01 травня 2024 року Київ справа №320/35496/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу служби в поліції, який відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки, вислугу років у податковій міліції з 01 вересня 2003 року до 22 грудня 2009 року та з 01 квітня 2016 року до 19 вересня 2017 року, а також у зарахуванні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, та до стажу служби в поліції вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 23 грудня 2009 року до 25 серпня 2014 року в загальній кількості 07 років 00 місяців 04 дні;
- зобов'язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 , відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально - побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року №3720-ХІІ до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 23 грудня 2009 року по 25 серпня 2014 року у календарному обчисленні в загальній кількості 07 років 00 місяців 04 дні;
- зобов'язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, який відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки, стаж служби (вислугу років) у податковій міліції з 01вересня 2003 року до 22 грудня 2009 року та з 01 квітня 2016 року по 19 вересня 2017 року;
- зобов'язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 , відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію», до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 23 грудня 2009 року по 25 серпня 2014 року в загальній кількості 07 років 00 місяці 04 днів;
- зобов'язати Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України здійснити перерахунок ОСОБА_1 відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 23 грудня 2009 року по 25 серпня 2014 року у календарному обчисленні в загальній кількості 07 років 00 місяців 04 дні, а також за періоди проходження служби в податковій міліції з 01 вересня 2003 року до 22 грудня 2009 року та з 01 квітня 2016 року до 19 вересня 2017 року, та встановити надбавку за стаж служби поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років та вислуги років у податковій міліції.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно не включено до стажу служби в поліції його службу у податковій міліції, що і стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 відкрито провадження у справі та визначено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позову вказуючи на те, що до служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ. При цьому, Законом України «Про Національну поліцію» не визначено можливість зарахування стажу роботи в податковій поліції до стажу служби в поліції для встановлення надбавки і надання оплачуваної відпустки.
Позивач подав відповідь на відзив, де вказав на необґрунтованість відзиву та зазначив, законодавством, чинним на час проходження мною служби в податковій міліції, статус осіб, які проходили службу в податковій міліції, прирівнювався до статусу осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, а відтак, відповідно до пункту 3 частини другої статті 78 Закону № 580 до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу. Вважає, що, відповідач безпідставно відмовив позивачу в зарахуванні служби в органах податкової міліції в період з 01 вересня 2003 року по 16 грудня 2009 року та з 01 квітня 2016 року до 19 вересня 2017 року з посиланням на те, що вислуга років обчислюється та зазначається в наказі при звільненні зі служби з поліції.
Зауважує, що доводи відповідача, наведені у відзиві є необґрунтованими та не спростовують аргументів позовної заяви, а тому позовна заяв підлягає задоволенню в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, відповідно до довідки Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 18.07.2023 про періоди проходження ОСОБА_1 в органах податкової міліції, органах внутрішніх справ та Національній поліції України, у період з 01.09.2003 по 01.07.2007 був курсантом Національного університету державної податкової служби України та до 22.12.2009 перебував на різних посадах ВПМ Сарненської МДПІ УПМ ДПА в Рівненській області. Крім того, в період з 23.12.2009 по 25.08.2014 проходив службу на різних посадах в органах внутрішніх справ, а саме в Управлінні по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Рівненській області. Поряд з цим у період з 01.04.2016 по 19.09.2017 проходив службу на різних посадах Державної фіскальної служби України, а саме у Головному управлінні внутрішньої безпеки ДФС України. Наведене підтверджується записами трудової книжки серії НОМЕР_1 .
Позивач звернувся до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України з рапортом про здійснення перерахунку відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної ради України від 16 грудня 1993 року № 3720-ХІІ його календарної вислуги років, яка дає право на призначення позивачу пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 23 грудня 2009 року до 25 серпня 2014 року у загальній кількості 07 років 00 місяців 04 дні. Зарахувати відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 23 грудня 2009 року до 25 серпня 2014 року у загальній кількості 07 років 00 місяців 04 дні. Здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення мені надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 23 грудня 2009 року до 25 серпня 2014 року у загальній кількості 07 років 00 місяців 04 дні. Встановити відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 23 грудня 2009 року до 25 серпня 2014 року в загальній кількості 07 років 00 місяців 04 дні.
Крім того, позивач подав рапорт про зарахування до стажу служби в поліції періоди проходження служби в органах податкової міліції з 01 вересня 2003 року до 23 грудня 2009 року та з 01 квітня 2016 року до 19 вересня 2017 року з зазначенням, що в період з 01 вересня 2003 року по 23 грудня 2009 року він проходив службу в органах податкової міліції Державної податкової адміністрації в Рівненській області, з 23 грудня 2009 року до 06 листопада 2015 року - службу в органах внутрішніх справ, із 07 листопада 2015 року до 31 березня 2016 року - в Національній поліції України, з 01 квітня 2016 року до 19 вересня 2017 року - в податковій міліції Державної фіскальної служби України, з 03 січня 2018 року по час звернення з рапортом - перебував на службі в Національній поліції України, в займаній посаді із 06 березня 2022 року.
