Україна
Донецький окружний адміністративний суд
17 травня 2024 року Справа№200/2370/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
22 квітня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 19 квітня 2024 року, в якому позивач просила:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії з 01 березня 2022 року;
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 виплачувати пенсію на визначений банківський рахунок;
- скасувати рішення про відмову від 21 лютого 2024 року П/С № 914120171410;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з 01 березня 2022 року, на банківський рахунок, а саме: поточний рахунок НОМЕР_1 в акціонерному товаристві комерційний банк «Приватбанк».
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
23 квітня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.
Цією ж ухвалою суд відмовив у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору та відстрочив їй сплату судового збору за подання адміністративного позову до ухвалення судового рішення у справі.
Питання дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, а в разі, якщо такий строк пропущено, - поважності причин його пропуску та наявності підстав для його поновлення, вирішив розглянути на стадії судового розгляду після встановлення відповідних фактичних обставин.
Про відкриття провадження у справі сторони повідомлені належним чином в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 06 травня 2024 року № 271/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 08 травня 2024 року № 3684-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за віком, яка їй виплачувалась через відділення поштового зв'язку АТ «Укрпошта».
З початку широкомасштабної військової агресії російської федерації проти України позивач залишається в м. Маріуполь Донецької області.
З березня 2022 року через відсутність поштового зв'язку в м. Маріуполь позивач не отримує пенсію.
Позивач зазначила, що відновила електронний підпис, сформувала заяву про отримання пенсії через банківський рахунок, відкритий у АТ КБ «Приватбанк», пройшла ідентифікацію в банківській установі, однак пенсію так і не отримала.
20 лютого 2024 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України вона звернулася з заявою про зміну способу виплати пенсії з відділення поштового зв'язку на банківську установу, яка зареєстрована за № 1026.
21 лютого 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення ПС № 914120171410 про відмову в переведенні виплати пенсії позивача на АТ КБ «Приватбанк».
Позивач зауважила, що у відповідь на своє звернення отримала відповідь пенсійного органу з вказівкою на необхідність особистого подання заяви про поновлення виплати пенсії, однак рішення про зупинення виплати пенсії вона не отримувала.
Позивач вказувала на те, що в силу певних обставин і свого віку не може особисто прибути до територіального органу Пенсійного фонду України, а тому подала заяву про зміну способу виплати пенсії через електронний кабінет на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Ідентифікацію пройшла в АТ КБ «Приватбанк» під час отримання електронного підпису та відкриття банківського рахунку в лютому 2024 року.
Вважаючи протиправними дії пенсійного органу, які полягали в припиненні виплати пенсії та у відмові поновити виплату пенсії на її банківський рахунок, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Позивач наголосила, що не отримувала пенсію з березня 2022 року не зі своєї вини, оскільки АТ «Укрпошта» з 24 лютого 2022 року в м. Маріуполь Донецької області не працює.
Позивач доводила, що, припиняючи виплату пенсії, відповідач в порушення вимог ст. 49 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) не прийняв відповідне рішення.
Стверджувала, що нею дотримані всі вимоги законодавства щодо звернення за поновленням виплати пенсії, а тому просила поновити її конституційне право на соціальний захист шляхом зобов'язання відповідача поновити виплату пенсії та виплатити пенсію з 01 березня 2022 року на визначений ним рахунок, відкритий в АТ КБ «Приватбанк».
Позивач покликалася на норми ст. ст. 46, 49 Закону № 1058 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, (далі - Порядок № 22-1), і зауважила, що ці норми не передбачають обов'язку пенсіонера особисто звертатися з заявою про виплати пенсії шляхом її зарахування на поточний рахунок в банку.
На переконання позивача, існуючі загальні норми не повинні тлумачитись пенсійним органом з надмірним формалізмом.
Очевидним є те, що необхідність приїзду людей похилого віку виключно з метою особистого звернення до пенсійного органу задля повторної ідентифікації, є додатковим тягарем для таких осіб і не сприяє відновленню їх порушеного права.
Просила задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законодавством.
Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області (з дислокацією у м. Маріуполі) як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058.
Виплата пенсії ОСОБА_1 проводилась через відділення АТ «Укрпошта» 87592 смт Сартана Маріупольського району Донецької області.
Виплата пенсії проведена по 28 лютого 2022 року включно.
Відповідач покликався на норми Порядку виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279, (далі - Порядок № 1279) і зазначив, що відомості на виплату пенсії формуються уповноваженим органом, в даному випадку ГУ ПФУ в Донецькій області щодо кожного виплатного об'єкта в одному примірнику за датами виплати пенсій згідно з графіком та передаються до уповноваженої організації (організації, що здійснює виплату і доставку пенсій за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України та згідно із законодавством має право надавати такі послуги) на паперових та електронних носіях у порядку, визначеному договором, не пізніше ніж за три робочих дні до початку виплатного періоду.
Механізм виплати пенсій їх одержувачам, що визначений Порядком № 1279, не передбачає участі Пенсійного фонду України безпосередньо у процедурі виплати пенсії.
Тобто, органи Пенсійного фонду України не беруть пряму участь в забезпеченні доставки та виплати пенсії. До їх компетенції належить своєчасна підготовка списків одержувачів пенсій, їх направлення до уповноваженого органу АТ «Укрпошта» та проведення відповідного фінансування з метою виплати призначених пенсій тощо.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який триває по теперішній час.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 27 липня 2022 року № 169), затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), який діяв до 27 грудня 2022 року.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (із наступними змінами) затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, (далі - Перелік № 309) та визнано таким, що втратив чинність наказ від 25 квітня 2022 року № 75.
Згідно з Переліком № 309 вся територія Маріупольського району Донецької області віднесена до тимчасово окупованою російською федерацією території України.
З огляду на наведене, за період з 01 березня 2022 року по 31 серпня 2022 року пенсія позивачці була нарахована, але не виплачена через відділення поштового зв'язку 87592 смт Сартана Маріупольського району.
Відповідно до абз. 7 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 року № 162 «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану» (далі - Постанова КМУ № 162) АТ «Укрпошта» за погодженням з відповідною військовою адміністрацією до 28 числа місяця, що передує виплатному періоду, подає Пенсійному фонду України письмове повідомлення про населені пункти, в яких АТ «Укрпошта» не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, а протягом трьох днів - про відновлення такої можливості у зазначених населених пунктах. Одержувачам, яким у визначених населених пунктах АТ «Укрпошта» не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, Пенсійний фонд України відповідні суми пенсій перераховує на їх поточні рахунки, які відкриваються в банку за зверненням органів Пенсійного фонду України без отримання від одержувачів заяв про виплату пенсії з відкриттям рахунка в банку, відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596, і вони виплачуються одержувачам після укладення ними договору банківського рахунка з банком.
Суми пенсій, зараховані на такі поточні рахунки, повертаються банком Пенсійному фонду України не пізніше ніж наступного операційного дня від дня відмови банком в укладенні договору банківського рахунка з підстав, визначених законодавством та/або нормативними актами Національного банку, із зазначенням причини їх повернення. Банк також повідомляє Пенсійному фонду України про відсутність укладеного договору банківського рахунка після закінчення шестимісячного строку з дати відкриття такого рахунка та на вимогу Пенсійного фонду України не пізніше ніж наступного операційного дня від дня надходження такої вимоги повертає зараховані на такі рахунки суми коштів.
