Рішення від 22.04.2024 по справі 160/33047/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2024 року Справа № 160/33047/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Ніколайчук С.В.

за участі секретаря судового засідання Емріх Ю.П.

за участі

представника позивача Рогав Р.Д.

представника відповідача Стасюк О.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Культурний центр "Ассоль" (вул. Центральна, 1Б, селище Єлизаветівка, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 51831, код ЄДРПОУ 20201404) до Виконавчого комітету Кам'янської міської ради (майдан Петра Калнишевського, 2, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, 51931, код ЄДРПОУ 04052072) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

19 грудня 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю Культурний центр "Ассоль" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Кам'янської міської ради Дніпропетровської області від 01 листопада 2023 року «Пpo скасування наказів управління містобудування та архітектури міської ради від 29.08.2022 №36 «А» та від 08.09.2022 №40 «А».

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що Виконавчий комітет Кам'янської міської ради на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду у справі № 160/3417/23 прийняв рішення від 01.11.2023 року № 521 де на власний розсуд підготував пункт 2 проекту, яким скасував наказ управління містобудування та архітектури міської ради від 29.08.2022 року№ 36 «а» «Про зміну адреси об'єкта нерухомого майна на адресу вул. Квітів , 9-г, м. Кам'янське, Кам'янська територіальна громада, Кам'янський район, Дніпропетровська область» та скасував наказ визнаний протиправним та скасований судом у справі № 160/3471/23 наказ від 08.09.2022 року № 40 «а» «Про скасування адреси об'єкта нерухомого майна: вул. Квітів,9-г, м. Кам'янська, Кам'янська територіальна громада, Кам'янський район, Дніпропетровської область, затвердженої наказом управління містобудування та архітектура міської ради від 29.08.2022 року № 36 «а».

Проте постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 30.08.2023 року у справі № 160/3417/23 суд не зобов'язував начальника містоуправління та архітектури Кам'янської міської ради скасовувати наказ від 29.08.2022 року № 36 «а» «Про зміну адреси об'єкта нерухомого майна на адресу вул. Квітів, 9-г, м. Камянське, Кам'янська територіальна громада, Кам'янський район, Дніпропетровська область», тому відсутні підстави для скасування наказу від 29.08.2022 року № 36 «а».

ТОВ Культурний центр «Ассоль» не подавав Виконавчому комітету Кам'янської міської ради заяву щодо зміни адреси міні-ринку «Дніпробуд» по вул. Квітів, 9а в м. Кам'янському та не подавав до заяви передбачені законодавством документи, тому відсутні підстави у відповідача для прийняття рішення від 01.11.2023 року № 521.

На думку представника позивача, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, відповідно до позиції Конституційного Суду України, яка підтримана позицією Верховного Суду, тому вважає, що оскаржуване рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки з боку позивача відсутній факт порушення законодавства.

Ухвалою від 25 грудня 2023 року суд відкрив в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 15 січня 2024 року суд вирішив подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 23 січня 2024 року о 11:30 год.

Суд переніс підготовче засідання на 06.02.2024 року, 29.02.2024 року, 12.03.2024 року.

Ухвалою від 12 березня 2024 року суд закрив підготовче провадження в адміністративній справі № 160/33047/23 та розпочати розгляд справи по суті у судовому засіданні.

Суд переніс розгляд справи на 02.04.2024 року, 22.04.2024 року.

19.01.2024 року представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування правової позиції зазначено, що виконавчими органами місцевого самоврядування, визначений Законом України «Про місцеве самоврядування» та Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», у випадку виявлення обставини прийняття рішення про зміну адреси за наявності недостовірних або неповних відомостей у документах, поданих заявником, таке рішення підлягає скасуванню виконавчим комітетом міської ради, як незаконне, із можливістю подальшого прийняття відповідачем рішення про відмову у зміні адреси за результатами перевірки поданих заявником документів і врахуванням інформації, отриманої від Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради.

