провадження №1-в/279/163/24
Справа № 279/2273/22
20 травня 2024 року
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі :
головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коростень подання головного державного виконавця Коростенського відділу Державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зміну способу виконання рішення суду з реалізації на знищення конфіскованого майна,-
На розгляд суду надійшло подання головного державного виконавця Коростенського відділу Державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області ОСОБА_4 про зміну способу виконання вироку Коростенського міськрайонного суду від 22.07.2022 року .
Клопотання обґрунтовується тим, що на виконанні Коростенського відділу ДВС перебуває виконавче провадження № 70053695, відкрите на підставі виконавчого листа, виданого Коростенським міськрайонним судом від 22.09.2022 у справі №279/2273/22, щодо конфіскації на користь держави на потреби ЗСУ: гвинтівка «Мосіна» з прикладом коричневого кольору ; гвинтівка «Мосіна» зеленого кольору ;набої калібру 7,62 з маркуванням «87» у кількості 121 шт., набої калібру 7,62 з маркуванням «39» у кількості 36 шт., холості набої калібру 7,62 з маркуванням «84» у кількості 3 шт., набої калібру 7,62 з різним маркуванням у кількості 45 шт. часів Другої Світової Війни, набої калібру 7,62 з різним маркуванням у кількості 17 шт., холостий набій калібру 7,62 без маркування у кількості 1 шт., набоїв калібру 7,62 з різним маркуванням у кількості 16 шт., чотири коробки, в яких наявні набої калібру 7,62 у кількості 80 шт., набої калібру 7,62 з різним маркуванням у кількості 175 шт., набої калібру 7,62 з різним маркуванням у кількості 155 шт. часів Другої Світової Війни, п'ять магазинів (рожків) з набоями калібру 7,62 мм у кількості 30 шт в кожному, один магазин (рожок) з набоями калібру 7,62 мм у кількості 10 шт .; прозорий зіп-пакет, в якому наявні 50 куль та 50 гільз; граната марки «Ф1» із запалом ;два порожніх магазина (рожки) до автоматів АК на 30 та 10 набоїв, дві дерев'яні накладки та карабін; банка чорного кольору з написом “Dekton ” з порохом , які передано в камеру зберігання зброї і боєприпасів Коростенського РУП.
Відповідно до вимог ст. 26 Закону України “Про виконавче провадження державним виконавцем розпочато примусове виконання рішення.
Під час виконання рішення суду 02.02.2024 державним виконавцем винесено постанову про опис та арешт майна боржника.
Відповідно до п. 20 постанови Кабінету Міністрів України щодо передачі майна для задоволення потреб функціонування держави в умовах воєнного стану щомісячно до 01 числа до Житомирської обласної військової адміністрації подається інформація щодо переліку майна, яке можна безоплатно передати.
Ініціатор подання до суду не з"явився.
Прокурор надав заяву в якій просить суд в задоволенні подання відмовити за необгрунтованістю та безпідставністю.
У відповідності до ч. 5 ст. 539 КПК України неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про місце та час розгляду клопотання (подання), не перешкоджає проведенню судового розгляду, крім випадків, коли їх участь визнана судом обов'язковою або особа повідомила про поважні причини неприбуття.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Згідно зі ч. 2 ст. 534 КПК України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, підлягає безумовному виконанню.
Стаття 535 КПК України встановлює, що судове рішення, що набрало законної сили, якщо інше не передбачено цим Кодексом, звертається до виконання не пізніш як через три дні з дня набрання ним законної сили або повернення матеріалів кримінального провадження до суду першої інстанції із суду апеляційної чи касаційної інстанції. У разі якщо судове рішення або його частина підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем, суд видає виконавчий лист, який звертається до виконання в порядку, передбаченому законом про виконавче провадження. Органи, особи, які виконують судове рішення, повідомляють суд, який постановив судове рішення, про його виконання.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати такі питання: 14) інші питання про всякого роду сумніви і протиріччя, що виникають при виконанні вироку.
Частиною 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Згідно зі ч. 3 ст. 62 Закону України «Про виконавче провадження» розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 98 КПК України встановлено, що речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Підпунктом 17 п. 9 «Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави і розпорядження ним», затвердженого Постановою КМУ№1340 від 25.08.1998 встановлено, що військова зброя та боєприпаси до неї, військова техніка, а також товари військового призначення та подвійного використання, конфісковане на підставі рішення суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, передаються Міноборони, МВС, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Державній прикордонній службі або СБУ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 985 затверджено Порядок розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби (надалі Порядок).
Відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року № 985 реалізація майна, конфіскованого за рішенням суду і переданого органам державної виконавчої служби здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
У п. 8 цього Порядку передбачено, що мисливська вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, реалізуються в установленому законодавством порядку.
Пунктом 25 Порядку встановлено, що тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації конфісковане за рішенням суду і передане органам державної виконавчої служби майно може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії російської федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки).
Органи державної виконавчої служби, яким конфісковане за рішенням суду майно передано для подальшого розпорядження, щомісяця 5 числа надсилають інформацію про наявність описаного державними виконавцями майна (у тому числі переданого митниці на зберігання), крім того, що передано на реалізацію, до відповідної обласної військової адміністрації за місцем розташування такого майна. Інформація про майно, яка вже надсилалася до обласної військової адміністрації та стосовно якої не було прийнято рішення про безоплатну передачу, повторно не надсилається.
Розпорядження майном, яке у строки, визначені абзацом п'ятим цього пункту, не визначено обласною військовою адміністрацією необхідним для потреб оборони та національної безпеки, здійснюється у порядку, встановленому законодавством.
Таким чином, матеріали справи не містять відомостей про те, що органом державної виконавчої служби було вжито заходів, передбачених п.25 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що подання про зміну способу і порядку виконання рішення суду є передчасними, а тому у його задоволенні слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 533-535, 537, 539 КПК України суд,-
У задоволенні подання головного державного виконавця Коростенського відділу Державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зміну способу виконання рішення суду від 22.07.2022 року з реалізації на знищення конфіскованого майна, відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 7 днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1