Справа № 367/961/24
Провадження №3/367/626/2024
Іменем України
12 квітня 2024 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Кравчук Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.155-1 КУпАП, -
16 січня 2024 року о 13 годині 40 хвилин, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 порушив порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі та послуг, а саме: здійснив проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій, чим порушив вимоги п.п. 1, 2,12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями), тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
10 квітня 2024 року до суду надійшли з додаткові пояснення від захисника ОСОБА_1 - Будьоного В.С., в яких захисник не погоджується з висновками контролюючого органу щодо вчинення правопорушення, відповідальність за, яке передбачена ч.1.ст.155-1 КУпАП, виходячи з наступного. Захисник зазначає, що посадовими особами Головного управління ДПС у Київській області порушено порядок оформлення матеріалів податкової перевірки, а саме: в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутня копія наказу про проведення фактичної перевірки у зв'язку з чим неможливо встановити підстави для проведення перевірки. Крім того, зазначає, що відсутні докази вчинення адміністративного правопорушення за ч.1 ст.155-1 КУпАП. Захисник також звертає увагу суду, що до ФОП ОСОБА_1 було застосовано штрафні санкції в розмірі 197 107, 50 грн., а тому ФОП ОСОБА_1 вже було притягнуто до фінансової відповідальності за порушення п.1,2,12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у зв'язку з чим просить закрити провадження у справі на підставі за ч.1 ст.155-1 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження в справі підлягає закриттю у відповідності до п.8 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з наявністю по тому самому факту постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, з огляду на наступне. Відповідно до ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. Згідно положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому за змістом ст.252 КУпАП, суддя має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Так, в ході судового засідання встановлено, що на підставі акту фактичної перевірки від 18.01.2024 та згідно податкового повідомлення-рішення від 07.02.2024 № 0056920708 за встановлені в ході перевірки суб'єкта господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 правопорушення Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області на ФОП ОСОБА_1 було накладено фінансові санкції на загальну суму 197 107,50 грн. Отже, йдеться про притягнення ФОП ОСОБА_1 за порушення одних і тих самих вимог податкового законодавства, як до адміністративної так і до відповідальності за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що є подвійною відповідальністю за одне й те саме правопорушення. Відповідно до ст. 61 Конституції України, ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Згідно ст. 4 Протоколу № 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, нікого не може бути вдруге притягнено до суду або покарано в порядку кримінального провадження під юрисдикцією однієї і тієї самої держави за правопорушення, за яке його вже було остаточно виправдано або засуджено відповідно до закону та кримінальної процедури цієї держави. Також, враховуючи практику Європейського суду з прав людини, яка висловлена у рішеннях «Надточій проти України», «Озтюрк проти ФРН», «Енгель та інші проти Нідерландів» «Равнсборг проти Швеції», «Путц проти Австрії», гарантії прав людини, передбачені Конвенцією щодо кримінального провадження, розповсюджуються у тому числі і на інше публічне переслідування особи, якщо таке переслідування можливо визначити кримінально-правовим за національним правом; колом адресатів та правовими наслідками для адресатів. Тобто, гарантії, передбачені ст. 4 Протоколу № 7, стосуються не лише кримінального провадження у розумінні законодавства України, а й будь-якого публічного переслідування, яке здійснюється державою. Таким чином, норми ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (п.1,7 ст.17) та ч. 1 ст. 155-1 КУпАП поширюються на невизначене коло осіб, а також передбачають покарання особи у значному розмірі, їх можливо розглядати як кримінальне переслідування у розумінні Конвенції навіть враховуючи те, що національне законодавство не визначає його кримінальним. По-перше, диспозиції п.1,7 ст.17 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та ч.1 ст. 155-1 КУпАП в частині визначення зазначеного правопорушення абсолютно тотожні, які не мають жодної відмінності. По-друге, суб'єкти відповідальності повністю співпадають, оскільки в обох випадках до відповідальності притягається ФОП ОСОБА_2 . По-третє, в обох випадках у санкціях статті передбачений один й той самий вид стягнення штраф у грошовій формі. Тобто, обидві відповідальності, передбачені ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та ч. 1 ст.155-1 КУпАП, є за своєю сутністю штрафними (каральними), і жодна з них не має ознаки правовідновленої (компенсаційної) відповідальності. Штрафний характер відповідальності, передбаченої вищезгаданими законами та ч. 1 ст. 155-1 КУпАП дає підстави ототожнювати ці норми як один вид відповідальності, який відповідно до цілей Конвенції вважається кримінальним. По-четверте, та обставина, що санкції, передбачені ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, містяться у різних нормативно-правових актах, та відповідно до національного законодавства не відносяться до кримінального переслідування, не є вирішальною. Згідно із п. 8 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставини наявності по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення. Отже, виходячи з вищевикладеного, приходжу до висновку, що притягнення ФОП ОСОБА_1 двічі за одне й те саме правопорушення порушує його права, передбачені ст. 61 Конституції України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, тому провадження по справі слід закрити. На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 155-1, ст. 247 КУпАП, суддя,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.155-1 КУпАП - закрити на підставі п.8 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з наявністю по тому самому факту постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови. Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням -http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя Ю.В. Кравчук