Постанова від 20.05.2024 по справі 560/19869/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/19869/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Козачок І.С.

Суддя-доповідач - Курко О. П.

20 травня 2024 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Курка О. П.

суддів: Шидловського В.Б. Боровицького О. А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 березня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в листопаді 2023 року ОСОБА_1 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 березня 2024 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що з 03.09.2016 ОСОБА_1 разом з донькою ОСОБА_2 були взяті на облік як внутрішньо переміщені з м. Донецьк особи у Управлінні праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради. Також з цього часу щомісячну допомогу переміщеним особам на проживання відповідно до постанови КМУ №212 від 31.03.2015 у розмірі 1000 грн. отримувала ОСОБА_2 , виплата якої зараховувалась на картковий рахунок позивачки.

Позивачка у липні 2023 звернулась до відповідача з заявою, на яку останній листом від 21.08.2023 за №6510 повідомив про наступне: ОСОБА_1 та її доньці призначена щомісячна адресна допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам з 18.06.2015 по 17.08.2015 в розмірі 1326 грн. щомісячно, з 18.08.2015 по 17.10.2015 в розмірі 1105 грн. щомісячно з урахуванням зменшення допомоги на 50 відсотків. З 18.10.2018 виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам для ОСОБА_1 припинено та продовжується виплачуватись на дитину ОСОБА_2 , з 18.10.2018 по 19.01.2018 в розмірі 884 грн. щомісячно, з 20.01.2018 по 31.03.2022 в розмірі 1000 грн. щомісячно та відповідно до "Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332, продовжено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.04.2022 по 31.01.2024 в розмірі 3000 грн. щомісячно. З 01.03.2022 допомогу на проживання ОСОБА_1 як внутрішньо переміщеній особі не призначено на підставі п. 3 абз. 7 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" у зв'язку з перебуванням на обліку ВПО до 24.02.2022 згідно з довідкою від 20.10.2016 №6825400644. При автоматичному перерахунку допомоги утворились надміру виплачені кошті у зв'язку з виплатою ОСОБА_1 допомоги ВПО починаючи з 01.04.2022 в розмірі 2000 грн. щомісячно ( переплата за період з 01.04.2022 по 30.06.2023 в розмірі 30000 грн. )

Листом від 11.09.2023 №7021 у відповідь на адвокатський запит Управлінням повторно зазначено про переплату, яка утворилась у період з 01.04.2022 по 30.06.2023 в розмірі 30000 грн.

31.08.2023 Управлінням праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради видане розпорядження, згідно з яким переплату, яка утворилась за період з 01.04.2022 по 30.06.2023 в розмірі 30000 грн. необхідно утримати з ОСОБА_1 згідно з чинним законодавством.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідача були відсутні підстави для призначення допомоги позивачці з 01.04.2023 відповідно до порядку №332. Водночас, з 01.04.2022 по 30.06.2023 ОСОБА_1 допомога нараховувалась безпідставно (помилково), внаслідок чого утворилась переплата коштів, яка згідно зі спірним розпорядженням підлягає утриманню.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон №1706) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (частина перша та друга статті 4 Закону №1706-VII).

За приписами частини першої статті 9 Закону №1706-VII внутрішньо переміщена особа має право, зокрема, на створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання.

До 20.03.2022 механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначався Порядком № 505, пунктом 2 якого передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення анти терористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

У зв'язку із набранням чинності 22.03.2022 постановою Кабінету Міністрів України №332, якою був затверджений Порядок №332 та визначений механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, втратила чинність постанова КМУ № 505.

Пунктом 2 Порядку №332 у редакції, чинній на час звернення позивачки до відповідача (з 01.01.2023) передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми єПідтримка, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 № 204.

Згідно із пунктом 3 Порядку № 332 допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:

для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;

для інших осіб - 2000 гривень.

Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.

Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30.04.2022 включно, надається починаючи з березня 2022 року.

Допомога на проживання призначається автоматично без подання додаткового звернення внутрішньо переміщеним особам, які станом на 01.03.2022 отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови № 505. Виплата допомоги внутрішньо переміщеним особам за місяці, у яких вони отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, не здійснюється.

Допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24.02.2022 у регіонах, що не включені до переліку, зазначеному в абзаці першому пункту 2 цього Порядку, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

До Переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”, належать: АДРЕСА_1 область, Херсонська область, Чернігівська область.

Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), формується в електронній формі відповідно до Положення про інформаційну систему формування переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 562, а у разі відсутності технічної можливості формування такого переліку в електронній формі - затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Зміст наведених норм свідчить про те, що пунктом 2 передбачено коло осіб, яким надається допомога на проживання, а пункт 3 містить положення щодо розміру та умов надання такої допомоги за певних обставин.

За змістом абзацу 7 пункту 3 Порядку №332 допомога не надається внутрішньо переміщеним особам, які були обліковані як внутрішньо переміщені особи до 24 лютого 2022, крім осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, та осіб, які повторно перемістилися з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, після 24 лютого 2022 року.

У постанові від 14 червня 2023 у справі №160/12308/22 щодо аналогічних правовідносин Верховний Суд зазначає, що випадок, за якого допомога на проживання, визначена Порядком №332, не надається, законодавець пов'язав з умовою невключення регіону, до якого внутрішньо переміщена особа перемістилась до 24.02.2022, до переліку, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 № 204-р, за винятком осіб, які отримували щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до постанови №505.

Як свідчать матеріали справи, з 03.09.2016 року ОСОБА_1 було взято на облік як внутрішньо переміщену особу з м. Донецьк разом з донькою ОСОБА_2 .

З 03.09.2016 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 в Управлінні не отримувала, а отримувала виплату на її доньку ОСОБА_2 .

При автоматичному перерахунку щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання з 01.04.2022 року програмним комплексом ASOPD/КОМТЕХ ОСОБА_1 було помилково нараховано 2000 грн. щомісячно, на що вона не мала права, в результаті чого утворилась переплата за період з 01.04.2022 по 30.06.2023 в розмірі 30000 грн.

Отже, станом на 24.02.2022 ОСОБА_1 не отримувала державну допомогу у вигляді щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за новим місцем проживання відповідно до положень Постанови КМУ від 01.10.2014 №505.

Таким чином, ОСОБА_1 підпадала під виняток, передбачений абзацом 7 пункту 3 Порядку №332, тобто належала до кола внутрішньо переміщених осіб, вказана допомога яким не призначається.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з доводами суду першої інстанції, що у відповідача були відсутні підстави для призначення допомоги позивачці з 01.04.2023 відповідно до порядку №332. Водночас, з 01.04.2022 по 30.06.2023 ОСОБА_1 допомога нараховувалась безпідставно (помилково), внаслідок чого утворилась переплата коштів, яка згідно зі спірним розпорядженням підлягає утриманню.

Отже, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 березня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Курко О. П.

Судді Шидловський В.Б. Боровицький О. А.