На виконання вимог Постанови КМУ № 162 в період з 01 вересня 2022 року по 31 березня 2023 року (з урахуванням невиплачених коштів за період з 01 березня 2022 року по 31 серпня 2022 року) виплата пенсії ОСОБА_1 здійснювалась на поточний рахунок, відкритий у вересні 2022 року в АТ «Ощадбанк» за зверненням Пенсійного фонду України.
24 травня 2023 року банківська установа повернула на рахунок Пенсійного фонду України пенсійні кошти за період з 01 вересня 2022 року по 28 лютого 2023 року у зв'язку з закінченням шестимісячного строку з дати відкриття рахунку, а 23 грудня 2023 року - за період з 01 березня 2023 року по 31 травня 2023 року (на вимогу Пенсійного фонду України).
Відповідач покликався на п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058 і зазначив, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.
З 01 червня 2023 року виплата пенсії ОСОБА_1 автоматично призупинена на підставі п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058.
Відповідач наголосив, що з метою організації діяльності органів Пенсійного фонду України та виконання покладених на них функцій створена централізована автоматична підсистема ІКІС ПФУ «Призначення та виплата пенсій» («ППВП»).
Зазначена електронна підсистема забезпечує роботу відділів з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій на території всієї України.
Будь-які дії спеціаліста при відпрацюванні пенсійної справи становлять собою певний алгоритм дій, які виконує спеціаліст шляхом введення даних в підсистему. Всі інші дії, пов'язані з призначенням, нарахуванням, перерахунком пенсії, проводяться системою автоматично.
Факт неотримання пенсії фіксується в електронній пенсійній справі особи щомісячно.
При неотриманні призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд, нарахування та виплата пенсії припиняється підсистемою автоматично без стороннього втручання відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058, про що ставиться відповідна відмітка в електронній пенсійній справі пенсіонера.
Відновлення нарахування та виплати можливе лише після звернення особи з заявою про поновлення виплати пенсії, поданої у встановленому законом порядку. Заява додається до електронної пенсійної справи, після чого проводяться певні дії, спрямовані на відновлення нарахування та виплати призначеної пенсії.
Будь-яке окреме рішення або інший розпорядчий документ про припинення виплати пенсії територіальними органами Фонду за таких обставин не приймається.
Відповідач покликався на ст. ст. 72, 77, 92 КАС і зазначав, що позивач не довела протиправність дій ГУ ПФУ в Донецькій області, оскільки останнє в межах своїх функціональних повноважень вжило вичерпних заходів, спрямованих на нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 . На виконання вимог Постанови КМУ № 162 з метою забезпечення виплати призначеної пенсії позивачці було відкрито поточний рахунок в АТ «Ощадбанк» за зверненням Пенсійного фонду України.
Приписами ч. 2 ст. 49 Закону № 1058 визначено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 35 та ст. 46 цього Закону.
Відповідач вказував на те, що на підставі правових норм, які регулюють спірні правовідносини, дійшов таких висновків:
- в абз. 1 п. 1.1 Порядку № 22-1 чітко вказано, що заява про поновлення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України;
- державні органи та їх посадові особи здійснюють свої функціональні повноваження за принципом - «Дозволено лише те, що прямо визначено законом»;
- Порядок № 22-1 визначає, яким чином та у який спосіб здійснюється звернення осіб до органів Пенсійного фонду України з відповідними заявами, які документи повинні бути при цьому надані, яким чином та у який строк розглядається заява та приймається відповідне рішення;
- в частині визначення способу звернення саме з заявою про поновлення виплати пенсії норми Порядку № 22-1 є імперативними;
- п. 4 Постанови КМУ № 162 визначено, що особам, які проживають на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, і виплату пенсій яким було припинено в період з 01 серпня 2022 року відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058, виплата пенсії може бути відновлена за поданими з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, заявами про виплату пенсії на поточні рахунки в уповноважених банках або за заявами про поновлення виплати пенсії, що надійшли через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера у режимі відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред'являються документи, що посвідчують особу. Порядок та умови встановлення особи пенсіонера шляхом відеоконференцзв'язку органами Пенсійного фонду України затверджуються правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Міністерством соціальної політики та Міністерством цифрової трансформації.
З огляду на викладене відповідач доводив, що з метою поновлення виплати пенсії позивачці необхідно подати заяву на проходження фізичної ідентифікації шляхом відеоконференцзв'язку відповідно до Порядку встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України особи одержувача пенсії, щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, інших соціальних виплат шляхом відеоконференцзв'язку, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 20 листопада 2023 року № 49-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 05 грудня 2023 року за № 2111/41167, (далі - Порядок № 49-2).
Відповідач зауважив, що на тимчасово окупованій території України органи державної влади не здійснюють свої повноваження, своєчасне внесення інформації до відповідних держаних реєстрів не проводиться та мають місце інші негативні наслідки, зумовлені окупацією. Наявність окупації також спричинила зростання кількості злочинів та інших протиправних діянь, які полягають у незаконному отриманні грошових коштів, в тому числі пенсій, сторонніми особами замість їх законних одержувачів. У зв'язку з цим існує необхідність в посиленні контролю з боку органів державної влади та інших розпорядників бюджетних коштів при проведенні процедури ідентифікації громадян, які звертаються до уповноважених органів з відповідними заявами, тощо.
Приймаючи до уваги той факт, що ОСОБА_1 є особою похилого віку та проживає на тимчасово окупованій території України, існує обґрунтована необхідність в особистому зверненні позивача до органів Пенсійного фонду України з заявою про поновлення виплати пенсії або проведенні ідентифікації шляхом відеоконференцзв'язку.
За даними ІКІС ПФУ: Підсистеми «Звернення» заява про поновлення виплати пенсії, подана у встановленому законом порядку, від позивача до територіальних органів Пенсійного фонду України не надходила. Заява та інші звернення щодо проведення відеоідентифікації також не надходили.
Натомість 20 лютого 2024 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України Ксенофонтова Л.В. подала заяву № 1026 про виплату пенсії через АТ КБ «Приватбанк» (зміна способу виплати пенсії).
У зв'язку з відсутністю особистого звернення позивачки до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про поновлення пенсії відповідно до вимог п. 1.1 Порядку № 22-1 або відсутністю проходження фізичної ідентифікації шляхом відеоконференцзв'язку з метою поновлення пенсії згідно з нормами Постанови КМУ № 162 та Порядку 49-2, 21 лютого 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення № 914120171410 про відмову у переведенні виплати пенсії ОСОБА_1 на АТ КБ «Приватбанк».
Відповідач доводив, що це рішення є правомірним, належним чином обґрунтованим та скасуванню не підлягає, а будь-яке порушення прав позивачки на пенсійне забезпечення, яке полягає у вчиненні відповідних дій, бездіяльності або прийнятті індивідуального акта з боку ГУ ПФУ в Донецькій області відсутнє.
Просив відмовити в позові.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 .
З 19 червня 2007 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону № 1058, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № 914120171410.
Виплата пенсії позивачці проводилась через відділення поштового зв'язку за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_2 .
Як свідчить довідка про доходи № 2488 7744 8744 1225, сформована засобами автоматичних систем Пенсійного фонду України 19 квітня 2024 року, в період з 01 січня 2022 року по 31 березня 2024 року за пенсійною справою № 914120171410 ОСОБА_1 отримала пенсійні виплати в загальній сумі 4 400,00 грн, в тому числі за січень 2022 року - 2 200,00 грн, з лютий 2022 року - 2 200,00 грн.
