Рішення від 17.05.2024 по справі 200/2569/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2024 року Справа№200/2569/24

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (вул. Мандрика, 7, м. Покровськ, Донецька область, 85302, Україна ЄДРПОУ 40109058) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - відповідач, ГУНП в Донецькій області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме:

визнати протиправними дії ГУ НП в Донецькій області щодо відмови позивачу у підготовці та надані оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019, відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних грошових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

зобов'язати ГУ НП в Донецькій області підготувати та надати нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.12.2019 відповідно до статей 43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим урахуванням розмірів щомісячних грошових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Позов мотивовано таким.

31 липня 2016 року підполковник поліції ОСОБА_1 звільнився з лав Національної поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 ЗУ «Про Національну поліцію» (через хворобу). Посада на момент звільнення - старший оперуповнажений в особливо важливих справах управління кримінальної поліції ГУ НП в Донецькій області. Станом на сьогоднішній день позивач перебуває на пенсії по інвалідності.

Позивач вважає, що має право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019 для перерахунку пенсії.

Звертає увагу суду, що довідка має бути складена з урахуванням висновків, викладених у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.

З метою отримання відповідної довідки позивач звернувся із заявою до відповідача у у відповідь на яку ГУНП в Донецькій області листом від 16.04.2024 повідомило про відсутність законних підстав для виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Донецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.

Ухвалою від 30.04.2024 позовна заява залишалася без руху та позивачу встановлювався десятиденний строк з дня вручення вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання уточненої позовної заяви, складеної у відповідності до вимог ст. 160 КАС України та з урахуванням висновків суду, викладених у цій ухвалі, разом із доказами її направлення відповідачу та належним чином засвідченої копії паспорту позивача. У встановлений судом строк представником позивача недоліки, визначені ухвалою суду, усунені.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 200/2569/24. Розгляд справи вирішено проводити у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідачем надано відзив на позовну за змістом якого викладено заперечення проти доводів позивача з мотивів необґрунтованості таких та викладено прохання у позові відмовити з огляду на таке.

Позивача звільнено зі служби в поліції через хворобу на підставі пп. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію України». Пенсія позивачу призначена 31.07.2016 та він отримує пенсію не як пенсіонер органів внутрішніх справ, а як колишній поліцейський. Водночас підстави для перерахунку пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначенні ст. 63 вказаного закону, а саме прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного рішення, яким збільшено розмір певних видів грошового забезпечення станом на дату звернення позивача відсутні.

Крім того, відповідач вважає помилковим посилання позивача на постанову Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19, оскільки правовідносини у вказаному рішенні стосувалися пенсіонера з числа військовослужбовців, а тому висновки Верховного Суду, викладені у справі № 160/8324/19 не є релевантними до спірних правовідносин.

Судом встановлено такі фактичні обставини у справі.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України паспорт серія НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до наказу ГУНП в Донецькій області від 30.07.2016 № 27 о/c ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).

Згідно грошового атестату № 8 ОСОБА_1 мав: посадовий оклад - 2700,00 грн.; оклад за спеціальним званням - 2 200,00 грн.; надбавка за стаж служби 25 % - 1 225,00 грн.; премія щомісячна 38,200 % - 2 397,75 грн.

ГУ НП в Донецькій області, листом від 16.04.2023 № 2334/05/26-2024 у відповідь на запит адвоката позивача - ОСОБА_2 від 04.04.2024 щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за останньою штатною посадою ОСОБА_1 станом на 01.12.2019, з урахуванням індексації, основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій повідомило, що законних підстав для виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії на ім'я ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 немає, оскільки на даний час до ГУНП в Донецькій області списки осіб, які проходили службу в Національній поліції України і отримали право на перерахунок пенсій від ГУ ПФУ в Донецькій області не надходили.

Отже, судом установлено, що позивач вважає, що наявні правові підстави для оформлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

Правовою підставою вважає висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19.

Правова позиція суду обґрунтована таким.

Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580)

Стаття 94.

1. Поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

2. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

5. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Стаття 102.

1. Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України від 23.12.2015 року № 900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262), а саме.

Стаття. 43 Закону № 2262.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Стаття 63.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За приписами ч. 2 ст. 51 Закону 2262, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських (далі - наказ № 260, у редакції станом на 19.11.2019).

Пункт 3 розділ І.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пункт 4 розділ ІІ.

4. Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.

Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.

Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Поліцейським, які отримують підвищені посадові оклади, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції виплачується з урахуванням підвищених посадових окладів.

У разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, зниження результатів службової діяльності розмір установленої раніше надбавки за мотивованим поданням керівництва органу поліції може бути зменшено або надбавку взагалі скасовано, про що оголошується наказом.

Пункт 12 розділ ІІ.

Керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (далі - Порядок № 45, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).

1. Пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

2. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

3. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

4. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

6. Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, (набрала законної сили 24.02.2018, далі - Постанова № 103 у первинній редакції), відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 постановлено.

1. Перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

3. Перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393)

Пункт 7. Пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів (зокрема):

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань (далі - Інструкції № 760)

Згідно з п. п. 1, 2 розд. І Інструкції № 760 остання визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Положеннями абз. 4 п. 3 розд. І, п. 1 розд. ІІ Інструкції № 760 визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України як структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Відповідно до п. 2 розд. ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Київа від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Київа від 14.05.2019 у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.

Висновки суду.

Правовий зв'язок між обов'язком роботодавця видати оновлену довідку та правом особи на перерахунок пенсії був предметом дослідження Верховним Судом у межах зразкової справи № 825/506/18 (Пз/9901/16/18). У межах цієї справи суди перевіряли правомірність дій органів прокуратури щодо відмови у видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії, однак сформульовані в рішенні Верховного Суду від 22 березня 2019 року, що залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23 жовтня 2019 року, правові висновки є актуальними також для спору у даній справі.

Позиція Верховного Суду у зазначеній справі полягає, зокрема, в такому:

- якщо непрацюючий пенсіонер органів прокуратури звертається до органу прокуратури із заявою видати довідку відповідної форми та змісту про заробітну плату, необхідну для перерахунку пенсії за вислугу років, за умови, коли закон про право, форми і види пенсійного забезпечення на час звернення із заявою не передбачає підстав, умов та порядку перерахунку пенсії і у зв'язку з цим не встановлює загальнообов'язкових положень про форму, зміст і механізм її видання, відмова органу прокуратури видати таку довідку не є протиправною;

- якщо пенсіонер органів прокуратури просить видати довідку про заробітну плату за умови, коли матеріальний закон про право, форми і види пенсійного забезпечення передбачає право, підстави, розмір та види складових перерахунку пенсії, але не унормовує порядок видачі довідки про заробітну плату, відмова у видачі такого документа із посиланням на відсутність нормативного акту про порядок і умови видачі довідки має визнаватися протиправною, оскільки право на перерахунок пенсії не може і не має залежати від механізму його реалізації;

- якщо на час звернення закон не встановлює права на перерахунок пенсії за вислугу років і не передбачає обов'язку надання довідки про заробітну плату, орган прокуратури не може видавати довідки довільної форми чи за аналогією з іншими нормативними актами, оскільки відсутність законної мети, для якої витребовується довідка, унеможливлює використання будь-якого із засобів для її досягнення.

Отже, для правильного вирішення спору, що виник між сторонами цієї справи, належить встановити, чи передбачав матеріальний закон право на перерахунок пенсії з урахуванням відомостей, які позивач просив зазначити у довідці про грошове забезпечення та обов'язок органу надавати відповідну довідку за вимогою заявника.

Тобто для оцінки правомірності вимог позивача про проведення перерахунку пенсії необхідно встановити наявність підстав з якими законодавець кореспондує відповідне право.

Для перерахунку пенсій з підстав передбачених ст. 63 Закону № 2262 законодавець сформулював такі необхідні умови: «Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.».

Крім того, підставою для перерахунку вже призначеної пенсії є введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (ст. 43 Закону № 2262).

Так, рішеннями Окружного адміністративного суду м. Київа від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 та від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, визнано протиправним та нечинним п. п.1, 2 Постанови № 103 й зміни до п. 5 і додатку 2 до Порядку № 45 та п. 3 Постанови № 103 (відповідно).

Суд вважає, що вказані судове рішення не є релевантним до спірних правовідносин з таких підстав.

Пункт 1 та 2 Постанови № 103, які визнано нечинними та скасовано, покликані були регулювати перерахунок пенсії, призначеної згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським особам.

Пункт 3 Постанови № 103 стосувався осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)

Отже, вказані норми не є застосовними до позивача, як особи, з числа колишніх працівників Національної поліції.

Суд звертає увагу, що у зв'язку зі змінами у грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, виникло право на перерахунок пенсій у колишніх працівників органів внутрішніх пенсії з 01.01.2016. На визначення складових грошового забезпечення для перерахунку відповідних пенсій має безпосередній вплив судове рішення у справі №826/12704/18. Поряд з цим, як було зазначено вище, пенсія позивачу призначена після 01 січня 2016 року.

Тобто, визнання протиправними та нечинними цих пунктів постанови №103 не має жодних правових наслідків для осіб, які проходили службу в органах Національної поліції, яким призначено пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, оскільки ними не визначалось вимог до компетентних органів здійснити перерахунок пенсій особам, які перебували на службі в органах Національній поліції.

Постановляючи наведені вище висновки, судом узято до уваги правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 26.04.2023 у справі № 420/11589/22, від 22.11.2023 у справі № 380/17793/22, від 25.01.2024 у справі № 420/7444/22, від 29.01.2024 у справі № 580/2190/22.

Щодо посилання позивача на висновки, викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, то відповідні висновки не можуть бути застосовними у даній справі, з підстав їх нерелевантності до фактичних обставин даної справи. Так позивачем у справі № 160/8324/19 був військовослужбовець, а спірні правовідносини виникли з підстав відмови Територіального центру комплектування та соціальної підтримки у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з урахуванням положень Постанови №704, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 1 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Відповідно правової позиції, висловленої Верховним Судом у постановах від 15.08.2019 у справі № 1340/4630/18 та від 30.09.2021 у справі № 653/845/17, відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Підсумовуючи усе викладене, суд вважає, що правові підстави для задоволення позову - відсутні.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язати вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повне рішення суду складене 17 травня 2024 року.

Суддя І.В. Буряк