Рішення від 16.05.2024 по справі 320/7922/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2024 року № 320/7922/23

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панченко Н.Д., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу у місті Києві за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту також позивач, ОСОБА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі по тексту також відповідач, ВЧ НОМЕР_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 ), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та виплати позивачу додаткової грошової винагороди збільшеної до 100000 грн (з урахуванням раніше виплаченої грошової винагороди 30000 грн), передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану» пропорційно дням участі у таких діях або заходах на підставі наданих довідок військової частини НОМЕР_4 від 23.12.2022 №350/174/20/1041/пс, №350/174/20/1040/C, №350/174/20/1040/пс, №350/174/20/1039/пс, №350/174/20/1038/пс;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу додаткову грошову винагороду збільшеної до 100000 грн (з урахуванням раніше виплаченої грошової винагороди 30000 грн), передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану» пропорційно дням участі у таких діях або заходах на підставі наданих довідок військової частини НОМЕР_4 23.12.2022 №350/174/20/1041/пс, №350/174/20/1040/C, №350/174/20/1040/пс, №350/174/20/1039/пс, №350/174/20/1038/пс.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є військовослужбовцем ЗСУ та проходить службу у ВЧ НОМЕР_1 . У період з 29.04.2022 по 06.11.2022 був відряджений для виконання бойових завдань у підрозділ протиповітряної оборони у складі бойової частини НОМЕР_5 з метою здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (ураження повітряних цілей ворога). Після повернення позивача з відрядження до ВЧ НОМЕР_1 були надані довідки про забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Проте, відповідач відмовив у нарахуванні та виплаті позивачу додаткової винагороди у розмірі 100000 грн всупереч положеннями постанови КМУ №168, посилаючись на невідповідність довідок встановленому зразку, а також на те, що позивач перебував в оперативному підпорядкуванні, а не у складі оперативного військового угрупування.

На думку позивача, така позиція органу відповідача є протиправною та порушує його право на отримання додаткової винагороди у повному обсязі, що змусило його звернутися до суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.03.2023 відкрито провадження у справі №320/7922/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Відповідач правом на надання відзиву не скористався, про відкриття провадження у справі був проінформований шляхом направлення на електронну адресу копії ухвали про відкриття провадження у цій справі, підписану кваліфікованим електронним підписом головуючого судді, що підтверджується звітом про доставку.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Наказом командира ВЧ НОМЕР_5 від 10.04.2022 №83 позивача, який прибув з ВЧ НОМЕР_1 , з 10.04.2022 прикомандировано до ВЧ НОМЕР_5 та він з 10.04.2022 вважається таким, що вибув у визначені позиційні райони ВЧ НОМЕР_5 для виконання бойових завдань в польових умовах.

Наказом командира ВЧ НОМЕР_1 від 07.11.2022 №248 позивач вважається таким, що прибув з відрядження та приступив до виконання службових обов'язків: з відрядження з ВЧ НОМЕР_5 ( АДРЕСА_3 ), з розпорядження командира 11 зрп.

Відповідно до довідки ВЧ НОМЕР_4 від 23.12.2022 №350/174/20/1041/ж позивач з 29.04.2022 по 31.08.2022 проходив службу у ВЧ НОМЕР_1 , перебуваючи в оперативному підпорядкуванні ВЧ НОМЕР_4 , для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Підстава: бойове розпорядження повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №138/165т від 28.04.2022, бойове розпорядження повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » №1/949/ПвК від 29.04.2022, рапорт командира ВЧ НОМЕР_6 від 15.12.2022 (вх.860 від 22.12.2022).

Відповідно до довідки ВЧ НОМЕР_4 від 23.12.2022 №350/174/20/1040/ж позивач з 01.9.2022 по 30.09.2022 проходив службу у ВЧ НОМЕР_1 , перебуваючи в оперативному підпорядкуванні ВЧ НОМЕР_4 , для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Підстава: бойове розпорядження повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №138/165т від 28.04.2022, бойове розпорядження повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » №1/949/ПвК від 29.04.2022, рапорт командира ВЧ НОМЕР_6 від 15.12.2022 (вх.861 від 22.12.2022).

