Іменем України
17 травня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/306/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом адвоката Меламеда Вадима Борисовича, що діє в інтересах ОСОБА_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Меламеда Вадима Борисовича, що діє в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
-визнати протиправними дії та бездіяльність відповідача стосовно не виплати пенсії позивача з 07.02.2016 на його особистий банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ “Ощадбанк”;
-зобов'язати відповідача здійснювати виплату пенсії позивача, в тому числі суму недоотриманої пенсії, на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ “Ощадбанк” з 07.02.2016 та виплатити всі неотримані пенсійні кошти позивача з урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 -громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_1
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію за віком з 07.02.2016.
01.06.2020 Луганським окружним адміністративним судом було проголошене рішення у адміністративній справі №360/1673/20, яким вирішено: “Визнати протиправною бездіяльність Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за віком з 07 лютого 2016 року. Зобов?язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганській області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_3 , відкритий в філії Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк», з 07 лютого 2016 року, з виплатою заборгованості, яка утворилася з 07 лютого 2016 року”.
Позивач в подальшому змінив уповноважений банк для виплати його пенсії та відкрив рахунок у АТ “Ощадбанк”, поточний рахунок № НОМЕР_1 .
06.09.2023 представник позивача направив відповідачу апостильовану та нотаріально завірену заяву позивача про поновлення виплат пенсії на поточний банківський рахунок з реквізитами IBAN№ НОМЕР_1 разом з довіреністю.
06.10.2023 був отриманий лист №5878-6033/М-02/8-1200/23 від 27.09.2023, яким відповідач відмовив виплачувати пенсійні кошти позивача на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_1 в АТ “Ощадбанк”, оскільки для виплати пенсії через поточні рахунки в банках позивачу необхідно особисто подати відповідачу заяву про виплату пенсії на його банківський рахунок та надати оригінал паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує його вік, та документи, які вказують про місце проживання на території України.
Вважаючи протиправними дії та бездіяльність відповідача стосовно не виплати пенсії позивача з 07.02.2016 на його особистий банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ “Ощадбанк”, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 19.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 17.05.2024 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про витребування доказів відмовлено.
Відповідачем через підсистему "Електронний суд" подано відзив та письмові пояснення, в яких зазначив наступне.
Постановою Печерського районного суду міста Києва від 27.01.2016 у справі № 757/44095/15-а Пенсійний фонду України зобов'язано передати заяву ОСОБА_1 до уповноваженого територіального органу Пенсійного фонду України для вирішення питання щодо подальшого призначення пенсії ОСОБА_1 . У справі № 757/44095/15-а судом встановлено, що до виїзду за кордон, а саме: до листопада 1997 року, позивач проживав у місті Луганськ.
17.06.2016 на адресу Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області надійшов лист Пенсійного фонду України від 25.05.2016 № 5783/Ш-11, до якого було долучено копію постанови Печерського районного суду міста Києва від 27.01.2016 у справі №757/44095/15-а, заяву ОСОБА_1 про призначення/перерахунок пенсії від 08.08.2014 та ін. документи, додані до заяви.
На виконання постанови Печерського районного суду міста Києва від 27.01.2016 у справі № 757/44095/15-а Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області розпорядженням від 21.11.2016 № 169143 ОСОБА_1 призначило пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 07.02.2016.
Згідно заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії, останній мав намір отримувати належні йому пенсійні виплати через відділення поштового зв'язку Луганськ-57 Поштампу-центру поштового зв'язку № 1 м. Луганськ ЛД УДППЗ «Укрпошта».
Відповідно до Указу Президента України від 14.11.2014 № 875/2014 «Про рішення ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014 «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р, м. Луганськ внесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а акціонерним товариством «Укрпошта» не здійснюються пересилання поштових відправлень а також доставка та виплата пенсій.
За таких обставин виплата пенсії ОСОБА_1 не проводилась.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі № 360/1673/20, що набрало законної сили 27.10.2020, Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганській області зобов'язано поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_3 , відкритий в філії Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк», з 07.02.2016, з виплатою заборгованості, яка утворилася з 07.02.2016.
11.11.2020 стягувачу видано виконавчі листи № 360/1673/20 про зобов'язання Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганській області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_3 , відкритий в філії Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк», з 07.02.2016, з виплатою заборгованості, яка утворилася з 07.02.2016, та про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганській області на користь Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн.
Як зазначив відповідач, виконавче провадження за виконавчим листом №360/1673/20 виданим 11.11.2020 станом до сьогодні не відкривалось.