Листом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 18.07.2023 № 9408/55/01-2023 ОСОБА_1 повідомлено, що в період з 01.09.2003 по 16.12.2009 та з 01.04.2016 по 19.09.2017 податкова поліція не водила до складу органів внутрішніх справ. З огляду на що вислуга років в органах державної податкової служби України не зараховується до стажу служби в поліції. Станом на 05.11.2019 стаж роботи в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років таа надання додаткової оплачуваної відпустки становив 08 років 01 місяць 12 днів, на 17.07.2023 - 11 років 09 місяців 22 дні.
Крім того, листом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 18.07.2023 № 9407/55/01-2023 позивачу повідомлено, що під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення, а сам порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України. Зауважено, що вислуга років на пільгових умовах обчислюється та зазначається в наказі при звільненні із служби в поліції на підставі статей 17-1, 17-2 Закону №2262. Роз'яснено, що здійснити перерахунок стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, а також установити таку надбавку із зарахуванням періодів пільгової вислуги років,зазначених у звернення позивача немає законних підстав.
Не погоджуючись із такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом .
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року №580-VIII (далі - «Закон №580-VIII», у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно зі статтями 1, 2 указаного Закону Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина перша статті 59 Закону №580-VIII).
Відповідно до частини першої статті 78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Згідно з пунктом 3 частини другої статті 78 Закону №580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні» від 5 липня 2012 року №5083-VI, який набрав чинності з 12 серпня 2012 року, серед іншого, доповнено Податковий кодекс України розділом XVIII-2 (Податкова міліція).
Так, пунктом 348.1 статті 348 Податкового кодексу України (далі - «ПК України», у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Завданнями податкової міліції є: запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері; забезпечення безпеки діяльності працівників контролюючих органів, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків (пункт 348.2 статті 348 ПК України).
Згідно з пунктом 353.1 статті 353 ПК України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Відповідно до пункту 356.1 статті 356 ПК України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про Національну поліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Відповідно до статті 19 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року №509-XII (далі - «Закон №509-XII»), який був чинний у період служби позивача у податковій міліції і до 20 листопада 2012 року, податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Завданнями податкової міліції є: запобігання злочинам та іншим правопорушенням у сфері оподаткування, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук платників, які ухиляються від сплати податків, інших платежів; запобігання корупції в органах державної податкової служби та виявлення її фактів; забезпечення безпеки діяльності працівників органів державної податкової служби, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.
У статті 21 Закону №509-XII, яка визначала повноваження податкової міліції, зазначено, що податкова міліція відповідно до покладених на неї завдань: приймає і реєструє заяви, повідомлення та іншу інформацію про злочини і правопорушення, віднесені до її компетенції, здійснює в установленому порядку їх перевірку і приймає щодо них передбачені законом рішення; здійснює відповідно до закону оперативно-розшукову діяльність, досудову підготовку матеріалів за протокольною формою, а також проводить дізнання та досудове (попереднє) слідство в межах своєї компетенції, вживає заходів до відшкодування заподіяних державі збитків; виявляє причини і умови, що сприяли вчиненню злочинів та інших правопорушень у сфері оподаткування, вживає заходів до їх усунення; забезпечує безпеку діяльності органів державної податкової служби та їх працівників, а також захист працівників від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням ними службових обов'язків; запобігає корупції та іншим службовим порушенням серед працівників державної податкової служби; збирає, аналізує, узагальнює інформацію щодо порушень податкового законодавства, прогнозує тенденції розвитку негативних процесів кримінального характеру, пов'язаних з оподаткуванням.
Частина перша статті 24 Закону №509-XII визначала, що особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.
Статями 353, 356 ПК України визначено, що особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ; на них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про Національну поліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Проходження служби особами начальницького складу податкової міліції у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, передбачалося також частиною першою статті 24 Закону №509-XII.
Питання наявності правових підстав для зарахування поліцейському стажу служби в органах податкової міліції до стажу служби в поліції вже досліджувалося Верховним Судом. Так, 7 жовтня 2020 року Верховний Суд ухвалив постанову в справі №826/16143/18 за схожих фактичних обставин справи і правового регулювання спірних відносин.
У наведеній постанові, проаналізувавши повноваження, завдання та функції податкової міліції та відповідних підрозділів поліції, Верховний Суд дійшов висновку, що ці органи здійснюють оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Враховуючи зазначене, Суд погодився із висновком судів попередніх інстанцій щодо тотожності правового статусу служби в органах внутрішніх справ і служби в органах податкової міліції, вказавши, що визначаючи наявність чи відсутність права на зарахування спірного стажу служби необхідно враховувати не підпорядкування органів державної влади, а суть діяльності особи, функції, які нею виконувалися та визначення чинним на момент проходження служби, статусу такої служби.
