Рішення від 21.05.2024 по справі 200/132/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2024 року Справа№200/132/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Ушенка С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (ЄДРПОУ 22933548; юридична адреса: 08500, Київська область, місто Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в перерахунку пенсії від 22.12.2023 № 53574/03-16;

- зобов'язати провести з 20.12.2023 перерахунок пенсії на підставі положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, зарахувавши періоди роботи: 1) з 18.05.1999 по 25.06.2004 у якості дільничного гірничого нормувальника у Відокремленому підрозділі «Шахта ім. О.Г. Стаханова» Державного підприємства «Красноармійськвугілля»; 2) з 01.09.2005 по 06.06.2007 у якості дільничного гірничого нормувальника у Відокремленому підрозділі «Шахта ім. О.Г. Стаханова» Державного підприємства «Красноармійськвугілля»; 3) з 05.11.2007 по 25.05.2009 у якості хронометражиста на підземних роботах у Відокремленому підрозділі «Шахта ім. О.Г. Стаханова» Державного підприємства «Красноармійськвугілля»; 4) з 26.05.2009 по 04.08.2015 у якості дільничного гірничого нормувальника у Відокремленому підрозділі «Шахта ім. О.Г. Стаханова» Державного підприємства «Красноармійськвугілля», як працівнику, зайнятому повний робочий день під землею, на якого розповсюджується дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

В обґрунтування позову посилається на те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2021 у справі № 200/4619/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області з 03.03.2021 їй призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у розмірі 7541,58 грн. Проте позивач, вважаючи, що пенсія нараховується неправильно і є нижчою, ніж це передбачено статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», 22.11.2023 засобами поштового зв'язку «Укрпошта» та додатково 20.12.2023 через сервіс веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України звернулася із заявою від 22.11.2023 з вимогами провести перерахунок пенсії на підставі положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Однак Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області рішенням від 22.12.2023 № 53574/03-16 протиправно, на думку позивача, відмовило у перерахунку пенсії без розгляду заяви по суті.

Позивач вважає дії відповідача щодо незарахування до страхового та пільгового стажу періодів роботи та неврахування при перерахунку пенсії положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» протиправними і такими, що порушують її право на отримання пенсійного забезпечення у повному обсязі відповідно до чинного законодавства, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2024 року вказану позовну заяву залишено без руху і позивачеві надано десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2024 року відкрито провадження в даній адміністративній справі та справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив, в якому зазначив, що позивач з 03.03.2021 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, розмір якої обчислено відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначає, що позивачу зараховано страховий стаж та заробітну плату по 30.06.2023. При перерахунку пенсії було враховано норми Закону № 1058-ІV, зокрема ст. 42, якою безпосередньо врегульовано порядок та умови, за яких може бути перерахована пенсія. Оскільки відсутні відомості про сплату страхових внесків за липень та серпень 2023 року, відповідач вважає, що право на перерахунок пенсії у позивача на момент звернення відсутнє.

Справу розглянуто поза датою, визначеною в ухвалі суду від 13 лютого 2024 року, з огляду на введення в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, воєнного стану з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який, наразі, триває.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , про що свідчить наявна в матеріалах справи копія паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 .

Відповідач в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2021 року у справі № 200/4619/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Покровського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Зокрема, визнано протиправним та скасовано рішення Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 09.03.2021 № 052530001510 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Покровське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.03.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в редакції згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020, з врахуванням до пільгового стажу періоду знаходження у відпусках на підприємстві ВП «Шахта «Капітальна» ДП «Мирноградвугілля» у кількості 81 день та із врахуванням висновків суду в даній справі.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2021 у вказаній адміністративній справі Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області з 03.03.2021 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Листом від 22.11.2023 позивач засобами поштового зв'язку «Укрпошта» звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про здійснення перерахунку її пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, зарахувавши періоди роботи: 1) з 18.05.1999 по 25.06.2004 у якості дільничного гірничого нормувальника у Відокремленому підрозділі «Шахта ім. О.Г. Стаханова» Державного підприємства «Красноармійськвугілля»; 2) 01.09.2005 по 06.06.2007 у якості дільничного гірничого нормувальника у Відокремленому підрозділі «Шахта ім. О.Г. Стаханова» Державного підприємства «Красноармійськвугілля»; 3) з 05.11.2007 по 25.05.2009 у якості хронометражиста на підземних роботах у Відокремленому підрозділі «Шахта ім. О.Г. Стаханова» Державного підприємства «Красноармійськвугілля»; 4) з 26.05.2009 по 04.08.2015 у якості дільничного гірничого нормувальника у Відокремленому підрозділі «Шхта ім. О.Г. Стаханова» Державного підприємства «Красноармійськвугілля», як працівнику, зайнятому повний робочий день під землею, на якого розповсюджується дія Закону України «Про престижність шахтарської праці».

