Рішення від 17.05.2024 по справі 200/108/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2024 року Справа№200/108/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Ушенка С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області (ЄДРПОУ 26288796; юридична адреса: 84112, Донецька область, Краматорський район, місто Слов'янськ, вулиця Добровольського, б. 2) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, в якому просить:

- визнати протиправними дії щодо ненарахування та невиплати їй, як секретарю судового засідання Дружківського міського суду Донецької області, щомісячної надбавки за роботу з особливими умовами праці за грудень 2023 року на підставі абзацу 2 підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 928 від 25 серпня 2023 року, обчисленої в розмірі виходячи згідно з положеннями, викладеними в пункті 2 цієї ж постанови;

- зобов'язати здійснити перерахунок та виплату, в тому числі за рахунок бюджетних призначень на забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя (Код програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 0501020), належної їй надбавки за роботу з особливими умовами праці за грудень 2023 року на підставі абзацу 2 підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 928 від 25 серпня 2023 року, обчисленої в розмірі виходячи згідно з положеннями, викладеними в пункті 2 цієї ж постанови.

Позивач в обґрунтування позову зазначила, що має законне право на отримання щомісячної надбавки за роботу з особливими умовами праці згідно з імперативними приписами абзаців 1, 2 підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 року № 928, яка є обов'язковою для виконання установами, закладами та організаціями, що фінансуються з державного бюджету, в тому числі і Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Донецькій області. Проте, відповідач вважає, що оскільки він здійснює виплату посадового окладу з урахуванням коефіцієнта 1,5 відповідно до фактично відпрацьованого часу на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 р. № 391, тому він звільнений від обов'язку нараховувати щомісячну надбавку за роботу з особливими умовами праці згідно з імперативними приписами абзаців 1, 2 підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 року № 928.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2024 року вказану позовну заяву залишено без руху і позивачу встановлено десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 13 лютого 2024 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому він посилається на те, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, Дружківська міська територіальна громада віднесена до території можливих бойових дій, у зв'язку з чим посадові оклади працівників апарату Дружківського міського суду визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5. Підпунктом 4 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 року № 391 також встановлено, що працівникам державних органів, які безпосередньо здійснюють свої повноваження на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та яким підвищуються розміри посадових окладів відповідно до підпункту 1 цього пункту, інші виплати за роботу з особливими умовами праці, визначені актами Кабінету Міністрів України, не встановлюються. Дана норма постанови Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2023 року № 391 на теперішній час у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 25 серпня 2023 року № 928 є діючою, тобто не скасована і не змінена, а тому підлягає застосуванню.

На думку відповідача, Територіальне управління не мало правових підстав для нарахування та виплати позивачу надбавки, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 року № 928.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач в даних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

На підставі наказу № 103-к від 31 жовтня 2022 року, починаючи з 01 листопада 2022 року позивач призначена на посаду секретаря судового засідання Дружківського міського суду Донецької області.

Не отримавши у вересні 2023 року надбавку за роботу з особливими умовами праці згідно абзаців 1, 2 підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 року № 928, позивач 02 жовтня 2023 року звернулася до ТУ ДСА України в Донецькій області і просила повідомити про підстави ненарахування їй зазначеної надбавки за 15 фактично відпрацьованих днів у вересні 2023 року в розмірі, який визначається в порядку, передбаченому пунктом 2 вказаної постанови.

Листом від 30 жовтня 2023 року № 03-1436/23 відповідач повідомив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці працівників державних органів місцевого самоврядування під час воєнного стану» від 25 квітня 2023 року № 391 працівникам Дружківського міського суду Донецької області, які виконують свої повноваження безпосередньо на території можливих бойових дій, нараховуються та виплачуються посадові оклади з урахуванням коефіцієнта 1,5 відповідно до фактично відпрацьованого часу згідно з наказами керівника апарату Дружківського міського суду Донецької області.

Також зазначено, що відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці працівників державних органів місцевого самоврядування під час воєнного стану» від 25 квітня 2023 року № 391 працівникам державних органів, які безпосередньо здійснюють свої повноваження на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та яким підвищуються розміри посадових окладів відповідно до підпункту 1 цього пункту, інші виплати за роботу з особливими умовами праці, визначені актами Кабінету Міністрів України, не встановлюються.

Згідно з розрахунковим листком за грудень 2023 року ОСОБА_1 за 21 фактично відпрацьований робочий день нараховано заробітну плату у розмірі 27437,62 грн., яка складається з:

окладу (з урахуванням коефіцієнта 1,5 відповідно до фактично відпрацьованого часу) 8130 грн.;

премії 2439 грн.;

рангу 200 грн.;

персональної надбавки 16010,41 грн.;

вислуга 3% 243,90 грн.;

відпускні 414,31 грн.

Отже, ненарахування та невиплата позивачу у грудні 2023 року щомісячної надбавки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 року № 928 стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Спірним питанням у справі є наявність у позивача права на отримання щомісячної надбавки за роботу з особливими умовами праці, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 року № 928, за умови одержання посадового окладу з урахуванням коефіцієнта 1,5 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану» від 25 квітня 2023 року № 391.

Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжено на день розгляду справи.

Місто Дружківка Краматорського району Донецької області включено до переліку територій можливих бойових дій згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» від 22 грудня 2022 року № 309.

