17 травня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/4158/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради про визнання протиправними та скасування індивідуальних актів, зобов'язання вчинити певні дії,
Адвокат Яковлев Володимир Віталійович подав через систему "Електронний суд" до Полтавського окружного адміністративного суду позовну заяву ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / до Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради /надалі - відповідач/ про:
- визнання протиправним та скасування індивідуальних актів, виданих Комунальним підприємством «Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи» Полтавської обласної ради», що викладені в Довідці до акта огляду медико- соціальною експертною комісією огляду від 05 березня 2024 року серії 12ААВ № 536316 в частині встановлення 3 групи інвалідності, та в акті огляду медико-соціальною комісією від 05 березня 2024 року №536316;
- зобов'язання Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» встановити ОСОБА_1 інвалідність на ступінь вищевизначених законодавством критеріїв встановлення групи інвалідності, а саме: 2 групу інвалідності;
- зобов'язання Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» встановити ОСОБА_1 2 групу інвалідності і видати нову довідку про підтвердження групи інвалідності, захворювання, так, пов'язане із захистом Батьківщини, з 05 березня 2024 року, без зазначення строку повторного огляду (безстроково) /а.с. 1-5/.
Позов обґрунтований тим, що довідкою комісії МСЕК у складі лікарів Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико -соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» від 05 березня 2024 року серії 12 ААГ №536316 встановлено позивачу 3 групу інвалідності, яка пов'язана із захистом Батьківщини. Позивач не погоджується із встановленою йому 3 групою інвалідності, оскільки вважає, що в його випадку МСЕК повинна була встановити підвищену групу інвалідності - 2 групу. Із захворюванням «тиреоїдектомія» позивач підпадає під категорію осіб, які визначені частиною тринадцятою статті 7 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06 жовтня 2005 року № 2961-IV, а саме: особи, які внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання отримали ушкодження, які призвели до необоротної втрати (у тому числі ампутації) верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин), необоротної втрати іншого органу або повної стійкої втрати органом його функцій, що призвело до інвалідності. Всупереч наведеному відповідач не встановив позивачу 2 групу інвалідності, що є порушенням частини тринадцятої статті 7 Закону №2961-IV та підставою для задоволення позову.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 23-27/ зазначив, що за заявою позивача від 19 лютого 2024 року та на підставі витягу з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (протокол від 22 січня 2024 року №462) обласною транспортно-радіологічною МСЕК 05 березня 2024 року було винесено рішення (заочно) та встановлена ІІІ група інвалідності та змінено позивачу причину інвалідності на «Травму, так, пов'язану із захистом Батьківщини», що підтверджується актом огляду МСЕК від 05 березня 2024 року №615. Рішення комісії прийнято відповідно до статті 69 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», статті 7 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», положень постанови Кабінету Міністрів України «Питання медико-соціальної експертизи» від 03 грудня 2009 року №1317 та Інструкції про встановлення груп інвалідності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05 вересня 2011 року №561. Обґрунтовуючи своє експертне рішення, обласна транспортно-радіологічна комісія Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» у пункті 34 акту огляду вказала критерії встановлення інвалідності по виявленій патології, ступеню функціональних порушень, обмеженню здатності до: самообслуговування - 0 ступеня; орієнтації - 0 ступеня; самостійного пересування - 0 ступеня; спілкування - 0 ступеня; трудової діяльності - 1 ступеня; навчання - 0 ступеня; і лише соціальний фактор був використаний комісією як підстава для встановлення третьої групи інвалідності. Направлення на МСЕК (форма №088/о, яка затверджена наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року №110) та інша медична документація, що надійшли в обласну транспортно-радіологічну МСЕК ніяким чином не містили в собі критеріїв встановлення ІІ групи інвалідності зі ступенем втрати здоров'я, що спричиняє обмеження у вираженому ІІ ступені однієї чи декількох категорій життєдіяльності позивача, а тому у комісії не було підстав для встановлення йому другої групи інвалідності. Позивач не оскаржував рішення МСЕК щодо групи інвалідності, хоча пункт 24 Положення про порядок, умови та критеріїв встановлення інвалідності, затвердженого постановою КМУ від 03 грудня 2009 року №1317, дозволяє це зробити.
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд установив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Військово-медичним департаментом Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України видано направлення на медико-соціально-експертну комісію (МСЕК) №449 від 23 листопада 2023 року (згідно форми №088/о, затвердженої наказом МОЗ України від 14 лютого 20212 року №110) /а.с. 36-37/, яким ОСОБА_1 на підставі наявності ознак інвалідності направлено на МСЕК.
Згідно з Витягом із протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 22 січня 2024 року №462 /а.с. 39/ захворювання солдата ОСОБА_1 : «Післяопераційний гіпотиреоз, важка форма, після тиреоїдектомії (24 серпня 2023 року) з приводу карциноми щитоподібної залози (Т1N0Мх), стадія субкомпенсації. Дисциркуляторна енцефалопатія першої стадії», що підтверджується військово-обліковою та медичною документацією - ЗАХВОРЮВАННЯ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНЕ ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ. Постанову ВЛК про причинний зв'язок зазначених захворювань за свідоцтвом про хворобу госпітальної військово-лікарської комісії терапевтичного профілю військової частини НОМЕР_1 від 20 жовтня 2023 року №384 відмінити.
Відповідно до акту №222 огляду медико-соціальною експертною комісією від 23 січня 2024 року обласної транспортно-радіологічної МСЕК Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико -соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» /а.с. 34-35/ 23 листопада 2023 року надійшли документи та 23 січня 2024 року здійснено огляд ОСОБА_1 та проведено експертизу, за результатами яких прийнято рішення: про встановлення третьої групи інвалідності (пункт 30.4); причина інвалідності «захворювання, так, пов'язане з проходженням в/служби» (пункт 30.5); інвалідність встановлена безстроково (пункт 30.6); час настання інвалідності з 23 листопада 2023 року (пункт 30.8); обґрунтовування експертного рішення по виявленій патології, ступеню функціональних порушень, обмеженню здатності до: самообслуговування - 0 ступеня; орієнтації - 0 ступеня; самостійного пересування - 0 ступеня; спілкування - 0 ступеня; трудової діяльності - 1 ступеня; навчання - 0 ступеня, враховуючи соціальний фактор встановлено третю групу інвалідності безстроково згідно інструкції МОЗ України №561 від 05 вересня 2011 року та постанови КМУ №1317 від 03 грудня 2009 року (пункт 34). Довідка серії 12 ААГ №536021.
ОСОБА_1 звернувся до голови обласної МСЕК із заявою від 19 лютого 2024 року (вх. №обласної транспортно-радіологічної МСЕК №33 від 19 лютого 2024 року) /а.с. 38/, в якій просив змінити йому причину інвалідності.
Відповідно до акту №615 огляду медико-соціальною експертною комісією від 05 березня 2024 року обласної транспортно-радіологічної МСЕК Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико -соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» /а.с. 40-41/ 19 лютого 2024 року надійшли документи та 05 березня 2024 року здійснено огляд ОСОБА_1 та проведено експертизу, за результатами яких прийнято рішення: про встановлення третьої групи інвалідності (пункт 30.4); причина інвалідності «захворювання, так, пов'язане із захистом Батьківщини» (пункт 30.5); інвалідність встановлена безстроково (пункт 30.6); час настання інвалідності з 19 лютого 2024 року (пункт 30.8); обґрунтовування експертного рішення по виявленій патології, ступеню функціональних порушень, обмеженню здатності до: самообслуговування - 0 ступеня; орієнтації - 0 ступеня; самостійного пересування - 0 ступеня; спілкування - 0 ступеня; трудової діяльності - 1 ступеня; навчання - 0 ступеня, враховуючи соціальний фактор встановлено третю групу інвалідності безстроково згідно інструкції МОЗ України №561 від 05 вересня 2011 року та постанови КМУ №1317 від 03 грудня 2009 року (пункт 34). Довідка серії 12 ААГ №536316.
