Рішення від 20.05.2024 по справі 320/5928/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2024 року № 320/5928/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області (далі - третя особа), у якому позивач просив суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та надані до третьої особи оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною його посадою, званням та вислугою років для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового та начальницького складу", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2016 року розміру його пенсії;

- зобов'язати відповідача підготувати та надати до третьої особи нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 М2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового та начальницького складу" та від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри наступних складових, у тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку його пенсії з 01.01.2016 року, а саме: посадовий оклад - 3600,00 грн.; оклад за спец.звання - 2200,00 грн.; надбавка за стаж служби - 50 %; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 28 %; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15 %; - надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50 %; надбавка за специфічні умови проходження служби: - з квітня 2018 року - 50 %; - з липня 2019 року - 80 %, - з листопада 2019 = 79,83%, - премія - середня в місяць за 2018 год - 4280,85 грн., - середня в місяць за 2019 рік = 10646,25 грн. - для перерахунку пенсії (з листопада 2019) = 80, 86 %, від суми яких ГУ ПФУ належить перерахувати та виплатити його пенсію у розмірі 77 % грошового забезпечення.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно відмовив позивачу у підготовці про розмір грошового забезпечення за відповідною його посадою, званням та вислугою років для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового та начальницького складу", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2016 року розміру його пенсії. Такі дії позивач вважає протиправними, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21 травня 2021 року адміністративну справу №320/5928/21 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва

Відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.08.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

На виконання положень пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2825-ІХ, Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали цієї справи до Київського окружного адміністративного суду.

За результатом автоматизованого розподілу справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Шевченко А.В.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 адміністративну справу прийнято до провадження суддею Шевченко А.В. та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

У зв'язку з перебуванням у відпустці судді Київського окружного адміністративного суду Шевченко А.В. призначено повторний автоматизований розподіл судової справи.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 320/5928/21 передано 12.04.2024 на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С.

Частиною 14 ст. 31 КАС України визначено, що у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно з ч. 2 ст. 35 КАС України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.04.2024 адміністративну справу №320/5928/21 прийнято до провадження судді Парненко В.С. та вирішено розглядати спочатку, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, яку отримано відповідачем в системі «Електронний суд», що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Відповідно до частини 7 статті 18 КАС України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

З аналізу наведених норм законодавства встановлено, що у випадку реєстрації учасника судового процесу в системі «Електронний суд», суд повідомляє вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі.

Суд вважає відповідача належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.

В матеріалах справи наявний відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач не погоджується з позовними вимогами, вважає їх безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають, оскільки види грошового забезпечення, що були визначені Постановою №1294, не можуть бути включені до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , громадянин України, пенсіонер органів внутрішніх справ України, пенсія позивачу призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На службі в органах внутрішніх справ (міліції) позивач перебував з вересня 1971 року, на різних, у тому числі керівних посадах, в умовах режимних обмежень, пов?язаних з оперативно-розшуковою діяльністю (ОРД) та таємними документами (I ступінь секретності "цілком таємно") як особисто, так і підлеглими працівниками карного розшуку та оперативно-режимної частини виправно-трудової колонії строгого режиму і ЛТП.

У вересні 1997 року позивача було звільнено в запас з вислугою 29 років, у званні «підполковник міліції», з посади голови обласного комітету ПАПІ ОВС України, що відповідає посаді начальника Управління у складі УМВС України (ГУ НП) в Миколаївській області.

31 січня 2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною його посадою, званням та вислугою років для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, рядового та начальницького складу", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2016 року розміру його пенсії.

Відповідач листом № П-5519/22 від 12.03.2021 року повідомив позивачу про відсутність підстав для виготовлення нової довідки.

Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон 2262-XII).

В силу частини 4 статті 63 вищевказаного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 2 статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Зазначені норми права вказують на те, що позивач має право на перерахунок пенсії у разі підвищенням грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій поліцейських.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно якої, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900 доповнено, також, пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року N 580-VIII (надалі - Закон №580-VIII) абзацом другим, відповідно до якого, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону №580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Кабінет Міністрів України Постановою «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988 та, враховуючи зазначені вище положення частини 2 статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

На підставі Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військово-службовців, рядового та начальницького складу», після уточнень, за нормами Постанови № 988, з 01.01.2016 року позивачу було перераховано пенсію згідно довідки, наданої до ГУ ПФУ 09.01.2018 року з розрахунку 77% грошового забезпечення за складовими: посадовий оклад 3600.00 грн.; оклад за спец.звання - 2200.00; надбавка за стаж служби (50%) - 2900.00; премія (12, 29 %) 487.20.

Позивач вважає, що у даній довідці неправомірно не відображено всі додаткові види грошового забезпечення, які були встановлені при призначені пенсії, з приводу чого слід зазначити наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 988, виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» та Постанови № 988, Міністерство внутрішніх справ України видало Наказ від 06 квітня 2016 року № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Пунктом 2 Порядку № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», тобто з 07 листопада 2015 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 був затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Згідно пункту 1 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 3 зазначеного Порядку визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Абзацом 7 пункту 5 Порядку № 45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Виходячи з вищевказаного, суд дійшов висновку, що надбавки, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувались поліцейським, а тому, ці надбавки не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, викладеній в постанові від 12 грудня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Щодо Порядку №1294 від 07 листопада 2007 року, слід зазначити наступне.

Частиною 3 статті 63 Закону № 2262-XII, передбачено, що перерахунок пенсії повинен здійснюватися з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Так, слід зазначити, що положення Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 не застосовуються при визначенні грошового забезпечення поліцейських з дня набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2018 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», і, відповідно, при призначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсії колишніх працівників органів внутрішніх справ, посади яких прирівнюються до посад поліцейських.

Таким чином, зміна грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та надає право особі на такий перерахунок з 01 січня 2016 року, тобто, з наступного місяця після виникнення обставин, наслідком яких стало виникнення в особи права на перерахунок пенсії.

Разом з тим, включенню в довідку для перерахунку пенсії особи підлягають щомісячні надбавки, які фактично були виплачені за місяць, в якому в неї виникло право на такий перерахунок за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, або за аналогічною посадою в органах поліції, а не надбавки, які входили до складу її грошового забезпечення особи при призначенні пенсії.

Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки на момент перерахунку пенсії, виключно Порядком № 45 встановлювалися надбавки для поліцейських, тому, немає підстав для застосування до вказаних правовідносин Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294.

Так, надбавка за особливі умови служби, передбачена постановою Кабінету Міністрів України №1294 для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції), та надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, передбачена постановою №988 є різними за своєю правовою природою і не можуть бути прирівняні між собою, а тому 100% надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції не може бути включена до розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу. Оскільки надбавка за особливі умови служби, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, а також, зважаючи на те, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції не може бути прирівняна до вказаної надбавки, то, надбавка за особливі умови служби не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 31 липня 2019 року у справі №751/9056/17.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що надбавки, які отримував позивач на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Враховуючи відмову в задоволенні позову, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, cуд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Парненко В.С.