У зв'язку з надходженням від АТ «Державний ощадний банк України» до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганській області інформації про зміну (не за ініціативою клієнта) діючого рахунку клієнту банку - ОСОБА_1 (відповідно до вимог стандарту ІВАN) в електронній пенсійні справі ОСОБА_1 змінено виплатні реквізити банківського рахунку з № НОМЕР_3 на НОМЕР_4 .
Як вказав відповідач рішенням від 01.06.2020 у справі №360/1673/20 зобов'язано здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 на банківський рахунок № НОМЕР_3 , реквізити якого не відповідають стандартам IBAN.
На виконання рішення від 01.06.2020 у справі № 360/1673/20 у листопаді 2020 року на відомість грудня 2020 року ОСОБА_1 поновлено нарахування пенсії в межах виплати пенсії за один місяць (грудень 2020 року) та нараховано заборгованість за період з 07.02.2016 по 30.11.2020.
З 01.12.2020 пенсія ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась на банківський рахунок НОМЕР_4 в АТ «Державний ощадний банк України», змінений не за ініціативою клієнта у відповідності до вимог стандарту ІВАN.
Відповідач зазначив, що зміна діючого банківського рахунку ОСОБА_1 відповідно до вимог стандарту ІВАN здійснювалась не за його ініціативою, а, відповідно до приписів Постанови № 162, самостійно установою АТ «Державний ощадний банк України». Враховуючи приписи пункту 17 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, для продовженням виплати пенсії на банківський рахунок ОСОБА_1 в обов'язковому порядку має пройти особисту ідентифікацію та верифікацію особи або в органах Пенсійного фонду України або через установи уповноваженого банку.
На виконання приписів пункту 17 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, у грудні 2020 року уповноважений банк - АТ «Державний ощадний банк України» у зв'язку з неотриманням ОСОБА_1 пенсії протягом року повернув Старобільському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Луганській області нараховані на рахунок UA373046650000026202503334508 кошти.
Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганській області припинило виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2021.
В подальшому Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області з 22.06.2021 припинено в результаті реорганізації, правонаступником Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області є Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15.06.2023 у справі №360/1673/20 замінено відповідача у справі №360/1673/20 Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
07.09.2023 за вх.№6033/М-1200-24 відповідачем зареєстровано заяву ОСОБА_2 ВЕБ-12001-Ф-С-23-208297 від 06.09.2023, у якій зазначив: «Я, адвокат Вадим Меламед, мій клієнт ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , перебуває на обліку у Вашому управлінні. Прошу Вас перераховувати пенсію на його особистий банківський рахунок № НОМЕР_1 , реквізити якого вказано в його апостильованій особистій заяві про поновлення виплати пенсії на поточний банківський рахунок, яка прикладена нижче з ЕП.» .
Відповідачем зазначено, що заяву від 06.09.2023 подано з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, якій належить ОСОБА_2 . Також до заяви від 06.09.2023 додано скановані чорно-білі копії в форматі PDF таких документів: засвідчення підпису, апостиль, довіреність, заява ОСОБА_1 про поновлення виплати пенсії на поточний банківський рахунок від 26.06.2023 та сканований оригінал посвідчення адвоката України, виданого на ім'я ОСОБА_2 . Ані паспорту, ані довідки про присвоєння РНОКПП, ані інших, передбачених законодавством України з пенсійних питань, в тому числі і Порядком № 22-1, документів до звернення від 06.09.2023 представником позивача додано не було.
Також заява про виплату пенсії не надходила і від установи уповноваженого банку АТ “Ощадбанк”.
Враховуючи, що банком особисто не проводилася фізична ідентифікація особи ОСОБА_1 , як то передбачено пунктом 17 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, не проходження ОСОБА_1 ідентифікації та верифікації особи в органах Пенсійного фонду України, виплату пенсії не проведено не з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Відповідач вказав, що провести виплату нарахованої з 07.02.2016 ОСОБА_1 пенсії не можливо, оскільки ОСОБА_1 не вчинено дій, передбачених законодавством України.
Підсумовуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 6 травня 2024 року №271/2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.
Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Даними КП «ДСС» підтверджено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі №360/1673/20 позовні вимоги ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ 41246506, 93701, Луганська область, м. Старобільськ, кв. Дружби, 1-а) про визнання протиправними дій, рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за віком з 07 лютого 2016 року.
Зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганській області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_3 , відкритий в філії Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк», з 07 лютого 2016 року, з виплатою заборгованості, яка утворилася з 07 лютого 2016 року.
У задоволенні решти вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганській області на користь Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.).
