15 травня 2024 рокуСправа №160/18270/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач просить:
-скасувати рішення (протокол) військово - лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.06.2023;
-зобов'язати Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 провеcти належним чином медичний огляд ОСОБА_1 та прийняти нову постанову відповідно чинного законодавства України за результатами проходження належного повного медичного огляду.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач не погоджується з рішенням ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.06.2023 про придатність до військової служби, оскільки останнє суперечить дійсним обставинам справи.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.07.2023 позовну заяву залишено без руху та запропоновано позивачу надати, зокрема, докази порушеного права, а саме: копію рішення Військово-лікарської комісії від 28.06.2023, яке позивач оскаржує.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.08.2023 позивачу продовжено строк для усунення недоліків позову, що визначені ухвалою суду від 31.07.2023.
На виконання вимог ухвали суду від 16.08.2023 від позивача надійшла заява, в якій він, зокрема, просить витребувати у відповідача копію оскаржуваного рішення, оскільки позивач мобілізований, проходить військову службу, а тому не може надати суду витребувані документи.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.08.2023 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Зобов'язано відповідача одночасно з відзивом надати належним чином завірені копії висновків лікарів щодо придатності до військової служби ОСОБА_1 .
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач не проводив медичний огляд позивача 28.06.2023.
Від третьої особи до суду надійшли пояснення, в яких зазначено, що відповідач не проводив медичний огляд позивача 28.06.2023, у зв'язку з чим не має можливості надати копії висновків лікарів щодо придатності позивача до військової служби.
Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій вказано, що він не згоден з рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.06.2023 щодо придатності до військової служби. Позивач також зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 не мав законних підстав приймати протокол від 28.06.2023, оскільки позивач визнаний ІНФОРМАЦІЯ_4 обмежено придатним до військової служби.
Від позивача до суду надійшла відповідь на пояснення третьої особи, в якій викладено доводи, аналогічні тим, які вказано у відповіді на відзив відповідача.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.01.2024 подальший розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 29.01.2024.
Від третьої особи до суду надійшло клопотання про долучення доказів, яким до матеріалів справи долучено копії аркушів книги протоколів засідань ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 за 28.06.2023.
В підготовче засідання 29.01.2024 сторони не з'явились. Розгляд справи відкладено на 26.02.2024.
В підготовче засідання 26.02.2024 сторони не з'явились. Розгляд справи відкладено на 06.03.2024.
Від третьої особи до суду надійшли пояснення, в яких зазначається, що позивач невірно розуміє хто є військовозобов'язаним та в своєму позові та поясненнях зазначив, що не був раніше військовозобов'язаним та не проходив дійсну військову службу.
Так, в поясненнях вказано, що згідно з п. 9 ст. 1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” громадяни України щодо військового обов'язку поділяються на категорії, одна з яких є військовозобов'язані - це громадяни, які перебувають у запасі для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Отже, військовозобов'язаними, окрім тих хто проходив військову службу, є чоловіки віком від 27 до 60 років, якщо вони не проходили військову службу. Тому після досягнення 27 років позивач був переведений з категорії призовників у категорію військовозобов'язаних та 01.03.2021 отримав тимчасове посвідчення, яке є військово-обліковим документом військовозобов'язаного відповідно до п.16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 №921 (який діяв до 05.01.2023).
Також, в поясненнях зазначено, що позивач вказує, що він відповідно до картки 2022 дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного від 17.03.2022 відповідно до ст.ст. 46-6, 61-в, 36-6, 23-6 графи ІІ розкладу хвороб Положення про військово лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 (далі - Положення №402), визнаний військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 “Непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним до військової служби у воєнний час”.
З даного приводу в поясненнях акцентовано увагу на тому, що такі твердження позивача не відповідають дійсності, оскільки відповідно до картки 2022 дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного від 17.03.2022 ОСОБА_1 військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний обмежено придатним на підставі ст.30-в графи ІІ розкладу хвороб. Також слід зазначити, що відповідно до пункту 20.4 глави 20 розділу II Положення №402 у воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби", за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.
Також, ІНФОРМАЦІЯ_5 звернуто увагу на те, що Наказом Міністерства оборони №490 від 18.08.2023 до пункту 20.4 глави 20 розділу II внесені зміни, згідно з якими у воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову "придатний до військової служби".
Крім того, в поясненнях третьої особи зазначено, що посилання позивача на пункти 2.2, 2.7, 2.8, 2.9 глави 2 розділу ІІ Положення №402 є неправильними, оскільки глава 2 розділу ІІ Положення №402 стосується організації медичного огляду призовників і допризовників, яким позивач не являється.
В підготовче засідання 06.03.2024 з'явився представник позивача та представник третьої особи. За клопотанням представника позивача розгляд справи відкладено на 17.04.2024 для повторного виклику відповідача.
Від позивача 10.04.2024 надійшло клопотання про подальший розгляд справи без його участі.
Справу, призначену до розгляду на 17.04.2024 знято з розгляду у зв'язку із перебуванням судді Маковської О.В. у відпустці. Розгляд справи відкладено на 08.05.2024.
В підготовче засідання 08.05.2024 з'явились представник відповідача та представник третьої особи. Сторони не заперечували проти закриття підготовчого провадження та розгляду справи по суті в той же день.
Судом закрито підготовче провадження, про що зазначено в протоколі судового засідання, та розпочато розгляд справи по суті в тому ж судовому засіданні.
