про зупинення провадження у справі
17 травня 2024 року м. Житомир справа № 240/9181/24
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглядаючи у письмовому провадженні питання про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо нарахування та виплати йому щорічної разової грошової допомоги Дня Незалежності України за 2023 рік у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком, як учаснику бойових дій;
- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на його користь, як учасника бойових дій, недоплачену грошову допомогу у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги та розрахунку недоотриманої щорічної разової грошової допомоги Дня Незалежності України за 2023 рік в сумі 9465,00 гривень.
Ухвалою судді від 17 травня 2024 року відкрито провадження у справі №240/9181/24 за позовом ОСОБА_1 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).
Дослідивши матеріали адміністративної справи №240/29971/23, суд прийшов до висновку про необхідність зупинення провадження у даній справі із наступних підстав.
Частиною 1 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Відповідно до пункту 9 частини 2 статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 4 КАС України зразкова адміністративна справа - це типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
За визначенням наведеним в пункті 21 частини 1 статті 4 КАС України типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Частиною 1 статті 290 КАС України визначено, що якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Згідно з частиною 7 статті 290 КАС України ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи.
Судом встановлено, що 22 листопада 2023 року ухвалою Верховного Суду відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №440/14216/23 (провадження №Пз/9901/14/20) за позовом фізичної особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ознаками типових справ по відношенню до зразкової справи №440/14216/23 є:
1) позивачі є особами з інвалідністю внаслідок війни (ветеранами війни) та мають право на отримання разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік;
2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності;
3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 "Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань".
За наслідками розгляду зазначеної зразкової справи №440/14216/23 Верховний Суд прийняв рішення від 05.03.2024, яким позов задовольнив. Однак, ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2024 у вказаній справі було відкрито апеляційне провадження. Відтак, рішення Верховного Суду від 05.03.2024 у зразковій справі №440/14216/23 на даний момент законної сили не набрало.
З матеріалів даної справи вбачається, що підставою для звернення ОСОБА_1 з даним позовом до суду стала виплата йому у 2023 році разової щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності України у розмірі меншому, ніж передбачено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відтак, дослідивши матеріали адміністративної справи №240/9181/24, суд встановив, що позивач є учасником бойових дій та має право на отримання разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік, а спірні в даній справі правовідносини регулюються статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 "Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань", та стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік, на який позивач має право.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що хоча адміністративна справа №240/9181/24 й не відповідає вказаним в ухвалі Верховного Суду від 22.11.2023 ознаками типових справ по відношенню до зразкової справи №440/14216/23, однак правовідносини, які є предметом розгляду у даній справі, є подібними до правовідносин, які розглядаються Верховним Судом у зразковій справі №440/14216/23.
Згідно з пунктом 5 частини 2 статті 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що провадження у даній справі необхідно зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/14216/23.
Керуючись статтями 236, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Зупинити провадження в адміністративній справі №240/9181/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, стягнення коштів до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/14216/23 (провадження №Пз/9901/14/20).
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя І.Е.Черняхович