Справа № 560/20691/23 Головуючий суддя 1-ої інстанції - Драновський Я.В.
Суддя-доповідач - Мацький Є.М.
20 травня 2024 року м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мацького Є.М.
суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про скасування податкових повідомлень-рішень,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. В грудні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , в якому просив суд:
1.1. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення від 01.06.2023 №4595765-2409-2209, №4595763-2409-2209 та №4595764-2409-2209.
2. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на порушення відповідачем вимог чинного податкового законодавства України при прийнятті оскаржуваних рішень.
3. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2024 року адміністративний позов задоволено частково.
3.1. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 01.06.2023 №4595763-2409-2209.
3.2. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
4. ОСОБА_1 не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив його скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
5. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення не вручені належним чином позивачу, окрім того спірні ППР підписані не належною особою.
ІІ. ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
6. Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на момент формування податкових повідомлень - рішень відповідно до інформаційних систем ДПС України, у власності позивача (особи з інвалідністю другої групи (а.с. 3)) перебували земельні ділянки:
- для ведення особистого селянського господарства (багаторічні насадження) площею 2 га, що розташована на території Жванецької ОТГ;
- для ведення особистого селянського господарства (багаторічні насадження) площею 0,14 га, що розташована на території Жванецької ОТГ;
- для будівництва та обслуговування житлових будинків господарських будівель і споруд площею 0,48 га, що розташована на території Жванецької ОТГ.
7. Для нарахування земельного податку у 2023 році Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області застосовано ставки, прийняті Жванецькою ОТГ згідно з рішенням від 12.07.2022 №67 про внесення змін до рішення сільської ради від 24.06.2021 №69/VIII "Про встановлення ставок із сплати земельного податку та орендної плати на території Жванецької сільської ради".
8. Згідно з цим рішенням, ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативна грошова оцінка яких проведена (незалежно від місця розташування), землі житлової забудови, становить 0,1% від нормативної грошової оцінки, затвердженої рішенням Слобідсько - Рихтівської сільської ради від 12 січня 2011 року №11 "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельна в с. Мілівці", із урахуванням коефіцієнту індексації такого виду земель.
9. За земельні ділянки нормативна грошова оцінка яких проведена (незалежно від місця розташування), для ведення особистого селянського господарства (багаторічні насадження), становить 1% від нормативної грошової оцінки затверджену рішенням Слобідсько - Рихтівської сільської ради від 12 січня 2011 року №11 "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельна в с. Мілівці".
10. На підставі вищезазначеного, відповідачем прийнято податкові повідомлення - рішення від 01.06.2023 №4595765-2409-2209, №4595763-2409-2209 та №4595764-2409-2209 по земельному податку з фізичних осіб.
11. Не погоджуючи з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
12. Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
13. Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 статті 16 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VІ передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом.
14. Грошове зобов'язання платника податків відповідно до п. п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
15. Згідно з п. 57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом, для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
16. У свою чергу, відповідно до п. 57.3. ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1- 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
17. Вирішуючи питання обґрунтованості апеляційної скарги колегія суддів виходить з такого.
18. Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
19. За визначенням наведеним у пункті 14.1 статті 14 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу) (підпункт 14.1.72); землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (підпункт 14.1.73); земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами (підпункт 14.1.74); плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147).
20. Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
21. Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу ХIII ПК України.
22. Відповідно до підпункту 269.1.1 пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).
23. В силу приписів підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
24. Таким чином обов'язок платника податку сплачувати плату за землю виникає у власників та землекористувачів з дня виникнення права власності або користування земельною ділянкою.
25. Відповідно до пункту 286.1 статті 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
26. Положеннями пункту 287.1 статті 287 ПК України передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
27. Статтею 281 ПК України встановлені пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб. Так, від сплати податку звільняються:
- особи з інвалідністю першої і другої групи;
- фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
- пенсіонери (за віком);
- ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
28. Згідно з пунктом 281.2 статті 281 ПК України звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 цієї статті, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:
- для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;
- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;
- для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;
- для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;
- для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара.
29. Як вірно зауважив суд першої інстанції, що п. 281.4 статті 281 ПК України визначено, що якщо фізична особа, визначена у пункті 281.1 цієї статті, станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує межі граничних норм, визначених пунктом 281.2 цієї статті, така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву у довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки про самостійне обрання/зміну земельних ділянок для застосування пільги (далі - заява про застосування пільги).
30. Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з базового податкового (звітного) періоду, в якому подано таку заяву, та діє до початку місяця, що настає за місяцем подання нової заяви про застосування пільги.
31. У разі подання фізичною особою, яка станом на 1 січня поточного року має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання, заяви про застосування пільги після 1 травня поточного року пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду.
32. З матеріалів справи встановлено, що у власності позивача (особи з інвалідністю другої групи) перебувають три земельні ділянки, що розташовані на території Жванецької ОТГ, зокрема, для ведення особистого селянського господарства (багаторічні насадження) площею 2 га та 0,14 га, що в сукупності перевищує межі граничних норм.
33. При цьому, позивач як власник декількох земельних ділянок одного виду використання не звертався до податкового органу з питанням пільгових нарахувань, по земельному податку, доказів протилежного матеріали справи не містять, а тому відповідачем було правомірно прийнято податкові повідомлення - рішення від 01.06.2023 №4595765-2409-2209 та №4595764-2409-2209.
34. Згідно з вищенаведених норм податкового законодавства звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 статті 281 ПК України, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм, зокрема, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара.
35. Разом з тим, судом встановлено, що податкове зобов'язання було визначено відповідачем, виходячи із всієї площі земельної ділянки 0,48 га, без урахування положень статті 281 ПК України.
36. Враховуючи викладене вище, суд першої інстанції дійшов вірного висновку що податкове повідомлення - рішення від 01.06.2023 №4595763-2409-2209 є протиправним та підлягає скасуванню.
37. Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
V. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.
38. Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
39. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
40. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
41. Зазначеним вимогам закону судове рішення відповідає.
42. Переглянувши судове рішення в межах апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення, суд першої інстанції не допустив неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, які були б підставою для скасування судового рішення, а тому апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2024 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Мацький Є.М.
Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.