про залучення третіх осіб до участі у справі
20 травня 2024 року ЛуцькСправа № 140/4510/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника Міністерства юстиції України, Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих про залучення третіх осіб в адміністративній справі за позовом Арбітражного керуючого Рабана Микити Тарасовича до Міністерства юстиції України, Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих про визнання протиправними та скасування рішення та наказу,
Арбітражний керуючий Рабан Микита Тарасович звернувся в суд з позовом до Міністерства юстиції України, Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих про визнання протиправним та скасування рішення Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих, оформленого протоколом засідання Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих №2/24 від 29.03.2024 в частині застосування дисциплінарного стягнення у вигляді тимчасового зупинення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого строком на 180 днів; визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України №979/5 від 05.04.2024 про застосування до арбітражного керуючого дисциплінарного стягнення у вигляді тимчасового зупинення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого строком на 180 днів.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01 травня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі; розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
26.02.2024 на адресу суду від представника Міністерства юстиції України, Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих Савчук Г.Р. надійшло клопотання про залучення до участі у справу як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції та товариство з обмеженою відповідальністю «Преміорі». Клопотання обґрунтоване тим, що Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції проводило позапланову невиїзну перевірку діяльності арбітражного керуючого Рабана М.Т., за результатами якої міжрегіональним Управлінням складено відповідні Довідка, Акт та пропозиція щодо внесення до дисциплінарної комісії подання про притягнення арбітражного керуючого до дисциплінарної відповідальності, а скарга ТзОВ «Преміорі» від 20.11.2023 №2392 стала підставою для проведення перевірки арбітражного керуючого Рабана М.Т. Судовий спір між сторонами прямо або опосередковано стосується прав та інтересів даних осіб.
Відповідно до частини третьої статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Таким чином, розгляд вказаного клопотання за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
Клопотання представника Міністерства юстиції України, Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих про залучення третіх осіб підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно із частиною четвертою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Контроль за діяльністю арбітражних керуючих здійснюють Мін'юст як державний орган з питань банкрутства та міжрегіональні управління Мін'юсту за згодою останнього (до пункту 2 розділу І Порядку здійснення контролю за діяльністю арбітражних керуючих, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 06.12.2019 №3928/5 (далі - Порядок №3928/5).
Пунктом 1, підпунктом 4.19 пункту Положення про міжрегіональні управління Міністерства юстиції України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 23.06.2011 № 1707/5 зазначено, що Міжрегіональні управління Міністерства юстиції України підпорядковуються Міністерству юстиції України та є його територіальними органами та яке, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює контроль за діяльністю арбітражних керуючих.
Відповідно до пункту 1 розділу II Порядку №3928/5 контроль за діяльністю арбітражних керуючих здійснюється шляхом проведення планових і позапланових перевірок.
Згідно з пунктом 3 розділу II Порядку здійснення контролю за діяльністю арбітражних керуючих складається з таких етапів: проведення перевірки; складання довідки про результати перевірки діяльності арбітражного керуючого (далі - Довідка); надання арбітражним керуючим комісії з перевірки пояснень, зауважень, заперечень до Довідки та/або усунення зазначених у Довідці порушень; складання акта перевірки діяльності арбітражного керуючого (далі - Акт перевірки) з урахуванням Довідки, пояснень, зауважень, заперечень та усунутих арбітражним керуючим порушень.
У пункті 13 VI розділу Порядку передбачено, що у разі виявлення за результатами перевірки порушень, які є підставою для внесення до Дисциплінарної комісії подання про притягнення арбітражного керуючого до дисциплінарної відповідальності, орган контролю обов'язково зазначає про це в Акті перевірки. У такому випадку орган контролю протягом трьох робочих днів з дня підписання Акта перевірки надсилає до структурного підрозділу Мін'юсту пропозицію щодо внесення до Дисциплінарної комісії подання про притягнення арбітражного керуючого до дисциплінарної відповідальності
До пропозиції орган контролю додає завірені належним чином копію Акта перевірки та копії усіх документів, що є невід'ємною частиною Акта.
Пунктом 2 VII розділу Порядку передбачено, що протягом п'яти робочих днів з дати отримання структурним підрозділом Мін'юсту від органу контролю пропозиції щодо внесення до Дисциплінарної комісії подання про притягнення арбітражного керуючого до дисциплінарної відповідальності структурний підрозділ Мін'юсту готує та вносить до Дисциплінарної комісії подання про притягнення арбітражного керуючого до дисциплінарної відповідальності (далі - Подання).
Відповідно до пункту 4. Положення про Дисциплінарну комісію арбітражних керуючих, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 25.09.2019 №2993/5 Дисциплінарна комісія відповідно до покладених на неї завдань розглядає зокрема подання структурного підрозділу Мін'юсту, що забезпечує реалізацію повноважень державного органу з питань банкрутства (далі - структурний підрозділ Мін'юсту), про притягнення арбітражного керуючого до дисциплінарної відповідальності та приймає рішення про застосування до арбітражного керуючого дисциплінарного стягнення на підставі подання структурного підрозділу Мін'юсту про притягнення арбітражного керуючого до дисциплінарної відповідальності (далі - подання).
Як слідує з матеріалів справи, позапланову невиїзну перевірку діяльності арбітражного керуючого Рабана М.Т. проводило Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) (далі - міжрегіональне Управління), за результатами якої складено відповідні Довідка, Акт та пропозиція щодо внесення до дисциплінарної комісії подання про притягнення арбітражного керуючого до дисциплінарної відповідальності.
В подальшому, рішенням Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих, викладеного в протоколі від 29.03.2024, накладено на арбітражного керуючого Рабана М.Т. дисциплінарне стягнення у виді тимчасового зупинення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого строком на 180 днів.
Разом з тим, підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого Рабана М.Т. стала скарга товариства з обмеженою відповідальністю «Преміорі» від 20.11.2023 №2392.
З аналізу статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України слідує, що участь третіх осіб в адміністративній справі зумовлена тим, що судовий спір між сторонами прямо або опосередковано стосується прав та інтересів інших осіб. Тому участь у справі третіх осіб є формою захисту їх прав та інтересів, що пов'язані із спірними правовідносинами.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення у даній справі може вплинути на права та інтереси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та товариства з обмеженою відповідальністю «Преміорі», тому суд дійшов висновку про необхідність залучення даних осіб до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Керуючись статтями 49, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання представника Міністерства юстиції України, Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих про залучення третіх осіб до участі у справі задовольнити.
Залучити до участі у справі за позовом Арбітражного керуючого Рабана Микити Тарасовича до Міністерства юстиції України, Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих про визнання протиправними та скасування рішення та наказу, як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (01001, місто Київ, Печерський район, провулок Музейний, будинок 2-Д, код ЄДРПОУ: 43315602) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Преміорі» (09100, Київська область, місто Біла Церква, вулиця Леваневського, будинок 19, код ЄДРПОУ 39848510).
Встановити третім особам, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача строк для подачі пояснення щодо позову - п'ятнадцять днів з дня отримання даної ухвали та роз'яснити, що пояснення щодо позову або відзиву подаються з дотриманням вимог статей 162, 165 Кодексу адміністративного судочинства України. Пояснення третьої особи одночасно з їх надісланням (наданням) до суду також повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
Письмові докази подаються безпосередньо до суду в оригіналі або належним чином засвідченій копії з дотриманням вимог статей 79, 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і не може бути оскаржена.
Суддя А.Я. Ксензюк