Крім того, згідно з відомостями з електронного кабінету позивача на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України станом на 19 квітня 2024 року місяцем останньої пенсійної виплати є лютий 2022 року, датою наступної пенсійної виплати мало бути 09 березня 2022 року.
Спірні правовідносини виникли з приводу виплати пенсії з 01 березня 2022 року.
Ухвалою від 23 квітня 2024 року, з-поміж іншого, суд витребував у ГУ ПФУ в Донецькій області пенсійну справу (матеріали електронної пенсійної справи) ОСОБА_1 з усіма наявними у ній матеріалами; витяг з ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01 лютого 2022 року по квітень 2024 року; довідку про розмір нарахованої та фактично виплаченої ОСОБА_1 пенсії за період з 01 вересня 2022 року по квітень 2024 року; рішення про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2023 року з усіма документами, що слугували підставою для його прийняття, якщо таке приймалося, якщо ні - письмово повідомити про це суд; рішення про поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 та всі документи, що слугували підставою для його прийняття, якщо таке приймалося, якщо ні - письмово повідомити про це суд; докази нарахування та виплати позивачці пенсії за період з 01 березня 2022 року по 31 серпня 2022 року через відділення поштового зв'язку, а також докази на підтвердження твердження про те, що позивач ці виплати не отримувала (відривні талони тощо); докази нарахування та виплати позивачці пенсії за період з 01 вересня 2022 року по 31 травня 2023 року (з урахуванням невиплачених коштів за період з 01 березня 2022 року по 31 серпня 2022 року) на поточний рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк» за зверненням Пенсійного фонду України; докази повернення цих коштів Пенсійному фонду України; рішення від 21 лютого 2024 року № 914120171410 «Про відмову у переведенні виплати пенсії гр. ОСОБА_1 на АТ КБ «Приватбанк»» та всі документи, що слугували підставою його прийняття.
В повному обсязі витребувані докази відповідач суду не надав, а тому справа розглянута по суті за наявними у ній в матеріалами.
На підставі відомостей ІКІС ПФУ: Призначення та виплата пенсії суд встановив, що в період з 01 березня 2022 року по 31 серпня 2022 року ГУ ПФУ в Донецькій області нараховувало пенсію ОСОБА_1 та проводило її виплату через відділення поштового зв'язку 85792, а в період з 01 вересня 2022 року по 31 травня 2023 року - через АТ «Ощадбанк», проте пенсію позивач не отримала, внаслідок чого зафіксована неоплата:
в березні 2022 року - нараховано 2 300,00 грн (основна пенсія), яка включена до відомості категорії 01, список 11, рядок 3, спосіб виплати - відділення пошти, зафіксована неоплата;
в квітні 2022 року - нараховано 2 300,00 грн (додаткова пенсія), яка включена до відомості категорії 01, список 41, рядок 4, спосіб виплати - відділення пошти, зафіксована неоплата;
в квітні 2022 року - нараховано 2 300,00 грн (додаткова пенсія), яка включена до відомості категорії 05, список 41, рядок 3, спосіб виплати - відділення пошти, зафіксована неоплата;
в травні 2022 року - нараховано 2 300,00 грн (основна пенсія), яка включена до відомості категорії 01, список 42, рядок 4, спосіб виплати - відділення пошти, зафіксована неоплата;
в червні 2022 року - нараховано 2 300,00 грн (основна пенсія), яка включена до відомості категорії 01, список 40, рядок 4, спосіб виплати - відділення пошти, зафіксована неоплата;
в червні 2022 року - нараховано 4 600,00 грн (додаткова пенсія), яка включена до відомості категорії 05, список 41, рядок 4, спосіб виплати - відділення пошти, зафіксована неоплата;
в липні 2022 року - нараховано 2 300,00 грн (основна пенсія), яка включена до відомості категорії 01, список 41, рядок 3, спосіб виплати - відділення пошти, зафіксована неоплата;
в липні 2022 року - нараховано 2 300,00 грн (додаткова пенсія), яка включена до відомості категорії 05, список 41, рядок 4, спосіб виплати - відділення пошти, зафіксована неоплата;
в серпні 2022 року - нараховано 2 300,00 грн (основна пенсія), яка включена до відомості категорії 01, список 41, рядок 4, спосіб виплати - відділення пошти, зафіксована неоплата;
в серпні 2022 року - нараховано 6 900,00 грн (додаткова пенсія), яка включена до відомості категорії 05, список 41, рядок 3, спосіб виплати - відділення пошти, зафіксована неоплата;
у вересні 2022 року - нараховано 2 300,00 грн (додаткова пенсія), яка включена до відомості категорії 11, список 3, рядок 559, спосіб виплати - банк, зафіксована неоплата;
в жовтні 2022 року - нараховано 2 300,00 грн (основна пенсія), яка включена до відомості категорії 01, список 21, рядок 85, спосіб виплати - банк, зафіксована неоплата;
в жовтні 2022 року - нараховано 9 200,00 грн (додаткова пенсія), яка включена до відомості категорії 05, список 3, рядок 71, спосіб виплати - банк, зафіксована неоплата;
в листопаді 2022 року - нараховано 2 300,00 грн (основна пенсія), яка включена до відомості категорії 01, список 21, рядок 83, спосіб виплати - банк, зафіксована неоплата;
в грудні 2022 року - нараховано 2 300,00 грн (основна пенсія), яка включена до відомості категорії 01, список 21, рядок 82, спосіб виплати - банк, зафіксована неоплата;
в січні 2023 року - нараховано 2 300,00 грн (основна пенсія), яка включена до відомості категорії 01, список 21, рядок 78, спосіб виплати - банк, зафіксована неоплата;
в лютому 2023 році - нараховано 2 300,00 грн (основна пенсія), яка включена до відомості категорії 01, список 21, рядок 77, спосіб виплати - банк, зафіксована неоплата;
в березні 2023 року - нараховано 2 760,00 грн (основна пенсія), яка включена до відомості категорії 01, список 21, рядок 72, спосіб виплати - банк, зафіксована неоплата;
в квітні 2023 року - нараховано 2 760,00 грн (основна пенсія), яка включена до відомості категорії 01, список 21, рядок 67, спосіб виплати - банк, зафіксована неоплата;
в травні 2023 року - нараховано 2 760,00 грн (основна пенсія), яка включена до відомості категорії 01, список 21, рядок 67, спосіб виплати - банк, зафіксована неоплата.
У відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що в період з 01 березня 2022 року по 31 серпня 2022 року здійснювало нарахування пенсії ОСОБА_1 та проводило її виплату через відділення поштового зв'язку 87592, проте пенсію позивач не отримала, внаслідок чого зафіксована неоплата.
Ці обставини підтверджені відривними талонами за березень-серпень 2022 року, згідно з якими пенсія по особовому рахунку № НОМЕР_4 , який належить позивачці, не була виплачена підприємством поштового зв'язку та повернена пенсійному органу.
Також у відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що виконання Постанови КМУ № 162 в період з 01 вересня 2022 року по 31 березня 2023 року (з урахуванням невиплачених коштів за період з 01 березня 2022 року по 31 серпня 2022 року) виплата пенсії ОСОБА_1 здійснювалась на поточний рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк» за зверненням Пенсійного фонду України у вересні 2022 року.
