Ухвала від 29.04.2024 по справі 160/3773/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

29 квітня 2024 року Справа №160/3773/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кучугурної Н.В.,

секретаря судового засідання Храмцова Є.В.

за участю:

позивача: не з'явився;

від позивача: не з'явився;

від відповідача: ОСОБА_1 , представник,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі питання щодо затвердження звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення у справі №160/3773/22 за позовною заявою ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №160/3773/22 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 04.08.2022 позовну заяву ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнив; визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 з 03.07.2014 по 01.03.2020; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 03.07.2014 по 01.03.2020, з урахуванням раніше виплачених сум.

14.12.2023 від представника позивача - адвоката Черкавського Ю.С. до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/3773/22, в якій він просить суд:

- встановити судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2022 року у справі №160/3773/22;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до статті 382 КАС України подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2022 року у справі №160/3773/22 в строк у дві неділі з моменту отримання копії цієї ухвали суду.

Заява обґрунтована тим, що 04.10.2022 було відкрито виконавче провадження на виконання рішення у цій справі, але відповідач його не виконує. Державним виконавцем вживалися відповідні дії, у тому числі були накладені штрафні санкції на відповідача і направлено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення. 19.04.2023 виконавче провадження було закінчено у зв'язку з тим, що виконати рішення суду без участі боржника неможливо. Після цього позивач від відповідача отримав лист, відповідно до якого пенсія буде виплачена на умовах окремого порядку, тобто, як уважає позивач, фактично рішення не буде виконано.

Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 14.12.2023, заяву про встановлення судового контролю у справі №160/3773/22 (номер провадження 1834вр-23/160/3773/22) передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 прийнято до розгляду заяву представника позивача - адвоката Черкавського Юрія Сергійовича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/3773/22; призначено до розгляду заяву представника позивача - адвоката Черкавського Юрія Сергійовича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/3773/22 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії у порядку письмового провадження на 09.01.2024; запропоновано відповідачу надати пояснення з приводу поданої заяви з наданням доказів на їх обґрунтування у строк до 29.12.2023 включно.

29.12.2023 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі, згідно з якими, відповідач просить суд відмовити в задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі №160/3773/22. Відповідач зазначає, що на виконання рішення у цій справі, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 03.10.2022 було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 03.07.2014 по 01.03.2020, що підтверджується рішенням від 03.10.2022 за №912050807465. 18.10.2022 відділом опрацювання пенсійної документації № 2 нараховано ОСОБА_2 доплату в розмірі 126904,05 грн, яка обліковується в Пенсійному фонді України. Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» передбачено, що суми пенсій, які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 1 Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території від 10.11.2021 № 1165 пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводяться отримувачам за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів державного бюджету України на відповідний рік. Пунктом 2 Постанови 1165 передбачено, що облік сум пенсійних виплат за минулий період ведеться в базах даних одержувачів пенсій (електронних пенсійних справах) на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України про відновлення виплати пенсії, та у сформованому на їх підставах переліку отримувачів виплат за минулий період (далі - Перелік). З огляду на викладене вище, нарахована сума доплати по особовому рахунку ОСОБА_2 обліковується Пенсійним фондом України в Переліку за 2022 рік. Станом на день подання пояснень, згідно з Порядком № 1165 ОСОБА_2 виплачені наступні суми: 25.07.2023 - 557,32 грн; 15.09.2023 - 2093,0 грн, 24.10.2023 - 1303,0 грн, 16.11.2023 - 4,10 грн, 21.12.2023 - 0,62 грн. Залишок боргу складає 122946,01 грн, який обліковується в Пенсійному фонді України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 задоволено частково заяву представника позивача - адвоката Черкавського Юрія Сергійовича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/3773/22; встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2022 в адміністративній справі №160/3773/22; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати у 60-тиденний строк з дати отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2022 в адміністративній справі №160/3773/22; в іншій частині в задоволенні заяви відмовлено.

27.02.2024 через систему «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано звіт про виконання рішення суду від 04.08.2022 по справі № 160/3773/22.

У звіті зазначено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2022 у справі № 160/3773/22, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 03 жовтня 2022 року було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 03.07.2014 по 01.03.2020, що підтверджується рішенням від 03.10.2022 № 912050807465. Відділом опрацювання пенсійної документації № 2 нараховано 18 жовтня 2022 року ОСОБА_2 доплату в розмірі 126904,05 грн, яка обліковується в Пенсійному фонді України. Нарахована сума доплати по особовому рахунку ОСОБА_2 обліковується Пенсійним фондом України в Переліку за 2022 рік. За окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було проведено ОСОБА_2 виплату частини боргу в сумі 3958,04 грн, а саме: 25.07.2023 - 557,32 грн; 15.09.2023 - 2093,0 грн, 24.10.2023 - 1303,0 грн, 16.11.2023 - 4,10 грн, 21.12.2023 - 0,62 грн. Залишок боргу складає 122946,01 грн, який обліковується в Пенсійному фонді України. Пенсійний фонд України 26 грудня 2023 року розробив проєкт бюджету Пенсійного фонду України на плановий 2024 рік для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України. Означений бюджет на сьогодні не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік після його затвердження. Відповідач звертає увагу на те, що органи Пенсійного фонду України фінансують види пенсійних виплат за рахунок коштів Державного бюджету у межах виділених асигнувань. Таким чином, нарахована позивачу сума доплати по пенсії має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Сума доплати в розмірі 122946,01 грн буде виплачена ОСОБА_2 відповідно до Порядку № 1165 за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів державного бюджету України на відповідний рік. Відповідач також зазначає про те, що листом про виділення коштів від 20.02.2024 вих. № 0400-010506-5/34581 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось до Пенсійного фонду України, в якому просить розглянути питання щодо можливості фінансування виплати залишку нарахованої доплати в сумі 122946,01 грн для виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2022 по справі № 160/3773/22 в повному обсязі. Таким чином, покладені судом зобов'язання вчинити певні дії виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в межах покладених повноважень. Враховуючи зазначене, відповідач просить суд затвердити звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 04 серпня 2022 року по справі № 160/3773/22 за позовною заявою ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 13.03.2024 призначено питання щодо затвердження звіту про виконання судового рішення у справі № 160/3773/22 до розгляду у судовому засіданні на 03 квітня 2024 року на 10:00 год.

Судове засідання 03.04.2024 було проведено за участю представника відповідача ОСОБА_3 .

Позивач та його представник у судове засідання не з'явились, причини неявки суду не повідомили.

Суд ухвалою занесеною до протоколу с/з, зобов'язав представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати письмові пояснення (інформацію, докази) щодо порядку перерахунку пенсії позивача, здійсненого на виконання рішення суду у цій справі; відповіді ПФУ на листи відповідача щодо виділення коштів для виконання рішень судів; належним чином засвідчені докази затвердження бюджетів органів ПФУ для реалізації програм, які стосуються виконання рішень судів у 2022, 2023, 2024 роках; інформацію щодо отриманих та витрачених коштів для реалізації програм, які стосуються виконання рішень судів у 2022, 2023 та 2024 роках.

У зв'язку з цим, у судовому засіданні було оголошено перерву до 10:00 год. 15.04.2024.

15.04.2024 через систему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на виконання вимог усної ухвали суду від 03.04.2024 надійшли додаткові пояснення у справі.

У наданих письмових поясненнях відповідач зазначає про таке.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2022 по справі № 160/3773/22, яке 06.09.2022 набрало законної сили, 03.10.2022 ОСОБА_2 було проведено перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 03.07.2014 по 01.03.2020, що підтверджується рішенням від 03.10.2022 № 912050807465. З 03.07.2014 по 30.09.2014 розмір пенсії ОСОБА_2 з надбавками склав 5813,82 грн, складовими якої є: розмір пенсії за віком (ст.27) (7267.28 * 0.65813) 4782,81 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 13 років) 123,37 грн; загальний розмір пенсії 4906,18 грн; доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 907,64 грн; сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 7267,28 грн) 5813,82 грн. З 01.10.2014 до розрахунку суми пенсії ОСОБА_2 було включено надбавку в розмірі 300,00 грн на 2-х утриманців згідно Постанови КМУ «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» № 654 від 16.07.2008. Отже, з 01.10.2014 розмір пенсії ОСОБА_2 складав 6113,82 грн. З 01.10.2017 розмір пенсії позивача з надбавками складав 8402,82 грн, з наступними підвищеннями, з урахуванням застосування нової середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та проведеної індексації з 01 березня щороку. З 01.03.2019 розмір пенсії ОСОБА_2 з надбавками склав 9780,31 грн, складовими якої є ті ж самі частини, а саме: розмір пенсії за віком (ст.27) (11850.39 * 0.48750) 5777,07 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 13 років) 194,61 грн; загальний розмір пенсії 5971,68 грн; доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 3508,63 грн; сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 11850,39 грн) 9480,31 грн надбавка на 2-х утриманців Пост. № 654 п.4.3 - 300.00 грн. З 01.05.2020 розмір пенсії ОСОБА_2 з надбавками склав 10823,14 грн. Станом на 01.03.2024 розмір пенсії ОСОБА_2 з надбавками складає 16384,74 грн. Додатково зазначено, що на лист Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 20.02.2024 вих. № 0400-010506-5/34581 про виділення коштів Пенсійним фондом України надано лист-відповідь від 20.03.2024 № 2800-040203-9/17056 в якому зазначено, зокрема, що згідно з Порядком виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1165 (далі - Порядок № 1165) пенсійні виплати за минулий період проводяться отримувачам за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів Державного бюджету України на відповідний рік. Бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік на сьогодні не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік після його затвердження. Водночас повідомляємо, що згідно з абзацом третім пункту 4 Порядку № 1165 у разі недостатності бюджетних призначень для забезпечення пенсійної виплати за минулий період у передбаченому розмірі, виплата проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на пенсійні виплати за минулий період бюджетним призначенням, але не більшій належної до виплати суми, що обліковується.

