17 травня 2024 р. № 400/13308/23
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
провизнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулася до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі-відповідач), в якій просить: «Визнати протиправною відмову та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області сформувати подання про повернення ОСОБА_1 суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 11 080,30 грн. (одинадцять тисяч вісімдесят гривень 30 копійок), сплаченого згідно квитанції № 63553517 від 31.01.2022 р.»
На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що зайво сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 11 080,30 грн на обов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки купувала житло вперше і не повинна була сплачувати такий збір. Позивач вказує, що подала відповідачу всі документи, які підтверджують придбання житла вперше, але відповідач відмовився вчинити дії, спрямовані на повернення позивачу зазначеного збору.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в позові, зазначаючи, що відмова в поверненні сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування обумовлена неподанням позивачем документу, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, та у зв'язку з відсутністю довідки з реквізитами рахунку, на який необхідно повернути кошти.
Відповідь на відзив до суду не надходила.
У зв'язку з тим, що від учасників справи не надходило заяв про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін, суд розглянув справу в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Безпосередньо, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши докази, що містяться у справі, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд установив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини.
19.09.2023 позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила сформувати подання про повернення їй суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 11 080,30 грн, сплаченого згідно з квитанцією № 63553517 від 31.01.2022.
У заяві позивач підтвердила, що ніколи не набувала житло у власність раніше.
До заяви позивач долучила відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, копії паспорта та картки платника податків, копію договору купівлі-продажу, копію квитанції про сплату збору, довідку Ощадбанку від 29.08.2023 № 229/23 про те, що позивач не значиться в списку громадян, які мають право на приватизацію житла.
У заяві позивач зазначила: «Щодо довідки про невикористання житлових приватизаційних чеків, то повідомляю, що така отримана в Ощадбанку, який є єдиним банком уповноваженим на відкриття приватизаційних рахунків і у випадку якщо б я їх використла за іншою адресою, у довідці був би вказаний залишок за чеками.
- Відтак, я придбала квартиру вперше і не повинна була оплачувати даного збору, тому, такий вважається зайво сплаченим та підлягає поверненню. Майна у спільній власності в мене немає».
Листом від 21.09.2023 № 1400-0504-8/69429 відповідач відмовив позивачу в задоволенні заяви.
Відмову відповідач мотивував таким:
- відсутністю документу, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;
- відсутністю довідки з реквізитами рахунку, на який необхідно повернути кошти.
Відповідач зазначив у листі, що за документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, позивач звернулася до Державного ощадного банку України, але, згідно з пунктом 1 статті 8 Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”, приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки органів приватизації (управління комунального майна) з місць проживання щодо невикористання права на приватизацію, які можна отримати в обласних та Київській міських радах; районних та районних у місті Києві державних адміністраціях; селищних та сільських радах та їх виконавчих органах; міських, районних у містах радах та їх виконавчих органах; центрах надання адміністративних послуг відповідно до місця проживання (довідка про участь/неучасть у приватизації житла державного житлового фонду).
Відповідач запропонував позивачу звернутися з повторною заявою щодо повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна та надати всі необхідні документи.
Ухвалюючи рішення у справі, суд виходить з такого.
Згідно з пунктом 9 статті 1 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 400/97-ВР), платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Пункт 8 частини першої статті 2 Закону № 400/97-ВР передбачає, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом № 400/97-ВР врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 (далі - Порядок № 1740).
Згідно з абзацом першим пункту 15-1 Порядку № 1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Відповідно до пункту 15.2 Порядку № 1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід'ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року)
Отже, Порядок № 1740 чітко встановлює вид документа, який підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, - довідки з місць проживання.
Довідка Ощадбанку Порядком № 1740 не передбачена.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України від 19.06.1992 № 2482-XII “Про приватизацію державного житлового фонду”, приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
У листі від 21.09.2023 № 1400-0504-8/69429 відповідач роз'яснив позивачу, що документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки органів приватизації (управління комунального майна) з місць проживання щодо невикористання права на приватизацію, які можна отримати в обласних та Київській міській радах; районних та районних у місті Києві державних адміністраціях; селищних та сільських радах та їх виконавчих органах; міських, районних у містах радах та їх виконавчих органах; центрах надання адміністративних послуг відповідно до місця проживання (довідка про участь/неучасть у приватизації житла державного житлового фонду).
Інформація про можливість отримання відповідної адміністративної послуги з видачі довідки про невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду розміщена на порталі «Дія» (https://guide.diia.gov.ua/view/vydacha-dovidky-pro-nevykorystannia-zhytlovykh-chekiv-dlia-pryvatyzatsii-derzhavnoho-zhytlovoho-fondu-75f9ab13-bcaa-45a4-afde-e3940a4736d4).
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку, що позивач не подала усіх передбачених Порядком № 1740 документів на підтвердження придбання нею нерухомого майна вперше, а відповідач правомірно відмовив їй в поверненні збору за її заявою від 19.09.2023, роз'яснив, яких документів не вистачає, та запропонував звернутися до нього з відповідною заявою повторно.
Отже, у задоволенні позовної заяви належить відмовити.
Судові витрати у справі становить судовий збір, сплачений позивачем за звернення до адміністративного суду з позовною заявою в сумі 858,88грн, який на підставі частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України належить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ідентифікаційний код - 13844159) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Птичкіна