Проте 24 травня 2023 року банківська установа повернула на рахунок Пенсійного фонду України пенсійні кошти за період з 01 вересня 2022 року по 28 лютого 2023 року у зв'язку з закінченням шестимісячного строку з дати відкриття рахунку, а 23 грудня 2023 року - за період з 01 березня 2023 року по 31 травня 2023 року (на вимогу Пенсійного фонду України).
З 01 червня 2023 року виплата пенсії ОСОБА_1 автоматично призупинена на підставі п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058.
При цьому рішення територіального органу Пенсійного фонду України або рішення суду про припинення виплати пенсії суду не надані.
В письмових поясненнях від 15 травня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області вказало, що з 01 червня 2023 року виплата пенсії позивачці автоматично припинена у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058 (форма рішення територіального органу Пенсійного фонду України про припинення пенсії чинним законодавством не затверджена).
20 лютого 2024 року ОСОБА_1 в системі самообслуговування «Приват24» сформувала заяву до пенсійного органу про виплату пенсії або грошової допомоги.
Позивач просила належні їй суми пенсії (грошової допомоги) перераховувати на її поточний рахунок, відкритий в АТ КБ «Приватбанк»: НОМЕР_1 .
20 лютого 2024 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 подала до ГУ ПФУ в Донецькій області заяву про виплату пенсії або грошової допомоги.
Позивач просила належні їй суми пенсії (грошової допомоги, іншої грошової виплати) починаючи з 20 лютого 2024 року перераховувати на її поточний рахунок, відкритий у 50046/9999 - АТ КБ «Приватбанк»: НОМЕР_1 .
Відомості, відображені в електронному кабінеті ОСОБА_1 як користувача вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України, свідчать про її звернення до пенсійного органу 20 лютого 2024 року, а саме:
номер звернення - 1026;
дата звернення - 20 лютого 2024 22:11;
тип звернення - інші щодо пенсій;
джерело - Портал;
орган ПФУ - ГУ ПФУ в Донецькій області (м. Курахове);
статус звернення - виконано;
вид пенсії/перерахунку - виплата пенсії через установу банку;
[…]
результат обробки звернення:
текст відповіді - відмовлено;
дата відповіді - 22 лютого 2024 року;
[…]
Розділ «Документи» свідчить про те, що разом з заявою від 20 лютого 2024 року позивач надала такі документи: паспорт або ІD-картка або посвідка - файл «паспорт КСЕНОФОНТОВА.pdf»; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру - файл «ІПН КСЕНОФОНТОВА.pdf»; заяву про спосіб виплати пенсії (для виплати пенсії через банк) - файл «ЗАЯВА В БАНК.jpg»; заяву про спосіб виплати пенсії (для виплати пенсії через банк) - файл «Довідка_виписка.pdf»; заяву - файл «payBank.pdf»; заяву - файл «payBank Ксенофонтова.pdf».
21 лютого 2024 року за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 20 лютого 2024 року № 1026 про виплату пенсії або грошової допомоги для проведення виплати пенсії через АТ КБ «Приватбанк» ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення П/С № 914120171410 «Про відмову у переведенні виплати пенсії гр. ОСОБА_1 на АТ КБ «Приватбанк» (вихідний № 2939/05-16 від 22 лютого 2024 року).
В обґрунтування цього рішення пенсійний орган зазначив таке.
За матеріалами електронної пенсійної справи № 914120171410 пенсія ОСОБА_1 за період з 01 березня 2022 року по 31 серпня 2022 року нарахована, але не виплачена через відділення поштового зв'язку 87592 смт Сартана Маріупольського району.
Згідно з Переліком № 309 Маріупольський район віднесено до тимчасово окупованої російською федерацією території з 05 березня 2022 року.
П. 1 Постанови КМУ № 162 визначено, що АТ «Укрпошта» подає Пенсійному фонду України письмове повідомлення про населені пункти, в яких АТ «Укрпошта» не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій. Одержувачам, яким у визначених населених пунктах АТ «Укрпошта» не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, Пенсійний фонд України відповідні суми пенсій перераховує на їх поточні рахунки, які відкриваються в банку за зверненням органів Пенсійного фонду України без отримання від одержувачів заяв про виплату пенсії з відкриттям рахунка в банку, відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596.
Суми пенсій, зараховані на такі поточні рахунки, повертаються банком Пенсійному фонду України не пізніше ніж наступного операційного дня від дня відмови банком в укладенні договору банківського рахунка з підстав, визначених законодавством та/або нормативними актами Національного банку, а також не пізніше ніж наступного операційного дня від дня закінчення шестимісячного строку з дати відкриття такого рахунка, якщо протягом цього строку одержувачем не укладено договір банківського рахунка. При цьому банк повідомляє Пенсійному фонду України про причини повернення сум пенсій.
На виконання Постанови КМУ № 162 виплата поточної пенсії ОСОБА_1 здійснювалась з 01 вересня 2022 року по 31 травня 2023 року (з урахуванням невиплачених коштів за період з 01 березня 2022 року по 31 серпня 2022 року) на поточний рахунок, відкритий в АТ «Державний ощадний банк України» (далі - АТ «Ощадбанк») за зверненням Пенсійного фонду України.
Кошти повернено АТ «Ощадбанк» на рахунок Пенсійного фонду України 24 травня 2023 року за період з 01 вересня 2022 року по 28 лютого 2023 року у зв'язку з закінченням шестимісячного строку (рахунок відкрито у вересні 2022 року) згідно з абз. 9 п. 1 Постанови КМУ № 162, 23 грудня 2023 року - за період з 01 березня 2023 року по 31 травня 2023 року - на вимогу Пенсійного фонду України.
З 01 червня 2023 року виплата пенсії ОСОБА_1 призупинена відповідно до ч. 4 ст. 49 Закону № 1058 у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 Закону № 1058 поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 35 та ст. 46 Закону № 1058.
Заява про поновлення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (абз. 1 п. 1.1 Порядку № 22-1).
П. 4 Постанови КМУ № 162 визначено, що особам, які проживають на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, і виплату пенсій яким було припинено в період з 01 серпня 2022 року відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058, виплата пенсії може бути відновлена за поданими з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, заявами про виплату пенсії на поточні рахунки в уповноважених банках або за заявами про поновлення виплати пенсії, що надійшли через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера у режимі відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред'являються документи, що посвідчують особу.
08 грудня 2023 року набув чинності Порядок № 49-2.
ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що у зв'язку з відсутністю особистого звернення пенсіонерки до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про поновлення пенсії відповідно до вимог абз. 1 п. 1.1 Порядку № 22-1 або відсутністю проходження пенсіонеркою фізичної ідентифікації шляхом відеоконференцзв'язку з метою поновлення пенсії відповідно до вимог Постанови КМУ № 162 та Порядку № 49-2, підстави для переведення виплати пенсії ОСОБА_1 на АТ КБ «Приватбанк» відсутні.
За результатом розгляду заяви від 20 лютого 2024 року № 1026 про виплату пенсії або грошової допомоги прийнято рішення щодо відмови ОСОБА_1 в переведенні виплати пенсії на АТ КБ «Приватбанк».
Заявниці роз'яснено, що у разі незгоди з прийнятим рішенням, воно може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
На час розгляду справи докази поновлення виплати позивачу пенсії, рівно як і докази повного або часткового погашення заборгованості, яка виникла з 01 березня 2022 року, суду не надані.
В письмових поясненнях від 15 травня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що рішення про поновлення виплати пенсії не приймало у зв'язку з відсутністю відповідної заяви, поданої ОСОБА_1 до органів Пенсійного фонду України у встановленому законом порядку, та непроходженням фізичної ідентифікації відповідно до Постанови КМУ № 162.
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Згідно з ч. ч. 1-2 ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними та іншими ознаками.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Ст. 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені ст. ст. 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Спірні правовідносини виникли в умовах правового режиму воєнного стану.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VІІІ «Про правовий режим воєнного стану» (далі - Закон № 389) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до ст. 2 Закону № 389 правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та указ Президента України про введення воєнного стану в Україні […], затверджений Верховною Радою України.
Порядок введення воєнного стану визначений ст. 5 Закону № 389.
Відповідно до ч. ч. 1-3, 6 ст. 5 Закону № 389 пропозиції щодо введення воєнного стану в Україні […] на розгляд Президентові України подає Рада національної безпеки і оборони України.
У разі прийняття рішення щодо необхідності введення воєнного стану в Україні […] Президент України видає указ про введення воєнного стану в Україні […] і негайно звертається до Верховної Ради України щодо його затвердження та подає одночасно відповідний проект закону.
Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні […], затверджений Верховною Радою України, підлягає негайному оголошенню через медіа або оприлюдненню в інший спосіб.
Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні […], затверджений Верховною Радою України, офіційно оприлюднюється разом із законом щодо затвердження такого указу Президента України та набирає чинності одночасно з набранням чинності таким законом.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 6 Закону № 389 в указі Президента України про введення воєнного стану, з-поміж іншого, зазначається вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини і громадянина, які тимчасово обмежуються у зв'язку з введенням воєнного стану із зазначенням строку дії цих обмежень, а також тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії таких обмежень.
П. 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан.
В п. 3 цього Указу зазначено, що у зв'язку з із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені ст. ст. 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, […].
Суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» визначений вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини і громадянина, які можуть обмежуватись на період дії воєнного стану.
При цьому право на соціальний захист, гарантоване ст. 46 Конституції України, в цьому переліку відсутнє, а, отже, воно не обмежене в умовах воєнного стану.
П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
В преамбулі до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) зазначено, що цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Законодавство про пенсійне забезпечення в Україні визначено ст. 4 Закону № 1058.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону № 1058 види пенсійного забезпечення, умови норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Ст. 5 Закону № 1058 визначає сферу дії цього Закону.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з приписами ч. 2 ст. 5 Закону № 1058 порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням визначається виключно цим Законом.
Законодавче визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є одним з його принципів (ч. 1 ст. 7 Закону №1058).
Право громадян України на отримання пенсійних виплат передбачено ст. 8 Закону № 1058.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Виплата пенсії регламентована ст. 47 Закону № 1058.
Абз. 1 ч. 1 ст. 47 Закону № 1058 установлено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Припинення виплати пенсії регламентовано нормами ст. 49 Закону № 1058.
Згідно з ч. 1 ст. 49 Закону № 1058 виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Суд встановив, що ОСОБА_1 довічно призначена пенсія за віком відповідно до Закону № 1058, яку вона отримувала через відділення поштового зв'язку в смт Сартана Маріупольського району Донецької області до лютого 2022 року включно.
ГУ ПФУ в Донецькій області доводить, що в період з 01 березня 2022 року по 31 серпня 2022 року нараховувало ОСОБА_1 пенсію і проводило її виплату через поштове відділення 87592 смт Сартана шляхом включення до сформованих відомостей, які передавались до виплатних об'єктів АТ «Укрпошта», однак позивач пенсію не отримував.
З цього приводу суд зазначає наступне.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Поштовий індекс 87592 має відділення поштового зв'язку Сартана Центру поштового зв'язку № 5 м. Маріуполь Донецької дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта».
Селище міського типу Сартана є адміністративним центром Сартанської селищної територіальної громади, яка входить до Маріупольської міської територіальної громади Маріупольського району Донецької області згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 710-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Донецької області».
Активні бойові дії на території Маріупольського району Донецької області розпочалися з першого дня широкомасштабного вторгнення російської федерації, тобто з 24 лютого 2022 року.
Маріупольський район Донецької області, включаючи Сартанську селищну територіальну громаду, був включений до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789, з його первинної редакції.
Вся територія Маріупольського району Донецької області з 05 березня 2022 року є тимчасово окупованою російською федерацією територією України (п. 2 розділу ІІ Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004).
Катастрофічні наслідки, до яких призвели дії російсько-терористичних військ в м. Маріуполі та Маріупольському районі Донецької області, є загальновідомими.
Дійсно відповідач надав відривні талони до відомостей про виплату пенсії за березень-серпень 2022 року, згідно з якими пенсійні виплати ОСОБА_1 не отримала.
Разом з цим суд зауважує, що в умовах активних бойових дій, а з 05 березня 2022 року - в умовах тимчасової окупації виплата пенсії через відділення поштового зв'язку за фактичним місцем проживання позивача в смт Сартана об'єктивно була неможливою, і те, що позивач не з своєї вини не могла отримати пенсійну виплату в період з 01 березня 2022 року по 31 серпня 2022 року, є очевидним.
26 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 162 «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану» (далі - Постанова КМУ № 162).
Однак в первинній редакції Постанова КМУ № 162 не визначала особливості виплати та доставки пенсій на період введення воєнного стану тим одержувачам, які отримували пенсійні виплати через відділення поштового зв'язку.
21 березня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 343 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 р. № 162» (далі - Постанова КМУ № 343).
На підставі п. 1 Постанови КМУ № 343 внесені зміни до Постанови КМУ № 162, зокрема доповнено п. 3 такого змісту:
«3. Неможливість (у тому числі технічна) доставки акціонерним товариством «Укрпошта» пенсій, грошової допомоги на території адміністративно-територіальних одиниць, зазначених в абз. 5 п. 1 цієї постанови, включаючи втрату відомостей на виплату пенсій, грошової допомоги, відсутність готівкових коштів, посвідчується відповідною військово-цивільною адміністрацією. Невиплачені суми пенсій, грошової допомоги включаються до виплати у наступних виплатних періодах.».
26 квітня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 492 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 року № 162» (далі - Постанова КМУ № 492).
П. 1 Постанови КМУ № 162 в редакції Постанови КМУ № 492 Уряд погодився з пропозицією Міністерства соціальної політики щодо виплати та доставки пенсій, грошової допомоги на період введення воєнного стану з урахуванням таких особливостей:
[…]
АТ «Укрпошта» за погодженням з відповідною військовою адміністрацією до 28 числа місяця, що передує виплатному періоду, подає Пенсійному фонду України письмове повідомлення про населені пункти, в яких АТ «Укрпошта» не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, а протягом трьох днів - про відновлення такої можливості у зазначених населених пунктах. Одержувачам, яким у визначених населених пунктах АТ «Укрпошта» не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій, Пенсійний фонд України відповідні суми пенсій перераховує на їх поточні рахунки, які відкриваються в банку за зверненням органів Пенсійного фонду України без отримання від одержувачів заяв про виплату пенсії з відкриттям рахунка в банку, відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596, (далі - Порядок № 1596), і вони виплачуються одержувачам після укладення ними договору банківського рахунка з банком. На таких же умовах виплата пенсій за поточний місяць здійснюється у разі, коли до Пенсійного фонду України до 15 числа поточного місяця надійде додаткове повідомлення АТ «Укрпошта», погоджене з відповідною військовою адміністрацією про населені пункти, в яких АТ «Укрпошта» не має технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій одержувачам. При цьому до такого повідомлення Пенсійному фонду України додаються відомості на виплату пенсій.
