Справа № 303/4308/24
Провадження № 3/303/1682/24
20 травня 2024 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Плечищева О.В. розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не притягався до адміністративної відповідальності, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 248277 від 23 квітня 2024 року, 23.04.2024 року о 21 годині 40 хвилин в районі залізничного вокзалу м.Мукачево Мукачівського району, на ділянці відповідальності НОМЕР_1 прикордонного загону, був виявлений громадянин України ОСОБА_1 , який спільно з гр.-ном ОСОБА_2 , в умовах воєнного стану, здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску у складі групи осіб. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст.ст.9, 12 Закону України «Про державний кордон», чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.204 -1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, до суду надав заяву, в якій прохає справу розглянути без його участі.
Дослідивши матеріали справи, надані суду докази, суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.
У відповідності до вимог ст.7 ч.1 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч.2 ст. ст.251 КУпАП).
Статтею 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частина перша статті 204-1 КУпАП передбачає відповідальність за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Диспозицією частини другої статті 204-1 КУпАП передбачена відповідальність за дії, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 204-1 КУпАП характеризується наявністю прямого умислу.
Відповідно до науково-практичного коментаря ст. 204-1 КУпАП - об'єктивна сторона правопорушення виражається у перетинанні або спробі перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади (формальний склад).
Під час розгляду справи встановлено, що 23.04.2024 року в районі залізничного вокзалу м.Мукачево Мукачівського району на ділянці відповідальності НОМЕР_1 прикордонного загону був виявлений ОСОБА_1 разом з громадянином України ОСОБА_2 , тобто у відкритому загальнодоступному публічному громадському місці.
Місце, де було виявлено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а саме район залізничного вокзалу м. Мукачево, не є територією прикордонної зони, а відтак знаходження (переміщення) людей в ній не заборонено.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять будь які посилання або інші відомості які б вказували на те, що ОСОБА_1 разом з ОСОБА_2 намагався незаконно перетнути державний кордон з України поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон.
Таким чином твердження у протоколі про адміністративне правопорушення про те, що ОСОБА_1 спільно з іншим громадянином ОСОБА_2 здійснив спробу незаконного перетину державного кордону з України поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України, не ґрунтується на фактичних обставинах справи.
В даному випадку суддя констатує про відсутність підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, внаслідок відсутності в її діях складу такого адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З наведених підстав, суддя приходить до висновку про відсутність події і складу правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 204-1 КУпАП, а провадження в справі про адміністративне правопорушення на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 9, 247, 256, 283, 284 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області.
Суддя: Плечищева О.В.