Обласною транспортно-радіологічною МСЕК Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико -соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» видано довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (видається інваліду) серії 12ААГ №536316 та виписку з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12ААГ №536316 (надсилається за місцем призначення пенсії чи місцезнаходженням пенсійної справи) /а.с. 11/, в яких зазначено, що 05 березня 2024 року здійснено повторний огляд ОСОБА_1 та йому встановлена третя група інвалідності з 19 лютого 2024 року безстроково із зазначенням причини інвалідності: «захворювання, так, пов'язане із захистом Батьківщини».
Не погодившись із індивідуальними актами відповідача, що викладені в Довідці до акта огляду медико- соціальною експертною комісією огляду від 05 березня 2024 року серії 12ААВ № 536316 в частині встановлення 3 групи інвалідності, та в акті огляду медико-соціальною комісією від 05 березня 2024 року №536316, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, які мають значення для правильного вирішення цього спору, суд виходить з такого.
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06 жовтня 2005 року № 2961-IV /надалі - Закон № 2961-IV/:
- особа з інвалідністю - повнолітня особа зі стійким обмеженням життєдіяльності, якій у порядку, визначеному законодавством, встановлено інвалідність;
- інвалідність - міра втрати здоров'я у зв'язку із захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження життєдіяльності особи, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист;
- втрата здоров'я - наявність хвороб і фізичних дефектів, які призводять до фізичного, душевного і соціального неблагополуччя;
- медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності;
Згідно з частинами восьмою-дев'ятої статті 7 Закону № 2961-IV медико-соціальні експертні комісії визначають:
групу інвалідності, її причину і час настання. Особа може одночасно бути визнана особою з інвалідністю однієї групи і лише з однієї причини. При підвищенні групи інвалідності в разі виникнення більш тяжкого захворювання причина інвалідності встановлюється на вибір особи з інвалідністю. У разі якщо однією з причин інвалідності є інвалідність з дитинства, вказуються дві причини інвалідності;
види трудової діяльності, рекомендовані особі з інвалідністю за станом здоров'я. Висновок про нездатність до трудової діяльності внаслідок інвалідності готується виключно за згодою особи з інвалідністю (крім випадків, коли особу з інвалідністю визнано недієздатною);
причинний зв'язок інвалідності із захворюванням чи каліцтвом, що виникли у дитинстві, вродженою вадою;
ступінь втрати професійної працездатності потерпілим від нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання;
ступінь втрати здоров'я, групу інвалідності, причину, зв'язок і час настання інвалідності громадян, які постраждали внаслідок політичних репресій або Чорнобильської катастрофи, військової агресії Російської Федерації проти України;
медичні показання на право одержання особами з інвалідністю автомобіля і протипоказання до керування ним.
Медико-соціальні експертні комісії:
встановлюють компенсаторно-адаптаційні можливості особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, фізичній, соціальній та психологічній реабілітації;
складають (коригують) індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю, в якій визначаються реабілітаційні заходи і строки їх виконання, та здійснюють контроль за повнотою та ефективністю виконання цієї програми;
вивчають виробничі, медичні, психологічні, екологічні, соціальні причини виникнення інвалідності, її рівня і динаміки та беруть участь у розробленні комплексних заходів щодо профілактики і зниження рівня інвалідності серед повнолітніх осіб, удосконалення реабілітаційних заходів;
забезпечують своєчасний огляд (переогляд) повнолітніх осіб з порушеннями стану здоров'я, осіб з інвалідністю. У разі якщо особа, яка звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд (переогляд) до комісії за станом здоров'я згідно з висновком лікарсько-консультативної комісії, огляд (переогляд) проводиться за місцем її проживання (вдома), у тому числі за місцем проживання у стаціонарних установах для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, закладах соціального захисту для бездомних осіб та центрах соціальної адаптації осіб або в закладах охорони здоров'я, в яких така особа перебуває на лікуванні;
вносять до централізованого банку даних з проблем інвалідності інформацію про повнолітніх осіб, яких визнано особами з інвалідністю.
