20 травня 2024 року м. Житомир справа № 240/7288/24
категорія 106020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання протиправним та скасування наказу в частині, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом у якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції України в Житомирській області від 22.03.2024 року №558, в частині притягненння начальника сектору поліцейської діяльності №1 ВП №4 Житомирського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0127424), до дисциплінарної відповідальності у вигляді догана.
Ухвалою судді від 01 травня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомленням (викликом) сторін .
15 травня 2024 року представник відповідача через систему «Електронний суд» подав до суду заяву про залишення позову без розгляду, яка мотивована тим, що позивач пропустив 15-денний строк звернення з цим позовом до суду.
Вирішуючи заяву представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Строки звернення до адміністративного суду визначено статтею 122 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною третьою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» поліцейський має право оскаржити застосоване до нього дисциплінарне стягнення, звернувшись до адміністративного суду протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
У разі застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь або звільнення зі служби в поліції поліцейський має право оскаржити таке стягнення протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом по особовому складу про виконання застосованого дисциплінарного стягнення.
Як убачається з позовних вимог, позивач просить визнати не чинним наказ від 22.03.2024 року №558. До суду з цим позовом позивач звернувся 10 квітня 2024 року, відповідно до штампу на конверті. Таким чином, позов був поданий без пропущенням 15 денного строку на звернення до суду, встановлений Дисциплінарним статутом Національної поліції України.
Зважаючи на те, що позивач не пропустив строк звернення з цим позовом до суду, а тому клопотання представника відповідача є безпідставним.
Згідно із частиною першою статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
За наведених вище обставин суд доходить висновку, що у задоволенні заяви представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропущенням строку звернення до адміністративного суду належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 121, 122, 123, 255, 293, 295 КАС України, суд,-
ухвалив:
У задоволенні заяви представника відповідача від 15 травня 2024 року про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду у цій справі.
Суддя Г.В. Чернова