Рішення від 25.06.2013 по справі 742/2464/13-ц

Провадження № 2/742/682/13

Єдиний унікальний № 742/2464/13-ц

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2013 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі :

головуючого - судді Циганка М.О.,

при секретарі Чміль С.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором , -

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості. Свої вимоги мотивує тим, що згідно кредитного договору № CNXRRX05380003, укладеного 27 травня 2007 року між ПАТ КБ „Приват Банк” та ОСОБА_1 , останньому було видано кредит в розмірі 7800,00 грн. зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 12% на рік на суму залишку заборгованості за кредитом терміном на 24 місяці, тобто з кінцевим терміном повернення 27 травня 2009 року. Згідно з умовами укладеного договору кредитний Договір складається з заяви позичальника та умов надання кредиту фізичним особам «Розстрочка». За умовами кредитного договору відповідач зобов'язувався повернути кредит у повному обсязі, сплачувати проценти за користування ним у строки відповідно до умов договору. Однак, відповідач, отримавши кредит, не виконав свої зобов'язання по поверненню кредиту та сплаті процентів. Таким чином, станом на 22.04.2013 р. заборгованість відповідача перед банком за кредитним договором складає 94956,25 грн., яку позивач і просить суд стягнути з відповідача на свою користь, а також 949,56 грн. судових витрат, понесених позивачем при подачі позову.

Позивач в судове засідання не з'явився, проте надіслав заяву, згідно з якою просить суд розглядати справу без участі його представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач у судове засідання не з'явився через невручення йому рекомендованого поштового відправлення, яке було повернено до суду Укрпоштою з причини закінчення терміну зберігання за адресою АДРЕСА_1 . Відповідно ж до ч. 5 ст. 74 ЦПК України у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за зареєстрованою у встановленому законом порядку адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином. Місце ж проживання відповідача ОСОБА_1 згідно з відомостями Прилуцького МВ УДМС України в Чернігівській області зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 39).

У зв'язку з цим суд на підставі ст. 224 ЦПК України вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав:

відповідно до Заяви позичальника № CNXRRX05380003 від 27 травня 2007 року (а. с. 6), Умов надання споживчого кредиту, ПАТ КБ "ПриватБанк" надав ОСОБА_1 кредит в сумі 7800 грн. строком на 24 місяці, строком з 27.05.2007р. по 27.05.2009р. включно, з умовами сплати за користування кредитом відсотків у розмірі 1,0 % на місяць на суму залишку заборгованості по кредиту, щомісячної винагороди за надання фінансового інструменту у розмірі 284,70 грн. та єдиноразової винагороди за надання фінансового інструменту у розмірі 1300,00 грн., в обмін на зобов'язання позичальника з повернення кредиту, сплати відсотків, винагороди, комісії, зазначені в Заяві та Умовах надання споживчого кредиту фізичним особам. Погашення заборгованості здійснюється в наступному порядку: щомісяця в період сплати, за який приймається період з "10" по "15" число кожного місяця, позичальник повинен надавати банку грошові кошти (щомісячний платіж) у сумі 652,48 грн. для погашення заборгованості за кредитом, яка складається із заборгованості за кредитом, відсотків, винагороди, комісії, а також інших витрат згідно з Умовами. (а. с. 6).

Умовами надання споживчого кредиту фізичним особам визначена відповідальність сторін. Зокрема, у випадку несвоєчасного погашення заборгованості по кредиту позичальник сплачує Банку пеню у розмірі 0,15 % від суми простроченого платежу, але не менше 1 гривні за кожний день прострочки платежу /п. 2.4.5.1/. При порушенні позичальником строків платежів по будь-якому з грошових зобов'язань, передбачених договором, більш ніж на 90 днів, позичальник зобов'язаний сплатити банку штраф у розмірі 500 грн. + 5 % від суми заборгованості /п. 2.4.5.5/, (а. с. 20).

Відповідно до копії розрахунку заборгованості за кредитним договором № CNXRRX05380003 від 27.05.2007 р. вбачається, що станом на 22.04.2013р. заборгованість ОСОБА_1 за кредитним договором перед банком складає 94956,25 грн., з них: 7800,00грн. - заборгованість за кредитом; 36183,10 грн. -заборгованість за відсотками за користування кредитом; 5826,83 грн. -заборгованість по комісії за користування кредитом, 40148,40 грн. - пеня за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором та штрафи: 500,00 грн. -штраф (фіксована частина); 4497,92 грн. -штраф (процентна складова) (а.с.4).

Відповідно до ст.ст. 526, 527, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору у встановлені строки і боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст.ст. 1049, 1050, 1054 ЦК України за кредитним договором банк (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти) у такій самій сумі, що були передані йому позикодавцем у строк та в порядку, що встановлені договором, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до ст. 625 цього кодексу.

За таких обставин, оцінюючи у сукупності досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що відповідач ОСОБА_1 належним чином умов договору не виконував, кредит в установлені строки його повернення не повертав, не повернув кредит і в передбачений договором остаточний строк його повернення - 27 травня 2009 року, а тому заборгованість станом на 22.04.2013 року яка включає в себе: 7800,00грн. - заборгованість за кредитом; 36183,10 грн. -заборгованість за відсотками за користування кредитом; 5826,83 грн. -заборгованість по комісії за користування кредитом та штрафи: 500,00 грн. -штраф (фіксована частина); 4497,92 грн. -штраф (процентна складова) підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Позовні вимоги в частині стягнення з відповідача пені в сумі 40148,40 грн. за несвоєчасність виконання зобов'язань за кредитним договором підлягають частковому задоволенню, оскільки згідно до ч. 3 ст. 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення. При цьому при її зменшенні суд враховує: по-перше, що розмір неустойки - пені нарахованої позивачем, становить 40148,40 грн., а розмір заборгованості за кредитом, відсотками та комісією за користування останнім, не включаючи іншої неустойки - штрафів, всього становить 49809,93 грн.; по-друге, суд враховує і норми ст.3 ЦК України, щодо справедливості, та розумності які є загальними засадами цивільного законодавства, а тому суд приходить до висновку про зменшення нарахованої позивачем суми неустойки - пені, за несвоєчасність виконання позивачем зобов'язань за кредитним договором з 40148,40 грн. до 20148,40 грн .

Отже на підставі наведеного, з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь ПАТ КБ "Приват Банк" загальну суму заборгованості за кредитним договором № CNXRRX05380003 від 27 травня 2007 року в розмірі 74956,25 грн.

Крім того, на підставі ст. 88 ЦПК України суд вважає, оскільки позов задоволено частково, судові витрати по справі необхідно стягнути з відповідача на користь позивача, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

На підставі ст.ст. 3,526, 527, 530, 536, 546, 551, 611, 625, 629, 1049, 1054 ЦК України, керуючись ст., ст. 10, 11, 60, 88, 208, 209, 212 - 215, 224, 226, 228, 294 ЦПК України, суд -

вирішив:

Позов публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити частково .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк" суму заборгованості за кредитним договором № CNXRRX05380003 від 27 травня 2007 року в розмірі 74956(сімдесят чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят шість) грн. 25 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк" 749 грн. 56 коп. судового збору.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуто Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Чернігівської області через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя М. Циганко

Попередній документ
119146762
Наступний документ
119146764
Інформація про рішення:
№ рішення: 119146763
№ справи: 742/2464/13-ц
Дата рішення: 25.06.2013
Дата публікації: 22.05.2024
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Категорія справи: Цивільні справи (до 01.01.2019); Позовне провадження; Спори, що виникають із договорів; Спори, що виникають із договорів позики, кредиту, банківського вкладу