Рішення від 21.05.2024 по справі 300/2981/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" травня 2024 р. справа № 300/2981/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, про визнання протиправним та скасування рішення від 29.03.2024, зобов'язання до вчинення дій, -

Виклад позицій сторін. Процесуальні дії суд:

Романків Ігор Михайлович в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Черкаській області), в якому просить суд: визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у здійсненні перерахунку пенсії позивачу, оформлену рішенням від 20.03.2024 за № 926100139219 про відмову у перерахунку пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 13.03.2024, зарахувавши до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 03.08.2020 у Комунальному некомерційному підприємстві “Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради” в подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 звернулася через веб-портал до Пенсійного фонду України із заявою від 13.03.2024 про перерахунок пенсії, зарахувавши до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 03.08.2020 в КНП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Івано-Франківської обласної ради» до стажу роботи у подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. До вказаної заяви від 13.03.2024 позивач долучила довідку Комунального некомерційного підприємства “Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради” від 26.02.2024 № 3475, згідно якої підтверджено, що ОСОБА_1 працювала на посаді медичної сестри з 01.12.1982 по 03.08.2020 в КНП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Івано-Франківської обласної ради». За результатом розгляду заяви позивача від 13.03.2024 ГУ ПФУ в Черкаській області прийняло рішення від 20.03.2024 за № 926100139219 про відмову у перерахунку пенсії із зарахуванням до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 03.08.2020 в подвійному розмірі, оскільки пільгове обчислення страхового стажу застосовується тільки до 01.01.2004. Представник позивача вважає таку відмову відповідача 2 протиправною, оскільки Законом України «Про пенсійне забезпечення» не передбачено обмежень щодо застосування статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» під час обчислення пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах за списками № 1 і 2. Також статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не скасовує статтю 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та не зупиняє її дію. Так, статтею 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років. Отже, позивач має право на зарахування період її роботи з 01.01.2004 по 03.08.2020 на посаді медичної сестри в подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Ухвалою від 19.04.2024 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

02.05.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ПФУ в Івано-Франківській області № 0900-0902-8/26152 від 30.04.2024 на позовну заяву. У відзиві відповідач 1 заперечив проти задоволення позову. Представник відповідача 1 вказав, що пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2 призначена позивачу відповідно до пункту 2 частини першої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Представник відповідача 1 зазначив, що періоди трудової діяльності до 01.01.2004 (дата набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених раніше діючим законодавством, тоді як пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений таким законодавством, за період з 01.01.2004 застосовується тільки щодо визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Таким чином, на думку представника відповідача 1, під час призначення пенсії та при проведених перерахунках пенсії за віком правомірно враховано з 01.01.2004 стаж роботи в психіатричних закладах охорони здоров'я по 03.08.2020 в одинарному розмірі. Представник відповідача 1 просив суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 33-36).

До відзиву № 0900-0902-8/26152 від 30.04.2024 на позовну заяву ГУ ПФУ в Івано-Франківській області долучило копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с. 38-48).

07.05.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив ГУ ПФУ в Черкаській області від 07.05.2024 на позовну заяву. У відзиві відповідач 2 заперечив проти задоволення позову. Представник відповідача 2 вказав, що пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01.01.2004 застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Зважаючи на те, що позивач отримує пенсію за віком по списку № 2 відповідно до Закону № 1058-IV, а не за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», підстави для зарахування в подвійному розмірі стажу її роботи з 01.01.2004 відсутні, оскільки положення статтей 55, 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються лише для визначення права на призначення пенсії за вислугу років, а не визначення страхового стажу на пільгових умовах. За вказаних обставин, відповідача 2 вважає правомірним рішення від 20.03.2024 за № 926100139219 про відмову у перерахунку пенсії із зарахуванням до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 03.08.2020 в подвійному розмірі. Представник відповідача 2 просив суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 51-54).

Обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, з 12.08.2013 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пункту 2 частини першої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) та пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Страховий стаж позивача на час призначення пенсії становив 47 років 08 місяців 23 дні.

На підставі рішення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 28.10.2018 № 926100139219 позивачу призначено пенсію за віком Закону № 1058-IV, страховий стаж становив 55 років 05 місяців 25 днів (а.с. 15).

