Справа №295/7487/24
1-кс/295/3435/24
17.05.2024 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м.Житомира ОСОБА_1
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянув клопотання старшого слідчого СВ ВП №1 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Житомирської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винесене у кримінальному провадженні № 42022062020000212 від 22.12.2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 4, 5 ст. 191 КК України, та додані до клопотання матеріали,-
Слідчий звернулася до суду з клопотанням про застосування до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, в якому вказала, що у провадженні СВ відділу поліції №1 Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області перебуває кримінальне провадження № 42022062020000212 від 22.12.2022 року, за ч. ч. 4, 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, у якому ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень - у розтраті бюджетних коштів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем під час дії воєнного стану, у великому розмірі, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, та у розтраті бюджетних коштів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем під час дії воєнного стану, вчиненій повторно, за попередньою змовою групою осіб та в особливо великому розмірі, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням №521 двадцять другої сесії 8 скликання Оліївської сільської ради від 03.06.2022 року оголошено недовіру Оліївському сільському голові ОСОБА_7 . З огляду на викладене, відповідно до ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», з моменту оголошення недовіри, обов'язки Оліївського сільського голови виконував секретар Оліївської сільської ради - депутат ОСОБА_4 .
Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищний голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного села.
Частиною 2 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що селищний голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень селищного голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищний голова, зокрема, забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органами виконавчої влади на відповідній території додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади, організовує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету, підписує рішення ради та її виконавчого комітету, здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету, призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначених радою, представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства, укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради, видає розпорядження у межах своїх повноважень та виконує інші, передбачені Законом функції.
Частиною 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що селищний голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді секретаря Оліївської сільської ради, виконуючи обов'язки Оліївського сільського голови, наділений організаційно-розпорядчими функціями, а тому, відповідно до ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та положень ст. 18 КК України, є службовою особою.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, бюджетна система України ґрунтується, зокрема, на принципах ефективності та результативності - при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що до числа замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, віднесено, у тому числі, органи місцевого самоврядування та об'єднання територіальних громад.
Згідно ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», закупівлі здійснюються, зокрема, за принципами максимальної економії, ефективності та пропорційності, а також запобігання корупційним діям і зловживанням. Замовники, учасники процедур закупівлі, суб'єкт оскарження, а також їхні представники повинні добросовісно користуватися своїми правами, визначеними цим Законом.
Крім того, згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», із 05:30 год. 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який, у подальшому, неодноразово продовжено, та який тривав на момент вчинення кримінального правопорушення та діє по теперішній час, на підставі Указу Президента України від № 3564-IX від 06.02.2024 року «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Примірною методикою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275 від 18.02.2020 року, встановлені наступні методи визначення очікуваної вартості, а саме: розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг методом порівняння ринкових цін, розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг на підставі закупівельних цін попередніх закупівель, розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг, щодо яких проводиться державне регулювання цін і тарифів, розрахунок очікуваної вартості робіт.
Відповідно до вказаної методики, метод порівняння ринкових цін - це метод визначення очікуваної вартості на підставі даних ринку, а саме загальнодоступної відкритої інформації про ціни та інформації з отриманих цінових пропозицій та прайс-листів на момент вивчення ринку.
Способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг:
1) здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну;
2) направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.
При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», для планування закупівель та підготовки до проведення закупівель замовники можуть проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у тому числі запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання.
Відповідно до п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України від
12 жовтня 2022 року № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли:
1) інформація, що повинна бути оприлюднена в оголошенні про проведення відкритих торгів та/або в тендерній документації, належить до інформації з обмеженим доступом або коли її розголошення під час дії правового режиму воєнного стану може нести загрозу національній безпеці та/або громадській безпеці і порядку, та/або безпеці об'єктів енергетичної чи газової інфраструктури, та/або об'єктів електроенергетики, та/або об'єктів розробки чи видобування вуглеводнів, за наявності відповідного обґрунтування;
4) існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням об'єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання замовником строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу, яка повинна бути документально підтверджена замовником.
За результатами закупівлі, здійсненої відповідно до цього пункту, замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.
Так, у листопаді 2022 року у секретаря Оліївської сільської ради, який виконував обов'язки сільського голови - ОСОБА_4 виник злочинний умисел на розтрату бюджетних коштів Оліївської сільської ради на користь третіх осіб, зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах дії воєнного стану.
Реалізуючи вказаний злочинний умисел, ОСОБА_4 умисно, протиправно, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, за результатами переговорів, 24.11.2022 року у денний час доби у місті Житомирі, без проведення публічних закупівель, уклав з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 договір №132202208 про купівлю дизельної електрогенераторної установки JCB G220QS серійний номер НОМЕР_1 , 2022 року виготовлення, в кількості 1 шт., вартістю 1 709 583,33 грн.
При цьому, ОСОБА_4 було достовірно відомо, що запропонована ФОП ОСОБА_8 ціна дизельної електрогенераторної установки JCB G220QS на 479 716, 66 грн. вища за ринкову вартість аналогічного товару.
В подальшому, ОСОБА_4 25.11.2022 року, у силу займаної посади та обумовлених нею повноважень, підписав акт приймання-передачі вищенаведеної дизельної електрогенераторної установки JCB G220QS та в цей же день на видатковій накладній №132202208 від 25.11.2022 року вчинив резолюцію про необхідність здійснення оплати за поставлений товар.
На підставі вказаних документів, 29.11.2022 року, відповідно до платіжного доручення №8, з казначейського рахунку Оліївської сільської ради на банківський рахунок ФОП ОСОБА_8 перераховано грошові кошти в сумі 1 709 583,33 грн.
Таким чином, секретар Оліївської сільської ради ОСОБА_4 , виконуючи обов'язки Оліївського сільського голови та будучи службовою особою, протягом листопада-грудня 2022 року, в умовах дії воєнного стану, шляхом зловживання своїм службовим становищем, внаслідок здійснення в інтересах фізичної особи-підприємця ОСОБА_8 оплати за поставку дизельної електрогенераторної установки JCB G220QS по безпідставно завищеній вартості, умисно вчинив розтрату бюджетних коштів Оліївської сільської ради на суму 479 716,66 грн., що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення, та становить великий розмір, внаслідок чого, Оліївській об'єднаній територіальній громаді завдано майнової шкоди у вказаному розмірі.
Крім того, у грудні 2022 році, у секретаря Оліївської сільської ради ОСОБА_4 , який виконував обов'язки сільського голови, повторно, за попередньою змовою із невстановленими службовими особами ТОВ «Профіт Мікс», виник злочинний умисел, спрямований на протиправну розтрату та заволодіння бюджетними коштами Оліївської сільської ради, шляхом зловживання службовим становищем.
З цією метою, 13.12.2022 року ОСОБА_4 , перебуваючи у с. Оліївка Житомирського району, від імені Оліївської сільської ради, як замовника, без проведення відкритих торгів, уклав договір з Товариством з обмеженою відповідальністю «Профіт Мікс» на закупівлю генераторів Gucbir GJD 10000S-3 у кількості 10 одиниць за ціною 2 888 100 грн. без ПДВ, достовірно знаючи, що ціна вказаного товару завищена на суму 1 458 149, 50 грн.
Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу, спрямованого на розтрату та заволодіння бюджетними коштами Оліївської сільської ради, невстановлені службові особи ТОВ «Профіт Мікс», у грудні 2022 року, діючи у межах попередньої спільної злочинної змови з секретарем Оліївської сільської ради ОСОБА_4 , підписали та надали до Оліївської сільської ради офіційний документ - накладну №1 від 13.12.2022 року.
При цьому, до вказаної накладної №1 від 13.12.2022 року внесли недостовірні відомості про фактичну поставку та передачу Оліївській сільській раді генераторів Gucbir GJD 10000S-3 у кількості 10 одиниць за ціною 2 888 100 грн. без ПДВ, хоча фактично така поставка у грудні 2022 року не здійснена.
Отримавши накладну №1 від 13.12.2022 року, достовірно знаючи, що вказані у ній генератори Gucbir GJD 10000S-3 у кількості 10 одиниць за ціною 2 888 100 грн. без ПДВ Оліївській сільській раді не поставлено, а їх вартість завищена на 1 458 149,50 грн., ОСОБА_4 , перебуваючи у с. Оліївка Житомирського району, діючи в межах спільного умислу зі службовими особами ТОВ «Профіт Мікс», вчинив на накладній №1 від 13.12.2022 року резолюцію працівникам відділу бухгалтерського обліку про здійснення оплати.
Таким чином, на підставі накладної №1 від 13.12.2022 року, з місцевого бюджету Оліївської сільської ради 28.12.2022 року безпідставно перераховано на рахунок ТОВ «Профіт Мікс» кошти на загальну суму 2 888 100 грн. за генератори Gucbir GJD 10000S-3 у кількості 10 одиниць, що перевищує ринкову вартість відповідних генераторів на 1 458 149, 50 грн.
У ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 на момент вчинення кримінального правопорушення перебував на посаді секретаря Оліївської сільської ради Житомирського району та виконував обов'язки Оліївського сільського голови.
Відповідно до ст. 481 КПК України, ОСОБА_4 16.05.2024 року о 08 год. 40 хв. вручено повідомлення про підозру, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 4, 5 ст. 191 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами у їх сукупності.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення підозрюваного, який не визнав своєї причетності до скоєння даних кримінальних правопорушень, його захисника, який заперечував щодо задоволення клопотання та вважав за можливе застосувати до підозрюваного більш м'який запобіжний захід, не пов'язаний з триманням під вартою у вигляді застави або домашнього арешту, думку прокурора, яка клопотання підтримала, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 183 КПК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосований, окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.
Слідчим суддею встановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Житомира, українець, громадянин України, секретар Оліївської сільської ради, одружений, має на утриманні неповнолітніх дітей, раніше не судимий, проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Оцінивши в сукупності всі обставини, передбачені ст. 178 КПК України, враховуючи наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбаче них ч. ч. 4, 5 ст. 191 КК України, достатніх підстав про існування ризиків, передбачених п. п. 1-5 ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя вважає, що будь-який інший запобіжний захід, передбачений ст. 176 КПК України, не може запобігти доведеним під час розгляду клопотання ризикам, тому дане клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 183, 184, 193, 194, 196 КПК України,-
Клопотання задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Строк дії ухвали до 16 липня 2024 року.
Визначити заставу у розмірі 908400 (дев?ятсот вісім тисяч чотириста) грн., яку має право внести підозрюваний або інша фізична чи юридична особа (заставодавець) на депозитний рахунок Богунського районного суду м. Житомира.
У разі внесення застави на підозрюваного покладаються такі обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України:
-прибувати до слідчого, прокурора або суду за першою ж їх вимогою;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця свого проживання та/або місця роботи;
-здати на зберігання у відповідний орган - Управління Державної міграційної служби - паспорт України для виїзду за кордон;
- не спілкуватися зі свідками у кримінальному провадженні.
У разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо, підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші, покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя: