Рішення від 20.05.2024 по справі 260/2292/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2024 рокум. Ужгород№ 260/2292/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ:20453063, пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000), у якому просить:

1.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20453063) щодо обмеження максимальним розміром пенсійної виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) встановленої з 01.03.2024 та не виплати індексації пенсії, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від № 185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20453063) здійснити з 01.03.2024 виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням індексації, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від № 185 від 23.02.2024 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» без обмеження такої максимальним розміром з урахуванням проведених виплат

3.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20453063) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) доплати інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язку в/с інвалід війни 2 групи (ст.7) (з 01 по 28) після 01.03.2024 року в розмірі 837,20 грн

4.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20453063) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) доплату інвалід війни 2 групи/при виконанні обов'язку в/с інвалід війни 2 групи (ст.7) (з 01 по 28) з 01.03.2024 року в розмірі 944,40 грн.

5.Стягнути з Відповідача судові витрати у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є військовим пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ. Згідно з інформацією в Електронному кабінеті Пенсійного фонду позивачем було встановлено, що розмір його пенсії обмежений сумою 27618,29 грн. та позивач вважає, що відповідач не виплачує суму індексації базового ОСНП 2024 та частково виключено суму нарахованої доплати інвалід війни 2 групи.

10 квітня 2024 року ухвалою суду відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд в порядку спрощеного провадження без повідомленням сторін.

25 квітня 2024 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує проти позовних вимог та просить суд відмовити у задоволенні позову. В обгрунтування власної позиції вказує, що після проведеного перерахунку за рішенням суду №260/10291/23 з 01.04.2024 року було проведено наступний масовий перерахунок згідно з прийняттям Постанови КМУ від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та підсумок нарахованої пенсії у зв'язку з вказаним перерахунком склав 29 226,16 грн та з урахуванням максимального розміру пенсії 27618,96 грн.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач є військовим пенсіонером, що підтверджується відповідним посвідченням (а.с. 10).

Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивача не одноразово проводився на виконання рішень суду.

На звернення позивача щодо складових його пенсії та встановлених обмежень, відповідачем надано відповідь від 22.03.2024 №1629-1665/Д-02/8-0700/24, відповідно до якої зазначили, що з 01.03.2024 року пенсійна виплата з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 03.01.2024 року по справі №260/10291/23 та Постанови 185 виплачується у розмірі визначеному станом на 01.03.2023 року в сумі 27618,96 грн, а саме: посадовий оклад - 7750,00грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 45% - 4153,50 грн; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. премія % - 6995,22 грн. Всього 20378,72 грн. Основний розмір пенсії:80% грошового забезпечення у розмірі 16302,98, З урахуванням індексації - 22156,01 Індексація базового ОСНП 2022 -2853,03 грн; індексація ОСНП 2023 - 1500,00 грн; індексація ОСНП 2024 - 1500,00 грн.), з урахуванням доплати - 28231,76 (в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 16302,98 - 4075,75; щомісячна доплата -2000,00 грн); надбавка до пенсії інвалід війни 2 групи -944,40 грн. щомісячна доплата - 50 грн. Підсумок пенсії з надбавками складає 29226,16 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії - 27618,96 грн.

На переконання позивача, відповідач протиправно не врахував суму індексації пенсії з 01.03.2024 та доплату інвалід війни 2 групи та обмежив виплату максимальним розміром, внаслідок чого він не отримує пенсію в належному йому розмірі.

Надаючи правову оцінку даним спірним правовідносинам суд вказує наступне.

Як встановлено статтею 64 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

23.02.2024 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №185,відповідно до пункту 1 якої з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно змПорядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Пунктом 2 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13,21і36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Згідно з абзацом другим пункту 3 Постанови №185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Як встановлено судом, позивачу з 01.03.2024 виплачується підвищення (індексація) пенсії передбачене Постановою №185, під час вказаного перерахунку розмір пенсії склав 27618,96 грн, а саме: Основний розмір пенсії:80% грошового забезпечення у розмірі 16302,98, З урахуванням індексації - 22156,01 Індексація базового ОСНП 2022 -2853,03 грн; індексація ОСНП 2023 - 1500,00 грн; індексація ОСНП 2024 - 1500,00 грн.), з урахуванням доплати - 28231,76 (в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 16302,98 - 4075,75; щомісячна доплата -2000,00 грн); надбавка до пенсії інвалід війни 2 групи -944,40 грн. щомісячна доплата - 50 грн. Підсумок пенсії з надбавками складає 29226,16 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії - 27618,96 грн.

