Рішення від 17.05.2024 по справі 380/4587/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2024 рокусправа № 380/4587/24

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції у Львівській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі ГУ НП у Львівській області) у якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення посадових осіб Головного управління Національної поліції України у Львівській області про відмову у зарахуванні до стажу служби в поліції періоду його навчання у Львівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені ОСОБА_2 , яке викладене у листі від 19.01.2024 № Л-358/05/13-2024, зобов'язавши Головне управління Національної поліції України у Львівській області зарахувати позивачеві час навчання у Львівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені ОСОБА_2 до стажу служби в Збройних Силах України, відповідно періоду з 01 вересня 1995 р по 21 січня 1997 р (1 рік 4 місяці 20 днів); період навчання позивача у Львівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені ОСОБА_2 , відповідно періоду з 01 вересня 1995 р по 21 січня 1997 р (1 рік 4 місяці 20 днів) зарахувати до стажу служби позивача в Національній поліції, зобов'язавши відповідача внести зміни до пункту наказу ГУНП у Львівській області від 19.08.2021 № 311 о/с «Про особовий склад», в тій частині що стосується обчислення календарного стажу служби позивача в поліції, а також змін до послужному списку позивача, розрахунку вислуги років для призначення позивачу пенсії на дату (19.08.2021) звільнення позивача зі служби.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач протиправно не зарахував йому до стажу служби в поліції та до вислуги років період його навчання з 01.09.1995 до 21.01.1997 у КЗ ЛОР «Львівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою ім. Героїв Крут», правонаступником якого є Львівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені ОСОБА_2 . Позивач зазначає, що на час зарахування позивача до Львівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені героїв Крут був чинний Закон України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ, відповідно до статті 24 якого, початком перебування на військовій службі вважається день прибуття на навчання до військового навчального закладу (військового ліцею), вказаний у приписі, виданому військовим комісаріатом для допризовників, призовників і військовозобов'язаних. Позивач вважає, що дії відповідача є протиправними, просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач проти позову заперечив, подав відзив на позовну заяву, у якому вказує, що Львівський ліцей імені Героїв Крут, у якому з 01.09.1995 по 21.01.1997 навчався позивач, не належить до військових навчальних закладів, а створений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 490 від 19.08.1992 «Про реформу системи військової освіти», з метою якісної підготовки кандидатів для вступу до військових навчальних закладів, надання державної допомоги у вихованні дітей-сиріт, дітей з багатодітних сімей, а також дітей учасників бойових дій та учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, тому навчання у ньому не можна вважати навчанням у військовому навчальному закладі, а відтак і проходженням військової служби згідно з переліком її видів, що визначений у ч.4 ст.2 Закону №2232-ХІІ. Відповідач вважає, що позивачем не доведено протиправність дій відповідача, а тому, адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Ухвалою від 25.03.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, судом встановлено такі обставини.

ОСОБА_1 проходив службу у Національній поліції України до 19.08.2021.

Наказом ГУ НП у Львівській області від 19.08.2021 № 311 о/с ОСОБА_1 , дільничного офіцера поліції відділу превенції Стрийського районного управління поліції ГУНП, з 19.08.2021 звільнено відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 ст.77 (через хворобу). Наказом визначено, що стаж служби в поліції на день звільнення в календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції становить 20 років 05 місяців 05 днів.

Згідно Розрахунку вислуги років на пенсію майора поліції ОСОБА_1 , дільничного офіцера поліції відділу превенції Стрийського районного управління поліції ГУНП, до вислуги років ОСОБА_1 для призначення пенсії по лінії МВС зараховано період з 03.08.1999 до 09.08.2021, що становить в календарному обчисленні 20 років 05 місяців 03 днів, у пільговому обчисленні 03 роки 09 місяців 02 дні.

20.12.2023 позивач звернувся до ГУ НП у Львівській області з заявою у якій просив зарахувати період його навчання в Львівському військовому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою ім. Героїв Крут до розрахунку вислуги років, що зараховується до вислуги в поліції для призначення йому пенсії.