Рішення суду звернуто до негайного виконання у межах виплати ОСОБА_1 пенсії за один місяць.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 27.10.2020 апеляційну скаргу Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01 червня 2020 року у справі № 360/1673/20 залишено без задоволення. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01 червня 2020 року у справі № 360/1673/20 залишено без змін.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі №360/1673/20 набрало законної сили 27 жовтня 2020 року.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15.06.2023 у справі №360/1673/20 за заявою адвоката Меламеда Вадима Борисовича, що діє в інтересах ОСОБА_1 , замінено відповідача у справі № 360/1673/20 Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41246506) на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вулиця Шевченка, будинок 9, місто Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404).
Позивачу поновлено нарахування та виплату пенсії за віком з 07 лютого 2016 року, однак у грудні 2020 року уповноважений банк - АТ «Державний ощадний банк України» у зв'язку з неотриманням ОСОБА_1 пенсії протягом року повернув Старобільському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Луганській області нараховані на рахунок UA373046650000026202503334508 кошти.
Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганській області припинило виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2021.
Вказані обставини підтверджуються наданими відповідачем доказами.
26.06.2023 позивач звернувся до Пенсійного фонду з заявою, в якій просив належні суми пенсії перераховувати на його особистий банківській рахунок у АТ «Ощадбанк» № НОМЕР_1 .
06.09.2023 на портал ПФУ від адвоката позивача надійшла заява до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якій просив перераховувати пенсію на особистий банківський рахунок ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , реквізити якого вказано в апостильованій особистій заяві про поновлення виплати пенсії на поточний банківський рахунок, яка прикладена з електронним підписом представника позивача.
На вищевказану заяву відповідачем надано відповідь від 27.09.2023 №5878-6033/М-02/8-1200/23, в якій зазначено, що заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису. Для зміни виплатних реквізитів ОСОБА_1 необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду України з відповідною заявою у способи, передбачені пунктом 10 Порядку 1596.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).
За визначенням, наведеним в статті 1 Закону №1058-ІV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 47 Закону №1058-ІV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596 (далі - Порядок №1596) визначено механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, об'єднаними управліннями, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів, шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги в уповноважених банках.
Згідно пункту 4 Порядку №1596 виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України, в яких функціонують вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (далі - установи уповноважених банків).
Цим же пунктом Порядку №1596 передбачено, що пенсія, грошова допомога в разі виїзду одержувача на постійне місце проживання за кордон виплачуються органами Пенсійного фонду, органами соціального захисту населення шляхом зарахування на поточний рахунок одержувача в уповноваженому банку.
За приписами пункту 5 Порядку №1596 уповноважені банки проводять операції з відкриття поточних рахунків, зарахування сум пенсій та грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на поточні рахунки і їх виплати відповідно до зобов'язань, визначених додатком до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1231, та укладених договорів, передбачених пунктом 3 цього Порядку.
Згідно пунктом 6 Порядку №1596 одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.
Відповідно до пунктів 8, 9 Порядку №1596 поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.
Між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.
Згідно пункту 10 Порядку №1596 заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України. Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку. Заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.
Таким чином, підставою для виплати пенсії через поточні рахунки в банках є заява про виплату пенсії (бланк якої є Додатком №1 до Порядку №1596), яка може бути подана пенсійному органу, відповідно до п.10 Порядку №1596, двома шляхами, а саме: особисто пенсіонером до органу Пенсійного фонду; від установи уповноваженого банку.
Разом з тим, вищезазначені норми не містять вказівок про те, що останній повинен саме прибути до органу ПФУ особисто та позбавлений можливості подати заяву та належні документи поштою або через електронний кабінет чи через уповноваженого представника.
Пунктом 1.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок 22-1, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), передбачено, що заява про виплату пенсії шляхом зарахування на поточний рахунок пенсіонера в банку подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596.
З аналізу вищенаведеного вбачається, що органи Пенсійного фонду України уповноважені здійснювати виплату пенсії через поточні рахунки в банках у разі наявності заяви про виплату пенсії.
Як вже встановлено судом, 06.09.2023 адвокат позивача, маючи на те відповідні повноваження згідно довіреності від 26.06.2023, через веб-портал Пенсійного фонду України звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою, в якій просив перераховувати пенсію на особистий банківський рахунок ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , реквізити якого вказано в його апостильованій особистій заяві про поновлення виплати пенсії на поточний банківський рахунок, яка прикладена з електронним підписом представника позивача.
На вищевказане звернення відповідачем надано відповідь від 27.09.2023 №5878-6033/М-02/8-1200/23, в якій зазначено, що заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису. Для зміни виплатних реквізитів ОСОБА_1 необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду України з відповідною заявою у способи, передбачені пунктом 10 Порядку 1596.
Так, відповідно до пункту 10 Порядку №1596 заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.