Відповідач не приймає посилання позивача на те, що відповідач в порушення вимог 15 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» було прийнято рішення № 521 від 01.11.2023 року, не відповідає дійсності, оскільки оскаржуваним рішенням були скасовані накази Управління містобудування та архітектури, які у відповідності до постанови Третього апеляційного адміністративного суду у справі № 160/3417/23 були скасовані не у відповідності до приписів діючого законодавства. Приймаючи оскаржуване рішення у відповідності до правової позиції яка була викладена в постанові справі №160/3417/23, відповідач лише привів у відповідність спірну ситуацію, яка виникла з позивачем з приводу присвоєння адреси.

У відповіді на відзив представник позивача зазначив, що у відзиві відповідач не обґрунтував, на підставі яких правових норм рішення виконавчого комітету від 01.11.2023 року № 521 скасовано наказ Управління містобудування та архітектури міської ради «Про зміну адреси об'єкта нерухомого майна на адресу вул. Квітів, 9-г, м. Камянське, Кам'янська територіальна громада, Кам'янський район, Дніпропетровська область», тому відсутні підстави для скасування наказу від 29.08.2022 року № 36 «а».

16.02.2024 року представник позивача надав пояснення, де зазначив, що ненормативні правові акти місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вони вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

19.02.2024 року відповідач надав заперечення на відповідь на відзив, де зазначив, що згідно із пунктом 3 частини 2 цієї ж статті виконавчий комітет ради має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб, оскільки Положення про Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради, Управління є виконавчим органом Кам'янської міської ради, підзвітним та підконтрольним міській раді, підпорядкованим міському голові, виконавчому комітету міської ради.

Таким чином, Виконавчий комітет приймаючи оскаржуване рішення № 521 від 01.11.2023 року діяв в межах та у спосіб визначений законодавством, тому і підстав для скасування цього рішення не має.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимог підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

17 серпня 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю Культурний центр «Ассоль» звернулося до Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради через Центр надання адміністративних послуг м. Кам'янське з клопотанням, змінити адресу об'єкту будівництва: міні-ринку «Дніпробуд» по вул. Квітів, 9а, м. Кам'янське, Дніпропетровська обл., в порядку зміни/корегування адреси об'єктів будівництва (пунктів 41,50 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня, 2021 року № 690 «Про затвердження Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна»), яке зареєстровано за № 020671 від 17.08.2022 року.

Управлінням містобудування та архітектури Кам'янської міської ради прийнято наказ від 29 серпня 2023 року № 36 «А», «Про зміну адреси об'єкта нерухомого майна на адресу: вул. Квітів, 9-Г, м. Кам'янське, Кам'янська територіальна громада, Кам'янський район, Дніпропетровська область». Наказом № 36 «А» змінено адресу об'єкта нерухомого майна на адресу: вул. Квітів, 9-Г, м. Кам'янське, Кам'янська територіальна громада, Кам'янський район, Дніпропетровська область згідно з ситуаційною схемою розташування об'єкта, зокрема, Товариству з обмеженою відповідальністю культурний центр «АССОЛЬ» наказано здійснити державну реєстрацію права власності на відповідний об'єкт нерухомого майна.

07 вересня 2022 року директор Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради Максима Калмикова звернувся з листом № 04-06/996 щодо скасування наказу управління містобудування та архітектури міської ради від 29.08.2022 №36 «А» «Про зміну адреси об'єкта нерухомого майна на адресу: вул. Квітів, 9-Г, м. Кам'янське, Кам'янська територіальна громада, Кам'янський район, Дніпропетровська область». У якому зазначив, що у поданому позивачем пакеті документів виявленні неповні або недостовірні відомості, що підтверджено документально, а саме: документи на користування земельними ділянками площами 0,0897га та 0,0014 га за адресою: вул. Квітів, 9А не оформлені; об'єкти, на які ТОВ Культурний центр «АССОЛЬ» намагається в судовому порядку визнати право власності, знаходяться поза межами земельної ділянки та є тимчасовими спорудами та не мають ознак нерухомого майна.

За результатами розгляду листа директора Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради Максима Калмикова № 04-06/996, Управлінням містобудування та архітектури Кам'янської міської ради прийнято наказ 08.09.2022 року № 40 «А» «Про скасування адреси об'єкта нерухомого майна: вул. Квітів, 9-Г, м. Кам'янське, Кам'янська територіальна громада, Кам'янський район, Дніпропетровська область, затвердженої наказом управління містобудування та архітектури міської ради від 29.08.2022 №36 «А», у зв'язку з виявленням неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально (пункт 2 частини 15 ст.263 Закону), а саме: документи на користування земельними ділянками площами 0,0897га та 0,0014 га за адресою: вул. Квітів,9А не оформлені; об'єкти, на які ТОВ Культурний центр «Ассоль» намагається в судовому порядку визнати право власності, знаходяться поза межами земельної ділянки та які є тимчасовими спорудами та не мають ознак нерухомого майна.

Не погоджуючись з прийнятим наказом 08.09.2022 року № 40 «А» «Про скасування адреси об'єкта нерухомого майна: вул. Квітів, 9-Г, м. Кам'янське, Кам'янська територіальна громада, Кам'янський район, Дніпропетровська область, затвердженої наказом управління містобудування та архітектури міської ради від 29.08.2022 №36 «А», позивач звернувся до суду з позовною заявою за результатами розгляду якої рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 травня 2023 року у справі № 160/3417/23 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю культурний центр «АССОЛЬ» до Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Кам'янська міська рада, Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам'янську міську раду про визнання протиправним та скасування рішення залишено без задоволення.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 30 серпня 2023 року у справі № 160/3417/23 Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Культурний центр "Ассоль" задоволено частково. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 травня 2023 р. у справі № 160/3417/23 скасовано та ухвалено нове рішення. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю Культурний центр «Ассоль» - задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано наказ Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради від 08.09.2022 №40 «А» «Про скасування адреси нерухомого майна вул. Квітів, 9-Г, м. Кам'янське, Кам'янська територіальна громада, Кам'янський район, Дніпропетровська область, затвердженої наказом управління містобудування та архітектури від 29.08.2022 №36 «А». У задоволенні решти позову відмовлено.

Виконавчий комітет Кам'янської міської ради Дніпропетровської області на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 30.08.2023 року у справі № 160/3417/23, розглянувши доповідну записку управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради (від 25.09.2023 року № 12-06/1104) прийняло рішення від 01.11.2023 року № 521, яким вирішило:

1. Скасувати наказ управління містобудування та архітектури міської ради

- від 29.08.2022 №36«А» «Про зміну адреси об'єкта нерухоме майна на адресу: вул.Квітів, 9-Г, м.Кам'янське, Кам'янська територіальна громада, Кам'янський район, Дніпропетровська область»;

- від 08.09.2022 №40«А» «Про скасування адреси об'єкта нерухомого майна по вул.Квітів, 9-Г, м.Кам'янське, Кам'янської територіальної громади, Кам'янський район, Дніпропетровська область, затвердженої наказом управління містобудування та архітектури міської ради від 29.08.2022 № 36 «а».

2. Відмовити у зміні адреси міні-ринку «Дніпробуд» по вул. Квітів, 9а в м.Кам'янському (замовник: Товариство з обмеженою відповідальності Культурний центр «Ассоль»), згідно з виявленням неповних або недостовірних відомостей у поданих документах що підтверджено документально (пункт 2 частини 15 ст.26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»).

3. Управлінню містобудування та архітектури міської ради інформацію про прийняття цього рішення до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Позивач, не погодившись із рішенням Виконавчого комітету Кам'янської міської ради від 01.11.2023 року № 521, яким скасовано зокрема наказ Управління містобудування та архітектури міської ради від 29.08.2022 №36«А» «Про зміну адреси об'єкта нерухоме майна на адресу: вул.Квітів, 9-Г, м.Кам'янське, Кам'янська територіальна громада, Кам'янський район, Дніпропетровська область», звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Статтею 11 цього Закону передбачено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Повноваження виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради регламентовано статтею 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Згідно пункту 3 частини 2 цієї ж статті виконавчий комітет ради має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.

Наведена норма відтворена у пункті 3.3. розділу 3 Положення про виконавчий комітет Кам'янської міської ради VІІІ скликання, затвердженого рішенням Кам'янської міської ради від 27.11.2020 № 15-02/VІІІ, текст якого розміщено на офіційному веб-сайті Кам'янської міської ради.

У відповідності до статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», згідно Положення про Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради, Управління є виконавчим органом Кам'янської міської ради, підзвітним та підконтрольним міській раді, підпорядкованим міському голові, виконавчому комітету міської ради.

У рішенні від 16.04.2009 № 7-рп/2009 у справі № 1-9/2009 Конституційний Суд України зробив висновок, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Згідно із абзацом 1 пункту 4 цього ж рішення органи місцевого самоврядування приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють дію норм права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово й після реалізації вичерпують свою дію.

Суд зазначає, що зі змісту частини другої ст. 144 Конституції України та частини десятої ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» слідує, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Однак це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України).

За приписами пункту першого частини 14 ст. 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що орган з присвоєння адреси протягом п'яти робочих днів з дня отримання заяви про зміну адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта приймає рішення про зміну адреси/відмову у зміні адреси, що повинно містити відомості про ідентифікатор закінченого будівництвом об'єкта (для об'єктів, яким присвоєно ідентифікатор до подання заяви).

Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначені повноваження органу з присвоєння адреси по прийняттю одного із можливих рішень: про присвоєння адреси (п. 1 ч. 6 ст. 26-3), про коригування адреси (п. 1 ч. 9 ст. 26-3), про зміну адреси або відмови у зміні адреси ( ч. 11, ч.12, ч.14 ст. 26-3).

Правом на прийняття будь-яких інших рішень, як-то скасування адреси, скасування власного рішення про зміну адреси, тощо орган (у цьому випадку Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради) з присвоєння адреси зазначеним Законом не наділений.

Відповідно до п. 2 частини 15 статті 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підставами для відмови у зміні адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта за заявою власника (співвласника) закінченого будівництвом об'єкта (його представника) про зміну адреси є: виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально.

З матеріалів справи видно, що Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно здійснено обстеження стану та дотримання використання земельної ділянки, за результатами якої складено акт від 21.01.2022, копія якого наявна в матеріалах справи.

У результаті обстеження встановив: рішенням міської ради від 29.06.2011 №134-09/VI ТОВ культурний центр «АССОЛЬ» надало в користування на умовах оренди земельну ділянку, розташовану за адресою: вул. Квітів. 9А, площею 0,0897 га для розміщення міні-ринку "Дніпробуд". Укладено договір оренди земельної ділянки від 25.10.2011 №11957 строком до 29.06.2021.

Рішенням міської ради від 29.06.2011 №134-09/VІ ТОВ культурний центр «АССОЛЬ» надало в користування на умовах оренди земельну ділянку, розташовану за адресою: вул. Квітів. 9А, площею 0,0014 га, для розміщення міні-ринку "Дніпробуд". Укладено договір оренди земельної ділянки від 25.10.2011 №11955 строком до 29.06.2021.

Фактично на момент візуального обстеження, на земельній ділянці площею 0.0897 га (договір оренди земельної ділянки від 25.10.2011 № 11957), за адресою: вул. Квітів, 9 А, в межах земельної ділянки, відповідно до план-схеми земельної ділянки, розміщено одноповерхову будівлю з червоної цегли (A-L а-1, а'-1 у технічному паспорті на міні-ринок "Дніпробуд", виготовлений ОКП «Дніпродзержинське БТ1» від 02.03.2004 №156), металеві тимчасові споруди та бетонні конструкції (прилавки).

Кількість, розміри та розташування металевих об'єктів не відповідає кількості, розмірам та розташуванню об'єктів, зазначених у технічному паспорті БТІ та с тимчасовими спорудами.

Земельна ділянка площею 0,0014 га (договір оренди земельної ділянки від 25.10.2011 № 11955) вільна від будь-яких будівель та споруд.

Будівля з червоної цегли (В-1 v технічному паспорті на міні-ринок "Дніпробуд", виготовлений ОКИ «Дніпродзержинське БТІ» від 02.03.2004 № 156) розміщена за межами земельної ділянки площею 0,0014 га наданої у користування ТОВ Культурний центр «АССОЛЬ» відповідно до договору оренди земельної ділянки від 25.10.2011 № 11955.

Документи на користування земельними ділянками площами 0.0897 га та 0.0014 га за адресою: вул. Квітів, 9А не оформлені, що є порушенням статей 125, 126 Земельного кодексу України.

