Справа № 367/3507/24
Провадження №3/367/1522/2024
Іменем України
17 квітня 2024 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Кравчук Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП № 2 Бучанського РУП ГУ НП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.2 ст.173-2 КУпАП, -
До Ірпінського міського суду Київської області 16 квітня 2024 року надійшли протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАД № 204345 від 12 квітня 2024 року, серії ВАД № 204346 від 12 квітня 2024 року відносно ОСОБА_1 ,відповідно до яких ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в період часу з 07.00-13.08 години за адресою: АДРЕСА_2 перебував в стані алкогольного сп'яніння за місцем проживання колишньої співмешканки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , тим самим не дотримався виконання обмежень, передбачених ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 26 березня 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 173-2 КУпАП.
Крім того,07 квітня 2024 року в період часу з 07.00-18.37 години за адресою: АДРЕСА_2 перебував в стані алкогольного сп'яніння за місцем проживання колишньої співмешканки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , тим самим не дотримався виконання обмежень, передбачених ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 26 березня 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 статті 173-2 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить довідка про доставлення смс-повідомлення з відміткою про доставку. заяв, заперечень суду не надав, не повідомив суд про причини неявки та не надав доказів на підтвердження поважності причин неявки в судове засідання, а тому розгляд справи проводиться за його відсутності відповідно до положень ст. 268 КУпАП.
Згідно диспозиції ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Частиною 2 ст. 173-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Згідно ухвали Ірпінського міського суду Київської області від 26 березня 2024 року по справі № 367/2780/24 до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.126-1 КК України застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, а також покладено наступні обов'язки:
- прибувати по першому виклику до слідчого, прокурора, що проводить розслідування вказаного кримінального провадження, на визначений ним час;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований та проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи.
- заборонити перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства;
- заборонити наближатися на відстань менше 150 м до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв'язку із роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин;
- заборонити листування, телефонних переговорів з особою, яка постраждала від домашнього насильства, інших контактів через засоби зв'язку чи електронних комунікацій особисто або через третіх осіб. Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Згідно з ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують адміністративну відповідальність, чи заподіяну майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Положеннями ст.251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу. Згідно з ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Також, беручи до уваги статті 9-12, 280 КУпАП, підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за нормами КУпАП є встановлення в діянні цієї особи всіх обов'язкових ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною нормою КУпАП, зокрема об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення. Приймаючи до уваги, що суд здійснює оцінку вже зібраних та наявних в матеріалах справи доказів, зазначення всіх ознак складу правопорушення має бути належним та відображеним у протоколі про адміністративне правопорушення у відповідності до ст. 256 КУпАП.
Відповідно до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення ісуть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності;інші відомості, необхідні для вирішення справи.Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Суд зауважує, що протокол є актом обвинувачення й повинен містити конкретне обвинувачення, виходячи з поняття адміністративного правопорушення, відповідно до вимог КУпАП. Відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 не дотримався обмежень, встановлених ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 26 березня 2024 року.
Як видно з ухвали слідчого судді Ірпінського міського суду Київської області від 26 березня 2024 року по справі № 367/2780/24, вказаним судовим рішенням задоволено клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання. Покладено на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки:
- прибувати по першому виклику до слідчого, прокурора, що проводить розслідування вказаного кримінального провадження, на визначений ним час;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований та проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи.
- заборонити перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства;
- заборонити наближатися на відстань менше 150 м до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв'язку із роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин;
- заборонити листування, телефонних переговорів з особою, яка постраждала від домашнього насильства, інших контактів через засоби зв'язку чи електронних комунікацій особисто або через третіх осіб. Таким чином, судом встановлено, що ухвала винесена стосовно ОСОБА_1 в межах досудового розслідування кримінального провадження № № 12024111040000160 від 16 лютого 2024 року.
Відповідно, недотримання покладених на підозрюваного ОСОБА_1 обов'язків останнім, є підставою для звернення слідчого прокурора до слідчого судді з клопотанням про застосування більш жорсткого запобіжного заходу та накладення грошового стягнення відповідно до ч.2 ст.179 КПК України. Таким чином, суд дійшов висновку, що органом поліції не надано доказів того, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, тому провадження по справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення. Враховуючи вищевикладене, вважаю за необхідне закрити провадження у даній справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП. На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 173-2, ч. 2, 245, 247 ч. 1 п. 1, 251, 252, 256, 280, 283, 284 КУпАП,
постановила:
Об'єднати справу про адміністративне правопорушення № 367/3507/24 (провадження №3/367/1522/2024) за ч.2 ст.173-2 КУпАП зі справою про адміністративні правопорушення № 367/3508/24 (провадження №3/367/1523/2024) за ч.2 ст. 173-2 КУпАП про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , присвоївши об'єднаній справі №367/3507/24 (провадження №3/367/1522/2024). Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 173-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови. Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням -http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя Ю.В. Кравчук