Відповідно до довідки ВЧ НОМЕР_4 від 23.12.2022 №350/174/20/1039/ж позивач з 01.10.2022 по 31.10.2022 проходив службу у ВЧ НОМЕР_1 , перебуваючи в оперативному підпорядкуванні ВЧ НОМЕР_4 , для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Підстава: бойове розпорядження повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №138/165т від 28.04.2022, бойове розпорядження повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » №1/949/ПвК від 29.04.2022, рапорт командира ВЧ НОМЕР_6 від 15.12.2022 (вх.859 від 22.12.2022).

Відповідно до довідки ВЧ НОМЕР_4 від 23.12.2022 №350/174/20/1038/ж позивач з 01.11.2022 по 06.11.2022 проходив службу у ВЧ НОМЕР_1 , перебуваючи в оперативному підпорядкуванні ВЧ НОМЕР_4 , для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Підстава: бойове розпорядження повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №138/165т від 28.04.2022, бойове розпорядження повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » №1/949/ПвК від 29.04.2022, рапорт командира ВЧ НОМЕР_6 від 15.12.2022 (вх.863 від 22.12.2022).

Листом ВЧ НОМЕР_1 від 16.01.2023 №46 на вхідний №8 від 12.01.2023 повідомлено, що надані позивачем довідки не відповідають зразку (додаток №1 та №2), визначеному окремим дорученням Міністра оборони України №912/з/29 від 23.06.2023.

Також у листі вказано, що у наданих позивачем довідках зазначається інформація про те, що він перебував в оперативному підпорядкуванні ВЧ НОМЕР_4 для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Однак, відповідно до вимог пункту 4 окремого доручення довідки видаються тільки військовослужбовцям, які прибули у відрядження з інших ОВУ або військових частин для виконання бойових завдань у складі ОВУ або іншої частини, що видає довідку, а не тим, військовослужбовцям, які перебувають в оперативному підпорядкуванні.

Виходячи з наданих позивачем документів, на підставі вище перелічених порушень та невідповідностей ВЧ НОМЕР_1 не може здійснити нарахування та виплату позивачу додаткової винагороди у розмірі 100000,00 грн.

Не погоджуючись з правомірністю вчинених відповідачем дій, позивач звернувся з даним позовом до суду про визнання його протиправними та скасування, з приводу чого суд зазначає таке.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

У частині другій статті 9 цього Закону установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно абзацу першого частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та їх розміри визначені постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Абзацом другим частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затверджений наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за №745/32197 (далі - Порядок № 260).

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України постановлено ввести в Україні воєнний стан. Цього ж дня (24.02.2022) Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Відповідно до пункту 4 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» Кабінет Міністрів України [зобов'язаний] невідкладно: 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

Згідно з пунктом 6 Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» Кабінету Міністрів України [доручено] забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.

На виконання цих указів Кабінет Міністрів України видав постанову «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168, якою, серед іншого, передбачив на період дії воєнного стану виплату для військовослужбовців додаткової винагороди.

Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (у редакції, чинній з моменту прийняття цієї постанови до змін, внесених постановою від 09.08.2023 № 836) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка» виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (з 19.07.2022 з набранням чинності постановою від 07.07.2022 № 793 (застосовується з 01.06.2022) - в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів , - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

У цій постанові Кабінет Міністрів України визначив перелік військовослужбовців за видами військових формувань, на яких поширено дію цієї постанови, та розмір вищевказаної додаткової винагороди.

Водночас реалізація цитованих приписів указаної постанови вимагала визначення порядку та умов виплати такої додаткової винагороди, виходячи з того, що формулювання «а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів … в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах» є нечітким та породжує істотні труднощі у його правозастосуванні, що, насамперед, пов'язано із застосуванням сполучника «або», який має розділовий характер.

У постанові від 22.11.2023 у справі № 520/690/23 Верховний Суд констатував, що «текстуальний виклад цієї частини пункту 1 Постанови № 168 має широкий зміст, що за певних умов могло б спричиняти неоднакове її розуміння та застосування, наслідком чого може бути необґрунтована невиплата військовослужбовцю додаткової винагороди або, навпаки, виплата за відсутності для цього підстав».

Конкретизація умов, визначених цитованим положенням пункту 1 Постанови №168, залежить від типу військового формування (роду військ), в якому проходить службу військовослужбовець, у зв'язку з чим подальшими змінами, внесеними Постановою від 07.07.2022 № 793 (застосовується з 24.02.2022), Постанова № 168 доповнена пунктом 2-1, яким установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів».

Відповідно до статті 8 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 №1934-XII Міністр оборони України здійснює військово-політичне та адміністративне керівництво Збройними Силами України, а також інші повноваження, передбачені законодавством, в тому числі визначає порядок виплати грошового забезпечення (абзац другий частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII).

Наказом Міністра оборони України від 01.04.2022 № 98, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.04.2022 за № 382/37718 (застосовується з 24.02.2022), внесено зміни до Порядку № 260 шляхом доповнення розділу І пунктом 17, відповідно до якого на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

Так з метою врегулювання виплати військовослужбовцям Збройних Сил України додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168, Міністр оборони України видав директиви від 07.03.2022 № 248/1217, від 25.03.2022 № 248/1298, від 18.04.2022 № 248/1529, доведені до кожної окремої військової частини (установи) телеграмами (діяли до 01.06.2022), окреме доручення від 23.06.2022 № 912/з/29.

23.06.2022 Міністром оборони України з метою врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 прийнято рішення № 912/з/29 (далі по тексту - Рішення № 912/з/29).

Так згідно пункту 1 Рішення № 912/з/29 під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи в районах у період здійснення зазначених заходів» (далі - бойові дії або заходи ) слід розуміти виконання військовослужбовцем бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка (який) веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил Оборони держави (визначених Головнокомандувачем Збройних Сил України) в районі ведення воєнних (бойових) дій.

За приписами пункту 2 Рішення № 912/з/29 на період дії воєнного стану військовослужбовцям (у тому числі військовослужбовцям строкової служби та курсантам вищих військових навчальних закладів і військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти встановлювати виплату щомісячної додаткової винагороди (пропорційно із розрахунку на місяць) в розмірах 100 000 гривень - військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (пропорційно часу участі у таких діях або заходах).

Відповідно до абзаців 3,4 пункту 3 Рішення № 912/з/29 документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових спеціальних) завдань.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.

Відповідно до пункту 4 Рішення № 912/з/29 керівникам органів військового управління, штабів угрупувань військ (сил), штабів тактичних групи, командирам військових частин (установ, навчальних закладів), що входять до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до яких відряджені військовослужбовці, щомісячно до 5 числа повідомляти органи військового управління, військові частини (установи, навчальні заклади) за місцем штатної служби цих військовослужбовців про дні безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах за минулий місяць за формою №1 до цього доручення.

У підставах про видання таких довідок (додаток № 1 або додаток № 2) обов'язково зазначати документи, визначені абзацами 3 або 4 та 5 пункту 3 цього доручення.

За приписами пункту 5 Рішення № 912/з/29 виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень або 30 000 гривень здійснювати на підставі наказів командирів (начальників) військових частин (військових навчальних закладів, установ, організацій) (далі військові частини) - особовому складу військової частини. В цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100 000 гривень за місяць обов'язково зазначати підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо (зразок наведено в додатку № 3 до цього доручення).

Накази про виплату додаткової винагороди за минулий місяць видавати до 5 числа поточного місяця на підставі рапортів командирів підрозділів (пункт 6 Рішення № 912/з/29).

З наведеного слідує, що підтвердженням безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах є довідка керівника органу військового управління, штабу угруповання військ (сил), штабу тактичної групи, до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.

За зміст таких довідок відповідальність несе уповноважений командир (начальник), який видав відповідну довідку. Тож, якщо відрядженому військовослужбовцю видано довідку про підтвердження його участі у бойових діях або заходах, зміст та форма якої відповідають додаткам № 1, 2 окремого доручення, підписану уповноваженим командиром (начальником), то презюмується, що цей командир (начальник) перевірив та підтвердив наявність документального підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, визначених пунктом 3 вищевказаного окремого доручення, на підставі якого визначив терміни безпосередньої участі кожного конкретного відрядженого військовослужбовця у бойових діях або заходах у відповідності до повноважень, наданих йому абзацом 3 пункту 3 та абзацом 4 пункту 4 окремого доручення від 23.06.2022 № 912/з/29.