Суми пенсій, зараховані на такі поточні рахунки, повертаються банком Пенсійному фонду України не пізніше ніж наступного операційного дня від дня відмови банком в укладенні договору банківського рахунка з підстав, визначених законодавством та/або нормативними актами Національного банку, а також не пізніше ніж наступного операційного дня від дня закінчення шестимісячного строку з дати відкриття такого рахунка, якщо протягом цього строку одержувачем не укладено договір банківського рахунка. При цьому банк повідомляє Пенсійному фонду України про причини повернення сум пенсій. У разі звернення одержувача, яким не укладено договору банківського рахунка, до органу Пенсійного фонду України у визначеному законодавством порядку, в тому числі надіслання одержувачем письмової заяви поштовим відправленням, щодо виплати пенсії через поточний рахунок, відкритий в іншому уповноваженому банку, або щодо виплати йому пенсії за місцем проживання через АТ «Укрпошта» суми пенсій, зараховані на поточний рахунок, через який здійснювалися виплати до такого звернення, повертаються банком Пенсійному фонду України не пізніше ніж наступного операційного дня від дня надходження до банку відповідної вимоги Пенсійного фонду України.
У разі отримання від АТ «Укрпошта» інформації про відновлення технічної можливості здійснювати виплату і доставку пенсій в окремих населених пунктах Пенсійний фонд України протягом трьох робочих днів від дня надходження повідомлення подає вимогу банку про повернення сум пенсій, зарахованих на такі поточні рахунки (крім випадків, коли одержувачі уклали з банком договір банківського рахунка). Кошти повертаються банком Пенсійному фонду України не пізніше наступного операційного дня з дня надходження вимоги Пенсійного фонду України.
Виплата пенсії може здійснюватися без урахування строків, визначених ч. 1 ст. 47 Закону № 1058, зокрема раніше від визначеної дати виплати пенсії одержувачу, та в розмірах не менших, ніж були встановлені за попередній місяць, з подальшим проведенням перерахунку.
Виплата пенсії, грошових допомог у разі неможливості пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу, може здійснюватися за умови пред'явлення єДокумента в мобільному додатку Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, про що АТ «Укрпошта» робить відмітку у відомостях на виплату пенсії.
[…].
Відповідач зазначив, що на виконання Постанови КМУ № 162 в період з 01 вересня 2022 року по 31 травня 2023 року здійснював нарахування пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням невиплачених коштів за період з 01 березня 2022 року по 31 серпня 2022 року) шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк» за зверненням Пенсійного фонду.
Проте пенсія ОСОБА_1 за період з 01 вересня 2022 року по 31 травня 2023 року повернута банком після закінчення шестимісячного строку з дати відкриття рахунку у зв'язку з відсутністю договору банківського рахунка, укладеного між одержувачем і АТ «Ощадбанк».
Також відповідач зазначив, що з 01 червня 2023 року виплата пенсії ОСОБА_1 автоматично припинена у зв'язку з неотриманням призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд на підставі п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058.
Суд відзначає, що неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд є визначеною законом підставою припинення виплати пенсії.
При цьому ні п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058, ні інші норми цього Закону, не обумовлюють припинення виплати пенсії наявністю вини одержувача пенсійної виплати в її неотриманні.
Отже, для припинення виплати на підставі п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058 достатньо самого лише факту неотримання одержувачем призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.
Сторони визнають, що з 01 березня 2022 року, тобто більш ніж 6 місяців підряд, ОСОБА_1 пенсію не отримувала.
Таким чином, ГУ ПФУ в Донецькій області припинило виплату пенсії з підстави, що передбачена Законом № 1058.
Водночас суд зазначає, що, припиняючи виплату пенсії, ГУ ПФУ в Донецькій області діяло не у спосіб, що визначений ч. 1 ст. 49 Закону № 1058.
Такий висновок суду ґрунтується на тому, що відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону № 1058 виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду. Винятків з цього правила ст. 49 Закону № 1058 не містить; можливості припинення виплати пенсії «автоматично» не передбачає.
Рішення суду про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 суду не надано.
Рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення виплати пенсії позивачеві суду також не надано, а ГУ ПФУ в Донецькій області визнає, що такого рішення не приймало.
Суд відхиляє аргументи відповідача, які зводяться до того, що чинним законодавством не затверджена форма рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення виплати пенсії, оскільки відсутність затвердженої форми такого рішення не звільняє пенсійний орган від обов'язку дотримуватися вимог Закону № 1058, в тому числі тих, що визначені ч. 1 ст. 49 цього Закону.
Перевіривши дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали в припиненні нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2023 року, на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання їх протиправними, оскільки відповідач діяв не у спосіб, визначений ч. 1 ст. 49 Закону № 1058.
Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії з 01 березня 2022 року.
Правові та фактичні підстави для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області в частині, яка стосується періоду з 01 березня 2022 року по 31 серпня 2022 року, відсутні, з огляду на те, що впродовж цього періоду відповідач нараховував та виплачував ОСОБА_1 пенсію, однак остання її не отримала з об'єктивних причин, які є наслідком широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України та тимчасової окупації населеного пункту, в якому проживає позивач.
Як наслідок, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо припинення виплати пенсії в період з 01 березня 2022 року по 31 травня 2023 року не підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Ст. 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», визначає, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.
Ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У справі «Суханов та Ільченко проти України», №№ 68385/10, 71378/10, §§ 52, 30-31, 53, рішення від 26 червня 2014 року, Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.
Щодо соціальних виплат ст. 1 Першого протоколу не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, мати чи ні будь-яку форму системи соціального забезпечення та обирати вид або розмір виплат за такою системою. Проте якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату як право на отримання соціальної допомоги (обумовлене попередньою сплатою внесків чи ні), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію ст. 1 Першого протоколу щодо осіб, які відповідають її вимогам.
Суд повторив, що першим і найголовнішим правилом ст. 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар.
У справі «Щокін проти України», №№ 23759/03, 37943/06, § 50, рішення від 14 жовтня 2010 року, Європейський суд з прав людини вказав, що перша та найважливіша вимога ст. 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки «на умовах, передбачених законом», а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення «законів». Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним.
Таким чином, припинення виплати пенсії не у спосіб, визначений законом, становить порушення права позивача на мирне володіння своїм майном, яке є об'єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції.
Поновлення виплати пенсії регламентовано нормами ст. 49 Закону № 1058.
За приписами ч. 2 ст. 49 Закону № 1058 поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 35 та ст. 46 цього Закону.
Ст. 46 Закону № 1058 регламентує виплату пенсії за минулий час.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону № 1058 нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
За правилами ч. 2 ст. 46 Закону № 1058 нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до абз. 1 п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про […], поновлення пенсії, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно з абз. 1 п. 1.2 розділу І Порядку № 22-1 заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596.
