про повернення заяви (клопотання, заперечення)
20 травня 2024 року м. Житомир справа № 240/18438/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 року позов задоволено. Рішення набрало законної сили 31.12.2020 року.
На підставі зазначеного рішення суд видав виконавчий лист №11953 2021 р. для звернення його до примусового виконання.
06.05.2024 року від ОСОБА_1 надійшла заява про заміну боржника у виконавчому листі №11953 2021 р. з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Перевіривши дотримання заявником вимог законодавства при подачі до суду даної заяви, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 КАС України до суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право.
Згідно з ч. 1 ст. 56 КАС України права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.
Як вбачається зі змісту заяви, в інтересах ОСОБА_2 до суду звернулася його мати - ОСОБА_1 .
У матеріалах справи міститься копія паспорта ОСОБА_2 , з якого вбачається, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Тобто, на момент звернення ОСОБА_1 із даною заявою до суду ОСОБА_2 досягнув повноліття.
Так, згідно з ч. 1 ст. 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Адміністративна процесуальна правоздатність - абстрактна умова володіння всіма процесуальними правами і обов'язками, яка передбачає можливість конкретної особи стати суб'єктом конкретних процесуальних правовідносин, стати персоніфікованим носієм прав і обов'язків, передбачених законом для даного суб'єкта і даних правовідносин. Тому особою, що бере участь у справі, можуть бути лише особи, які володіють процесуальною правоздатністю.
Для особистої участі в адміністративній справі недостатньо володіти лише правоздатністю, необхідна ще й адміністративна процесуальна дієздатність, тобто здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов'язки в суді.
Відповідно до ч. 2 ст. 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Таким чином, змістом адміністративної процесуальної дієздатності є здатність особисто здійснювати процесуальні права та обов'язки, яка породжує відповідні юридичні наслідки. Вона визнається за фізичними особами, які досягли повноліття.
Положеннями ст. 34 Цивільного кодексу України, серед іншого, передбачено, що особа вважається повнолітньою, якщо вона досягнула вісімнадцяти років.
Отже, ОСОБА_2 є правоздатною особою, яка самостійно може звернутися до суду за захистом свої порушених прав, свобод або законних інтересів і просити про їх захист.
Проте, до суду звернулася із даною заявою ОСОБА_1 , яка є матір'ю ОСОБА_2 , однак до позовної заяви нею не були надані документи, що підтверджують її повноваження як представника, який має право звертатись в інтересах іншої особи.
Частиною 2 статті 167 КАС України визначено, що у випадку, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи зазначені обставини, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження підлягає поверненню заявнику без розгляду.
Повернення заяви не позбавляє права ОСОБА_2 самостійно звернутися із відповідною заявою про заміну сторони виконавчого провадження.
Керуючись статтями 167, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі №240/18438/20 повернути заявнику без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя М.Ф. Нагірняк