На підставі наказу Комунального некомерційного підприємства “Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради” від 03.08.2020 № 107-к медичну сестру психіатричного відділення № 3 ОСОБА_1 звільнено, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_1 (а.с. 9-10).

На підставі рішення ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 26.05.2023 № 926100139219 позивачу проведено перерахунок пенсії у зв'язку із зміною стажу, страховий стаж становив 58 років 03 місяці 11 днів, з яких стаж за період до 01.01.2004 - 41 рік 08 місяців 25 днів, після 01.01.2004 - 16 років 6 місяців 16 днів. Коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,58250, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності - 0,58250 (а.с. 18).

13.03.2024 позивач звернулась через веб-портал до Пенсійного фонду України із заявою від 13.03.2024 про перерахунок пенсії, зарахувавши до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 03.08.2020 в КНП “Івано-Франківський спеціальний заклад надання психічної допомоги Івано-Франківської обласної ради” до стажу роботи у подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (а.с. 45). До вказаної заяви від 13.03.2024 позивач долучила довідку Комунального некомерційного підприємства “Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради” від 26.02.2024 № 3475, згідно якої підтверджено, що ОСОБА_1 працювала на посаді медичної сестри з 01.12.1982 по 03.08.2020 в КНП «Івано-Франківський спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги Івано-Франківської обласної ради». Відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» час роботи в психіатричних установах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі (а.с. 23-24).

За результатом розгляду заяви позивача від 13.03.2024 ГУ ПФУ в Черкаській області прийняло рішення від 20.03.2024 за № 926100139219 про відмову у перерахунку пенсії із зарахуванням до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 03.08.2020 в подвійному розмірі, оскільки пільгове обчислення страхового стажу застосовується тільки до 01.01.2004 (а.с. 47-48).

Листом від 18.03.2024 № 0900-0202-8/16499 ГУ ПФУ в Івано-Франківській області направило позивачу рішення ГУ ПФУ в Черкаській області прийняло рішення від 20.03.2024 за № 926100139219 про відмову у перерахунку пенсії (а.с. 12).

Вважаючи протиправною відмову ГУ ПФУ в Черкаській області у здійсненні перерахунку пенсії позивачу, оформлену рішенням від 20.03.2024 за № 926100139219 про відмову у перерахунку пенсії, представник позивача звернувся з цим позовом до суду, в якому просить суд зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 13.03.2024, зарахувавши до стажу період її роботи з 01.01.2004 по 03.08.2020 у Комунальному некомерційному підприємстві “Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради” в подвійному розмірі згідно статті 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами та мотивами:

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).

Згідно з частиною третьою статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян, є Закон №1058.

Відповідно до статті 24 Закону України № 1058, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Закон України №1058 набрав чинності 1 січня 2004 року. До цього моменту пенсійні відносини врегульовувалися Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон № 1788).

Відповідно до статті 62 Закону № 1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно відомостей трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 07.12.1982, копія якої наявна в матеріалах справи, суд встановив, що позивач: з 01.12.1982 прийнята на посаду медичної сестри в Обласну психлікарню № 2; з 03.02.2014 переведена на посаду сестри медичної палатної психіатричного відділення № 2; з 17.10.2019 Обласна психіатрична лікарня № 2 реорганізована в Комунальне некомерційне підприємство «Івано-Франківський спеціальний заклад надання психіатричної допомоги Івано-Франківської обласної ради»; з 01.04.2020 переведена сестрою медичною психіатричного відділення № 3; з 03.08.2020 звільнена з роботи у зв'язку з виходом на пенсію (а.с. 9-10).

Відповідно до довідки Комунального некомерційного підприємства “Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради” від 26.02.2024 № 3475 ОСОБА_1 працювала на посаді медичної сестри з 01.12.1982 по 03.08.2020 в КНП «Івано-Франківський спеціальний заклад надання психіатричної допомоги Івано-Франківської обласної ради» (а.с. 23).

Пільги по обчисленню стажу за роботу в деяких медичних закладах встановлені статтею 60 Закону № 1788.

З 01.09.2023 КНП «Івано-Франківський спеціальний заклад надання психіатричної допомоги Івано-Франківської обласної ради» реорганізований шляхом приєднання до КНП “Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради”.

Так, згідно з статтею 60 Закону № 1788 робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.

Водночас статтею 1 Закону України «Про психіатричну допомогу» визначено, що психіатрична допомога - це комплекс спеціальних заходів, спрямованих на обстеження стану психічного здоров'я осіб на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України, профілактику, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд, медичну та психологічну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин.

Фахівець - медичний працівник (лікар, медична сестра, фельдшер), психолог, соціальний працівник та інший працівник, який має відповідну освіту та спеціальну кваліфікацію і бере участь у наданні психіатричної допомоги.

Заклад з надання психіатричної допомоги - психіатричний, наркологічний чи інший спеціалізований заклад охорони здоров'я, центр, відділення, кабінет тощо, інші заклади та установи будь-якої форми власності, діяльність яких пов'язана з наданням психіатричної допомоги.

Амбулаторна психіатрична допомога - психіатрична допомога, що включає в себе обстеження стану психічного здоров'я осіб на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами, профілактику, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд, медико-соціальну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади, в амбулаторних умовах.

Стаціонарна психіатрична допомога - психіатрична допомога, що включає в себе обстеження стану психічного здоров'я осіб на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд, медико-соціальну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади, і надається в стаціонарних умовах понад 24 години підряд.

Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, до видів діяльності КНП «Івано-Франківський спеціальний заклад надання психіатричної допомоги Івано-Франківської обласної ради» та КНП “Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради” належать спеціалізована медична практика 86.22 (цей клас включає медичне консультування та лікування у сфері спеціальної медицини лікарями-спеціалістами та хірургами), діяльність лікарняних закладів 86.10 (цей клас включає короткострокове та тривале перебування пацієнтів у лікарнях широкого профілю, які здійснюють медичну, діагностичну та лікувальну діяльність (наприклад, громадські та обласні лікарні, лікарні некомерційних організацій, університетські лікарні, військові шпиталі та в'язничні лікарні), та лікарняні установи спеціального призначення (наприклад, наркологічні та психіатричні клініки, інфекційні лікарні, пологові будинки, санаторно-курортні заклади) та загальна медична практика код 86.21 (цей клас включає медичне консультування та лікування у сфері загальної медицини, які надають лікарі загального профілю).

Отже, КНП «Івано-Франківський спеціальний заклад надання психіатричної допомоги Івано-Франківської обласної ради» та КНП “Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради”, як лікарняні заклади призначені для надання психіатричної допомоги, і в розумінні статті 60 Закону № 1788 є закладами з надання психіатричної допомоги.

Також суд зазначає, що відповідачами не заперечується факт роботи позивача в психіатричних закладах у спірні періоди.

Щодо доводів відповідачів про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу у подвійному розмірі періоду роботи позивача у психіатричному закладі після 01.01.2004, то суд звертає увагу на таке.

Відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004, цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно з частиною четвертою статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Крім того, за правилами пункту 16 Розділу XV «Прикінцеві положення» цього Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Таке правове регулювання вказує на те, що положення Закону України «Про пенсійне забезпечення», в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах (в тому числі щодо пільг по обчисленню стажу), продовжують діяти і підлягають застосуванню після 01.01.2004.

За правилами статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та в силу приписів пункту 16 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період роботи в закладі з надання психіатричної допомоги підлягає зарахуванню до стажу роботи на пільгових умовах у подвійному розмірі.

Суд звертає увагу, що в кратному розмірі позивачу зараховано стаж з 01.04.2004 для визначення права на призначення пенсії (стаж, що дає право на зниження пенсійного віку). Водночас, вказаний період врахований до страхового стажу в одинарному розмірі, що підтверджується розрахунком стажу з 01.01.2004 по 03.08.2020 (а.с. 39).

Отже, відмова відповідача зарахувати до стажу позивача у подвійному розмірі періоди роботи в психіатричному закладі охорони здоров'я після 01.01.2004 не ґрунтується на вимогах чинного законодавства України та є протиправною.

Такий висновок суду відповідає висновкам Верховного Суду щодо застосування вказаних вище норм матеріального права, викладеним в постановах від 22.12.2021 в справі № 688/2916/17, від 20.04.2022 в справі № 214/3705/17, від 08.06.2022 в справі № 510/1593/16-а, від 27.04.2023 в справі № 160/14078/22 в справі №160/14078/22 від 27.04.2023, в справі № 214/3705/17 від 20.04.2022, в справі № 689/1593/16-а від 08.06.2022, в справі № 689/872/17 від 04.12.2019.