Зрештою у контексті спірних правовідносин у справі №380/7750/20 Верховний Суд дійшов висновку, що чинним на момент виникнення спірних правовідносин законодавством статус осіб, які проходили службу в органах податкової служби України прирівнювався до статусу осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ України.
Така правова позиція надалі підтримана Верховним Судом у постановах від 13 серпня 2021 року у справі №440/1564/20, від 11 листопада 2021 року у справі №280/1546/21, від 02 червня 2022 у справі №280/8419/20, від 22 грудня 2022 року 380/8659/20.
Посилання відповідача на постанови Верховного Суду в справах №520/2067/19, №520/903/19 є необґрунтованими, оскільки предметом спору у цих справах є неврахування до стажу служби в поліції часу навчання особи у вищому навчальному закладі. Тому правовідносини у справі, яка розглядається, та у справах №520/2067/19, №520/903/19 не є подібними.
З урахування викладеного, суд доходить висновку, що позивачу слід зарахувати до стажу служби в поліції, який відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію», що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки, вислугу років у податковій міліції з 01 вересня 2003 року до 22 грудня 2009 року та з 01 квітня 2016 року до 19 вересня 2017 року, а також у зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, та до стажу служби в поліції вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 23 грудня 2009 року до 25 серпня 2014 року в загальній кількості 07 років 00 місяців 04 дні.
Підсумовуючи викладене, суд з метою повного відновлення порушених прав позивача вважає за необхідне зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, вислугу в пільговому обчисленні, за період з 23.12.2009 по 28.08.2014 в загальній кількості 07 років 00 місяців 04 дні.
Щодо незарахування відповідачем до вислуги років на пільгових умовах служби позивача в податковій міліції, суд зазначає таке.
Суд встановив, що позивач з 01.09.2003 по 01.07.2007 був курсантом Національного університету державної податкової служби України та з 02.07.2007 до 22.12.2009 перебував на різних посадах ВПМ Сарненської МДПІ УПМ ДПА в Рівненській області. У період з 01.04.2016 по 19.09.2017 проходив службу на різних посадах Державної фіскальної служби України, а саме у Головному управлінні внутрішньої безпеки ДФС України.
Відповідно до пункту «и» статті 17 Закону України № 2262-XII особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б-д» статті 1-2 вказаного Закону, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи і військові формування Служби безпеки України, Управління державної охорони України, органи внутрішніх справ, державну пожежну охорону, Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України, органи і підрозділи цивільного захисту, податкову міліцію або Державну кримінально-виконавчу службу України на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Службою безпеки України, Управлінням державної охорони України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах виконання кримінальних покарань, цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки, державної фінансової політики.
Згідно пункту «б» статті 1-2 Закону України № 2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах вказаного Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку, що особам, які мають право на призначення пенсії на підставі Закону України № 2262-XII, до вислуги років для призначення пенсії зараховується час роботи в державних органах у разі переходу на військову службу в органи внутрішніх справ, податкову міліцію на посади офіцерського та начальницького складу згідно з переліками посад, затверджуваними відповідно Міністерством внутрішніх справ України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері державної фінансової політики.
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 18.11.2019 у справі №813/5876/15.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови позивачу у зарахуванні до вислуги років на пільгових умовах служби в податковій міліції з 01.09.2003 по 22.12.2009 та з 01.04.2016 по 19.09.2017.
Суд вважає за доцільне вказати на те, що на час звернення позивача до відповідача з рапортом про пільгове обчислення вислуги років, у разі зарахування спірного періоду в пільговому обчисленні, у позивача виникло б право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України №2262.
Надаючи оцінку діям відповідача щодо відмови у зарахуванні до стажу поліції часу проходження позивачем служби у податковій міліції, суд зазначає, таке.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі Закон України № 580-VIII; в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Згідно зі статтею 2 Закону України № 580-VIII завданням поліції є надання поліцейських послуг у сферах:
1) забезпечення публічної безпеки і порядку;
2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;
3) протидії злочинності;
4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Частиною першою статті 59 Закону України № 580-VIII визначено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Відповідно до статті 78 Закону України №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Відповідно до пункту 353.1 статті 353 Податкового кодексу України (далі ПК України; в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Згідно з пунктом 356.1 статті 356 ПК України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Відповідно до частини четвертої статті 78 Закону України № 580-VIII порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Приписами пунктів 3-6 частини сьомої Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 580-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із вказаного Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із вказаним Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015, який набрав чинності 29.12.2015, пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені вказаним Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Відповідно до статті 19 Закону України від 04.12.1990 №509-XII «Про державну податкову службу в Україні» (далі Закон України №509-XII) податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Статтями 24, 26 Закону України №509-XII визначено, що особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ. Держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України «Про міліцію».
