на виконання бойових розпоряджень такого органу;

2) заходів, пов'язаних з організацією та виконанням розвідувальних завдань, у разі їх залучення розвідувальним органом відповідно до законодавства;

3) охорони об'єктів (у тому числі несення служби на блокпостах) під час відбиття збройного нападу чи нанесення по них вогневого ураження противником, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення;

4) боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями в умовах безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту) з противником;

5) розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів;

6) заходів з евакуації населення (жителів) із територій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника;

7) інших повноважень поліції, крім зазначених у підпунктах 1 - 6 цього пункту, на територіях (населених пунктах), які у день здійснення таких повноважень піддаються вогневому ураженню противника, або на яких після деокупації тривають заходи з відновлення виконання завдань поліції відповідно до Закону України "Про Національну поліцію", згідно плану заходів, затверджених Головою Національної поліції (у період з дня деокупації відповідної території (населеного пункту) до одного місяця).

За приписами пункту 3 Порядку та умов виплати №775 (у редакції, чинній з 01 лютого 2023 року) до безпосередньої участі в бойових діях або заходах належить здійснення поліцейським у районах проведення воєнних (бойових) дій:

1) бойових (спеціальних) завдань із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління або на виконання бойових розпоряджень такого органу;

2) виконання розвідувальних завдань, у разі їх залучення розвідувальним органом відповідно до законодавства;

3) охорони об'єктів (у тому числі несення служби на блокпостах) під час відбиття збройного нападу чи нанесення по них вогневого ураження противником, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення;

4) боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями в умовах безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту) з противником;

5) розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів;

6) заходів з евакуації населення (жителів) із територій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника.

Відповідно до пункту 5 Порядку та умов виплати №775 документи, що підтверджують здійснення поліцейським повноважень на місцях ударів чи безпосередню участь поліцейських у бойових діях або заходах, є: наказ (у тому числі наказ на виконання бойового розпорядження); доручення; стройова записка; рапорт поліцейського (доповідна записка) про безпосередню участь у бойових діях або заходах; акт перевірки об'єкта на наявність вибухонебезпечних предметів або акт знищення (знешкодження) вибухонебезпечних предметів або таких, що їх нагадують; звернення органів державної влади або органів місцевого самоврядування про відселення людей із місць, небезпечних для проживання, плани проведення евакуації населення (обов'язкової евакуації окремих категорій населення), витяг з інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України” про виконання завдань диспетчера (оперативного чергового) про реагування на повідомлення (заяви) осіб про необхідність евакуації людей унаслідок збройної агресії; графіки чергувань (розстановка нарядів поліції); витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань; витяг з єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події з використанням інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України” або журналу єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події; акт уповноваженого органу або посадової особи про залучення поліцейських із числа здобувачів освіти, відряджених поліцейських до безпосереднього виконання повноважень поліції; інші документи, у яких містяться відомості про участь поліцейського в бойових діях або заходах в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником.

Згідно з пунктом 6 Порядку та умов виплати №775 перелік районів проведення воєнних (бойових) дій визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України.

Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року №26 "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій" визначено райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року.

За змістом наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року № 26 (із змінами, внесеними наказом від 14 лютого 2023 року № 35) з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року місто Херсон Херсонської міської територіальної громади не визначено районом ведення воєнних (бойових) дій.

Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 01 березня 2023 року №52 "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій" визначено райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 лютого 2023 року по 25 лютого 2023 року.

За змістом наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 01 березня 2023 року №52 з 01 лютого 2023 року по 25 лютого 2023 року місто Херсон Херсонської міської територіальної громади не визначено районом ведення воєнних (бойових) дій.

Вказані накази Головнокомандувача Збройних Сил України визначають райони ведення воєнних (бойових) дій та є чинними.

Стосовно аргументів позивача про те, що накази Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року №26 (із змінами, внесеними наказом від 14 лютого 2023 року №35) та від 01 березня 2023 року №52 не відповідають статті 58 Конституції України, суд зазначає таке.

У спірних відносинах спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає перелік підстав для нарахування та виплати поліцейським додаткової винагороди на період дії воєнного стану, є Порядок №775. Водночас накази Головнокомандувача Збройних Сил України лише встановлюють райони ведення воєнних (бойових) дій, тобто не містять норм права щодо підстав нарахування та виплати поліцейським додаткової винагороди на період дії воєнного стану.

Такі накази є чинними та підлягають застосуванню.

Відповідно до матеріалів справи наказом №575 о/с дск від 09 грудня 2022 року позивач відряджений у складі зведеного загону ГУНП у Полтавській області до особливого розпорядження в оперативне управління начальника ГУНП в Херсонській області з 10 грудня 2022 року з метою надання допомоги ГУНП в Херсонській області з виконання завдань на деокупованих територіях та наданий в оперативне розпорядження начальнику відділу поліції № 1 Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області.

Листом ГУНП в Херсонській області від 04 липня 2023 року №1706/01/20-2023 /а.с. 182-183/ відповідача повідомлено про те, що територія обслуговування відділу поліції №1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області не визначена наказами Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року № 26 (із змінами від 14 лютого 2023 року № 35) та від 01 березня 2023 року № 52 районом ведення воєнних (бойових) дій.

Таким чином, позивач у період з 01 січня 2023 року по 17 лютого 2023 року ніс службу в межах м. Херсон Херсонської міської територіальної громади, що не був віднесений до районів ведення воєнних (бойових) дій у період з 01 січня 2023 року по 17 лютого 2023 року відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року № 26 (із змінами від 14 лютого 2023 року № 35) та від 01 березня 2023 року № 52 (дата завершення тимчасової окупації Херсонської міської територіальної громади - 11 листопада 2022 року).

Належних та допустимих доказів на підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або залучення його до здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у районах проведення воєнних (бойових) дій у період з 01 січня 2023 року по 17 лютого 2023 року матеріали справи не містять.

Сам по собі факт виконання позивачем службових обов'язків на території м. Херсон Херсонської міської територіальної громади під час дії воєнного стану у період з 01 січня 2023 року по 17 лютого 2023 року не створює для відповідача обов'язку щодо нарахування збільшеної додаткової винагороди, оскільки підставою для її виплати є документальне підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора.

Враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд доходить висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції у Полтавській області щодо ненарахування та невиплати капітану поліції ОСОБА_1 , дільничому офіцеру поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу превенції Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області, в повному розмірі грошового забезпечення, а саме: виплати, передбаченої постановою КМУ від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000,00 грн за період з 01 по 31 січня 2023 року та з 01 по 17 лютого 2023 року та зобов'язання Головного управління Національної поліції у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 виплату у розмірі 100000,00 грн, передбачену постановою КМУ від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в повному розмірі за період з 01 по 31 січня 2023 року та з 01 по 17 лютого 2023 року, без урахування податків і зборів.

Таким чином, підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.

Інші доводи позивача та його представника не впливають на вищевикладені висновки суду та їх не спростовують.

При прийнятті рішення у даній справі суд враховував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах “Салов проти України” (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), “Проніна проти України” (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та “Серявін та інші проти України” (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Підстави для розподілу судових витрат, зокрема витрат на професійну правничу допомогу, відсутні.

Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.І. Слободянюк