Частиною тринадцятою статті 7 Закону № 2961-IV передбачено, що особам, які звертаються для встановлення інвалідності, зумовленої наявністю анатомічних дефектів, інших необоротних порушень функцій органів і систем організму, у тому числі необоротною втратою (ампутацією) верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин), а також особам з інвалідністю, у яких строк переогляду настає після досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідна група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду (безстроково). Особам, які внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, отримали ушкодження, які призвели до необоротної втрати (у тому числі ампутації) верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин), необоротної втрати іншого органу або повної стійкої втрати органом його функцій, що призвело до інвалідності, група інвалідності встановлюється без зазначення строку повторного огляду (безстроково) та на ступінь вище визначених законодавством критеріїв встановлення групи інвалідності, але не вище I групи. Переогляд з метою підвищення групи інвалідності таким особам відбувається на підставі особистої заяви особи з інвалідністю або її законного представника у разі настання змін у стані здоров'я і працездатності особи з інвалідністю або за рішенням суду.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII /надалі - Закон № 875-XII/ інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Положення про медико-соціальну експертизу затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням думок громадських об'єднань осіб з інвалідністю.
Згідно зі статтею 6 Закон № 875-XII громадянин має право в судовому порядку оскаржувати рішення органів медико-соціальної експертизи про визнання чи невизнання його особою з інвалідністю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи» затверджено Положення про медико-соціальну експертизу /надалі - Положення про МСЕ/ та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності /надалі - Положення №1317/.
Положення про МСЕ визначає процедуру проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаторно-адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, фізичній, соціальній та психологічній реабілітації /пункт 1 Положення про МСЕ/.
Згідно з приписами пункту 3 Положення про МСЕ медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Відповідно до пункту 4 Положення про МСЕ медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
Пунктом 12 Положення про МСЕ визначено, що Кримська республіканська, обласні, центральні міські комісії, зокрема: здійснюють організаційно-методичне керівництво та контроль за діяльністю відповідно районних, міжрайонних, міських комісій, перевіряють правомірність прийнятих ними рішень і в разі визнання їх безпідставними змінюють їх; повторно оглядають осіб, що звертаються для встановлення інвалідності і оскаржили рішення районних, міжрайонних, міських комісій, перевіряють якість розроблення індивідуальних програм реабілітації, здійснюють контроль за повнотою і якістю їх виконання; проводять у складних випадках огляд осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленнями районних, міжрайонних, міських комісій.
Згідно з пунктом 17 Положення про МСЕ медико-соціальна експертиза проводиться після повного медичного обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб особи з інвалідністю, визначення клініко-функціонального діагнозу, професійного, трудового прогнозу, одержання результатів відповідного лікування, реабілітації за наявності даних, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.
Відповідно до пунктів 19-22 Положення про МСЕ Комісія проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення. Відомості щодо результатів експертного огляду і прийнятих рішень вносяться до акта огляду та протоколу засідання комісії, що підписуються головою комісії та її членами і засвідчуються печаткою.
Комісія під час встановлення інвалідності керується Інструкцією про встановлення груп інвалідності, затвердженою МОЗ за погодженням з Мінсоцполітики та Радою Федерації незалежних профспілок України.
У разі коли голова або окремі члени комісії не згодні з прийнятим рішенням, їх думка зазначається в акті огляду комісії, який подається у триденний строк Кримській республіканській, обласній або центральній міській комісії, що приймає відповідне рішення із урахуванням результатів додаткового медичного обстеження та консультативного висновку головного спеціаліста відповідного профілю.
Рішення Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ, Кримської республіканської, обласних, центральних міських комісій (у тому числі в разі проведення огляду у складних випадках) приймається більшістю голосів членів комісій. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови комісії. Член комісії, не згодний з прийнятим рішенням, викладає свою думку в письмовому вигляді, яка додається до акта огляду. На вимогу такого члена комісії акт огляду надсилається МОЗ.
