16 травня 2024 рокусправа № 380/29410/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку основного розміру пенсії із 01 грудня 2019 року, виходячи із розміру його грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці від 26 жовтня 2023 року № 7290 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати ОСОБА_1 із 01 грудня 2019 року пенсію, виходячи із 90% розміру грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці від 26 жовтня 2023 року № 7290 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року, без обмеження її будь-яким максимальним розміром та будь-яким строком із виплатами з 01 липня 2021 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», і із 01 березня 2022 та із 01 березня 2023 індексацій пенсії, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнтів збільшення пенсії у 2022 році -1,14, у 2023 році -1,197, та провести виплату пенсії із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем порушене його право на перерахунок пенсії відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 19.12.2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.
Відповідач правом на подання відзиву, передбаченим ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив. Відповідач належним чином був повідомлений про відкриття провадження у справі, що підтверджується довідкою від 21.12.2023 про доставку електронного листа до електронного кабінету відповідача.
За приписами ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2022 у справі №380/13759/21 визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України та державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» щодо відмови включити у довідку №22/6-2279 від 02.06.2021 про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії із 01.12.2019 надбавки за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 15% посадового окладу. Зобов'язано Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», в якій включити до складу грошового забезпечення суму надбавки за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% посадового окладу.
Листом від 30.10.2023 року за № 33/34-4224 ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» повідомлено позивача про те, що на виконання вказаного судового рішення листом за № 33/34-4224 від 30.10.2023 року направлено в адресу ГУ ПФУ у Львівській області нову довідку № 7290 від 26.10.2023 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року для перерахунку розміру його пенсії із 01 грудня 2019 року.
01.11.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив здійснити із 01.12.2019 року перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року ОСОБА_1 , яка виготовлена Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» 26 жовтня 2023 року за № 7290 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2022 року у справі № 380/13759/21, та направлена в адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області листом від 30.10.2023 року № 33/34-4224. При цьому перерахунок пенсії провести, виходячи із 90 відсотків суми грошового забезпечення, зазначеного у даній довідці, та без обмеження пенсії максимальним розміром із врахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та індексацій пенсії, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнтів збільшення пенсії у 2022 році - 1,14, у 2023 році - 1,197, та провести виплату пенсії із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.
Відповідач листом від 27.11.2023 відмовив позивачу в перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови № 103 інший рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) не приймалося. Крім цього, зобов'язання щодо проведення перерахунку пенсії позивача рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2022 у справі № 380/13759/21 на органи Пенсійного фонду України не покладено.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, без обмеження її будь-яким максимальним розміром, із врахуванням 90% грошового забезпечення, щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. та індексації пенсії, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч.2 ст.9 Закону № 2011).
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону № 2011).
Статтею 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма ст.43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 р. у справі № 826/3858/18.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону № 2262, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13.02.2008 р. № 45 затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п.п.1, 2 постанови № 103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку № 45.
Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.
Таким чином, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 р. - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п.23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п.24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 р. у справі № 553/3619/16-а.
Так, 11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 (далі - Порядок № 260).
Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Крім того, пунктом 13 Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
Таким чином, з 19 листопада 2019 року - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988, та відповідно до вимог ст.ст.43, 63 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно з ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд встановив, що Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.03.2022 у справі №380/13759/21, направлено в адресу ГУ ПФУ у Львівській області нову довідку № 7290 від 26.10.2023 року про розмір грошового забезпечення позивача станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 01.11.2023 щодо перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки. Проте, відповідач листом від 27.11.2023 відмовив позивачу в перерахунку пенсії у зв'язку із відсутністю підстав.
Відповідно до п.4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 р. у зразковій справі № 160/8324/19.
Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок та виплату пенсії позивача за довідкою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» № 7290 від 26.10.2023 року, оскільки позивачем дотримано всіх законодавчо визначених для цього умов: уповноваженим органом надано до територіального пенсійного органу документ (форма, зміст та складові якого відповідають вимогам законодавства та який видано уповноваженим органом), а тому така бездіяльність відповідача є протиправною.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача перерахувати позивачу із 01 грудня 2019 року пенсію, виходячи із 90% розміру грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці від 26 жовтня 2023 року № 7290 про грошове забезпечення, без обмеження її будь-яким максимальним розміром із виплатами з 01 липня 2021 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», і із 01 березня 2022 та із 01 березня 2023 індексацій пенсії, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнтів збільшення пенсії у 2022 році -1,14, у 2023 році -1,197, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.05.2018 у справі №813/329/18, яке набрало законної сили, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області, яка полягає у невиплаті пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2016 року в розмірі 90% місячного грошового забезпечення з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством для поліцейських та зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області № 91-01062 від 23.03.2018 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виданої на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категорія осіб» № 103 від 21.02.2018 року.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.10.2019 у справі № 1.380.2019.004403, яке набрало законної сили, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії із 01 січня 2016, виходячи із розміру його грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області за № 91-01062 від 03.07.2019, наданій на виконання Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 року із врахуванням Ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 07 травня 2019 року у справі № 813/5054/17. Зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 із 01 січня 2016 пенсію в розмірі 90% місячного грошового забезпечення, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України у Львівській області за № 91-01062 від 03.07.2019, наданій на виконання Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 18.04.2019 року із врахуванням Ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 07 травня 2019 у справі № 813/5054/17, із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2022 у справі №380/7321/22, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо обмеження з 01.12.2019 пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром. Зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 без обмеження максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, згідно з довідкою Департаменту персоналу МВС України від 02.06.2021 № 22/6-2279, з урахуванням виплачених сум.
Постановою Верховного Суду від 04.04.2023 у справі №380/25987/21 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо ненарахування ОСОБА_1 з 01.07.2021 доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб». Зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.01.2023 у справі №380/15589/22, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022. Зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити з 01.03.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.05.2023 року у справі №380/5881/23, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо обмеження максимальним розміром пенсійних виплат ОСОБА_1 з 01.03.2023. Зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити виплату нарахованої ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2023 з урахуванням індексації, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2023 році», без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.06.2023 року у справі №380/8819/23, яке набрало законної сили, визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 загального розміру пенсії із 01.07.2021 на підставі постанови Верховного Суду від 04.04.2023 у справі № 380/25987/21 без застосуванням обмеження її максимальним розміром. Зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області перерахувати та виплатити пенсію на підставі постанови Верховного Суду від 04.04.2023 року у справі № 380/25987/21 ОСОБА_1 з 01.07.2021 без обмеження її максимальним розміром та з врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС - України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Ураховуючи вказану норму, право позивача на перерахунок та виплату пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% грошового забезпечення, без обмеження пенсії будь-яким максимальним розміром, із врахуванням щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн. та індексації пенсії на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 та від 24.02.2023 № 168, підтверджене вищевказаними рішеннями суду, які набрали законної сили, відтак не є предметом доказування при розгляді цієї справи.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно зі статтею 370 КАС України та статтею 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами; невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суд зауважує, що виконання судових рішень є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Виконання рішення суду не може бути поставлено у залежність від наявності певних умов.
Зокрема, у справі «Горнсбі проти Греції» від 19.03.1997 Європейський суд вказав, що для цілей статті 6 Конвенції виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина «судового розгляду». Право на судовий захист було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд робить висновок про задоволення позову повністю.
Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) щодо не проведення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунку основного розміру пенсії із 01 грудня 2019 року, виходячи із розміру його грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці від 26 жовтня 2023 року № 7290 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) перерахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) із 01 грудня 2019 року пенсію, виходячи із 90% розміру грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці від 26 жовтня 2023 року № 7290 про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 року, без обмеження її будь-яким максимальним розміром та будь-яким строком із виплатами з 01 липня 2021 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», і із 01 березня 2022 та із 01 березня 2023 індексацій пенсії, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнтів збільшення пенсії у 2022 році -1,14, у 2023 році -1,197, та провести виплату пенсії із врахуванням раніше проведених пенсійних виплат.
4. Cтягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, код ЄДРПОУ 13814885) 1073,60 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 16.05.2024 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович