Справа № 457/668/24
провадження №3/457/290/24
29 квітня 2024 року м. Трускавець
Суддя Трускавецького міського суду Василюк Т.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від ВП № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого слюсарем в готелі «Трускавець 365», громадянина України, за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
06.04.2024 року о 23 год. 01 хв. у м. Трускавець по вул. Сагайдачного, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом (скутером) марки «Honda Dio», без номерного знаку з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, почервоніння очей, від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Правопорушник у судовому засіданні вину у вчиненому правопорушенні не визнав, пояснив, що випив безалкогольне пиво.
Незважаючи на заперечення вини правопорушником, вина ОСОБА_1 , підтверджується сукупністю доказів, що містяться в матеріалах справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 652595 від 06.04.2024 року, відповідно до якого 06.04.2024 року о 23 год. 01 хв. у м. Трускавець по вул. Сагайдачного, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом (скутером) марки «Honda Dio», без номерного знаку з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, почервоніння очей, від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України;
- рапортом поліцейського СРПП ВП № 2 Дрогобицького РВП ГУНП у Львівській області старшого сержанта поліції Шведа Н. від 06.04.2024 року відповідно до якого встановлено, що 06.04.2024 року з 08:00 год. по 07.04.2024 року 08:00 год. спільно з ст. лейтенантом поліції ОСОБА_2 заступив на службу по охороні громадської безпеки та порядку Трускавецької ОТГ. 06.04.2024 року в ході патрулювання близько 23:00 год. по вул. Сагайдачного, що у м. Трускавці вони побачили водія який рухається на скутері без вдягненого мотошолому, в подальшому зупинено вище вказаний транспортний засіб скутер марки «Хонда Діо» незареєстрований у встановленому законом порядку згідно ст. 35 п. 1 Закону України «Про Національну поліцію» під керуванням гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 . Під час спілкування з останнім виявлено ознаки алкогольного сп?яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, почервоніння очей. Після чого гр. ОСОБА_1 було запропоновано пройти медичний огляд на стан алкогольного сп?яніння на місці зупинки та у медичному закладі Трускавецькій міській лікарні, на що останній відмовився проходити огляд на стан сп?яніння, у присутності свідка гр. ОСОБА_3 . Також під час спілкування гр. ОСОБА_1 повідомив, що посвідчення водія має в Дії, без відповідної категорії, а реєстраційних документів на вище вказаний скутер у нього немає, так як він незареєстрований у встановленому законом порядку. В подальшому на гр. ОСОБА_1 складено протокол за ч.1 ст. 130 КУпАП та адміністративну постанову за ч. 2 ст. 126 КУпАП. Скутер власноруч штовхавши, був доставлений до місця проживання. Також зазначає, що година на бодікамері та на відео з автомобільного реєстратора у зв?язку з переходом на літній час не співпадає на 1 годину;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 06.04.2024 року відповідно до якого у водія було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 06.04.2024 року;
- відеозаписом фіксації правопорушення з нагрудної камери поліцейського;
- поясненнями ОСОБА_3 від 06.04.2024 року відповідно до яких, він 06.04.2024 року о 23 год. йшов по вулиці Сагайдачного у м. Трускавець. Будучи біля будинку № 18, що особа на мопеді їхала у напрямку до Борислава, за мопедом слідувала поліція з увімкненими проблисковими маячками. Водій мопеда з'їхав з дороги та поїхав тротуаром по якому він рухався. Потім він побачив, що особу затримали. При ньому працівники поліції запропонували водієві пройти тест на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі, від якого водій відмовився;
-постановою про накладення адміністративного правопорушення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 1843638 від 06.04.2024 року відповідно до якої встановлено, що 06.04.2024 року о 23 год. 01 хв. водій керуючи транспортним засобом не мав при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, без вдягненого шолома, не зареєстрованим транспортним засобом у встановленому порядку, чим порушив п. 2.1 ПДР України.