Згідно з пунктом 24 Положення про МСЕ комісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації і надсилає у триденний строк виписку з акта огляду комісії органові, в якому особа з інвалідністю перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, та разом з індивідуальною програмою реабілітації - органові, що здійснює загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виписку з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у наданні додаткових видів допомоги.
Відповідно до пункту 3 Положення №1317 медико-соціальна експертиза проводиться з метою встановлення інвалідності хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи.
Згідно з пунктами 23-25 Положення №1317 у разі незгоди з рішенням районної, міжрайонної, міської комісії хворий, потерпілий від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання або особа з інвалідністю має право подати протягом місяця після одержання висновку комісії письмову заяву до Кримської республіканської, обласної, Київської та Севастопольської центральних міських комісій або до комісії, в якій він проходив огляд, чи до відповідного управління охорони здоров'я. Комісія, що проводила огляд, або управління охорони здоров'я надсилає у триденний строк після надходження відповідного запиту всі наявні документи на розгляд Кримської республіканської, обласної, центральної міської комісії, яка протягом місяця з дня подання зазначених документів проводить повторний огляд заявника і приймає відповідне рішення.
Рішення Кримської республіканської, обласної, центральної міської комісії може бути оскаржене до МОЗ. МОЗ за наявності фактів порушення законодавства про медико-соціальну експертизу доручає Центральній медико-соціальній експертній комісії МОЗ або Кримській республіканській, Київській та Севастопольській міським або обласній комісії іншої області повторно розглянути з урахуванням усіх наявних обставин питання, з якого оскаржується рішення, а також вживає інших заходів впливу для забезпечення дотримання законодавства під час проведення медико-соціальної експертизи. В особливо складних випадках Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ, Кримська республіканська, обласна, центральна міська комісія та МОЗ можуть направляти осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, для проведення медико-соціального експертного обстеження до клініки Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності (м. Дніпропетровськ) та Науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів (м. Вінниця). Після обстеження зазначені науково-дослідні установи складають консультативні висновки, які для комісії мають рекомендаційний характер.
Рішення комісії може бути оскаржене до суду в установленому законодавством порядку.
З наведеного правового регулювання слідує, що необхідними умовами для встановлення групи інвалідності безстроково та на ступінь вищевизначених законодавством критеріїв встановлення групи інвалідності, але не вище I групи, є наявність у особи захворювання, одержаного під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та отримання ушкодження, які призвели до необоротної втрати (у тому числі ампутації) верхніх та/або нижніх кінцівок (їх частин), необоротної втрати іншого органу або повної стійкої втрати органом його функцій, що призвело до інвалідності. Медико-соціальні експертні комісії визначають групу інвалідності, її причину і час настання та приймають колегіально відповідне рішення про встановлення інвалідності, яке вноситься до акта огляду та протоколу засідання комісії. Рішення МСЕК приймається після повного медичного обстеження особи і проведення необхідних досліджень лікувально-профілактичним закладом охорони здоров'я, на підставі медичної документації, яка обов'язково включає направлення на МСЕК, та за результатами об'єктивного обстеження особи членами комісії. Комісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю, довідку до акта огляду МСЕК. Рішення комісії може бути оскаржене в адміністративному поряду, а також до суду.
Як встановлено судом, обласною транспортно-радіологічною МСЕК Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико -соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» 05 березня 2024 року здійснено огляд ОСОБА_1 та проведено експертизу, за результатами яких прийнято рішення: про встановлення третьої групи інвалідності (пункт 30.4); причина інвалідності: «захворювання, так, пов'язане із захистом Батьківщини» (пункт 30.5); інвалідність встановлена: безстроково (пункт 30.6); час настання інвалідності: з 19 лютого 2024 року (пункт 30.8), обґрунтовування експертного рішення: по виявленій патології, ступеню функціональних порушень, обмеженню здатності до: самообслуговування - 0 ступень; орієнтація - 0 ступень; самостійне пересування - 0 ступеня; спілкування - 0 ступень; трудова діяльність - 1 ступень; навчання - 0 ступень, враховуючи соціальний фактор встановлено третю групу інвалідності безстроково згідно інструкції МОЗ України №561 від 05 вересня 2011 року та постанови КМУ №1317 від 03 грудня 2009 року (пункт 34), про що складено акт №615 огляду медико-соціальною експертною комісією від 05 березня 2024 року та довідку серії 12 ААГ №536316.