Листом від 19.01.2024 № Л-358/05/13-2024 ГУ НП у Львівській області на заяву позивача повідомило про відсутність підстав для зарахування до стажу служби в поліції періоду навчання ОСОБА_1 у Львівському військовому ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут.

Не погодившись з діями відповідача позивач звернувся до суду.

При вирішенні спору суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).

Частинами 1 та 2 статті 59 Закону №580-VIII визначено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Статтею 78 Закону №580-VIII встановлено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Львівський військовий ліцей імені Героїв Крут був створений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992 року № 490 на базі Львівської республіканської спецшколи-інтернату з поглибленим вивченням російської мови і літератури та посиленою військово-фізкультурною підготовкою та постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 1996 року № 643, починаючи з 01 липня 1996 року реорганізований у Львівський державний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут.

Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992 року № 490 Про реформу системи військової освіти Львівський військовий ліцей ім. Героїв Крут, в якому навчався позивач, був утворений на базі Львівської республіканської спеціальної школи-інтернату з метою якісної підготовки кандидатів для вступу до військових навчальних закладів, надання державної допомоги у вихованні дітей сиріт, дітей з багатодітних сімей, а також дітей учасників бойових дій та учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Згідно довідки № 01-16/122 від 02.06.2022 Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут» ОСОБА_1 навчався у Львівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут» у період з 01.09.1995 (наказ № 114 від 20.08.1995) по 21.01.1997 (наказ № 11 від 21.01.1997).

Під час вступу до ліцею та у період навчання був неповнолітнім, та не міг бути призваний на військову службу і бути військовослужбовцем.

Стаття 24 Закону № 2232-ХІІ (у редакції, що була чинною протягом строку навчання позивача) пов'язувала початок перебування на військовій службі з днем прибуття на навчання до військово-навчального закладу (військового ліцею), вказаному у приписі, виданому військовим комісаріатом, - для допризовників, призовників і військовозобов'язаних.

Однак, станом на момент виникнення спірних правовідносин, звільнення позивача Закон № 2232-ХІІ не відносив період навчання у ліцеї до періоду військової служби.

Отже, військовий ліцей, в якому навчався позивач, не є військовим навчальним закладом в розумінні Закону № 2232-XII, тому строк його навчання не може бути зараховано у загальний строк військової служби, оскільки навчання в таких учбових закладах з метою підготовки до вступу у військово-навчальні заклади не можна вважати проходженням військової служби згідно з переліком її видів, що закріплений у статті 2 цього Закону.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі №813/3997/17.

Слід зазначити, що Верховний Суд України у своїх рішеннях (зокрема, від 16 квітня 2013 року у справі № 21-107а13, від 01 жовтня 2013 року у справі № 21-330а13) також неодноразово вказував, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992 року № 490 «Про реформу системи військової освіти» військові ліцеї були створені з метою підготовки кандидатів для вступу до військових навчальних закладів.

Отже, Львівський військовий ліцей імені Героїв Крут не належить до військових навчальних закладів, а навчання у ньому не можна вважати навчанням у військовому навчальному закладі і проходженням військової служби згідно з переліком її видів, що закріплений статті 2 Закону № 2232-ХІІ.

Суд враховує, що статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено вичерпний перелік видів та категорії служб, які включаються до стажу служби в поліції, і строки навчання в ліцеях з посиленою військово-фізичною підготовкою в цьому переліку відсутні, а також враховуючи відсутність підстав для зарахування цього строку навчання до строку військової служби, законних та правових підстав для включення позивачу строку навчання в ліцеї до стажу служби в поліції відповідач не має.

Також позивач після звільнення зі служби в поліції не оспорював здійснений відповідачем Розрахунок вислуги років на пенсію майора поліції ОСОБА_1 та наказ № 311 ос від 19.08.2021, у якому визначено стаж служби в поліції на день звільнення позивача.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач позовні вимоги спростував.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Судові витрати у відповідності до ст. 139 КАС України стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 6 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКрутько Олена Василівна