16 травня 2024 року Справа № 480/2873/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кунець О.М., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 28.06.2023 задоволено частково позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів за період з 05.12.2019 по 09.11.2022, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати". Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів за період з 05.12.2019 по 09.11.2022 у зв'язку з порушенням строків виплати заборгованості з пенсійних виплат за період з 10.02.2009 по 31.05.2010 в розмірі 47347,10 грн. згідно з постановою Апеляційного Суду Сумської області від 08.11.2012 по справі № 2-а-611/10, за період з 25.02.2011 по 18.06.2011 в сумі 18581,18 грн. згідно з постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29.07.2011 по справі № 2-а-2160/2011. У задоволенні інших вимог відмовлено.
Вказане рішення суду набрало законної сили 31.07.2023.
25.08.2023, на виконання вказаного рішення, Сумським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 19.03.2024 задоволено частково заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області протягом 30 днів з дня отримання даної ухвали, подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.06.2023 у справі № 480/2873/23. У задоволенні іншої частини заяви відмовлено.
На виконання вимог ухвали суду, 19.04.2024 через систему "Електронний суд" представником Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області подано звіт про виконання судового рішення у справі № 480/2873/23.
Відповідно до ухвали від 23.04.2024 суд вважав за доцільне витребувати у відповідача розрахунок нарахованих коштів на виконання рішення суду від 28.06.2023 по справі №480/2873/23, який би підтверджував нарахування позивачу суми компенсації у розмірі 83909,04 грн., а також зобов'язано надати ґрунтовні пояснення та належний розрахунок суми компенсації, яку було нараховано позивачу на виконання рішення суду у даній справі на підтвердження виконання рішення суду у даній справі в частині правильності нарахування суми компенсації втрати частини доходів за період з 05.12.2019 по 09.11.2022 у зв'язку з порушенням строків виплати заборгованості з пенсійних виплат за період з 10.02.2009 по 31.05.2010 в розмірі 47347,10 грн. згідно з постановою Апеляційного Суду Сумської області від 08.11.2012 по справі № 2-а-611/10, за період з 25.02.2011 по 18.06.2011 в сумі 18581,18 грн. згідно з постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29.07.2011 по справі № 2-а- 2160/2011.
У додаткових поясненнях, наданих на виконання ухвали суду від 23.04.2024, відповідач зазначив, що на виконання рішення від 28.06.2023 у справі № 480/2873/23 здійснено нарахування компенсації втрати частини доходів за період з 05.12.2019 по 09.11.2022 зв'язку з порушенням строків виплати заборгованості з пенсійних виплат за період з 10.02.2009 по 31.05.2010 в розмірі 47347Д0 грн. згідно з постановою Апеляційного Суду Сумської області від 08.11.2012 по справі № 2-а-611/10, за період з 25.02.2011 по 18.06.2011 в сумі 18581,18 грн. згідно з постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29.07.2011 по справі № 2-а-2160/2011. Відповідно до підсистеми «Реєстр судових рішень» ГУ ПФУ в Сумській області, загальна сума коштів нарахована до виплати та становить 83909,04 грн., що підтверджується скріншотом з вказаної підсистеми. Станом на 13.05.2024 в підсистеми «Реєстр судових рішень», рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.06.2023 у справі № 480/2873/23 має порядковий номер - 491290.
Розглянувши звіт щодо виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення ухвалюється судом іменем України та є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VІІІ судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування (частина четверта та сьома статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
У поданому звіті Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зазначає, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.06.2023 здійснено нарахування компенсації втрати частини доходів. Загальна сума коштів нарахована до виплати та становить 83909,04 грн. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 №631 затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік, який передбачає 360 млн. грн. на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету. Станом на дату подання звіту, забезпечено виплату коштів, згідно з рішеннями суду, що набрали законної сили включно по 19.09.2020. Нараховані кошти на виконання судового рішення від 28.06.2023 у справі №480/2873/23, будуть виплачені за наявності бюджетних призначено Пенсійному фонду України на цю мету за рішеннями судів, що набрали законної сили у липні 2023 року.
Отже, відповідач зазначає, що виплата нарахованих коштів буде забезпечена у разі їх надходження з Пенсійного фонду України до головного управління на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Станом на дату розгляду звіту відповідача доказів того, що рішення суду було виконано в повному обсязі та відповідачем вчинено всі дії для його виконання відповідачем не надано.
Крім того відповідачем, не зважаючи на неодноразові вимоги суду, не було надано ґрунтовного пояснення та належного розрахунку суми компенсації, яку було нараховано позивачу на виконання рішення суду у даній справі. Позивач неодноразово зазначав у ході розгляду заяви та безпосередньо у самій заяві про встановлення судового контролю, що вважає розмір нарахованої компенсації втрати доходу таким, що невірно розрахований. Отже, позивач незгоден з сумою нарахованої компенсації та вважає її заниженою. Однак, відповідачем не спростовано позицію позивача. Будь-яких ґрунтовних пояснень на спростування позиції позивача щодо суми компенсації та на підтвердження правомірності своїх розрахунків відповідачем до суду не надано.
Отже, відповідачем фактично також н е п і д т в е р д ж е н о виконання рішення суду у даній справі і в частині п р а в и л ь н о ст і н а р а х у в а н н я суми к о м п е н с а ц і ї втрати частини доходів за період з 05.12.2019 по 09.11.2022 у зв'язку з порушенням строків виплати заборгованості з пенсійних виплат за період з 10.02.2009 по 31.05.2010 в розмірі 47347,10 грн. згідно з постановою Апеляційного Суду Сумської області від 08.11.2012 по справі № 2-а-611/10, за період з 25.02.2011 по 18.06.2011 в сумі 18581,18 грн. згідно з постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 29.07.2011 по справі № 2-а- 2160/2011.
Враховуючи вищевиклане, відсутні підстави для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту, суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому судом враховується, що фактична невиплата нарахованих пенсійних виплат зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття. Тому, за умови дотримання відповідачем встановленого порядку виконання судового рішення, рішення щодо накладення штрафу на керівника управління є передчасним, оскільки жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічну позицію Верховний Суд України висловив, зокрема, в ухвалі від 19.05.2015 по справі № 21-1044а15 та у постанові від 22.11.2016 року по справі № 804/5081/13-а, а також Верховний Суд, зокрема, у постановах від 24.01.2018 року по справі № 405/3663/13-а, від 16.07.2018 року по справі № 811/1469/18.
У постанові Верховного Суду від 23.04.2020 по справі №560/523/19 підкреслено, що, переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб'єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
З урахуванням наведеного, а також зважаючи на те, що матеріалами справи не підтверджується вчинення ГУ ПФУ в Сумській області дій, спрямованих на виконання судового рішення у цій справі, суд на підставі статті 382 КАС України вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення в цій справі.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення від 28.06.2023 у справі №480/2873/23 - відмовити.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 28.06.2023 у справі №480/2873/23 - протягом 60 (шестидесяти) днів з дня отримання даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О.М. Кунець