В розпорядженні Виконавчого комітету Кам'янської міської ради наявна інформація щодо міні-ринку «Дніпробуд», а саме:

1) рішення державного реєстратора про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 01.04.2021 року № 57415926 на приватну будівлю, що розташована в Дніпропетровській області, м. Кам'янське, вул. Квітів, буд 9а, за суб'єктом ТОВ КЦ «Ассоль»;

2) розпорядження міського голови від 30.09.2021 року № 412-р, яким дозволено Управлінню містобудування та архітектури міської ради відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» здійснювати присвоєння, зміну, коригування, анулювання адреси/відмову об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна на території міста Кам'янське, селища міського типу Карнаухівки та селища Світлого наказом управління з подальшим затвердженням розпорядженням міського голови;

3) акт обстеження стану та дотримання умов використання земельної ділянки із додатками фотокопій об'єкта до нього від 21.01.2022;

4) лист директора ТОВ КЦ «Ассоль» від 17.08.2022 року № 020671 про зміну адреси об'єкту будівництва міні-ринку «Дніпробуд» по вул. Квітів, 9а, м. Кам'янське, Дніпропетровська обл. в порядку зміни/коригування об'єктів будівництва додатками до нього;

5) лист начальника Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради - головного архітектора міста від 04.10.2022 року № 47 Управлінням містобудування та архітектури Кам'янської міської ради на лист від 27.09.2022 року № 24704 «Про зміну адреси» директора ТОВ Культурний центр «Ассоль» повідомлено, що під час розгляду листа щодо зміни адреси міні-ринку «Дніпробуд» по вул. Квітів, 9, у м. Кам'янську та наданого до листа пакету документів, ураховуючи лист Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради від 30.09.2022 року № 04-06/1089 з'ясувалось, що пакет документів містить неповні або недостовірні відомості зокрема в документах відсутні: документальне підтвердження продовження договорів оренди земельних ділянок від 25.10.2011 року № 11955 та № 11957; відомості про реєстрацію цих земельних ділянок в Державному земельному кадастрі; планувальні матеріали з відображенням на топографічному плані М1:2000 земельних ділянок, на яких розміщується міні-ринок «Дніпробуд» (за відсутності доступу до Публічної кадастрової карти України в умовах воєнного стану в Україні унеможливлює ідентифікацію орендованих ТОВ КЦ «Ассоль» земельних ділянок для розміщення міні-ринку «Дніпробуд»);

6) лист директора ТОВ ЦК «Ассоль» від 27.09.2022 року № 24704 про зміну адреси об'єкту будівництва міні-ринку «Дніпробуд» по вул. Квітів, 9А, м. Кам'янське, Дніпропетровська обл. в порядку зміни/коригування об'єктів будівництва додатками до нього;

7) лист начальника Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради - головного архітектора міста від 12.09.2022 року № 41, де зазначено, що у поданих пакеті документів ТОВ КЦ «Ассоль» виявлені неповні або недостовірні відомості, що підтверджено документально, а саме: документи на користування земельними ділянками площами 0,0897 га та 0, 0014 га за адресою: вул. Квітів, 9 А не оформлені; об'єкти, на які ТОВ КЦ «Ассоль» намагається в судовому порядку визнати право власності, знаходяться поза межами земельної ділянки та є тимчасовими спорудами та не мають ознак нерухомого майна;

8) лист директора Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради від 30.09.2022 року № 04-09/1089.

Під час судового розгляду справи суд з'ясував, що позивач, намагаючись присвоїти міні -ринку «Дніпробуд» адресу, не надав відповідачу документів щодо законності права користування земельною діяльною та не надав жодних документів права власності на об'єкти, які знаходяться на земельній ділянці міської ради або ці об'єкти є нерухомим майном.

Наведені вище обставини були також встановлені під час розгляду справ № 904/3170/23 Господарським судом Дніпропетровської області, № 209/2279/21 Дніпровським районним судом м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, № 12/10-09 Дніпровським апеляційним судом.

Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України).

З урахуванням вищенаведеного, можна зробити висновок, що відповідач оскаржуваним рішенням лише привів у відповідність спірну ситуацію, яка виникла між Виконавчим комітетом Кам'янської міської ради та позивачем з приводу присвоєння адреси.

Стосовно посилання позивача на те, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, відповідно до позиції Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009, суд вважає за необхідне зазначити про таке.

Відповідно до п.4.1 рішення Конституційного Суду України 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009, визначено, що закріплені у статті 144 Конституції України і статті 59 «Про місцеве самоврядування в Україні» норми про акти органів місцевого самоврядування, крім юридичної форми реалізації завдань і функцій, визначають порядок прийняття і перевірки рішень органів місцевого самоврядування. В Законі встановлено, що ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України та законами України до їх відання, і що рішення відповідної ради може бути внесене на повторний розгляд цієї ж ради (стаття 25, частина четверта статті 59). У Законі передбачено, що рішення виконавчого комітету ради з питань, які належать до компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою, і що раді належить право скасовувати акти виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень(частина дев'ята статті 59, пункт 15 частини першої статті 26).

В інших положеннях Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» також визначено право ради скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни, зокрема скасовувати дозволи на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення (пункт 36 частини першої статті 26), вносити зміни до місцевого бюджету (пункт 23 частини першої статті 26). Остання норма кореспондується з положенням частини сьомої статті 78 Бюджетного кодексу України, згідно з якою "рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет ухвалюється відповідною радою за поданням офіційного висновку місцевого фінансового органу".

Аналіз повноважень ради в галузі планування та в бюджетно-фінансовій сфері, закріплених у частині першій статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме: встановлення місцевих податків і зборів та розмірів їх ставок у межах, визначених законом (пункт 24), прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг по місцевих податках і зборах (пункт 28), встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету (пункт 29), затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад (пункт 35), та повноважень, визначених частиною другою статті 18 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори", згідно із якою органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції мають право запроваджувати пільгові податкові ставки, повністю відміняти окремі місцеві податки і збори або звільняти від їх сплати певні категорії платників та надавати відстрочки у сплаті місцевих податків та зборів, дає підстави стверджувати, що рада має право скасовувати місцеві податки та змінювати їх розміри, а відтак скасовувати чи змінювати свої раніше прийняті рішення.

В законах України також передбачено право органів місцевого самоврядування скасовувати та змінювати свої рішення. Так у Законі України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" органу місцевого самоврядування надано право за його ж ініціативою переглянути, зупинити дію та скасувати власний регуляторний акт (частини перша, друга статті 11). Зі змісту Закону України "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини" випливає, що органи місцевого самоврядування у місячний строк повинні усунути виявлені Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини порушення прав і свобод людини і громадянина (пункт 11 статті 13, частина третя статті 15), тобто скасувати або змінити свої рішення. У Законі України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено право органів місцевого самоврядування привести у відповідність із законодавством прийняті ними рішення з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель (абзац другий пункту "б" статті 6), тобто змінити власні акти.

Згідно із Законом України "Про основи містобудування" сільські, селищні, міські ради уповноважені затверджувати місцеві правила забудови окремих частин населених пунктів та вносити в них зміни за поданням спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури (частина друга статті 12, частина п'ята статті 17). За Законом України "Про планування і забудову територій" місцева рада затверджує містобудівну документацію та після погодження зі спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури вносить до неї зміни своїм же рішенням (частини третя, четверта статті 10).

В Основному Законі України передбачено право направляти письмові звернення або особисто звертатися до органів місцевого самоврядування, які зобов'язані розглянути звернення (стаття 40). Законом України "Про звернення громадян" встановлено право органів місцевого самоврядування скасовувати або змінювати оскаржувані рішення (абзац п'ятий частини першої статті 19).

Системний аналіз наведених положень Конституції і законів України дає підстави для висновку, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення чи скасування. Це узгоджується із правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у Рішенні від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не визначено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше (абзац п'ятий пункту 3 мотивувальної частини вказаного Рішення).

Таким чином, Конституційний Суд України зробив висновок, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Наведене доводить, що Кам'янська міська рада та її виконавчі органи, в тому числі Виконавчий комітет Кам'янської міської ради, наділені правами скасовувати свої рішення, в цьому випадку накази Управління містобудування та архітектури Кам'янської міської ради, як підпорядкованого органу.

Стосовно тверджень позивача, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання, то суд не приймає до уваги такі твердження позивача, оскільки наказ від 29.08.2022 № 36 «а» не був виконаний, тобто позивачу не присвоєна адреса та не винесені відповідні зміни до будівельного реєстру.

В матеріалах справи наявна копія розпорядження міського голови від 30.09.2021 року № 412-р, в п. 1 якого зазначено: «Дозволити управлінню містобудування та архітектури міської ради відповідно до Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності” здійснювати присвоєння, зміну, коригування, анулювання адреси/відмову об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна на території міста Кам'янське, селища міського типу Карнаухівки та селища Світлого наказом управління з подальшим затвердженням розпорядженням міського голови.».

Отже, фактом підтвердження присвоєння адреси є наказ Управління містобудування та архітектури міської ради, який має бути затверджений розпорядженням міського голови.

Доказів наявності відповідного наказу та розпорядження міського голови матеріали справи не містять.

Враховуючи порядок прийняття рішень виконавчими органами місцевого самоврядування, визначений Законом України «Про місцеве самоврядування» та Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», у випадку виявлення обставини прийняття рішення про зміну адреси за наявності недостовірних або неповних відомостей у документах, поданих заявником, таке рішення підлягає скасуванню виконавчим комітетом міської ради, як незаконне, із можливістю подальшого прийняття відповідачем рішення про відмову у зміні адреси за результатами перевірки поданих заявником документів і врахуванням інформації, отриманої від Департаменту комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради.

Під час судового розгляду справи суд з'ясував, що Департамент комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно міської ради неодноразово надсилав директору ТОВ КЦ «Ассоль» листи, за результатами розгляду звернень позивача про зміну адреси міні-ринку «Дніпробід», де зазначав, що в документах на землекористування відсутні: документальне підтвердження продовження договорів оренди земельних ділянок від 25.10.2011 ро № 11955 та № 11957; відомості по реєстрацію цих земельних ділянок в Державному земельному кадастрі; планувальні матеріали з відображення на топографічному плані М1:2000 земельних ділянок, на яких розміщується міні-ринок «Дніпробуд» (за відсутності доступу до Публічної кадастрової карти України в умовах воєнного стану в України унеможливлює ідентифікацію орендованих ТОВ КЦ «Ассоль» земельних ділянок для розміщення міні-ринку «Дніпробуд»); документи на користування земельними ділянками площами 0,0897 га та 0, 0014 га за адресою: вул. Квітів, 9 А не оформлені; об'єкти, на які ТОВ КЦ «Ассоль» намагається в судовому порядку визнати право власності, знаходяться поза межами земельної ділянки та є тимчасовими спорудами та не мають ознак нерухомого майна.

Таким чином, вище наведені обставини є достатньою підставою для прийняття рішення Виконавчим комітетом Кам'янської міської ради Дніпропетровської області від 01 листопада 2023 року 521 «Пpo скасування наказів управління містобудування та архітектури міської ради від 29.08.2022 №36 «А» та від 08.09.2022 №40 «А, як органу, який має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.

Відтак суд вважає, що Виконавчий комітет Кам'янської міської ради приймаючи оскаржуване рішення від 01.11.2023 року № 521 діяв в межах та у спосіб визначений законодавством, а тому підстав для скасування цього рішення не має.

Суд наголошує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі "Трофимчук проти України" ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Деякі аргументи не можуть бути підставою для надання детальної відповіді на такі доводи.

Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Культурний центр «Ассоль», оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зробив висновок про необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, оскільки у цій справі задоволено позов суб'єкта владних повноважень, тому судові витрати у вигляді сплаченого судового збору з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246, 293, 295, 297 , Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задовленні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Культурний центр "Ассоль" (вул. Центральна, 1Б, селище Єлизаветівка, Дніпровський район, Дніпропетровська область, 51831, код ЄДРПОУ 20201404) до Виконавчого комітету Кам'янської міської ради (майдан Петра Калнишевського, 2, м. Кам'янське, Дніпропетровська область, 51931, код ЄДРПОУ 04052072) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

У зв'язку з перебування судді Ніколайчук С.В. у щорічній відпустці з 29.04.2024 року по 08.05.2024 року, повний текст рішення суду складено 21.05.2024 року.

Суддя С.В. Ніколайчук