копія
16 травня 2024 року Справа № 608/413/24
Номер провадження3/608/277/2024
Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Коломієць Н. З. , розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Департаменту патрульної поліції в Тернопільській області Управління патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, несудимого, до адміністративної відповідальності протягом року не притягався,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
10 лютого 2024 року поліцейським взводу 1 роти 3 батальйону УПП в Тернопільській області ДПП молодшим лейтенантом поліції Луциком В. В. складено протокол серії ААД №630859 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення. В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 цього дня о 22 год 38 хв по вул. Ягільницька, 80 в м. Чорткові Тернопільської області, керував транспортним засобом марки «Opel Astra», номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Пройти огляд на стан сп'яніння, у встановленому законом порядку на місці зупинки водій відмовився. Огляд проводився в медичному закладі, що підтверджується висновком лікаря №85. Своїми діями порушив п. 2.9а ПДР України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав. Подав письмове клопотання про закриття провадження у даній справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Суду пояснив, що 09 лютого 2024 року близько 22 год 40 хв керував транспортним засобом марки «Opel Astra», номерний знак НОМЕР_1 та був зупинений працівниками поліції ніби то за порушення ПДР, а саме: п. 9.2б «Порушення правил подачі попереджувальних світлових сигналів перед перестроюванням, поворотом, розворотом», внаслідок чого була винесена постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі серії ЕНА № 1408212 за ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено штраф в розмірі 510 гривень. Дану постанову він оскаржив в суді та рішенням Чортківського районного суду від 16 квітня 2024 року вона була скасована, а справа про адміністративне правопорушення щодо нього закрита за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Отже, всі подальші дії працівників поліції щодо нього, вважає незаконними. Також зазначив, що в медичному закладі він двічі пройшов освідчення на стан алкогольного сп'яніння: перший раз з порушенням використання мундштука газоаналізатора о 00 год 15 хв 10 лютого 2024 року, після чого лікарем о 00 год 25 хв був складений висновок, що він перебуває в стані алкогольного сп'яніння; другий раз о 01 год 00 хв 10 лютого 2024 року, про що лікарем було дано висновок, згідно якого ознак алкогольного сп'яніння не виявлено та акт медичного огляду, згідно якого показник сп'яніння становить 0,15‰, що є допустимою нормою, згідно чинного законодавства України.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов до наступних висновків.
За змістом п. 2.9 ПДР, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, визначено відповідною Інструкцією, яку затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 9 листопада 2015 року № 1452/735 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкція).
Відповідно до п. 12 Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Згідно із п. п. 8, 9 Інструкції, форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції. З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Таким чином, положення пунктів 8, 9, 12 Інструкції дають підстави для висновку про те, що в разі сумнівів у поліцейського щодо перебування водія в стані, зокрема, наркотичного сп'яніння, огляд водія на стан такого сп'яніння має бути проведено спеціалізованим медичним закладом на підставі виданого поліцейським направлення та за умови супроводження поліцейським водія до цього медичного закладу.
Згідно ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами ст. 266 КУпАП, за змістом якої особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 5 ст. 266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
З матеріалів справи вбачається, що водій ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції за порушення ПДР, а саме: п. 9.2б «Порушення правил подачі попереджувальних світлових сигналів перед перестроюванням, поворотом, розворотом», що стверджується постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі серії ЕНА № 1408212 за ч. 2 ст. 122 КУпАП з накладенням штрафу в розмірі 510 гривень.
Дану постанову ОСОБА_1 було оскаржено та рішенням Чортківського районного суду від 16 квітня 2024 року № 608/393/24 вона була скасована, а справа про адміністративне правопорушення щодо нього закрита за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки він не порушував ПДР, що було доведено в судовому засіданні відеозаписом з нагрудної камери поліцейського.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейський може зупиняти транспортні засоби, зокрема, у разі, якщо водій порушив Правила дорожнього руху.
Отже, оскільки водій не допускав будь-які порушення правил дорожнього руху, за які його слід було зупинити, всі наступні вимоги працівників поліції водій не був зобов'язаний виконувати, а всі складені процесуальні документи відносно нього не можуть бути належними та допустимими доказами його вини у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Такі висновки повністю узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 15.03.2019 року у справі № 686/11314/17.
Окрім того, у відповідності до вимог ст.265-2 КУпАП, у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, працівник уповноваженого підрозділу, що забезпечує безпеку дорожнього руху, тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку, що дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху або створює загрозу безпеці руху. При тимчасовому затриманні транспортного засобу складається акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України.
В матеріалах справи міститься розписка ОСОБА_2 , який зобов'язується доставити транспортний засіб ОСОБА_1 по місцю його проживання та не допустити останнього до керування.
Однак, всупереч чинному законодавству про адміністративні правопорушення в матеріалах справи відсутній відповідний документ встановленої форми, а саме, акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу.
В матеріалах справи міститься висновок медичного огляду щодо алкогольного сп'яніння №85 Чортківської ЦМЛ, складений о 00 год 25 хв 10.02.2024, де зазначено, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння. Однак, степінь сп'яніння у висновку не зазначено.
О 01 год 00 хв ОСОБА_1 пройшов повторно огляд на стан сп'яніння в Чортківській ЦМЛ, результат якого становив 0,15 ‰.
Відповідно до пункту 7 Розділу ІІ «Проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським і оформлення його результатів» Інструкції, установлення стану алкогольного сп'яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.
За таких обставин суд вважає, що водієм ОСОБА_1 не допущено порушень Правил дорожнього руху, чи інших дій, за які його транспортний засіб слід було зупинити, у зв'язку із чим, та за сукупністю з іншими обставинами, у даному конкретному випадку складені процесуальні документи відносно нього не можуть бути належними та допустимими доказами вини у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Статтею 62 Конституції України встановлено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
Закрити провадження в справі щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Згідно з оригіналом
Суддя (підпис)
Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи № 608/413/24.
Постанова набрала законної сили «16» травня 2024 р.
Суддя Н. З. Коломієць