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за результатами заяви надало відповідь від 23.12.2023, в якій зазначило, що у жовтні 2021 року на виконання рішення суду Головним управлінням повторно розглянуто заяву позивача та з 03.03.2021 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, розмір якої визначено з урахуванням страхового стажу та заробітної плати позивача відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Страховий стаж позивача врахований по 28.02.2021 та обчислений у відповідності до статті 24 Закону № 1058 і склав 43 роки 05 місяців 08 днів, у тому числі за Списком № 1 - 13 років 11 днів. Зобов'язання щодо обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в рішенні суду відсутні.

20 грудня 2023 року позивач через сервіс веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України повторно звернулася із заявою про перерахунок її пенсії на підставі положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Заяву від 20.12.2023 за принципом екстериторіальності було опрацьовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області.

За результатами розгляду вказаної заяви позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області прийнято рішення від 22.12.2023 № 53574/03-16, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на приписи ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю відомостей про сплату страхових внесків за липень-серпень 2023 року. Зазначено, що попереднє звернення позивача з питання перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058 було 13.09.2023, страховий стаж та заробітна плата зараховані по 30.06.2023.

Зважаючи на вищезазначене, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058. Водночас будь-які посилання щодо розгляду питання про перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 Закону № 345 у спірному рішенні відсутні.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон № 1058-IV).

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058-IV).

Частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846.

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунок та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3 Порядку).

Пунктом 4.2 цього Порядку передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

За пунктом 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерство праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за № 110 (далі - Інструкція № 58), усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Частиною 1 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж визначено як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Застрахованою особою є фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися в установленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини першої статті 14 Закону страхувальниками є, роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10 статті 11 цього Закону.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (частини 10, 12 статті 20 Закону № 1058).

Статтею 15 Закону № 1058 передбачено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно частини 1 статті 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.

Частиною 2 статті 20 Закону № 1058 передбачено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058-XV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Статтею 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

За таких обставин суд вважає, що незарахування відповідачем до страхового і пільгового стажу позивача періоду її роботи за липень - серпень 2023 року через несплату страхових внесків підприємством-роботодавцем є протиправним.

Щодо позовних вимог про врахування положень ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» під час перерахунку пенсії позивачу, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VI (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Статтею 8 Закону № 345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

З аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку, передбаченому Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», є зайнятість на підземних роботах повний робочий день не менш як 7,5 років для жінок.

Таким чином, після зарахування до пільгового стажу позивача необхідних 7,5 років згідно із Законом України «Про пенсійне страхування», позивач набуває право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 23.12.2023 страховий стаж позивача під час призначення пенсії врахований по 28.02.2021 та обчислений у відповідності до статті 24 Закону № 1058 і склав 43 роки 05 місяців 08 днів, у тому числі за списком № 1 - 13 років 11 днів.

Отже, під час звернення позивача із заявою від 20.12.2023 про перерахунок пенсії, вона мала більше ніж 7,5 років стажу роботи за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, що дає їй право на врахування при призначенні/перерахунку пенсії приписів ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», однак відповідач при вирішенні питання про перерахунок пенсії позивача протиправно не врахував це та не зазначив у спірному рішенні підстави незастосування положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові або службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як встановлено судом і підтверджується матеріалами адміністративної справи, відповідачем за результатами розгляду заяви позивача від 20.12.2023 прийнято рішення від 22.12.2023 № 53574/03-16 про відмову у перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах. Отже, саме це рішення як індивідуальний акт суб'єкта владних повноважень безпосередньо впливає на права та інтереси позивача у спірних правовідносинах, а тому суд вважає за необхідне з метою ефективного захисту порушених прав та інтересів позивача визнати його протиправним та скасувати.

Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача.

З урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії (переведення з одного виду пенсії на інший) та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 08.04.2023 про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

При цьому, суд зауважує, що інформації щодо незарахування спірних періодів роботи спірне рішення не містить.

Отже, при повторному розгляді вказаної заяви позивача, відповідачу необхідно прийняти відповідне рішення, застосувавши при перерахунку пенсії позивача приписи ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», і зазначити періоди роботи позивача, які зараховано до її страхового і пільгового стажу за Списком № 1, з урахуванням висновків суду.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 8 статті 139 КАС України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується платежем № 1260243520 від 28.12.2023, позивач за подання адміністративного позову сплатила 1073,60 грн. судового збору.

Враховуючи наведене вище, судовий збір у сумі 1073,60 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.

Керуючись ст.ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 139, 244-250, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (ЄДРПОУ 22933548; юридична адреса: 08500, Київська область, місто Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10) про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (ЄДРПОУ 22933548; юридична адреса: 08500, Київська область, місто Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10) від 22.12.2023 № 53574/03-16 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (ЄДРПОУ 22933548; юридична адреса: 08500, Київська область, місто Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) від 20.12.2023 про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах та провести перерахунок пенсії з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з прийняттям відповідного рішенням і із зазначенням періодів роботи позивача, які зараховано до її страхового і пільгового стажу за Списком № 1, з урахуванням висновків суду.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (ЄДРПОУ 22933548; юридична адреса: 08500, Київська область, місто Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 21 травня 2024 року.

Суддя С.В. Ушенко