Обласною транспортно-радіологічною МСЕК Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико -соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» видано довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (видається інваліду) серії 12ААГ №536316, в якій зазначено, що 05 березня 2024 року здійснено повторний огляд ОСОБА_1 та йому встановлена третя група інвалідності з 19 лютого 2024 року безстроково із зазначенням причини інвалідності: «захворювання, так, пов'язане із захистом Батьківщини».
У цій справі позивач оскаржує індивідуальні акти відповідача, що викладені в акті №615 огляду медико-соціальною експертною комісією від 05 березня 2024 року та довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (видається інваліду) серії 12ААГ №536316 від 05 березня 2024 року, тобто фактично позивач оскаржує рішення МСЕК щодо встановлення йому третьої групи інвалідності, яке внесене до протоколу засідання комісії та акта огляду та на підставі якого йому видана довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією.
Фактичною підставою для звернення позивача до суду стала незгода позивача із рішенням МСЕК щодо встановлення йому третьої групи інвалідності, оскільки позивач вважає, що відповідно до частини тринадцятої статті 7 Закону № 2961-IV йому мала бути встановлена друга група інвалідності.
Надаючи оцінку доводам позивача та рішенню відповідача, внесеному до відповідного протоколу засідання комісії та акту №615 огляду медико-соціальною експертною комісією від 05 березня 2024 року та на підставі якого позивачу видано довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (видається інваліду) серії 12ААГ №536316 від 05 березня 2024 року, суд виходить з наступного.
Механізм встановлення груп інвалідності регулює Інструкція про встановлення груп інвалідності, яка затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05 вересня 2011 року № 561, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 листопада 2011 року за № 1295/20033 /надалі - Інструкція № 561/.
За приписами пункту 2.2 Інструкції № 561 критерії життєдіяльності людини: здатність до самообслуговування, пересування, орієнтації, контролю своєї поведінки, спілкування, навчання, виконання трудової діяльності.
Ступінь обмеження життєдіяльності - величина відхилення від норми діяльності людини. Ступінь обмеження життєдіяльності характеризується одним або поєднанням декількох зазначених найважливіших його критеріїв. Виділяють три ступені обмеження життєдіяльності: помірно виражене, виражене, значне.
Помірно виражене обмеження життєдіяльності зумовлено порушеннями функції органів і систем організму, що призводять до помірного обмеження можливості навчання, спілкування, орієнтації, контролю за своєю поведінкою, пересування, самообслуговування, участі у трудовій діяльності.
Виражене обмеження життєдіяльності обумовлюється порушенням функцій органів та систем організму, що полягає у вираженому порушенні можливості навчання, спілкування, орієнтації, контролю за своєю поведінкою, пересування, самообслуговування, участі у трудовій діяльності.
Значне обмеження життєдіяльності виникає внаслідок значних порушень функцій органів чи систем організму, що призводить до неможливості або значного порушення здатності чи можливості навчання, спілкування, орієнтації, контролю за своєю поведінкою, пересування, самообслуговування, участі у трудовій діяльності, та супроводжується необхідністю в сторонньому догляді (сторонній допомозі).
Особі, що визнана інвалідом, залежно від ступеня розладу функцій органів і систем організму та обмеження її життєдіяльності встановлюється I, II або III група інвалідності. I група інвалідності поділяється на підгрупи А і Б залежно від ступеня втрати здоров'я інваліда та обсягу потреби в постійному сторонньому догляді, допомозі або нагляді.
Згідно з пунктом 3.4.39 Інструкції № 561 група інвалідності III встановлюється при захворюванні «Тотальна тиреоїдектомія з субкомпенсованим або некомпенсованим гіпотиреозом при адекватному лікуванні».
Відповідно до положення пункту 21.5 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800, постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях, зокрема: д) «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо воно виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України».
Учасниками справи не заперечується та матеріалами справи підтверджується, що позивач має захворювання: «Післяопераційний гіпотиреоз, важка форма, після тиреоїдектомії (24 серпня 2023 року) з приводу карциноми щитоподібної залози (Т1N0Мх), стадія субкомпенсації. Дисциркуляторна енцефалопатія першої стадії», яке згідно з Витягом із протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 22 січня 2024 року №462 є: ЗАХВОРЮВАННЯ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНЕ ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ, що підтверджується військово-обліковою та медичною документацією, та стосовно позивача після проведеного 05 березня 2024 року огляду прийнято рішення про встановлення йому третьої групи інвалідності.
Водночас в рішенні відповідача, обґрунтування якого наведено у пункті 34 акту №615 огляду медико-соціальною експертною комісією від 05 березня 2024 року, не наведено мотивів щодо підстав невстановлення позивачу вищої групи інвалідності (2 групи) відповідно до положення частини тринадцятої статті 7 Закону № 2961-IV.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Контроль за реалізацією суб'єктом владних повноважень його дискреційних повноважень здійснюється судом за визначеними частиною другої статті 2 КАС України критеріями, зокрема, чи діяв суб'єкт владних повноважень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно, розсудливо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення контролюючим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Рішення контролюючого органу повинне відповідати критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії та не породжувати його неоднозначного трактування.
Таким чином, рішення відповідача має бути законним та обґрунтованим, прийнятим в межах наданих повноважень, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, та на підставі правових норм, якими врегульовані відповідні правовідносини.
За відсутності у рішенні відповідача мотивів щодо підстав невстановлення позивачу вищої групи інвалідності (2 групи) відповідно до положення частини тринадцятої статті 7 Закону № 2961-IV, суд доходить висновку про його необґрунтованість, а відтак і про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико -соціальної експертизи» Полтавської обласної ради», внесеного до відповідного протоколу засідання комісії, акту №615 огляду медико-соціальною експертною комісією від 05 березня 2024 року та довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (видається інваліду) серії 12ААГ №536316 від 05 березня 2024 року щодо встановлення ОСОБА_1 третьої групи інвалідності.
Суд враховує, що адміністративний суд не може підміняти уповноважений орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань по суті, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади. Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили, а не забезпечення ефективності державного управління, інакше б порушувався принцип розподілу державної влади.
Тож, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача відповідно до встановлених у справі обставин та висновків суду, суд вважає за необхідне зобов'язати Комунальне підприємство «Полтавський обласний центр медико -соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» повторно розглянути питання щодо встановлення ОСОБА_1 групи інвалідності з урахуванням норми частини тринадцятої статті 7 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні».
У зв'язку з цим не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання Комунального підприємства «Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» встановити ОСОБА_1 інвалідність на ступінь вищевизначених законодавством критеріїв встановлення групи інвалідності, а саме: 2 групу інвалідності та видати нову довідку про підтвердження групи інвалідності, захворювання, так, пов'язане із захистом Батьківщини, з 05 березня 2024 року, без зазначення строку повторного огляду (безстроково).
Інші доводи сторін не впливають на вищевикладені висновки суду та їх не спростовують.
Таким чином, позов слід задовольнити частково.
Оскільки позивач витрат по сплаті судового збору за подання цього позову не поніс, а доказів понесення інших судових витрат матеріали справи не містять, то відсутні підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради (вул. М. Дмитрієва, буд. 7, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 41467163) про визнання протиправними та скасування індивідуальних актів, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради, внесене до відповідного протоколу засідання комісії, акту №615 огляду медико-соціальною експертною комісією від 05 березня 2024 року та довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (видається інваліду) серії 12ААГ №536316 від 05 березня 2024 року щодо встановлення ОСОБА_1 третьої групи інвалідності.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Полтавський обласний центр медико -соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» повторно розглянути питання щодо встановлення ОСОБА_1 групи інвалідності з урахуванням норми частини тринадцятої статті 7 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні».
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк