Рішення від 16.05.2024 по справі 520/37405/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2024 р. Справа № 520/37405/23

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного агентства водних ресурсів України до Приватного акціонерного товариства "Термолайф", треті особа: Арбітражний керуючий Хорошевська Тетяна Володимирівна, Головне управління ДПС у Харківській області про анулювання дозволу на спеціальне водокористування, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Державне агентство водних ресурсів України, з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства "Термолайф", треті особа: Арбітражний керуючий Хорошевська Тетяна Володимирівна, Головне управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд анулювати дозвіл на спеціальне водокористування від 23.01.2018 № 172/ХР/49д-18, виданий Приватному акціонерному товариству «Термолайф» (код ЄДРПОУ 34015182).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23.01.2018 сектором у Донецькій, Луганській та Харківській областях Державного агентства водних ресурсів України виданий приватному акціонерному товариству «Термолайф» дозвіл на спеціальне водокористування за № 172/ХР/49д-18, строком дії по 23.01.2023. Відповідний дозвіл надає право ПрАТ «Термолайф» здійснювати спеціальне водокористування з метою забезпечення питних, санітарно-гігієнічних та виробничих потреб. Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року введений воєнний стан на території України, який діє на теперішній час. Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 19.03.2022 №314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування. Отже, дозволи на спеціальне водокористування, термін дії яких закінчився під час воєнного стану, вважаються такими, що продовжили свою дію на всій території України на період дії воєнного стану. Головним управлінням ДПС у Харківській області на адресу Держводагентства направлений лист від 24.11.2023 № 24167/5/20-40-04-01-10 про наявність станом на 21.11.2023 в ПрАТ «Термолайф» заборгованості з оплати рентної плати за спеціальне використання води в сумі 5 244,46 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань та значиться більше ніж 6 місяців, та вжиття Держводагентвом заходу реагування у вигляді анулювання дозволу у разі систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати рентної плати за спеціальне водокористування у встановлені законом строки. Таким чином, підставою для звернення Держводагентства з позовом до суду з позовом у цій справі є обставини отримання від контролюючого органу зазначеного листа з інформацією про несплату рентної плати суб'єктом господарювання протягом шести місяців та вжиття заходів відповідно до законодавства.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, без виклику сторін у судове засідання, та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов, а третім особам - пояснення по справі.

Копія ухвали про відкриття провадження була направлена на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Проте, на адресу суду повернувся конверт з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою".

Відповідно до ч.11 ст. 126 КАС України, розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Зважаючи, що ухвала про відкриття провадження не вручена адресату з незалежних від суду причин, в силу ч.11 ст. 126 КАС України така ухвала вважається врученою відповідачу належним чином.

Відзиву на позов у встановлений судом строк до канцелярії суду не надходило, причин поважності його неподання відповідачем також не повідомлено.

Відповідно до ч.6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Також, копію ухвали про відкриття провадження було надіслано представникам третіх осіб - податковому органу - до його Електронного кабінету в системі "Електронний суд" та ним отримано, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа, арбітражному керуючому на поштову адресу, проте на адресу на адресу суду повернувся конверт з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання", що в силу положень ч.11 ст. 126 КАС України вважається, що ухвала вручена третій особі належним чином.

Проте, представниками третіх осіб у встановлений судом строк пояснень не надано, причин поважності їх неподання також не повідомлено.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Як встановлено судом, 23.01.2018 сектором у Донецькій, Луганській та Харківській областях Державного агентства водних ресурсів України виданий приватному акціонерному товариству «Термолайф» дозвіл на спеціальне водокористування №172/ХР/49д-18, строком дії по 23.01.2023.

Відповідний дозвіл надає право ПрАТ «Термолайф» здійснювати спеціальне водокористування з метою забезпечення питних, санітарно-гігієнічних та виробничих потреб.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.

Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 19.03.2022 №314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування.

Отже, дозволи на спеціальне водокористування, термін дії яких закінчився під час воєнного стану, вважаються такими, що продовжили свою дію на всій території України на період дії воєнного стану.

Головним управлінням ДПС у Харківській області на адресу Держводагентства направлений лист від 24.11.2023 № 24167/5/20-40-04-01-10 про наявність станом на 21.11.2023 в ПрАТ «Термолайф» заборгованості з оплати рентної плати за спеціальне використання води в сумі 5 244,46 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань та значиться більше ніж 6 місяців, та вжиття Держводагентвом заходу реагування у вигляді анулювання дозволу у разі систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати рентної плати за спеціальне водокористування у встановлені законом строки. Починаючи з 4 кварталу 2019 року звітність з рентної плати за спеціальне використання води не подається та відповідно податок не сплачується.

