Рішення від 07.05.2024 по справі 308/3232/24

Справа № 308/3232/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

07 травня 2024 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:

головуючого судді Хамник М.М.,

за участю секретаря судових засідань Гефнер К.-С.Л.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої тимчасової державної соціальної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

В.о. директора, заступник директора Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача суму надміру виплаченої тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату у розмірі 20 225,57 грн. та суму понесених судових витрат в розмірі 3028,00 грн.

В обґрунтування позову, зазначає, що відповідно до заяви відповідача ОСОБА_1 від 15.01.2021 року департаментом соціальної політики Ужгородської міської ради було призначено тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, згідно Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року №1098 на період з 16.12.2020 року по 15.06.2021 року.

Відповідно до постанови КМУ від 08.04.2020 року №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» на період карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, починаючи з 16.06.2021 року тимчасова допомога ОСОБА_1 продовжувалась виплачуватись без звернення до Департаменту на період введення карантину.

Відповідно до п. 1 постанови КМУ від 07.03.2022 року №214 Деякі питання надання державної соціальної допомоги» на період введення воєнного стану» в редакції від 12.03.2022 року, строк виплати державної соціальної допомоги, в тому числі тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, яку було призначено раніше, продовжується на період введення воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування і виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення. Отже, з 01.03.2022 року тимчасова допомога виплачувалася без звернення до департаменту на період введення воєнного стану.

Зазначає, що згідно даних верифікації та моніторингу державних виплат, відповідачу призначено пенсію по віку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області з 18.11.2021 року.

Однак, відповідно до п. 16 Порядку виплата призначеної тимчасової допомоги припиняється, зокрема у разі призначення пенсії - з дати її призначення.

З урахуванням вищезазначеного, стверджує, що Департаментом було надмірно виплачено тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, за період з 18.11.2021 року по 31.10.2022 року у сумі 20 225,57 грн., що відображено у розрахунку про надміру виплачених коштів по тимчасовій ДСД особам пенсійного віку, які не набули права на пенсію за період листопад 2021 року - жовтень 2022 року та інформації щодо переплати ОСОБА_1 .

Вказує, що позивачем на адресу відповідача 20.01.2023 року та 18.07.2023 року надсилались вимоги про необхідність повернення надміру перерахованих сум тимчасової допомоги. Проте, станом на дату подання позову відповідачем борг не погашено та сума боргу становить 20 225,57 грн.

28.02.2024 ухвалою суду відкрито провадження у справі та враховуючи малозначність даного спору, постановлено проводити розгляд справи у спрощеному позовному провадженні з повідомленням сторін.

У судове засідання представник позивача не з'явився, однак подав заяву про розгляд справи у його відсутності, проти винесення заочного рішення по справі не заперечує.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, причини неявки суду невідомі.

Відзиву у визначений судом строк відповідач не надіслав. Згідно з ч.8 ст.178 ЦПК України - у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи наявність всіх умов, передбачених ч. 1 ст. 280 ЦПК України, щодо проведення заочного розгляду справи, суд вважає за можливе вирішити справу у відсутності учасників справи, на підставі наявних у суду матеріалів та винести заочне рішення по справі.

У зв'язку з розглядом справи за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

У відповідності до ч.5 ст.268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані суду докази у їх сукупності та взаємозв'язку, виходячи з їх належності та допустимості, суд встановив наступні факти і відповідні їм правовідносини.

З досліджених судом матеріалів справи вбачається, що 15.01.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту праці та соціального захисту населення із заявою про призначення всіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг.

Згідно рішення Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради від 20.01.2021 року ОСОБА_1 призначено тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, згідно Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року №1098 на період з 16.12.2020 року по 15.06.2021 року.

Згідно інформації наданої начальником відділу контролю за призначенням та виплатою соціальних допомоги, в ОСОБА_1 наявна переплата за період з 18.11.2021 року по 31.10.2022 року по тимчасовій державній соціальній допомозі непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, в розмірі 20 225 грн. 57 коп. по причині призначення пенсії по віку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області з 18.11.2021 року.