За приписами статті 150 Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 1402-VIII) призначення на посади державних службовців, працівників, які виконують функції з обслуговування, оплата праці та соціальні гарантії працівників апаратів місцевих, апеляційних судів, вищих спеціалізованих судів, апарату Верховного Суду, секретаріатів Вищої ради правосуддя і Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, Служби судової охорони регулюються нормами законодавства про державну службу з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Згідно статті 155 Закону № 1402-VIII організаційне забезпечення роботи суду здійснює його апарат, який очолює керівник апарату.

Положення про апарат суду розробляється на підставі типового положення про апарат суду та затверджується зборами суддів відповідного суду. Правовий статус працівників апарату суду визначається Законом України «Про державну службу» з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Відповідно до підпункту 24 пункту 14 Типового положення про апарат суду, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 08.02.2019 № 131 (далі - Положення) керівник апарату суду відповідно до наданих повноважень, зокрема, встановлює надбавки, доплати та премії працівникам апарату суду відповідно до Положення про преміювання відповідного суду.

25 квітня 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 391, якою врегульовано деякі питання оплати праці працівників державних органів місцевого самоврядування під час воєнного стану (далі - Постанова № 391).

Зокрема, підпунктом 1 пункту 1 Постанови № 391 встановлено, що на період воєнного стану для працівників державних органів (крім працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами; військовослужбовців; осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), які безпосередньо здійснюють свої повноваження: на територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, посадові оклади визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, Дружківська міська територіальна громада віднесена до території можливих бойових дій, у зв'язку з чим оклади працівників апарату Дружківського міського суду визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5.

Вказана обставина не заперечується сторонами.

Водночас, підпунктом 4 пункту 1 Постанови № 391 передбачено, що працівникам державних органів, які безпосередньо здійснюють свої повноваження на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та яким підвищуються розміри посадових окладів відповідно до підпункту 1 цього пункту, інші виплати за роботу з особливими умовами праці, визначені актами Кабінету Міністрів України, не встановлюються.

Отже, Постановою № 391 врегульовано питання оплати праці працівників державних органів, до яких відноситься Дружківський міський суд, та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану (крім працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами; військовослужбовців; осіб рядового і начальницького складу та поліцейських).

Як зазначено вище, позивачу відповідно до Постанови № 391 нараховується і сплачується посадовий оклад із застосуванням коефіцієнта 1,5, що є збільшенням окладу на 50%.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2023 року № 928 «Деякі питання оплати праці працівників підприємств, установ, закладів та організацій під час воєнного стану» (далі - Постанова № 928) встановлено, що на період воєнного стану працівникам установ, закладів та організацій, що фінансуються з державного бюджету, які безпосередньо виконують обов'язки та завдання, виплачується щомісячна надбавка за роботу з особливими умовами праці (далі - надбавка) за фактично відпрацьований час: на територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, у граничному розмірі 50 відсотків посадового окладу.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 928 дія цієї постанови не поширюється на військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, та працівників інших державних органів.

Відтак, Постановою № 928 врегульовано питання оплати праці працівників підприємств, установ, закладів та організацій під час воєнного стану.

Суд не погоджується з позицією позивача про наявність конкуренції між нормами Постанов № 391 та № 928, оскільки обидві постанови регулюють одне і те ж питання оплати праці працівників, які безпосередньо здійснюють свої повноваження на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії чи в зоні можливих бойових дій. Розмір доплат відповідно до вказаних постанов є однаковим, тобто 50% підвищення окладу позивача, а різниця між ними полягає виключно в суб'єкті, на якого розповсюджується дія кожної з них.

Так, Постанова № 391 розповсюджується на працівників державних органів, до яких відноситься Дружківський міський суд, (крім працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами; військовослужбовців; осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), а коло суб'єктів, на яких поширюється дія Постанови № 928, у ній розширено, і, відповідно, вона розповсюджується на працівників інших установ, закладів та організацій, що фінансуються з державного бюджету, до яких не відносяться органи державної влади, зокрема суди.

Таким чином, відповідно до приписів підпункту 4 пункту 1 Постанови № 391 та пункту 5 Постанови № 928 норми Постанови № 928 не поширюються на позивача, оскільки Дружківський міський суд Донецької області, який є державним органом судової влади, не є установою, закладом та організацією, що фінансуються з державного бюджету в розумінні приписів Постанови № 928.

Усвідомлюючи різницю між Постановами № 391 та № 928, а також той факт, що оклади працівників не можуть підвищуватися двічі за цими постановами, керівник апарату Дружківського міського суду правомірно не надавав відповідачу документи щодо працівників суду, на яких розповсюджується дія Постанови № 928.

Щодо посилань позивача на лист Міністерства юстиції України № 758-0-2-08-19 від 26 грудня 2008 року, суд зазначає, що він не є нормативно-правовим актом, а має виключно рекомендаційний характер, у зв'язку з чим не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.

Згідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат у відповідності до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судом не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 139, 241-246, 255, 258, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області (ЄДРПОУ 26288796; юридична адреса: 84112, Донецька область, Краматорський район, місто Слов'янськ, вулиця Добровольського, б. 2) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Ушенко