Яготинський районний суд Київської області
Справа № 382/773/24
Провадження № 3/382/552/24
20 травня 2024 року м. Яготин
Суддя Яготинського районного суду Київської області Нарольський М. М., при секретарі Матвієнко Ю. Л, за участю ОСОБА_1 та його захисника адвоката Черних В. О., прокурора Сокол О. О., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 та ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Яготинського районного суду Київської області надійшли два протоколи про адміністративні правопорушення №№ 2631, 2632 від 19.04.2024 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 172-6 та ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У зв'язку з тим, що дані правопорушення інкримінуються одній особі, суд із врахуванням вимог ст. 36 КУпАП, постановою від 09.05.2024 об'єднав адміністративні матеріали за № 382/773/24 (провадження № 3/382/552/24), № 382/774/24 (провадження № 3/382/553/24) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 та ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, в одне провадження під загальним № 382/773/24 (провадження № 3/382/552/24).
ОСОБА_1 , будучи депутатом Яготинської міської ради, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно пп. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" №1700-VІІ від 14.10.2014 та примітки до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону № 1700-VІІ, в порушення вимог абз. 1 ч. 1 ст. 45 розділу VII та пп. 2-7 розділу ХІІІ Закону України "Про запобігання корупції" №1700-VІІ від 14.10.2014, несвоєчасно 05.02.2024, без поважних причин подав щорічну декларацію за 2021 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме граничний термін подання декларації згідно наведених норм закону - 31.01.2024, а ОСОБА_1 подав 05.02.2024, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол № 2631 від 19.04.2024).
Крім цього, ОСОБА_1 , будучи депутатом Яготинської міської ради, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, згідно пп. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" №1700-VІІ від 14.10.2014 та примітки до ст. 172-6 КУпАП, на якого поширюється дія Закону № 1700-VІІ, в порушення вимог абз. 1 ч. 1 ст. 45 розділу VII та пп. 2-7 розділу ХІІІ Закону України "Про запобігання корупції" №1700-VІІ від 14.10.2014, несвоєчасно 05.02.2024, без поважних причин подав щорічну декларацію за 2022 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме граничний термін подання декларації згідно наведених норм закону - 31.01.2024, а ОСОБА_1 подав 05.02.2024, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол № 2632 від 19.04.2024).
В суді ОСОБА_1 свою винуватість у вчинених правопорушеннях та викладені у протоколах обставини визнав та підтвердив, що він знав про необхідність подання декларації за 2021 та 2022 роки до 31.01.2024, проте пропустив цей строк та подав ці декларації 05.02.2024 у зв'язку із зайнятістю.
Судом визнані належними та допустимими письмові докази, які у своїй сукупності підтверджують наступні обставини.
Згідно рішення Яготинської міської ради від 26.11.2020 року № 01-01-VIII "Про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів Яготинської міської ради" за ОСОБА_1 визнано повноваження депутата Яготинської міської ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України. Депутат місцевої ради, як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Закон № 1700-VII до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону, відносить осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі депутатів місцевих рад та посадових місцевого самоврядування (п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону).
Відповідно до пп. "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі депутати місцевих рад.
Депутат Яготинської міської ради ОСОБА_1 є особою, на яку поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" №1700-VІІ від 14.10.2014, та має нести відповідальність за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України Закон України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" (далі Закон №3384-ІХ) набрав чинності 12.10.2023.
Отже, з 12.10.2023 здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону №1700-VII (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом.
Законом №3384-ІХ внесені зміни до деяких Законів України, а саме: пункт 27 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VІІ від 14.10.2014 викладено у такій редакції: "установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій етапі 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше".
Законом №3384-ІХ визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2021 та 2022 рік упродовж часу з 00:00 год, 01.01.2023 по 23:59 год. 31.01.2024 (граничний строк).
Проте, ОСОБА_1 порушив порядок, передбачений ст. 45 розділу VII "Фінансовий контроль" та пп. 27 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції" №1700-VІІ від 14.10.2014, та подав декларації за 2021 та 2022 роки з пропуском, встановленого законом строку, а саме 05.02.2024, що вбачається з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В суді не встановлено поважності причин несвоєчасного подання декларацій суб'єктом декларування ОСОБА_1 , доводи якого не свідчать про наявність таких причин.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Яготинської міської ради, являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, несвоєчасно подав щорічні деклараці за 2021 та 2022 роки, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172 КУпАП (несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши всі докази в їх сукупності та взаємозв'язку, враховуючи особу ОСОБА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався (докази протилежного в матеріалах справи відсутні), визнання ним вини, суд вважає за необхідне та достатнє піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією даної статті.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладання адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 9, 23, 24, 36, 38, 40-1, 172-6, 251, 268, 277, 283, 284, 289 КУпАП,
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією:
- передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн;
- передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 грн.
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу та стягнути з нього на користь держави 1020 грн (отримувач коштів: ГУК у Київ.обл./м. Київ/21081100, код ЄДРПОУ- 37955989, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП) номер рахунку (ІВАN) UA 678999980313010106000010860, код класифікації бюджету 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN) UA908999980313111256000026001, код класифікації бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Яготинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку оскарження постанови вона набирає законної сили з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження у випадку залишення її без змін.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя М. М. Нарольський