Відповідно до абз. 7 п. 1.8 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за […], поновленням виплати пенсії, […] вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Згідно з абз. 1 п. 2.8 розділу ІІ Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії, […] здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Відповідно до абз. 1 п. 2.9 розділу ІІ Порядку № 22-1 під час подання заяв, передбачених п. 1.1 розділу І, […] цього Порядку, особою пред'являється паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України […]. […].
Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (далі - Порядок № 1596).
Відповідно до п. 1 Порядку № 1596 цей Порядок визначає механізм виплати пенсій […] їх одержувачам, […], головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду України) […], шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії […] (далі - одержувачі), […], в уповноважених банках.
Згідно з п. 2 Порядку № 1596 уповноваженими банками є банки, визначені відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231.
За правилами абз. 1 п. 4 Порядку № 1596 виплата пенсій […] відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України через вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (далі - установи уповноважених банків).
Згідно з п. 5 Порядку № 1596 уповноважені банки проводять операції з відкриття поточних рахунків, зарахування сум пенсій […] на поточні рахунки і їх виплати відповідно до зобов'язань, визначених додатком до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1231, та укладених договорів, передбачених п. 3 цього Порядку.
Абз. 1 п. 6 Порядку № 1596 визначено, що одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.
Відповідно до п. 8 Порядку № 1596 поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.
Згідно з абз. 1 п. 9 Порядку № 1596 між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.
П. 10 Порядку № 1596 визначено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) […] подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України […] за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.
Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України […] через установи уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, одержувача та уповноваженого працівника банку.
Заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.
[…]
Заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.
Абз. 4 п. 4 Постанови КМУ № 162 установлено, що особам, які проживають на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації, і виплату пенсій яким було припинено в період з 01 серпня 2022 року відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 49 Закону № 1058, виплата пенсії може бути відновлена за поданими з використанням віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, заявами про виплату пенсії на поточні рахунки в уповноважених банках або за заявами про поновлення виплати пенсії, що надійшли через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера у режимі відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред'являються документи, що посвідчують особу. Порядок та умови встановлення особи пенсіонера шляхом відеоконференцзв'язку органами Пенсійного фонду України затверджуються правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Міністерством соціальної політики та Міністерством цифрової трансформації.
Суд встановив, що 20 лютого 2024 року через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України ОСОБА_1 подала до ГУ ПФУ в Донецькій області заяву про виплату пенсії або грошової допомоги.
Позивач просила належні їй суми пенсії (грошової допомоги, іншої грошової виплати) починаючи з 20 лютого 2024 року перераховувати на її поточний рахунок, відкритий у 50046/9999 - АТ КБ «Приватбанк»: НОМЕР_1 .
Таким чином, позивач реалізувала своє право на обрання способу виплати пенсії (ч. 1 ст. 47 Закону № 1058), а також право самостійно обирати уповноважений банк для відкриття поточного рахунка (абз. 1 п. 6 Порядку № 1596).
Заява про виплату пенсії або грошової допомоги подана через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, тобто у спосіб, що передбачений абз. 1 п. 1.2 Порядку № 22-1 та п. 10 Порядку № 1596.
До того ж можливість звернення з заявою про виплату пенсії на поточні рахунки в уповноважених банках через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України прямо передбачена абз. 4 п. 4 Постанови КМУ № 162.
Незважаючи на вжиті позивачкою заходи, 21 лютого 2024 року за наслідками розгляду її заяви від 20 лютого 2024 року, яка зареєстрована за № 1026, ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення № 914120171410 «Про відмову у переведенні виплати пенсії гр. ОСОБА_1 на АТ КБ «Приватбанк».
Суд зауважує, що правові наслідки для позивача створює саме це рішення пенсійного органу, яке й підлягає перевірці на відповідність критеріям, наведеним в ч. 2 ст. 2 КАС.
В рішенні від 21 лютого 2024 року № 914120171410 «Про відмову у переведенні виплати пенсії гр. ОСОБА_1 на АТ КБ «Приватбанк» в якості підстави для відмови позивачці у виплаті пенсії на її рахунок в банку, пенсійний орган зазначив: 1) відсутність особистого звернення пенсіонерки до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про поновлення пенсії, 2) непроходження нею фізичної ідентифікації шляхом відеоконференцзв'язку з метою поновлення пенсії.
З приводу твердження пенсійного органу про необхідність особистого звернення позивачки безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про поновлення виплати пенсії з документами, що посвідчують особу (паспорт, ідентифікаційний код), суд зазначає наступне.
Дійсно ОСОБА_1 не зверталася до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про поновлення виплати пенсії, однак ця обставина не може слугувати підставою для позбавлення позивача права на отримання пенсії, яка їй призначена довічно. Тим більш в умовах, коли нарахування та виплата пенсії були протиправно припинені пенсійним органом.
Відповідно до абз. 1 п. 2.9 розділу ІІ Порядку № 22-1 під час подання заяв, передбачених п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1, в тому числі заяви про поновлення пенсії, особою пред'являється паспорт громадянина України.
Однак положення абз. 1 п. 2.9 розділу ІІ Порядку № 22-1 стосуються випадків подання відповідних заяв безпосередньо до територіального органу Пенсійного фонду (сервісного центру) і не поширюються на випадки звернення одержувача пенсії з заявою про виплату пенсії або грошової допомоги через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.
До того ж за правилами абз. 1 п. 2.8 розділу ІІ Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Заява про виплату пенсії або грошової допомоги від 20 лютого 2024 року подана за наявності вже сформованої пенсійної справи ОСОБА_1 , яка в силу положень пенсійного законодавства вже мала містити копії його паспорта та картки платника податків.
Тим більш, що до заяви від 20 лютого 2024 року позивач долучила копії паспорта громадянина України та картки платника податків.
Щодо посилання відповідача на норми абз. 4 п. 4 Постанови КМУ № 162 в контексті необхідно встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера суд вважає за необхідне зазначити таке.
Дійсно абз. 4 п. 4 Постанови КМУ № 162 передбачено, що виплата пенсії може бути відновлена, зокрема у разі встановлення органами Пенсійного фонду України особи пенсіонера у режимі відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг, під час якого пред'являються документи, що посвідчують особу; порядок та умови встановлення особи пенсіонера шляхом відеоконференцзв'язку органами Пенсійного фонду України затверджуються правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Міністерством соціальної політики та Міністерством цифрової трансформації.
20 листопада 2023 року відповідно до п. 17 Порядку № 1596, п. п. 9, 10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, п. 4 Постанови КМУ № 162, абз. 4 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» правління Пенсійного фонду України прийняло постанову № 49-2 «Про затвердження Порядку встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України одержувача пенсії, щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, інших соціальних виплат шляхом відеоконференцзв'язку», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 05 грудня 2023 року за № 2111/41167, (далі - Постанова правління ПФУ № 49-2).
Постанова правління ПФУ № 49-2 набрала чинності 08 грудня 2023 року.
Постановою правління ПФУ № 49-2 затверджений Порядок встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України одержувача пенсії, щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, інших соціальних виплат шляхом відеоконференцзв'язку (далі - Порядок № 49-2).
Відповідно до п. 1 Порядку № 49-2 цей Порядок визначає механізм встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України особи одержувача пенсії, […] шляхом відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг.