Постановою Господарського суду Харківської області від 18.10.2023 у справі №922/1629/21 припинено процедуру розпорядження майном боржника та повноваження розпорядника майна боржника - арбітражного керуючого Хорошевської Тетяни Володимирівни. ПрАТ «Термолайф» визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру. Призначено ліквідатором приватного акціонерного товариства Термолайф» (код ЄДРПОУ 34015182) - арбітражного керуючого Хорошевську Тетяну Володимирівну (свідоцтво №373 від 26.02.2013).

Постанова суду набрала законної сили.

Згідно ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Зважаючи на надану Головним управлінням ДПС у Харківській області інформацію, з метою недопущення втрат бюджету в частині надходження рентної плати Державне агентство водних ресурсів України звернулось до суду з даним позовом про анулювання дозволу на спеціальне водокористування ПрАТ «Термолайф».

По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 393, Держводагентство є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Статтею 42 Водного кодексу України визначено, що водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Згідно зі статтею 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Приписами ст. 49 Водного кодексу України визначено, що спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

Відповідно до статті 30 Водного кодексу України збори за спеціальне водокористування справляються з метою стимулювання раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів і включають рентну плату за спеціальне використання води та екологічний податок за скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, які встановлюються Податковим кодексом України.

При цьому, згідно з пунктом 11 частини першої статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з положеннями статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Положеннями пункту 255.1 статті 255 Податкового кодексу України визначено, що платниками рентної плати за спеціальне використання води є: первинні водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів; суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Згідно із п.255.3 ст.255 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі.

Приписами підпункту 255.11.1 пункту 255.11 ст.255 Податкового кодексу України визначено, що водокористувачі самостійно обчислюють рентну плату за спеціальне використання води та за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання.

Відповідно до п.255.12 ст.255 Податкового кодексу України порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 257.1 статті 257 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.

Згідно із п.257.2 ст.257 Податкового кодексу України платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.

Згідно із пунктом 257.5 статті 255 Податкового кодексу України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Підпунктом 258.1.1 пункту 258.1 статті 258 Податкового кодексу України визначено, що на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.

При цьому, підпунктом 258.2.5 пункту 258.2 статті 258 Податкового кодексу України передбачено, що у разі несплати рентної плати або сплати її не в повному обсязі протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про платників рентної плати до органів, що видають дозволи на спеціальне водокористування, для вжиття до них заходів згідно із законом.

Статтею 55 Водного кодексу України визначено підстави для припинення права спеціального водокористування.

Відповідно до вказаної статті припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом анулювання дозволу на спеціальне водокористування.

Згідно зі статтею 55 Водного кодексу України, припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом анулювання дозволу на спеціальне водокористування. Орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з підстав систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати збору за спеціальне водокористування в установлені законом строки.

Головним управлінням ДПС у Харківській області на адресу Держводагентства направлений лист від 24.11.2023 № 24167/5/20-40-04-01-10 про наявність станом на 21.11.2023 в ПрАТ «Термолайф» заборгованості з оплати рентної плати за спеціальне використання води в сумі 5 244,46 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань та значиться більше ніж 6 місяців, та вжиття Держводагентвом заходу реагування у вигляді анулювання дозволу у разі систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати рентної плати за спеціальне водокористування у встановлені законом строки. Починаючи з 4 кварталу 2019 року звітність з рентної плати за спеціальне використання води не подається та відповідно податок не сплачується.

Доказів погашення вказаної заборгованості відповідачем до суду не надано.

З огляду на викладене, у зв'язку з несплатою суб'єктом господарювання у добровільному порядку суми заборгованості по рентній платі за спеціальне використання води, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 23.01.2018 №172/ХР/49д-18, виданому Приватному акціонерноу товариству "Термолайф".

Отже, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Державного агентства водних ресурсів України.

Розподіл судових витрат відповідно до положень статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державного агентства водних ресурсів України (вул. Велика Васильківська, буд. 8, м. Київ, 01004, код ЄДРПОУ 37472104) до Приватного акціонерного товариства "Термолайф" (вул. Карачівське шосе, буд. 44, м. Харків, 61071, код ЄДРПОУ 34015182), треті особи: Арбітражний керуючий Хорошевська Тетяна Володимирівна (проїзд Карачівський, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61071), Головне управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування - задовольнити.

Анулювати дозвіл на спеціальне водокористування від 23.01.2018 №172/ХР/49д-18, виданий Приватному акціонерноу товариству "Термолайф".

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шевченко О.В.