Представник відповідача в судовому засідання акцентував увагу на тому, що позивач не проходив військово-лікарську комісії 28.06.2023 та, як наслідок, відповідачем не приймалось 28.06.2023 жодного рішення відносно ОСОБА_1 , яке позивач оскаржує в даному процесі. Враховуючи викладене, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи підтримав доводи відповідача та просив в задоволенні позову відмовити.
Подальший розгляд справи вирішено здійснювати в порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем та проходить військову службу в військовій частині НОМЕР_1 з 28.06.2032, що підтверджується Довідкою від 03.07.2023 №371/76.
Згідно з п.7 Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного №4/155, ОСОБА_1 01.03.2021 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 визнаний придатним до військової служби за гр.ІІ НОМЕР_2 (протокол №40/206).
Позивач у позовній заяві висловлює незгоду з рішенням ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 від 28.06.2023 про придатність до військової служби, оскільки, на думку позивача, за станом здоров'я не може бути визнаний придатним до військової служби.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правове регулювання щодо даних правовідносин передбачене Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232 (далі- Закон №2232).
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Як встановлено частиною 3 статтею 1 даного Закону №2232 військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Підпунктом «б» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону №2232 визначено, що звільнення військовослужбовців з військової служби під час дії воєнного стану здійснюється: за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.
Відповідно до частини 10 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби);
військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти);
громадян, які приймаються на військову службу за контрактом;
кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв;
колишніх військовослужбовців;
працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання, компонентами ракетного палива, джерелами електромагнітних полів, лазерного випромінювання, мікроорганізмами I - II груп патогенності;
працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Відповідно до пункту 2.2 розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.
Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов'язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.
Підпунктом 2.4.4 пункту 2.4 розділу ІІ Положення №402 визначено, що на ВЛК регіону покладаються, зокрема, обов'язки з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності.
Як вбачається із пунктом 2.4.5 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право, зокрема, оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників.
Відповідно до підпунктів 2.3.5 та 2.4.10 розділу І Положення №402 визначено, що постанови ВЛК регіонів та ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Відповідно до пункту 1.2 розділу ІІ Положення №402 розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
Згідно з пунктом 1.4 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.
Щодо проходження медичного огляду військовослужбовців під час дії воєнного стану відповідними ВЛК.
Пунктом 3.1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.
Як вбачається із пункту 3.8 розділу ІІ Положення №402 за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:
«Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час»;
«Обмежено придатний до військової служби»;
«Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)»;
«Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)»;
«Придатний до військової служби».
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
«Придатний до військової служби»;
«Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»;
«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Відповідно до пунктів 20.1-20.2. розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.
Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).
Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.
Згідно з пунктом 20.3 розділу ІІ Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови такого змісту: а) «Придатний» до військової служби; «Непридатний» до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: «Обмежено придатний до військової служби»).
У воєнний час за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, що передбачають індивідуальну оцінку придатності або обмежену придатність до військової служби осіб, які пройшли медичний огляд за графами II, III, ВЛК приймає постанову «придатний до військової служби», за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.
Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що під час дії воєнного стану військовослужбовці підлягають медичному огляду за наявності для цього підстав.
За результатами медичного огляду ВЛК відповідного рівня приймає рішення про придатність чи не придатність військовослужбовця до військової служби, яке оформляється відповідною довідкою.
У разі наявності сумніву щодо правильності висновку даної комісії щодо придатності до військової служби, позивач мав право звернутись до ВЛК регіону щодо перегляду рішення ВЛК військової частини, яка наділена таким правом.
Зокрема, абзацом 4 пункту 2.4.5 розділу І Положення №402 визначено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
У разі незгоди з рішенням ВЛК регіону таке рішення може бути оскаржено до ЦВЛК.
Остаточне рішення про придатність чи непридатність військовослужбовця до військової служби може бути прийнято ЦВЛК.
Так, відповідно, підпунктом 2.3.3 пункту 2.3 розділу І Положення №402 встановлено, що на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
Згідно з підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Щодо посилань позивача щодо стану свого здоров'я, суд зазначає наступне.
Так, Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 зробив правовий висновок про те, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на пункт 3.13 глави 3 розділу II Положення №402. Відповідно до цієї норми у спірних питаннях та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК. Для цього військовий комісаріат направляє в регіональну штатну ВЛК, на території якої проживає заявник, його заяву, медичні документи, які є в заявника або одержані військовим комісаріатом з цивільних (військових) лікувальних закладів, військовий квиток.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку підставам прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підстав висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби.
Суд зазначає. що в разі не згоди з відповідним рішенням ВЛК, особа вправі звернутись за захистом порушеного права до суду.
Проте, як зазначено статтею 5 КАС України судовому захисту підлягає виключно порушене право позивача.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, позивачем до позову не додано жодного доказу того, що відносно нього 28.06.2023 відповідачем приймалось рішення про придатність до військової служби. В судовому засіданні представником позивача також не наданого жодного доказу вчинення відповідачем протиправних дій відносно позивача.
Натомість, ІНФОРМАЦІЯ_5 до матеріалів справи долучено копії аркушів книги протоколів засідань ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 за 28.06.2023, з якого вбачається, що 28.06.2023 ОСОБА_1 військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_5 не проходив та, відповідно, відносно позивача жодне рішення про придатність до військової служби 28.06.2023 відповідачем не приймалось.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем не надано жодного належного та допустимого доказу наявності порушеного права, в той час як відповідачем доведено, що відносно позивача 28.06.2023 не приймалось жодного рішення.
Враховуючи зазначене, станом на момент ухвалення рішення позивачем не доведено, а судом не встановлено наявності у позивача порушеного права за захистом якого він звернувся в межах даної адміністративної справи, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 5, 77, 241-246, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Маковська