Постанова від 20.05.2024 по справі 560/22073/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/22073/23

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Фелонюк Д.Л.

Суддя-доповідач - Мацький Є.М.

20 травня 2024 року м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мацького Є.М.

суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 березня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. В грудні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Кам'янець-Подільської міської ради, в якому просив суд:

1.1. Визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Кам'янець-Подільської міської ради, в особі відділу реєстрації місця проживання Департаменту правового супроводу і контролю міської ради, яка полягає у відмові виконати дії щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , яка вказана на паперовому носії (картотеці), відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.09.1992 року № 2503-ХІІ, обробивши персональні дані виключно на паперових носіях без застосування автоматизованих систем (реєстрів) та без передачі даних до Єдиного державного демографічного реєстру;

1.2. Зобов'язати суб'єкта владних повноважень - Кам'янець-Подільську міську раду, в особі відділу реєстрації місця проживання Департаменту правового супроводу і контролю міської ради унести до паспорта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 НОМЕР_1 , виданого Кам'янець-Подільським відділом УДМС у Хмельницькій області 17.08.23, на сторінці одинадцятій відмітку про реєстрацію постійного місця проживання за адресою АДРЕСА_1 , яка вказана на паперовому носії (картотеці), відповідно до пункту 6 частини І Положення про паспорт громадянина України, затв. Постановою Верховної Ради України від 26.09.1992 р. № 2503-ХІІ.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

2. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 березня 2024 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ДОВОДІВ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

3. Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати вказане рішення та ухвалити нове про задоволенні позовних вимог.

5. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №560/7988/23 позивачу видано новий паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII (далі - Положення №2503-ХІІ). Тому реєстрація місця проживання позивача має здійснюватися відповідно до норм Положення №2503-ХІІ.

ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

6. Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.07.2023 у справі №560/7988/23 зобов'язано Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Кам'янець-Подільського районного відділу здійснити обмін паспорта громадянина України у формі книжечки ОСОБА_1 відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.

7. Позивачу видано паспорт серії НОМЕР_1 у формі книжечки.

8. Згідно з домовою книгою, сторінки 11 паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 місцем реєстрації позивача з 28.10.2003 є АДРЕСА_1 .

9. Позивач звернувся до відповідача з заявою про реєстрацію місця проживання за адресою ( АДРЕСА_1 ), яка вказана на паперовому носії (картотеці), обробивши персональні дані виключно на паперових носіях без застосування автоматизованих систем (реєстрів) та без передачі даних до Єдиного державного демографічного реєстру.

10. Кам'янець-Подільська міська рада листом від 04.12.2023 №Г/1989-02-01 повідомила позивача про те, що відповідно до Закону України від 05.11.2021 №1871 "Про надання публічних (електронних публічних послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" та постанови КМУ від 07.02.2022 №265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», реєстрація місця проживання (перебування) особи, - це внесення відомостей про реєстрацію місця проживання (перебування) особи до реєстру територіальної громади на підставі заяви і про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі. При реєстрації місця проживання не присвоюється цифровий ідентифікатор. Виконати реєстраційну дію без надання згоди на обробку персональних даних неможливо, оскільки реєстр територіальної громади розроблений так, що вся інформація автоматично передається в органи державної влади. Обробка і захист інформації в реєстрі територіальної громади здійснюється із дотриманням вимог Законів України «Про захист персональних даних», «Про інформацію», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах» та інших нормативно-правових актів у сфері захисту інформації. Щодо внесення до паспорта громадянина України відмітки про реєстрацію місця проживання на одинадцятій сторінці, повідомляємо, що з 2021 року в Україні змінено порядок та правила реєстрації місця проживання, і документом у паперовій чи електронній формі, що підтверджує відомості про місце проживання особи або інформацію про відсутність таких відомостей, є витяг із реєстру територіальної громади, який видається органом реєстрації місця проживання за заявою особи, яка реєструє місце проживання.

11. Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

12. Згідно з вимогами статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

13. За приписами статті 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

14. Згідно з частиною другою статті 32 Основного Закону не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

15. З 04.04.2016 набули чинності окремі норми Закону України від 10.12.2015 №888-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг" (далі - Закон №888-VIII), відповідно до яких повноваження у сфері реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб були делеговані органам місцевого самоврядування (виконавчому органу сільської, селищної або міської ради, сільському голові (у випадку, коли відповідно до Закону виконавчий орган сільської ради не утворено) - органу реєстрації).

16. Враховуючи викладене, з 04.04.2016 повноваження щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання були передані від Державної міграційної служби до органів місцевого самоврядування.

17. Також з 01.12.2021 набув чинності Закон України №1871-ІХ від 05.11.2021 "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні", який регулює відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, встановлює порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послуг.

18. Згідно з частиною 3 статті 26 Закону №1871-ІХ витяг із реєстру територіальної громади - це документ у паперовій або електронній формі, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час формування витягу. Порядок формування витягу з реєстру територіальної громади встановлюється Кабінетом Міністрів України.

ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ

19. Вирішуючи питання обґрунтованості апеляційної скарги колегія суддів виходить з такого.

20. Положеннями частин 1, 2 статті 26 Закону №1871-ІХ визначено, що за заявою особи, яка декларує або реєструє місце проживання (перебування), власника (співвласника) житла, представників, законних представників особи або власника (співвласника) житла, уповноваженої особи житла, іпотекодержателя або довірчого власника (далі - суб'єкт звернення) орган реєстрації видає витяг із реєстру територіальної громади, що підтверджує зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи, виключення інформації з реєстру територіальної громади про місце проживання (перебування) особи.

21. Заява подається суб'єктом звернення в один із таких способів:

1) в електронній формі - засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг;

2) у паперовій формі - під час особистого відвідування органу реєстрації.

22. Відповідно до частини 9 статті 26 Закону №1871-ІХ витяги з реєстру територіальної громади, отримані в електронній або паперовій формі, мають однакову юридичну силу.

23. Згідно з пунктом 2 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №1871-ІХ місце проживання (перебування) особи, зареєстроване до набрання чинності цим Законом, не підлягає повторній реєстрації (декларуванню). Для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може подавати відомості про місце проживання, що були внесені до:

1) паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки;

2) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон;

3) витягу з реєстру територіальної громади.

24. Колегія суддів відхиляє посилання апелянта на пункт 6 Положення №2503-ХІІ з огляду на таке.

25. Відповідно до пункту 6 Положення №2503-ХІІ на десятій сторінці робляться відмітки про сімейний стан власника паспорта, на одинадцятій - шістнадцятій - про реєстрацію постійного місця проживання громадянина.

26. Водночас, паспорт серії НОМЕР_1 у формі книжечки виданий позивачу Кам'янець-Подільським відділом УДМС у Хмельницькій області. Проте з прийняттям Закону №888-VIII у органів Державної міграційної служби України відсутні повноваження щодо внесення відомостей про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання. При цьому, Законом №1871-ІХ не передбачено проставлення штампів місця проживання після 01.12.2021 в паспорті громадянина України зразка 1994 року.

27. Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та зводяться до переоцінки встановлених судами обставин справи.

V. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.

28. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

29. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

30. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

31. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.

32. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які б були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 березня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Мацький Є.М.

Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.