20 травня 2024 року № 320/9606/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Київській області (далі - відповідач, ГУ НПУ в Київській області), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Київській області оформлені листом від 22.07.2022 №33/П-54п щодо не виготовлення позивачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.12.2021 (дата порушеного права);
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для перерахунку пенсії з 01.12.2021 (дата порушеного права) довідку якою включити до існуючого розрахунку пенсії по інвалідності позивача одноразові додаткові види грошового забезпечення, а саме додаткову доплату на період дії карантину з 01.12.2019 по 30.11.2021 в розмірах за: липень 2020 року - 20865,63 грн; серпень 2020 року - 2016,95 грн; грудень 2020 року - 6390,14 грн; липень 2021 року - 11235,50 грн, які передбачені Постановою КМУ від 11.11.2015 №988 та Наказом МВС України від 06.04.2016 №260.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він з 22.09.2016 по 30.11.2022 проходив службу в ГУ НПУ в Київській області та отримує пенсію відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та «Про національну поліцію». Проте відповідач протиправно не видає та не направляє до ГУ ПФУ в Київській області для перерахунку пенсії оновлену довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням доплат у період карантину з 01.12.2019 по 30.11.2021. На думку позивача, вказані доплати є частиною одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.10.2022 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позову не визнав, у його задоволенні просив відмовити. Стверджує, що на даний час до ГУ НПУ в Київській області не надходила інформація та списки щодо підготовки довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій пенсіонерам з числа поліцейських. Доплати, про які зазначає позивач, здійснювались на період дії карантину та на виконання Постанови КМ України № 375 від 29.04.2020 за окремою державною програмою, та не входить до складу грошового забезпечення для призначення пенсії.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_1 від 25.07.2013.
Відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 позивач у період з 15.08.2000 по 05.12.2012 проходив службу в ГУ МВС України в Київській області, а з 22.09.2016 по 30.11.2022 проходив службу в ГУ НПУ в Київській області.
Згідно витягу з наказу ГУ НПУ в Київській області № 311 о/с від 26.11.2021 позивача звільнено зі служби в поліції у запас за п.2 ч.1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).
Позивач з 01.12.2021 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Київській області та отримує пенсію по інвалідності, як інвалід 2 групи відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII).
28.06.2022 позивач звернувся до відповідача з заявою про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, до якої включити:
- посадовий оклад;
- оклад за спеціальним званням капітан поліції;
- процентна надбавка за стаж служби;
- середньомісячні суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці;
- одноразовий додатковий вид грошового забезпечення (додаткову доплату на період карантину) в загальній сумі 40508,22 грн., а саме, липень 2020 року - 20865,63 грн; серпень 2020 року - 2016,95 грн; грудень 2020 року - 6390,14 грн; липень 2021 року - 11235,50 грн.
Відповідач листом від 22.07.2022 № 33/П-54п відмовив позивачу у видачі такої довідки, з огляду на те, що вказані позивачем доплати на період карантину здійснювались саме на період дії карантину на виконання Постанови КМ України № 375 від 29.04.2020 за окремою державною програмою та не входили до складу грошового забезпечення для призначення пенсії.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Спірним питанням у даній справі є, правомірність не включення відповідачем доплати поліцейським на період карантину до складу грошового забезпечення.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Так, Закон № 2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, виходячи з приписів наведених норм при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Велика Палата Верховного Суду приймаючи у подібних правовідносинах постанову від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17 прийшла до висновку, що при обчисленні пенсії на підставі ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення, як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць. Крім того, факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який є вичерпним.
29.04.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни» (далі - Постанова № 375).
Відповідно до пункту 1 Постанови № 375 установлено, що на період карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни окремим категоріям працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення (забезпечення продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв'язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захист прав дітей та забезпечення правопорядку і безпеки громадян) (далі - працівники) та внаслідок виконання своїх обов'язків мають безпосередній контакт з населенням, встановлюється додаткова доплата до заробітної плати (грошового забезпечення) пропорційно відпрацьованому часу в зазначених умовах.
У ході судового розгляду судом встановлено, що така спірна виплата як доплата на період карантину виплачували позивачу не систематично протягом 24 календарних місяців перед звільненням та не щомісячно.
Таким чином підстави для їх врахування при обчисленні пенсії позивачу відсутні.
Отже, відсутні підстави для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, доплати на період карантину, адже вказана виплата не входить до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду від 16.09.2020 у справі № 612/402/17.
Аналогічна правова позиція викладена також в постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 05.09.2021 у справі № 480/2001/21.
З урахуванням наведеного суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом не встановлено порушень вимог чинного законодавства суб'єктом владних повноважень.
За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.