За визначенням, наведеним в пп. пп. 1, 2, 5 п. 2 Порядку № 49-2, верифікація - встановлення (підтвердження) органом Пенсійного фонду правильності наданих одержувачем даних на підставі поданих ним офіційних документів та/або повідомлених ним відомостей під час ідентифікації особи; відеоідентифікація - процес встановлення особи одержувача шляхом відеоконференцзв'язку; ідентифікація - процедура встановлення органом Пенсійного фонду особи одержувача.
Таким чином, метою ідентифікації (відеоідентифікації) є встановлення особи одержувача пенсійної виплати.
Суд зауважує, що з заявою про виплату пенсії або грошової допомоги позивач звернулася через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, що вимагало застосування кваліфікованого електронного підпису одержувача пенсійної виплати.
При цьому відповідно до п. 17 Порядку № 1596 авторизація в електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис» («Дія ID»), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, прирівнюється до фізичної ідентифікації.
До того ж зверненню з заявою про виплату пенсії або грошової допомоги передувало звернення позивача до АТ КБ «Приватбанк» з заявою про відкриття банківського рахунку, що мало місце в лютому 2024 року.
Згідно з п. 69 розділу V Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою правління Національного банку України від 29 липня 2022 року № 162, (далі - Інструкція № 162) банк відкриває фізичній особі окремий поточний рахунок для зарахування виключно заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законодавством України соціальних виплат у порядку, визначеному в п. 60 розділу V цієї Інструкції, або використовує вже відкритий для цих цілей рахунок.
Клієнт зобов'язаний під час відкриття окремого рахунку в заяві про відкриття поточного рахунку в реквізиті «Додаткова інформація» зазначити, що рахунок відкривається для зарахування заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законодавством України соціальних виплат. Така інформація для діючого поточного рахунку зазначається в додатковому договорі до договору банківського рахунку.
В свою чергу, п. 60 розділу V Інструкції № 162 визначено, що банк відкриває поточний рахунок фізичній особі, яка не має рахунку в цьому банку, у нижчезазначеному порядку.
Фізична особа повинна:
1) пред'явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу. Фізична особа-резидент додатково повинна пред'явити документ із РНОКПП;
2) заповнити заяву про відкриття поточного рахунку. […].
Між банком і клієнтом укладається в письмовій формі договір банківського рахунку.
Отже, перш ніж укласти договір банківського рахунку та відкрити ОСОБА_1 поточний рахунок для зарахування пенсії, АТ КБ «Приватбанк» мало встановити її особу.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 21 лютого 2024 року № 914120171410 «Про відмову у переведенні виплати пенсії гр. ОСОБА_1 на АТ КБ «Приватбанк» підлягає визнанню протиправним і скасуванню.
Визнання протиправним рішення пенсійного органу охоплює позовні вимоги в частині визнання протиправними його дій щодо відмови ОСОБА_1 виплачувати пенсію на визначений нею банківський рахунок.
Ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Засіб юридичного захисту, якого вимагає ст. 13, має бути «ефективним» як з практичної, так і з правової точки зору. При цьому під ефективним способом слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
З метою забезпечення повного та ефективного захисту конституційного права позивача на соціальний захист відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС суд вважає за необхідне застосувати такі способи захисту як зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області:
поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 на її рахунок, відкритий в акціонерному товаристві комерційний банк «Приватбанк» (рахунок № НОМЕР_1 в АТ КБ «Приватбанк», МФО 305299, код ЄДРПОУ банку 14360570);
нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за віком за період з 01 березня 2022 року по місяць поновлення пенсійної виплати та виплатити її на її рахунок, відкритий в акціонерному товаристві комерційний банк «Приватбанк» (рахунок № НОМЕР_1 в АТ КБ «Приватбанк», МФО 305299, код ЄДРПОУ банку 14360570).
Покладаючи на пенсійний орган обов'язок нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за віком з 01 березня 2022 року, суд виходить з того, що хоча відповідач і нараховував та виплачував пенсію в період з 01 березня 2022 року по 31 травня 2023 року, позивач її фактично не отримала, тобто заборгованість виникла не з моменту припинення нарахування та виплати пенсії, (з 01 червня 2023 року), а з 01 березня 2022 року.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Щодо строку звернення до суду.
За загальним правилом, встановленим КАС, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАС).
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Зміст наведеної норми свідчить, що КАС є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Водночас відносини щодо строків звернення до адміністративного суду регулюються не тільки нормами КАС, а й іншими законами України.
Спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення громадян, строки та порядок перерахунку пенсій є Закон № 1058.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону № 1058 нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Оскільки ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про виплату пенсії, право на яку відповідачем не заперечується, однак було піддано формальним обмеженням у спосіб, що суперечить вимогам закону, згідно з ч. 2 ст. 46 Закону № 1058 суми пенсії виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Отже, позивач не потребує поновлення судом строку звернення до адміністративного суду. З наведених вище мотивів суд відхиляє доводи відповідач щодо пропуску позивачем строку звернення до суду.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674).
Позовна заява належить до об'єктів справляння судового збору відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 3674, а особа, яка її подала, в силу приписів ч. 1 ст. 2 цього Закону є платником судового збору.
Докази належності позивача до суб'єктів, яким ст. 5 Закону № 3674 встановлені пільги щодо сплати судового збору, суду не надані.
Ч. 1 ст. 4 Закону № 3674 визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674 за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ст. 7 Закону України від 09 листопада 2023 року № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 січня 2024 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3 028,00 гривень.
Позивач - фізична особа, звертаючись до суду з цим позовом, заявила дві немайнові вимоги, а саме: 1. визнання протиправними дій щодо припинення виплати пенсії, 2. визнання протиправними дій щодо відмови виплачувати пенсію на визначений банківський рахунок.
Отже, судовий збір за подання цього позову становить:
(3 028,00 грн х 0,4) х 2= 2 422,40 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 3674 при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч. 2 цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Позивач реалізувала своє право на звернення до суду в електронній формі, а тому з урахуванням приписів ч. 3 ст. 4 Закону № 3674, мав сплатити судовий збір в розмірі 1 937,92 грн:
2 422,40 грн х 0,8 = 1 937,92 грн.
Ухвалою від 23 квітня 2024 року суд відстрочив позивачці сплату судового збору за подання адміністративного позову до ухвалення судового рішення у справі.
Судовий збір позивачкою не сплачений; докази здійснення інших судових витрат суду не надані.
Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, судовий збір в сумі 1 937,92 грн підлягає присудженню на користь держави за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали в припиненні нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2023 року.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21 лютого 2024 року № 914120171410 «Про відмову у переведенні виплати пенсії гр. ОСОБА_1 на АТ КБ «Приватбанк».
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 на її рахунок, відкритий в акціонерному товаристві комерційний банк «Приватбанк» (рахунок № НОМЕР_1 в АТ КБ «Приватбанк», МФО 305299, код ЄДРПОУ банку 14360570).
5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за віком за період з 01 березня 2022 року по місяць поновлення пенсійної виплати та виплатити її на її рахунок, відкритий в акціонерному товаристві комерційний банк «Приватбанк» (рахунок № НОМЕР_1 в АТ КБ «Приватбанк», МФО 305299, код ЄДРПОУ банку 14360570).
6. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь держави судовий збір в сумі 1 937 (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім) гривень 92 копійки.
8. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
9. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
10. Повне судове рішення складено 17 травня 2024 року.
Суддя Т.О. Кравченко