Так, оформивши пенсію по віку з 18.11.2021 року відповідач не повідомив Департамент, хоча в заяві від 15.01.2021року взяв на себе зобов'язання повідомляти про обставини, що можуть вплинути на отримання допомоги.

Згідно з копіями повідомлень від 20.01.2023 року та 18.07.2023 року, позивач повідомив відповідача про необхідність відшкодування коштів тимчасової допомоги у розмірі 20225,57 грн., у якому вказано підстави такої вимоги та проінформовано відповідача про звернення Департаменту до суду у разі неповернення переплачених коштів.

Згідно розрахунку надміру виплачених коштів по тимчасовій ДСД особам пенсійного віку, які не набули права на пенсію (пост. КМУ №1098 від 27.12.017 року) в ОСОБА_1 наявна переплата в сумі 20225,57 грн.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов обґрунтований, між сторонами склалися цивільні правовідносини, позовні вимоги пов'язані з спорами, що виникають із договорів і підлягають до задоволення, так як в судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 , було призначено та виплачено тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Внаслідок подання відповідачем неповної інформації про доходи виникла переплата державної соціальної допомоги непрацюючій особі,яка досяглазагального пенсійноговіку,але ненабула правана пенсійнувиплату в сумі 20 225,57 грн. В добровільному порядку кошти відшкодовані не були.

Вказані обставини були встановлені з матеріалів справи і не були оспорені в судовому засіданні.

Механізм призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла віку, але не набула права на пенсійну виплату визначений Порядком призначення тимчасової державної соціальної допомоги працюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1098 (далі Порядок).

Відповідно до п. 2 вказаного Порядку призначення тимчасової допомоги особі проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) (крім м. м. Києва та Севастополя) рад, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення, виконавчими органами рад об'єднаних територіальних громад (далі органи соціального захисту населення) з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу.

Тимчасова допомога перераховується особі кожні шість місяців з урахуванням змін її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення такою особою віку, з якого вона набуває права на пенсійну виплату.

Відповідно до п. 8 Порядку у разі зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, особа зобов'язана не пізніше ніж через десять днів повідомити про це органу соціального захисту населення, який призначив таку тимчасову допомогу.

Відповідно до п.12 Порядку тимчасова допомогане призначається у разі, коли особа одержує пенсію або державну соціальну допомогу, що призначається відповідно до Законів України Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю абоПро державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.

Відповідно до п.16 Порядку виплата призначеної тимчасової допомоги припиняється уразі призначення пенсії - з дати її призначення.

Відповідно до п.24 Порядку якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів і встановлюють строк їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють особі про обсяг надміру виплачених коштів і строк їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати тимчасової допомоги в наступні періоди на підставі своїх рішень проводять щомісячні відрахування у розмірі, який не перевищує 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлений строк вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення цієї статті застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події (частина друга статті 1212 ЦК України).

Разом з тим у статті 1215 ЦК України передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно з частиною першою зазначеної статті не підлягає поверненню заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'ю або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

У відповідності до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір, доказування не може ґрунтувалися на припущеннях.

Таким чином, сукупність наданих позивачем та досліджених судом доказів у достатній мірі підтверджують той факт, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати на сплату судового збору в розмірі 3028,00 грн.

Керуючись ст.ст.2-5, 76-80, 141, 258-259, 263-265, 280-282 ЦПК України, п. 24 «Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1098, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої тимчасової державної соціальної допомоги - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради суму надміру виплаченої тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату в розмірі 20 225 (двадцять тисяч двісті двадцять п'ять) грн. 57 коп.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради витрати із сплати судового збору в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання його повного тексту до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його проголошення не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Департамент соціальної політики Ужгородської міської ради, місцезнаходження: 88000, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 24, код ЄДРПОУ - 03192997.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Повний текст судового рішення виготовлено та підписано 21.05.2024 у зв'язку з проходженням періодичного навчання суддів у НШСУ з 13.05.2024 по 17.05.2024.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду

Закарпатської області М.М. Хамник