про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду
17 травня 2024 року Справа № 480/6399/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевченко І.Г., розглянувши у приміщенні суду в м. Суми звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 31.03.2022 у справі №480/6399/21 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії позовні вимоги задоволено (а.с.44-49), зокрема:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №818/805/18, з урахуванням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 у справі №480/4084/19, виплачених у березні 2021 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків виплати сум пенсії за період з 01.01.2016 до 01.03.2021, перерахованої на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №818/805/18, з урахуванням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 у справі №480/4084/19, у березні 2021 року (а.с.49).
Вказане рішення набрало законної сили та судом було видано, крім іншого, виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області вчинити дії (а.с.77зворот-78, 140), що був звернений позивачем до примусового виконання, втім у порядку примусового виконання рішення суду в ході виконавчого провадження рішення відповідачем не виконано (а.с.78 зворот, 79, 80зворот).
В подальшому, ухвалою суду від 06.06.2023 за заявою позивача встановлено судовий контроль, зокрема, встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області строк для подання звіту про виконання рішення у цій справі №480/6399/21 - 30 днів з дня отримання копії цієї ухвали суду (а.с.120-121).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області подано звіт про виконання рішення суду та пояснення, а позивачем заявлено клопотання про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, втім, ухвалою суду від 27.07.2023 відмовлено у прийнятті звіту відповідача про виконання рішення суду та задоволенні клопотання позивача про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, а також встановлено відповідачу новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 31.03.2022 у адміністративній справі №480/6399/21 - на три місяці з дня отримання копії ухвали суду від 27.07.2023 (а.с.168-171).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області подано звіт про виконання рішення суду (а.с.178-181), втім у прийнятті якого ухвалою суду від 06.11.2023 також було відмовлено та встановлено відповідачу новий строк для подання звіту - на три місяці з дня отримання копії ухвали суду від 06.11.2023.
На виконання вимог ухвали суду від 06.11.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області подано звіт про виконання рішення суду, а позивачем - додаткові пояснення, в яких той заявив клопотання про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Втім, ухвалою суду від 13.02.2024 було відмовлено у прийнятті звіту відповідача про виконання рішення суду та задоволенні клопотання позивача про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, а відповідачу встановлено новий строк для подання звіту - на три місяці з дня отримання копії ухвали суду від 13.02.2024 (а.с.215-218).
Так, на виконання вимог ухвали суду від 13.02.2024 у строк, визначений такою ухвалою, відповідачем подано звіт про виконання рішення суду, в якому представник відповідача вказав, що на виконання рішення у цій справі позивачу за період з 01.01.2016 по 01.03.2021 здійснено нарахування компенсації у сумі 45177,89грн.
Також зазначено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631 затверджений бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік, який передбачає 360 млн. грн. на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету.
Станом на дату подання звіту забезпечено виплату коштів згідно з рішеннями суду, що набрали законної сили по 19.09.2020 включно.
Тому, нараховані кошти на виконання судового рішення від 31.03.2022 у справі №480/6399/21, будуть виплачені за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету за рішеннями судів, що набрали законної сили у травні 2022 року.
Крім того, з посиланням на практику Верховного Суду представник відповідача наголосив, що за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин (постанови від 07.11.2019 у справі № 420/70/19, від 23.04.2020 у справі № 560/523/19 та від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а).
Відтак, вважає, що рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області виконано в межах покладених зобов'язань та наявного фінансового ресурсу.
Суд, перевіривши матеріали справи, звіту про виконання з наданими доказами, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що підстави для прийняття звіту відсутні виходячи з наступного.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 №1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”).
Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник відповідача не заперечує того факту, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області виконано рішення в цій справі в частині нарахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати сум пенсії перерахованої на виконання рішень Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №818/805/18, з урахуванням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 у справі №480/4084/19.
Зокрема, на виконання рішення у цій справі Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області нараховано суму компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати сум пенсії перерахованої на виконання рішень Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 у справі №480/4084/19 за період з січня 2016р. по березень 2021р. у розмірі 16283,59грн., а також суму компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати сум пенсії перерахованої на виконання рішень Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №818/805/18 за період з січня 2016р. по липень 2018р. у розмірі 28894,30грн. Тобто у загальному розмірі сума, яка підлягає до виплати за судовим рішенням у цій справі №480/6399/21 складає 45177,89грн. Вказане підтверджується розрахунком компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати згідно рішення Сумського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 у справі №480/6399/21 (а.с.107, 129, 181) та витягом з розрахунку компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати згідно рішення Сумського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 у справі №480/6399/21 (а.с.145, 180), а також витягом з особового рахунку позивача, згідно якого сума у розмірі 45177,89грн. обліковується як борг в ГУ ПФУ в Сумській області за ОСОБА_1 (а.с.160).
Однак, суд відмічає, що здійснення нарахування компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати є лише передумовою її виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов'язав відповідача не лише провести нарахування, але й виплату позивачеві компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків виплати сум пенсії, що після перерахунку склала 45177,89грн. Втім доказів про виплату цієї суми відповідачем суду не надано.
Щодо посилань представника відповідача у звіті та поясненні на висновки Верховного Суду щодо того, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за фактичної відсутності таких коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, суд зауважує наступне.
У постановах Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а та від 07.11.2019 у справі №420/70/19 Верховний Суд переглядав рішення першої та апеляційної інстанцій, що прийняті по суті спору - щодо правомірності прийняття постанови державним виконавцем про накладення штрафу саме в контексті встановлення державним виконавцем факту невиконання боржником судового рішення без поважних причин та при застосуванні положень Закону України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року №606-XIV та Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII.
Відтак, з огляду на неподібність відносин, вказаних у таких постановах Верховного Суду до спірних, а також враховуючи те, що наразі предметом розгляду є виключно питання в порядку виконання рішення суду, зокрема, щодо розгляду звіту про виконання рішення суду в межах встановленого на підставі ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України судового контролю у цій справі, а не вирішення спору по суті, суд не приймає посилання відповідача на постанови Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а та від 07.11.2019 у справі №420/70/19.
Щодо посилань на постанову Верховного Суду від 23.04.2020 у справі №560/523/19, суд зауважує, що поряд з висновком у цій постанові про те, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття, Верховний Суд також вказує, що на момент подання відповідачем звіту рішення виконано не в повному обсязі, оскільки повної виплати перерахованої суми довічного грошового утримання судді у відставці здійснено не було, що у свою чергу не підтверджує виконання рішення суду у повному обсязі.
Фактично Верховний Суд погодився з тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень спрямовуються на їх виконання в порядку черговості, а невиплата перерахованих коштів на виконання рішення суду не є підтвердження повного виконання рішення суду.
Відтак, посилання на таку постанову Верховного Суду суд оцінює критично.
Водночас, суд наголошує, що основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту, а здійснення лише перерахунку пенсії, та не здійснення її виплати не свідчить про повне виконання рішення суду.
В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.
Зазначені висновки Суду узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 1 лютого 2022 року у справі №420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі №611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі №200/3958/19-а, від 10 лютого 2022 року у справі № 160/13013/19, від 24 липня 2023 року у справі №420/6671/18.
Таким чином, відсутні підстави для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання рішення суду.
З урахуванням зазначеного та враховуючи, що рішення суду від 31.03.2022 на момент розгляду звіту про виконання рішення суду відповідачем у повному обсязі не виконано, виплату позивачу нарахованої компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків виплати сум пенсії за період з 01.01.2016 до 01.03.2021, перерахованої у березні 2021 року на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 у справі №818/805/18, з урахуванням рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 у справі №480/4084/19, у загальній сумі 45177,89грн. проведено не було, з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне відповідно до ч.2 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, відмовити у прийнятті звіту про виконання рішення суду від 31.03.2022 у справі №480/6399/21 та встановити відповідачеві новий строк для подання звіту про виконання рішення у цій справі - на три місяці з дня отримання копії цієї ухвали суду.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 31.03.2022 в адміністративній справі №480/6399/21.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 31.03.2022 в адміністративній справі №480/6399/21 - на три місяці з дня отримання копії цієї ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня прийняття ухвали.
Суддя І.Г. Шевченко