Зміст цих документів може ставитися під сумнів лише за наявності доказів недобросовісного чи зловмисного спотворення фіксації реальної участі конкретного військовослужбовця у бойових діях чи відповідних заходах. Іншим випадком необхідності пошуку доказів участі військовослужбовця у бойових діях чи відповідних заходах може бути ситуація втрати (знищення) документів військової частини (підрозділу) в умовах бойових дій, засвідчена відповідними документами.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 21.03.2024 у справах №560/3159/23 та № 560/3141/23, від 11.04.2024 у справі №650/3153/23.

Відповідно до довідок від 23.12.2022 №350/174/20/1041/ж, №350/174/20/1040/ж, №350/174/20/1039/ж та №350/174/20/1038/ж, виданих ВЧ НОМЕР_4 позивач перебував в оперативному підпорядкуванні ВЧ НОМЕР_4 для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії у періоди з 29.04.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 06.11.2022. Підставами зазначено: бойове розпорядження повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » №138/165т від 28.04.2022, бойове розпорядження повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » « 1/949/ПвК від 29.04.2022, рапорти командира ВЧ НОМЕР_6 від 15.12.2022 (вх. №860 від 22.12.2022, вх. №861 від 22.12.2022, вх. №859 від 22.12.2022, вх. №863 від 22.12.2022).

Зазначені довідки видані відповідно до вимог Окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 №912/з/29 за формою, встановленою Додаток №2 Окремого доручення. Крім цього, у підставах про видання цих довідок зазначені документи, визначені абзацами 3, 4 та 5 пункту 3 цього Доручення.

Невідповідності цих доказів критеріям належності, достовірності та допустимості, визначених статтями 73-75 КАС України, суду не надано.

За наведених обставин у суду є підстави вважати, що вказані довідки за змістом відповідають додаткам № 1, 2 окремого доручення № 912/з/29 та є належними доказами підтвердження наявності права у позивача на виплату додаткової винагороди у відповідному розмірі.

При цьому, вказана відповідачем узагальнена підстава для відмови у виплаті додаткової винагороди у відповідному розмірі «невідповідність зразку, визначеному Окремим дорученням» (Додатки №1, №2) без зазначення конкретних підстав невідповідності, не відповідає загальним вимогам, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, а саме, обґрунтованості та вмотивованості, тобто наведення суб'єктом владних повноважень конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

З приводу зазначеного є сталою позиція Верховного Суду, що вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб'єкта владних повноважень. І навпаки, ненаведення мотивів прийнятих рішень «суб'єктивізує» акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, з яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність рішення (постанови Верховного Суду від 18.09.2019 у справі № 826/6528/18, від 10.04.2020 у справі № 819/330/18, від 10.01.2020 у справі № 2040/6763/18).

Судом також відхиляються твердження відповідача щодо відсутності підстав для виплати позивачу додаткової винагороди з огляду на те, що він перебував в оперативному підпорядкуванні, оскільки відповідно до абзаців 3,4 пункту 3 Рішення № 912/з/29 документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів як, зокрема, рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових спеціальних) завдань.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для вирішення питання щодо судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової грошової винагороди збільшеної до 100000 грн (з урахуванням раніше виплаченої грошової винагороди 30000 грн), передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану» пропорційно дням участі у таких діях або заходах на підставі наданих довідок військовою частиною НОМЕР_4 від 23.12.2022 №350/174/20/1041/пс, №350/174/20/1040/C, №350/174/20/1040/пс, №350/174/20/1039/пс, №350/174/20/1038/пс;

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ) додаткову грошову винагороду із розрахунку до 100000 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану» пропорційно дням участі у таких діях або заходах на підставі наданих довідок військовою частиною НОМЕР_4 23.12.2022 №350/174/20/1041/пс, №350/174/20/1040/C, №350/174/20/1040/пс, №350/174/20/1039/пс, №350/174/20/1038/пс, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

рішення виготовлене та підписане 16.05.2024

Суддя Панченко Н.Д.