Суд встановив, що позивач з 01.09.2003 по 01.07.2007 був курсантом Національного університету державної податкової служби України та до 22.12.2009 перебував на різних посадах ВПМ Сарненської МДПІ УПМ ДПА в Рівненській області. У період з 01.04.2016 по 19.09.2017 проходив службу на різних посадах Державної фіскальної служби України, а саме у Головному управлінні внутрішньої безпеки ДФС України.
Суд повторно зазначає, що згідно зі статтею 78 Закону України №580-VIII до служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України.
У свою чергу, приписами статей 353, 356 ПК України визначено, що особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, на цих осіб поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Аналізуючи повноваження, завдання та функції цих органів, суд приходить до висновку, що і податкова міліція, і відповідні підрозділи поліції здійснюють оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 07.10.2020 у справі №826/16143/18.
Наведене підтверджує аргументи позивача щодо тотожності правового статусу служби в органах внутрішніх справ та служби в органах податкової міліції.
Суд, враховуючи вказані правові норми, приходить до висновку, що чинним на момент виникнення спірних правовідносин законодавством статус осіб, які проходили службу в органах податкової служби України прирівнювався до статусу осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ України.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови позивачу у зарахуванні до стажу служби в поліції служби в податковій міліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки у період з 01.09.2003 по 22.12.2009 та з 01.04.2016 по 19.09.2017 є протиправними.
Відтак суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до стажу роботи в поліції служби в податковій міліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки, стаж роботи (вислугу років) у податковій міліції за період з 01.09.2003 по 22.12.2009 та з 01.04.2016 по 19.09.2017.
Оскільки, згідно пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі Постанова №988), грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено виплачувати поліцейським надбавки за стаж служби в поліції.
Відповідно до частини третьої статті 93 Закону України № 580-VIII за кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п'ятнадцять календарних днів.
Як вже зазначалося судом питання обчислення стажу в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, врегульовано статтею 78 Закону України №580.
Суд зазначає, що гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб'єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача.
Вказаний висновок зроблений з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, що викладена у його Рішенні від 30.10.2014, по Справі «ШВИДКА ПРОТИ УКРАЇНИ», (Заява № 17888/12), остаточним стало 30.01.2015, у пункті 54 якого вказано, що Конвенція покликана гарантувати не якісь теоретичні або ілюзорні права, а права, які є ефективними на практиці.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 23.12.2009 по 28.05.2014 у календарному обчисленні в загальній кількості 07 років 00 місяців 04 дні, а також за періоди проходження служби в податковій міліції з 01.09.2003 до 22.12.2009 року та з 01.04.2016 до 19.09.2017 року, та встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років та вислуги років у податковій міліції.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір на загальну суму 4 294,40 грн.
Зважаючи на задоволення позовних вимог в повному обсязі, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 4 294,40 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні у зарахуванні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, та до стажу служби в поліції вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 23.12.2009 до 25.08.2014 в загальній кількості 07 років 00 місяців 04 дні.
Зобов'язати Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (код ЄДРПОУ 43305056; адреса: вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ), відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально - побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року №3720-ХІІ до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 23.12.2009 року по 25.08.2014 у календарному обчисленні в загальній кількості 07 років 00 місяців 04 дні.
Визнати протиправними дії Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу служби в поліції, який відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки, вислугу років у податковій міліції з 01.09.2003 до 22.12.2009 та з 01.04.2016 до 19.09.2017.
Зобов'язати Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (код ЄДРПОУ 43305056; адреса: вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до стажу служби в поліції, який відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років і надання додаткової оплачуваної відпустки, стаж служби (вислугу років) у податковій міліції з 01.09.2003 до 22.12.2009 року та з 01.04.2016 по 19.09.2017.
Зобов'язати Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (код ЄДРПОУ 43305056; адреса: вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію», до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 23.12.2009 по 25.08.2014 в загальній кількості 07 років 00 місяці 04 днів;
Зобов'язати Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (код ЄДРПОУ 43305056; адреса: вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601) здійснити перерахунок ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 23.12.2009 по 25.08.2014 у календарному обчисленні в загальній кількості 07 років 00 місяців 04 дні, а також за періоди проходження служби в податковій міліції з 01.09.2003 до 22.12.2009 та з 01.04.2016 до 19.09.2017, та встановити надбавку за стаж служби поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років та вислуги років у податковій міліції.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір 4 294 (чотири тисячі двісті дев'яносто чотири) гривні 40 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (код ЄДРПОУ 43305056; адреса: вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.