Рішення від 17.05.2024 по справі 420/5202/24

Справа № 420/5202/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дій,-

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідках Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону від 15 грудня 2023 року за вих. № № 251, 252 і 253 про грошове забезпечення ОСОБА_3 станом на 01 березня 2018 року, 15 березня 2021 року, 01 січня 2022 року, з урахуванням вже виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 (відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідках Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону від 15 грудня 2023 року за вих. № № 251, 252 і 253 про грошове забезпечення ОСОБА_3 станом на 01 березня 2018 року, 15 березня 2021 року, 01 січня 2022 року, з урахуванням вже виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у серпні 2012 році Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_4 призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.

У подальшому позивачу декілька раз змінювався вид пенсії і наразі йому призначена Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві (Шевченківський район) пенсія за Законом України «Про прокуратуру» в розмірі 11410,15 гривень.

ОСОБА_1 є колишнім військовослужбовцем Збройних Сил України, який свого часу відряджався Міністерством оборони України в Генеральну прокуратуру України для виконання службових обов'язків, звільнений з військової служби з військової прокуратури Західного регіону України (входила в систему органів прокуратури) з посади військового прокурора Львівського гарнізону і за цією посадою йому нарахована військова пенсія.

18 грудня 2023 року Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_1 надані довідки від 15 грудня 2023 року за вих. № № 251, 252 і 253 про грошове забезпечення станом на 01 березня 2018 року, 15 березня 2021 року, 01 січня 2022 року за аналогічною посадою військового прокурора Львівського гарнізону для перерахунку основного розміру пенсії.

Відповідно возивач зазначає, що у нього виникло право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (01.03.2018, 15.03.2021 і 01.01.2022), тобто з 01.04.2018, 01.04.2021 і 01.02.2022, а тому Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області має здійснити перерахунок пенсії на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону про грошове забезпечення станом на 01 березня 2018 року, 15 березня 2021 року, 01 січня 2022 року за аналогічною посадою військового прокурора Львівського гарнізону.

25 грудня 2023 року позивач звернувся на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з приводу перерахунку його пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ за довідками Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону від 15 грудня 2023 року за вих. № № 251, 252, 253 про грошове забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року, 15 березня 2021 року і 01 січня 2022 року за аналогічною посадою військового прокурора Львівського гарнізону.

31 січня 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області підготовлено і надано відповідь за вих. № 3672-463/Д-02/8-1500/24 про відмову в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 через недоцільність проведення такого перерахунку, оскільки розмір пенсії за вислугу років становитиме 9942,76 гривень.

Позивач, вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідках Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону від 15 грудня 2023 року за вих. № № 251, 252 і 253 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року, 15 березня 2021 року, 01 січня 2022 року, звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 20.02.2024 року адміністративний позов залишено без руху, позивачу надано строк на усунення недоліків позову.

Ухвалою від 04.03.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та визначено, що розгляд справи буде проводитись за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи на підставі ст. 262 КАС України у межах строків, визначених ст. 258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.

22.03.2024 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що довідки № № 251, 252 і 253 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року, 15 березня 2021 року, 01 січня 2022 року надані Головному управлінню з порушенням вимог Порядку №45, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення.

Також, відповідачем зазначено, що позивач отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Розмір пенсії позивача відповідно до ст. 13 Закону України №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» буде становити 9942,76 грн., тому призначення пенсії за вислугу років є недоцільним.

За приписами ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до витягу з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) №550 від 10.07.2012 року підполковника юстиції ОСОБА_1 , військового прокурора Львівського гарнізону відповідно до ч. 7 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» звільнено з військової служби у запас за п. «г» (у зв'язку зі скороченням штату).

У серпні 2012 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.

Відповідно до протоколу про призначення/перерахунок пенсії від 25.02.2023 року позивачу з 01.03.2023 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

15.12.2023 року за №251 Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Західного регіону позивачу видано довідку у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018 року за відповідною (аналогічною) посадою: військовий прокурор Львівського гарнізону Західного регіону, яке складається з: посадового окладу:8000,00 грн.; окладу за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн.; надбавки за вислугу років (40%) - 3764,00 грн.; надбавки за виконання особливо важливих завдань (70%) - 9221,80 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1200,00 грн.; премії за березень 2018 (55%) - 12977,69 грн.

15.12.2023 року за №252 Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Західного регіону позивачу видано довідку відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 року №6-р/2020, ст. 81 Закону України від 14.10.2014 року «Про прокуратуру» та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 15 березня 2021 року за посадою: військовий прокурор Львівського гарнізону Західного регіону відповідною аналогічною посадою керівника Львівської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону, яке складається з: посадового окладу:48000,00 грн.; окладу за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн.; надбавки за вислугу років (40%) - 19764,00 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 7200,00 грн.

15.12.2023 року за №253 Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Західного регіону позивачу видано довідку відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 року №6-р/2020, ст. 81 Закону України від 14.10.2014 року «Про прокуратуру» та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2022 року за посадою: військовий прокурор Львівського гарнізону Західного регіону відповідною аналогічною посадою керівника Львівської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону, яке складається з: посадового окладу:60000,00 грн.; окладу за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн.; надбавки за вислугу років (40%) - 24564,00 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 9000,00 грн.

25.12.2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив відповідача призначити (перерахувати) за умови не зменшення розміру пенсійних виплат ОСОБА_1 пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до довідок Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону №251,252,253 від 15.12.2023 року про грошове забезпечення ОСОБА_1 за аналогічною посадою.

Відповідач листом №3672-463/Д-02/8-1500/24 від 31.01.2024 року повідомив позивача, що останній отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Розмір пенсії відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» буде становити 9942,76 грн., що свідчить про недоцільність призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведені перерахунку пенсії відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідках Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону від 15 грудня 2023 року за вих. № № 251, 252 і 253 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року, 15 березня 2021 року, 01 січня 2022 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ (надалі - Закон України № 2262-ХІІ). Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно із ч.ч.2 і 3 ст.51 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У свою чергу, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону України №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п.7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 р. «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03.2018р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р. «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45), та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992р.», яка набрала чинності 20.02.2008р.

Відповідно до п.п.1, 2, 3 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України;

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС;

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено Порядком №45.

Відповідно до п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч.2 і 3 ст.51 Закону України №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з п.5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом поняттями, відрізняються підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення (складові, періоди які враховуються) та, відповідно, врегульовані різними нормами законодавства.

У свою чергу, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., у адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, Головне управління Пенсійного фонду України та уповноважений на видачу довідок орган, у зв'язку із втратою чинності положеннями п.п.1, 2 Постанови №103 та змін до п.5 і додатку 2 Порядку №45 - не змінився.

Крім того, з 05.03.2019р., залишається діяти попередня редакція Додатку 2 до Порядку №45, що встановлює форму Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій крім окладу за посадою, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років передбачено зазначення і інших додаткових видів грошового забезпечення, які виплачуються відповідній категорії військовослужбовців.

Також, у Примітці до зазначеного Додатку 2 визначено, що у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правлінням Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 (надалі - Порядок №3-1).

Відповідно до п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Згідно п. 2 Порядку особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.

У Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Як встановлено судом та не заперечується самим позивачем, останній є колишнім військовослужбовцем Збройних Сил України, який свого часу відряджався Міністерством оборони України в Генеральну прокуратуру України для виконання службових обов'язків, звільнений з військової служби з військової прокуратури Західного регіону України, а тому, відповідно до п. 2 Порядку №45, уповноваженим органом, який подає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, є Міністерство оборони України.

Згідно абз. 2, 4, 5 пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 31.12.2014 № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Чинні норми національного законодавства свідчать про те, що довідки про розмір заробітної плати, видані Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Південного регіону не можуть бути підставою для перерахунку пенсії позивачу, оскільки видані не тим органом, який уповноважений видавати довідки особам, яким призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та довідки, крім того, не відповідають Додатку 2 до Порядку № 45.

Отже, на думку суду, до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Крім того, з довідок Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону від 15.12.2023 року № № 251, 252 і 253 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року, 15 березня 2021 року, 01 січня 2022 року вбачається, що вони містять інформацію про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, призначеної згідно Закону України «Про прокуратуру».

З матеріалів справи також вбачається, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», що свідчить про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі наданих довідок відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Судом встановлено, що позивач звертався до відповідача із заявою, в якій, зокрема за умови збільшення розміру пенсії, просив призначити йому пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідач листом повідомив позивача про недоцільність призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому суд звертає увагу, предметом розгляду даної справи є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідках Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону від 15 грудня 2023 року за вих. № № 251, 252 і 253 про грошове забезпечення ОСОБА_3 станом на 01 березня 2018 року, 15 березня 2021 року, 01 січня 2022 року, проте позивачем не оскаржуються дії відповідача щодо відмови в переведенні на інший вид пенсії, а саме згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому суд звертає увагу, що позивачем в межах даної справи не заявлено вимоги, як і не надано доказів звернення до пенсійного органу з заявою щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону № № 251, 252 і 253 від 15 грудня 2023 року згідно Закону України «Про прокуратуру».

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача не стягується.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Самойлюк Г.П.

.