13 листопада 2023 рокуСправа №160/22537/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування вимоги про сплату боргу,-
05.09.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати Вимогу № Ф-5205-0436/04-36 від 11.04.2023 року.
В обгрунтування позовних вимог представником позивача зазначено таке. При складанні вимоги №Ф-5205-0436/04-63 від 11.04.2023 року відповідач не взяв до увагу, що у позивача відсутня заборгованість зі сплати ЄСВ, оскільки Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сплачувався позивачем вчасно та в повному обсязі. Для нарахування недоїмки позивачу зі сплати ЄСВ у відповідача не було підстав, оскільки позивачем сплачено ЄСВ у повному обсязі. Інструкцією чітко передбачено умову, за якою контролюючий орган може нараховувати недоїмку: у разі, коли платником податку не нараховано або не сплачено суму ЄСВ. Відповідач в одній з відповідей на адвокатський запит роз'яснив, що сума боргу згідно із оскаржуваною вимогою була нарахована за 2022 рік. Проте, позивачем сплачено суму ЄСВ, що підтверджується відомостями з Електронного кабінету платника податку позивача. Так, за 2022 рік позивач самостійно нарахував суму ЄСВ у розмірі 4 290,00 грн, що підтверджується податковою декларацією позивача. Цю суму позивач сплатив у 2022 році трьома частинами по 1 430,00 грн. 19.01.2022 року сплачено 1 430,00 грн. 21.02.2022 року сплачено 1 430,00 грн, що підтверджується квитанцією №0.0.2469156296.1. 23.08.2022 року сплачено 1 430,00 грн Ці платежі також підтверджуються відповідними платіжними інструкціями. Таким чином, у позивача відсутній борг зі сплати ЄСВ за 2022 рік, а тому відсутні підстави для нарахування йому боргу за цей період із подальшим направленням оскаржуваної вимоги.
Ухвалою від 11.09.2023 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
29.09.2023 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, яким заперечується проти задоволення позовних вимог. Станом на 21.09.2023 року згідно даних інформаційно-комунікаційних систем ДПС України у платника по єдиному внеску (код бюджетної класифікації 71040000) обліковується борг (недоїмка) у сумі 2078,12 грн.
09.10.2023 року позивачем подано відповідь на відзив, в якій наголошено на протиправності дій податкового органу щодо нарахування за позивачем боргу за 2022 рік по ЄСВ.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
14.02.2023 року позивачем сформовано податкову декларацію платника єдиного податку - ФОП, відповідно до якої сума єдиного внеску, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду складає 4290,00 грн.
Відповідно до квитанції №2 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято означену звітну декларацію за 2022 рік.
11.04.2023 року відповідачем сформовано податкову вимогу №Ф-5205-0436/04-63, відповідно до якої станом на 31.03.2023 року у ОСОБА_1 наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 2078,12 грн.
Означена податкова вимога була направлена позивачу засобами поштового зв'язку, проте повернута відправнику «за закінченням терміну зберігання».
У матеріалах справи наявні платіжні доручення, подані позивачем:
- №361 від 18.01.2022 року (1430,00 грн) Призначення платежу: 101; 3180018135;71040000 ЄСВ 20%, за січень 2022 року, від ФОП ОСОБА_1
- №374 від 23.08.2022 року (1430,00 грн).Призначення платежу: 101;3180018135; ЄСВ 22% за липень 2022 року, від ФОП ОСОБА_1
- та квитанція №0.0.246956296 від 21.02.2022 року на суму 1430,00 грн. Призначення платежу: 101;3180018135; ЄСВ 22% за лютий 2022 року, від ФОП ОСОБА_1
Вважаючи протиправним оскаржувану вимогу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 1 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 08.07.2010 року №2464 (далі Закон №2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до ч. 2 ст. 8 та ст. 12 Закону №2464 визначено, що єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Згідно з п.1 та п.4 ч.2 ст. 6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 7 Закону №2464 для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону №2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону №2464 передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками, визначеними Законом №2464-VI, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів встановлено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449 (далі Інструкція №449).
Згідно з абз. 2 п.2 розділу VI Інструкції №449 передбачено, що у разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VII цієї Інструкції.
Відповідно до абз. 1-3, 11 п. 3 розділу VI Інструкції №449 органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів на суму боргу, що перевищує 10 грн.
Згідно з абз. 1 п. 4 розділу VI Інструкції №449 вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону №2464 недоїмка сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим законом.
Зі змісту вказаних норм слідує, що податковий орган обчислює недоїмку з ЄСВ у зв'язку з своєчасним не нарахуванням ЄСВ та/або не сплатою її у відповідні строки.
Судом встановлено, що позивачу 11.04.2023 року податковим органом складено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-5205-0436/04-63 по ЄСВ в сумі 2078,12 грн.
Вказана вимога прийнята внаслідок подання 14.02.2023 року позивачем податкової декларації платника єдиного податку ФОП, відповідно до якої сума єдиного внеску за 2022 рік, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними звітного (податкового) періоду складає 4290,00 грн.
Означена сума, яка вказана у податковій вимозі, оплачена позивачем, що підтверджується платіжними дорученнями №361 від 18.01.2022 року (1430,00 грн), №374 від 23.08.2022 року (1430,00 грн) та квитанцією №0.0.246956296 від 21.02.2022 року (1430,00 грн).
Прим цьому, суд звертає увагу сторін, що матеріалами справи не підтверджено наявність переплати з ЄСВ у позивача у розмірі 2211,88 грн, а також відсутня інформація щодо підстав виникнення заборгованості у позивача по ЄСВ, не наведено підстав, за яких формувалась оскаржувана вимога та за який період виникла заборгованість.
По тексту відзиву відповідачем лиш зазначено, що ним сформовано податкову вимогу на підставі даних, визначених п. 4 розділу VI Інструкції №449, однак не деталізовано таку інформацію.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено суду правомірність прийнятої вимоги, а матеріалами справи підтверджена сплата ЄСВ за 2022 ріку розмірі 4290,00 грн, у зв'язку із чим наявні підстави для задоволення позову.
Розподіл судових витрат у вигляді судового збору здійснюється у відповідності до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17 а, код ЄДРПОУ 44118658) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати Вимогу №Ф-5205-0436/04-36 від 11.04.2023 року відносно ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1073,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко