Постанова від 20.05.2024 по справі 293/756/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №293/756/24

Провадження № 3/293/520/2024

20 травня 2024 рокуселище Черняхів

Черняхівський районний суд Житомирської області у складі судді Лось Л.В.,

розглянув адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , військовослужбовця

за ч. 3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення

ВСТАНОВИВ:

14.05.2024 до Черняхівського районного суду Житомирської області з ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов протокол серії №18 від 24.04.2024 про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

Згідно протоколу ІНФОРМАЦІЯ_2 №18 від 24.04.2024 про військове адміністративне правопорушення, 24.04.2024 о 20 год 00 хв під час перевірки порядку в розташуванні роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 старшим солдатом ОСОБА_2 , було виявлено головного сержанта командира третього відділення охорони третього взводу охорони роти дев'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння ( хитка хода, не чітке мовлення, запах алкоголю з ротової порожнини, поведінка що не відповідає обстановці), який 24.04.2024 прибув та приступив до виконання службових обов'язків на місці розташування роти охорони після лікування в КНП "Попільнінська лікарня" .

З метою проведення обстеження на стан алкогольного сп'яніння головного сержанта ОСОБА_1 в супроводі старшого солдата ОСОБА_2 та старшого сержанта ОСОБА_3 було доставлено до КНП "Черняхівське ТМО" с-ще Черняхів.

В результаті медичного обстеження, яке було проведено 24.04.2024 о 20 год 55 хв встановлено, що головний сержант ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння з результатом вмісту алкоголю 2,3%, про що видано Висновок № 10 від 24.04.24 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Таким чином, головний сержант ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, з'явився для виконання обов'язків військової служби в нетверезому стані на територію військової установи, де проходить службу, а саме: на територію розташування роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , що за адресою АДРЕСА_2 , чим вчинив військове адміністративне правопорушення в умовах особливого періоду, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

20.05.2024 ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується списком кур'єрської доставки судової повістки ( а.с. 18,19).

З метою дотримання судом розумних строків розгляду справи, а також зважаючи на те, що явка у судове засідання ОСОБА_1 не є обов'язковою, суд керуючись ст.268 КУпАП, розгляд справи здійснює за відсутності ОСОБА_1 на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши адміністративні матеріали та подані суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов такого висновку.

За приписами ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.

Відповідно до ч.1 ст. 172-20 КУпАП передбачено настання адміністративної відповідальності за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Диспозиція ч.3 ст.172-20 КУпАП передбачає настання адміністративної відповідальності за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Згідно ст.1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ст.1 Закону України "Про оборону України" особливий період це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудований період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Дію воєнного стану неодноразово продовжено, останній 09.05.2024 ЗУ № 3684-IX "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08.05.2024 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Судом встановлено, що головний сержант ОСОБА_1 який проходить військову службу, після лікарняного прибув на територію розташування роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 з ознаками алкогольного сп'яніння.

Згідно з приписами ч 1,2 ст. 266-1 КУпАП, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння перебуваючи на території розташуванні роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 під час воєнного стану від 24.04.2024 о 20:55 год у гр. ОСОБА_1 виявлено стан алкогольного сп'яніння - 2,3 % (а.с.12).

Таким чином встановлено склад адміністративного правопорушення: 24.04.2024 головний сержант командира третього відділення охорони третього взводу охорони роти ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, підтверджується матеріалами справи:

- протоколом ІНФОРМАЦІЯ_2 №18 про військове адміністративне правопорушення від 24.04.2024 (а.с. 3-4);

- копією військового квитка ОСОБА_1 згідно якого вбачається що особа є військовозобов'язаною та перебуває на військовій службі (а.с. 8-9);

- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 73 від 09.03.2024 ( по стройовій частині (а.с. 13-14);

- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 120 від 24.04.2024 ( по стройовій частині (а.с. 15);

- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №39 від 24.02.2022 (з адміністративно господарської діяльності) (а.с. 16);

- висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 24.04.2024, яким підтверджено перебування ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння 2,3% (а.с. 12);

- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 24.04.2024 та ОСОБА_3 від 24.04.2024, які підтвердили, що 24.04.2024 о 20:00 під час перевірки порядку в розташуванні роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 старшим солдатом ОСОБА_2 , було виявлено головного сержанта командира третього відділення охорони третього взводу охорони роти ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, про наявні обставини було повідомлено ТВО командира роти охорони старшому сержанту ОСОБА_3 , який в свою чергу доповів про дані обставини начальнику ІНФОРМАЦІЯ_2 підполковника ОСОБА_4 (а.с.10,11);

Вказані докази отримані з дотриманням встановленого законом порядку та передбаченими способами. У суду відсутні будь-які сумніви у їх достовірності та істинності.

За таких обставин дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Суд неупереджено, всебічно та повно оцінивши всі докази по справі дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, є повністю доведеною.

Відповідно до вимог ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно ст.ст. 34, 35 КУпАП обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 та обставин, які обтяжують його відповідальність судом не встановлено.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно зі ст.17 КУпАП, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.

За таких обставин, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд уважає за необхідне застосувати до правопорушника адміністративне стягнення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, у виді штрафу, оскільки цей вид покарання в цьому випадку буде необхідною мірою відповідальності та повністю відповідатиме меті його застосування.

Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до п. 12 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків звільняються від сплати судового збору. Таким чином, підстави для накладання на ОСОБА_1 обов'язку сплати судового збору відсутні.

Керуючись ст. ст. 33, 40-1, ч.3 ст.172-20, ст. 283-285 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000,00 грн (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного суду через Черняхівський районний суд Житомирської області.

Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.

Згідно ст. 308 КУпАП України, у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та витрати на облік правопорушення.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з моменту набрання нею законної сили.

Суддя Людмила ЛОСЬ