Щодо ефективного способу захисту порушеного права, та періоду, що підлягає захисту:

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, судом враховано, що позивач, на дату звернення з заявою від 13.03.2024 про перерахунок пенсії, припинила працювати; при призначенні пенсії відповідачем безпідставно не зараховано до страхового стажу в подвійному розмірі стаж з 01.04.2004; довідка від 26.02.2024 № 3475 підтверджує стаж ОСОБА_1 , що підлягає зарахуванню в подвійному розмірі; позивач просить перерахувати її пенсію з врахуванням страхового стажу в подвійному розмірі за період з 01.04.2004 по 03.08.2020 (дату припинення трудових відносин на посаді, робота на якій дає право на зарахуванню такого страхового стажу в подвійному розмірі).

Суд пам'ятає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до положень статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Встановлені судом обставини, з огляду на критерії правомірності поведінки суб'єкта владних повноважень, вказують на протиправність рішення ГУ ПФУ в Черкаській області у від 20.03.2024 за № 926100139219 про відмову у перерахунку пенсії із зарахуванням до страхового стажу періоду її роботи з 01.01.2004 по 03.08.2020 (тобто включно) в подвійному розмірі згідно з статтею 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Водночас, суд звертає увагу на те, що статтею 58 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, тобто Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Відповідно до приписів розділу IV Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію (п. 4.1). Після реєстрації заяви та сканування документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (п. 4.2). Рішення за результатами заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи (п. 4.3).

Заяву про перерахунок пенсії позивач подала за місцем проживання, тобто до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Подана заява відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області, яке прийняло спірне рішення про відмову в перерахунку пенсії.

Із вказаного можна виснувати, що після реєстрації заяви ОСОБА_1 , орган пенсійного забезпечення, який її розглядав і вирішував за принципом екстериторіальності питання про наявність в позивача права на перерахунок пенсію, в розумінні Порядок № 22-1, є Головне управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області.

Отже, саме Головне управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області є повноважним територіальним органом Пенсійного фонду України, визначеним за принципом екстериторіальності, що розглянув заяву позивача про перерахунок пенсії, який повинен вчинити дії зобов'язального характеру за наслідками скасування прийнятого ним протиправного рішення.

Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду щодо застосування норм права в аналогічних спірних правовідносинах, висловленій у постанові від 08.02.2024 у справі № 500/1216/23.

Згідно з приписами частини першої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на викладене, керуючись статтею 9 КАС України, з метою ефективного відновлення порушеного права позивача на належне пенсійне забезпечення, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути подану позивачем заяву про перерахунок пенсії та прийняти рішення про проведення (з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, тобто 01.03.2024) перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , із зарахуванням до страхового стажу періоду її роботи з 01.01.2004 по 03.08.2020 в подвійному розмірі згідно із статтею 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, з урахуванням уже проведених платежів за вказаний період пенсійних виплат.

В задоволенні позову до Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області

Таким чином, позов належить задовольнити частково.

Щодо розподілу судових витрат у справі:

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

В підтвердження судових витрат у справі представник позивача подано квитанцію до платіжної інструкції від 15.04.2024 про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1211,20 грн. (а.с. 27).

З огляду на те, що спір виник внаслідок протиправного рішення ГУ ПФУ в Черкаській області, позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Черкаській області 1211,20 грн. судових витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 26, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 20.03.2024 за № 926100139219 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України України в Черкаській області (код ЄДРПОУ - 21366538, вулиця Смілянська, 23, місто Черкаси, Черкаська область, 18000) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.03.2024 та прийняти рішення про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ), із зарахуванням до страхового стажу періоду її роботи з 01.01.2004 по 03.08.2020 в подвійному розмірі згідно із статтею 60 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, з урахуванням уже проведених платежів за вказаний період пенсійних виплат.

Відмовити в позові до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ - 21366538, вулиця Смілянська, 23, місто Черкаси, Черкаська область, 18000) на користь (реєстраційний номер облікової картки платника податків - АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.