Судове засідання 15.04.2024 було проведено за участю представника відповідача ОСОБА_1 , позивач та представник позивача у судове засідання не з'явились.

Судове засідання було відкладено на 29.04.2024 на 11:00 год.

29.04.2024 через канцелярію суду представником відповідача подано клопотання про долучення доказів до матеріалів справи.

У судовому засіданні 29.04.2024, проведеному за участю представника відповідача ОСОБА_1 , було розглянуто питання щодо затвердження звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звіт, суд зазначає про таке.

Згідно з ч. 2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Статтею 382 КАС України передбачено підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частиною першою статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Так, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2022 у справі № 160/3773/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 03 жовтня 2022 року було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 03.07.2014 по 01.03.2020, що підтверджується рішенням від 03.10.2022 № 912050807465, копія якого надана до матеріалів справи.

Поряд з цим, суд рішенням від 04.08.2022 у справі №160/3773/22 зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 03.07.2014 по 01.03.2020, з урахуванням раніше виплачених сум.

Проте, доказів виплати нарахованих сум пенсії позивачу не надано, а вказано на те, що рішення в цій частині буде виконано відповідачем за наявності відповідного фінансування Пенсійним фондом України.

За таких обставин, суд зазначає, що рішення у справі №160/3773/22 виконано відповідачем не у повному обсязі.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 14 КАС України, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналогічні положення містяться у статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частиною 2 ст. 382 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Таким чином, наведеною статтею передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 звертав увагу на те, що застосування статті 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої ухвалено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

Суд зазначає, що поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звіт не свідчить про повне виконання рішення суду у справі №160/3773/22.

З огляду на викладене, суд не вбачає підстав для затвердження звіту, поданого на виконання рішення суду у справі №160/3773/22.

Основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.

У цьому контексті суд зазначає, що певні дії на виконання рішення суду у справі №160/3773/22 відповідачем були вчинені (здійснено перерахунок пенсії позивача).

Так, 10.11.2021 Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №1165, якою затверджено Порядок виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території.

Згідно з цим Порядком, пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, що набрали законної сили, проводяться отримувачам за окремою програмою, передбаченою в бюджеті Пенсійного фонду України на відповідну мету, за рахунок коштів державного бюджету України на відповідний рік.

Як видно з рішення відповідача від 03.10.2022 №912050807465, ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеною особою.

Приписами статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Згідно з пунктами 1, 2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 (далі - Положення № 28-2), Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду. Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.

Пунктом 3 Положення №28-2 визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; виконання інших завдань, визначених законом.

Відповідно до пункту 4 Положення №28-2, управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Такий висновок викладено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 31 травня 2022 року у справі №360/940/20.

Проте, відповідач не надав до суду доказів на підтвердження того, що він вживав дієві заходи, спрямовані на виконання судового рішення в частині здійснення виплати сум перерахованої пенсії.

До того ж, суд зауважує, що рішення у справі №160/3773/22 є вже другим судовим рішенням щодо захисту соціальних прав позивача, порушених Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

З огляду на викладене, враховуючи зазначені у звіті обставини, а також початок нового фінансового року в органах пенсійного фонду України, суд на підставі частини 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне встановити новий строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення у цій справі.

Суд зазначає, що з огляду на особливості покладених обов'язків згідно з судовим рішенням, можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати, дію на всій території України воєнного стану, відповідач має надати звіт про виконання судового рішення у справі протягом 60 днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Відповідно до ч.3 ст.243 КАС України, складання повного тексту ухвали, залежно від складності справи, може бути відкладено на строк не більш як п'ять днів з дня оголошення вступної та резолютивної частин ухвали.

Таким чином, останній день складення повного тексту ухвали, з урахуванням вихідних днів, припадає на 06.05.2024.

У період з 01.05.2024 по 14.05.2024 суддя Кучугурна Н.В. перебувала у щорічній відпустці, що підтверджується відповідною довідкою, копія якої долучена до матеріалів справи. У зв'язку з цим, повний текст ухвали складено після виходу судді з відпустки.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 370, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в адміністративній справі №160/3773/22 відмовити.

Установити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2022 в адміністративній справі №160/3773/22.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати у 60-тиденний строк з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2022 в адміністративній справі №160/3773/22.

Попередити відповідача про те, що відповідно до ч.2 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суд, серед іншого, може накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала набирає законної сили 29.04.2024.

Ухвала може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного її тексту шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст ухвали складено 15.05.2024.

Суддя Н.В. Кучугурна