Суд зазначає, що під особистим зверненням пенсіонера згідно пункту 10 Порядку №1596 слід розуміти особисте підписання ним заяви про виплату пенсії, а не фізичне переміщення із заявою до органу пенсійного фонду.
Крім того, особисто підписана заява пенсіонера може бути передана в Пенсійний фонд тільки ним особисто не просто звужує конституційне право позивача на звернення до пенсійного органу через уповноваженого представника, а й взагалі унеможливлює/нівелює право пенсіонера, який проживає за кордоном, на отримання пенсії.
Виходячи із правової, соціальної природи пенсій, право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватись з такою умовою, як постійне проживання в Україні.
В даному випадку, відсутність чіткого законодавчого механізму щодо відновлення виплати пенсій особам, які виїхали на постійне проживання за межі України, призвела до ситуації, за якої громадяни України позбавлені можливості отримувати належні їм пенсійні виплати без повернення до України.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що існуючі норми матеріального права, не повинні тлумачитись Пенсійним фондом з надмірним формалізмом, позбавляючи громадян України гарантованого права на отримання пенсії з формальних підстав.
До того ж, врегульований на законодавчому рівні порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті покладає на банк відповідальність за достовірність даних, внесених уповноваженим працівником банку до заяви про виплату пенсії щодо проведення у повному обсязі ідентифікації одержувача під час відкриття рахунку.
Так, відповідно до абз.6 пункту 10 Порядку №1596 уповноважений банк може відмовити у відкритті поточного рахунка одержувачу з підстав, визначених законодавством та/або нормативно-правовими актами Національного банку, або у разі надання не в повному обсязі та/або недостовірної інформації чи документів, що містять недостовірну/неправдиву інформацію, та/або будь-яких інших відомостей, необхідних уповноваженому банку для відкриття поточного рахунка згідно з вимогами законодавства та/або нормативно-правових актів Національного банку, про що повідомляє відповідному органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення із зазначенням причин відмови у відкритті рахунка для інформування одержувача або подання відсутньої/уточнювальної інформації, відсутніх відомостей та/або документів.
Також, суд звертає увагу, що Закон №1058-ІV не встановлює обов'язку пенсіонера подавати заяву, зокрема, про поновлення виплати пенсії особисто.
В даному випадку волевиявлення позивача щодо виплати пенсії на відкритий ним поточний рахунок в уповноваженому банку оформлено письмово, подано через представника, що не суперечить жодній нормі діючого законодавства.
Інших підстав для відмови у виплаті пенсії позивачу через поточний рахунок в банку, крім не надання особисто заяви про здійснення перерахунку пенсії на банківський рахунок відповідачем не зазначено.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що не поновивши виплату пенсії позивачу за його заявою від 26.06.2023 на новий банківський рахунок, відповідачем вчинено протиправну бездіяльність.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.
Згідно частини другої статті 48 Закону №1058-ІV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За таких обставин, враховуючи те, що всі виплачені ОСОБА_1 пенсійні виплати за період з 07.02.2016 по 31.12.2020 були повернуті банком, з метою ефективного відновлення порушеного права ОСОБА_1 , суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача поновити йому нарахування та виплату пенсії з 01 січня 2021 року із урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів, а також із виплатою заборгованості, що утворилась за період з 07.02.2016 по 31.12.2020, на визначений ОСОБА_1 у заяві від 26 червня 2023 року банківський рахунок.
Щодо доводів представника відповідача про пропуск строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач фактично оскаржує бездіяльність відповідача щодо непоновлення нарахування та виплати пенсії за його заявою від 26.06.2023. При цьому про правові підстави непоновлення - відмови у поновленні - йому стало відомо з листа відповідача від 27.09.2023 № 5878-6033/М-02/8-1200/23. З позовом до суду позивач звернувся 27.03.2024, тобто в межах шестимісячного строку з дня, коли дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного, суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги слід задовольнити з корегуванням способу захисту порушених прав.
Щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 968,96грн (квитанція № 1079-4176-0782-5596від 12.04.2024).
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а також, що спір виник внаслідок бездіяльності відповідача, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов адвоката Меламеда Вадима Борисовича, що діє в інтересах ОСОБА_1 (ідентифікаційний НОМЕР_5 ,місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, будинок 9) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо непоновлення виплати пенсії ОСОБА_1 за заявою від 26 червня 2023 року на новий банківський рахунок.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01 січня 2021 року із урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів, а також із виплатою заборгованості, що утворилась за період з 07.02.2016 по 31.12.2020, на визначений ОСОБА_1 у заяві від 26 червня 2023 року банківський рахунок.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова