15 травня 2024 рокуСправа № 160/11756/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Луніна О.С., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
07.05.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 , щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , грошових коштів згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 21.08.2023 №239;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 21.08.2023 № 239:
1) щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби в розмірі 186 % від посадового окладу;
2) надбавку за особливості проходження служби в розмірі 65 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавку за вислугу років з 01 серпня по 21 серпня 2023 року;
3) грошову компенсацію за 18 днів невикористаної основної щорічної відпустки за 2022 рік;
4) грошову компенсацію за 18 днів невикористаної основної щорічної відпустки за 2023 рік;
5) матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до наказу Міністерства оборони України «Про затвердження порядку виплат грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким іншим особам» № 260 від 07 червня 2018 року, за 2023 рік;
6) одноразову грошову допомогу по звільненню відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014 року № 460 за 08 календарних місяців за 2022 року;
7) матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, відповідно до наказу Міністерства оборони України «Про затвердження порядку виплат грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким іншим особам» № 260 від 07 червня 2018 року за сім календарних місяців за 2023 рік.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи є передбачені нормами КАС України підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Вивчивши позовні матеріали на предмет відповідності їх приписами Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
За приписами частини 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Отже, позивач вправі обрати територіальну підсудність справи: за своїм зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) або за місцезнаходженням відповідача.
Так, з поданої позивачем позовної заяви, судом встановлено, що місцезнаходження відповідача - АДРЕСА_3 .
Відповідно до паспорту громадянина України серії НОМЕР_4 зареєстрованим місцем проживання позивача є - АДРЕСА_4 .
Також, згідно довідки від 06.09.2023 року №1632-7001880236 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи зареєстрованим місцем проживанням позивача є - АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування - АДРЕСА_2 .
Наведені обставини визнаються позивачем.
Згідно вимог пункту 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» місце проживання (перебування) особи, зареєстроване до набрання чинності цим Законом, не підлягає повторній реєстрації (декларуванню). Для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може подавати відомості про місце проживання, що були внесені до:
1) паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки;
2) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон;
3) витягу з реєстру територіальної громади.
Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» на період тимчасової окупації територій у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя положення частини першої статті 4 цього Закону не поширюється на осіб, місце проживання яких зареєстроване у житлі, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Така особа може задекларувати або зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.
До реєстру територіальної громади вносяться відомості про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.
Відповідно до частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
При цьому, позивачем до позовної заяви не надано жодного належного та допустимого доказу того, що його зареєстроване місце проживання (перебування) є саме місто Дніпро або Дніпропетровська область.
З огляду на викладене та, враховуючи, що позивачем не надано доказів його реєстрації у місті Дніпро або Дніпропетровській області, суд дійшов висновку, що дана справа територіально підсудна саме Полтавському окружному адміністративному суду, відповідно до фактичного місця проживання/перебування позивача, як внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Отже, позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, необхідно передати на розгляд до Полтавського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 25, 29, 256 Кодексу адміністративного судочинства України суддя,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, передати на розгляд до Полтавського окружного адміністративного суду.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна