Справа № 157/505/24
Провадження №3/157/403/24
20 травня 2024 року місто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , непрацевлаштований,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 02387 від 11 березня 2024 року зазначається, що ОСОБА_1 10 березня 2024 року о 23 год 01 хв в м. Камені-Каширському по вул. Магдебурзького права керував автомобілем марки «Audi A4 Avant», номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці очей не реагують на світло, сповільненість, порушення мови, почервоніння очей, від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у закладі охорони здоров'я КНП «Камінь-Каширська ЦРЛ» відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КпАП України.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, причину неявку не повідомив і заяву про відкладення розгляду справи не подав.
За таких обставин, доходжу висновку про можливість розгляду справи у відсутності ОСОБА_1 .
Згідно із ст. 7 КпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справі про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Відповідно до вимог ст. 245 КпАП України завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 266 КпАП України встановлено, що особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Згідно з пунктами 7, 12, 15 Розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09 листопада 2015 року, проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове. Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу. За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду.
Частиною 2 ст. 251 КпАП України визначено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З долученого до протоколу про адміністративне правопорушення відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 , який керував автомобілем, було зупинено працівниками поліції, на пропозицію поліцейського ОСОБА_1 погодився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, а в подальшому, коли ОСОБА_1 вийшов із автомобіля, то поліцейський запропонував останньому пройти огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння, на що ОСОБА_1 погодився та повідомив, що вживав наркотичні речовини, у зв'язку з цим ОСОБА_1 за його згодою було доставлено до медичного закладу, де на запитання лікаря чи надає він дозвіл на його медичний огляд на визначення наркотичного сп'яніння та відібрання зразків сечі, ОСОБА_1 вказав, що не надає, проте згодом погодився на медичний огляд, та лікар провела огляд останнього, зокрема, комплекс заходів, що передбачені актом огляду на стан сп'яніння, у тому числі були проведені пальце-носова проба, поза Ромберга, заміри пульсу, та інші заходи, та за результатами огляду лікарем був складений висновок.
Так, з доданого до протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 88 від 10 березня 2024 року, вбачається, що цей висновок заповнено 10 березня 2024 року на підставі даних, що містяться в акті медичного огляду особи, що керує транспортним засобом з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, № 88, складеному о 23 год 30 хв 10 березня 2024 року. У цьому висновку лікарем КНП Камінь-Каширська РРЛ» відділення ЕНМД ОСОБА_2 чітко зазначено, що у ОСОБА_1 ознак сп'яніння не виявлено та чітко вказано, що останній тверезий.
Вказаний висновок, як вбачається з його змісту, стосується не лише виявлення стану алкогольного сп'яніння, але й виявлення стану наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів.
Таким чином, у матеріалах справи відсутні належні, допустимі та достовірні докази на підтвердження викладених у протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 обставин.
Відмова ОСОБА_1 від відібрання зразків його сечі, про що вбачається з відеозапису, не може розцінюватися як відмова останнього від проходження медичного огляду на визначення стану сп'яніння, з огляду, зокрема на те, що згідно з п. 12 Розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09 листопада 2015 року, предметом дослідження біологічного середовища, крім сечі, можуть бути слина та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.
Крім того, у матеріалах справи відсутні відомості про те, що лікарем під час огляду ОСОБА_1 в останнього були виявлені будь-які ознаки наркотичного сп'яніння, а у висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 88 від 10 березня 2024 року лікар ОСОБА_2 чітко зазначила, що у ОСОБА_1 ознак сп'яніння не виявлено.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на вищенаведене, доходжу висновку, що провадження у справі щодо ОСОБА_1 належить закрити на підставі п. 1 ст. 247 КпАП України у зв'язку з відсутністю в його діях складу вказаного адміністративного правопорушення.
За відсутності належних, достатніх та допустимих доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути достатньою підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КпАП України, яке за суворістю санкції фактично прирівнюється до кримінального правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1, ч. 2 ст. 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
постановив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: О.В. Антонюк