Процесуальна форма та зміст протоколу серії ААД № 652595 від 06.04.2024 року відповідають вимогам ст. 256 КУпАП.
З приводу наявності ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у ОСОБА_1 суддя зазначає наступне.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 652595 від 06.04.2024 року складений саме за відмову водія ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку, що зафіксовано на відеоносії.
Відповідно, суб'єктом цього адміністративного правопорушення є особа, яка керувала транспортним засобом.
Так, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 652595 від 06.04.2024 року, зазначено, що велась відеофіксація. У судовому засіданні був досліджений вказаний відеозапис.
За таких обставин, суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вказаному правопорушенні знайшла своє повне підтвердження в судовому засіданні та підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення та дослідженими у судовому засіданні відеоматеріалами фіксації правопорушення.
Згідно з матеріалами справи правопрушник відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, відеозаписом.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти у встановленому законом порядку медичний огляд для визначення стану сп'яніння.
Тому суддя вважає, що невиконання такого обов'язку з боку водія є грубим порушенням Правил дорожнього руху України.
Самі підстави для такої вимоги передбачені Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, встановлення їх наявності є виключною компетенцією працівника поліції за його суб'єктивним сприйняттям наявних факторів.
З приводу складеного протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 652595 від 06.04.2024 року суддя зазначає, що процедура проведення огляду на визначення в особи стану алкогольного сп'яніння повністю відповідає вимогам нормативно-правових актів, які регламентують це питання.
Так, відповідно до змісту ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі Інструкції), якщо поліцейський уповноваженого підрозділу НПУ виявляє ознаки стану алкогольного сп'яніння у водія транспортного засобу (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів; порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці), у зв'язку з чим є законні підстави вважати, що останній перебуває у такому стані, то має право вимагати пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння.
А тому, оскільки 06.04.2024 року у водія ОСОБА_1 було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, почервоніння очей, працівник поліції запропонував пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан сп'яніння, однак ОСОБА_1 відмовився від такої процедури, що зафіксовано у відповідному направленні та на відеозаписі.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 652595 від 06.04.2024 року у провину ОСОБА_1 ставиться порушення п. 2.5 Правил дорожнього руху, а саме, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, від якого він відмовився.
Оскільки ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, що стверджується зібраними матеріалами доказами у справі, в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Відмова ОСОБА_1 від проходження медичного огляду, вбачається з відеозапису долученого до матеріалів справи. Сам факт відмови від проходження огляду тягне за собою відповідальність за цією статтею. При цьому не має значення чи перебував водій у стані сп'яніння.
З огляду на викладене суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у порушенні вимог п. 2.5 ПДР України знайшла своє підтвердження, а його неправомірні дії вірно кваліфіковані за ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки він керував транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився.
Виходячи з наведеного, враховуючи характер вчинених правопорушень, значний суспільний резонанс справ зазначеної категорії, беручи до уваги, що умисні протиправні дії правопорушника безпосередньо створюють загрозу для інших учасників дорожнього руху та оточуючих, що свідчить про підвищену суспільну небезпеку скоєних адміністративних правопорушень, вчинення правопорушення під час дії воєнного стану, враховуючи особу правопорушника, його відношення до скоєного - останній згідно до матеріалів справи вину свою не визнав, вважаю за необхідне у відношенні ОСОБА_1 застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, визнавши його таким, що забезпечить мету адміністративного стягнення у вигляді належної міри відповідальності за вчинення правопорушення, з метою виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тому відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП необхідно стягнути з правопорушника на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 130, 283-287 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що в разі несплати штрафу впродовж 15 днів з дня вручення копії постанови, у ході примусового виконання постанови суду відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф буде стягуватися у подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави (отримувач коштів ГУК у м. Києві /м.Київ/ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106, призначення платежу 101; судовий збір) 605 грн. (шістсот п'ять) грн. 60 коп судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду впродовж 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: Т. В. Василюк