Суд зауважує, що у складових пенсійної виплати міститься індексація ОСНП 2024 у розмірі 1500,00 грн та надбавка до пенсії інвалід війни 2 групи - 944,40 грн. Проте, у зв'язку з обмеженням максимального розміру пенсії позивача з 29226,16 грн до розміру 27618,96 грн, позивач помилково вважає виключеними вказані доплати зі складових розміру його пенсії.

Разом з тим, суд вказує на протиправність дій відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України рішення від 20.12.2016 у справі №7-рп/2016, є втрата чинності із 20.12.2016 частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII.

Оскільки частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016є відсутньою, то положення Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким у частині сьомій статті 43 слова і цифри у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року замінено словами і цифрами по 31 грудня 2017 року, є нереалізованими.

Отже, із 2017 року стаття 43 Закону №2262-ХІІне містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

З цього приводу наявні правові висновки у постановах Верховного Суду від 30.10.2020 у справі №522/16881/17, від 09.11.2020 у справі №813/678/18, від 31.03.2021 у справі №815/3000/17 та ін. Верховний Суд у постанові від 31.03.2021 у справі №815/3000/17 вказав про відсутність підстав для відступу від правового висновку, висловленого щодо питання обмеження граничного розміру пенсії у попередніх постановах (від 06.11.2018 у справі №522/3093/17, від 08.08.2019 у справі №522/3271/17, від 10.10.2019 у справі №522/22798/17, від 30.10.2020 у справі №522/16881/17).

Також суд зауважує, що обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-ХІІ, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, було введено в дію Законом України від 08.07.2011 №3668-VI«Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»(далі - Закон №3668-VI).

У постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив на протиправності обмеження органом Пенсійного фонду максимальним розміром пенсії та зазначив, що у такому разі підлягають застосуванню норми Закону №2262-XIIз урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI. Ці висновки надалі застосовані Верховним Судом у постановах від 27.01.2022 у справі №240/7087/20, від 17.02.2022 у справі №640/11168/20, від 18.05.2022 у справі №380/12337/20, від 29.06.2022 у справі №640/19118/18, від 11.07.2022 у справі №620/613/21.

Відповідачу має бути відомо й те, що Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону №3668-VIзі змінами, що поширюють свою дію на Закон №2262-ХІІ.

Відповідно до пункту 2 рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 приписи статті 2 Закону №3668-VIзі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня його ухвалення Конституційним Судом України.

Суд наголошує, що норма щодо обмеження максимальним розміром пенсій у спеціальному Законі №2262-ХІІ визнана неконституційною ще у 2016 році й станом на 01.03.2024 відсутні положення про обмеження призначених згідно із вказаним Законом пенсій максимальним розміром.

Відповідно до частини третьої статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

На думку суду, незважаючи на наявність у Постанові №185 застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови №185 законодавча норма, яка б визначала максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, фактично відсутня, адже, як зазначалося вище, застосуванню підлягають норми Закону №2262-ХІІ з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.

Аргументи відповідача про існування законних підстав для обмеження пенсії позивача максимальним розміром не узгоджуються із нормативним регулюванням спірних правовідносин та правовими висновками Верховного Суду щодо застосування норм права.

З огляду на встановлені у справі обставини та наведені норми чинного законодавства України суд дійшов висновку про задоволення позову у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Закарпатській області щодо не проведення виплати позивачу з 01.03.2024 індексації, установленої Постановою №185, через обмеження максимальним розміром пенсії та зобов'язати відповідача здійснити позивачу з 01.03.2024 року виплату пенсії з урахуванням індексації, установленої Постановою №185, без обмеження максимальним розміром пенсії (з врахуванням виплачених сум).

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000) - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20453063) щодо обмеження максимальним розміром пенсійної виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) встановленої з 01.03.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063) здійснити з 01.03.2024 виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) без обмеження максимальним розміром з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні адміністративного позову у частині решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяЮ.Ю.Дору