Справа № 760/3101/22
Категорія 42
20 березня 2024 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Захарчук С. С.,
за участю секретаря судового засідання - Кулак Д. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві цивільну справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми, -
Київський міський центр зайнятості (далі - Центр) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів.
Зазначав, що 18.03.2021 для отримання статусу безробітного та призначення виплати по безробіттю відповідач подав до Солом'янської районної філії Центру заяву, в якій зазначив інформацію про те, що він не є підприємцем, трудовою діяльністю не займається, пенсію на пільгових умовах не отримує та не має інших, передбачених законодавством доходів.
Відповідно до наказу Солом'янської районної філії Центру № НТ210321 від 23.30.2021 ОСОБА_1 був наданий статус безробітного та було призначено виплату допомоги по безробіттю з 18.03.2021.
Згідно з наказом Солом'янської районної філії Центру № НТ 210809 від 09.08.2021, відповідно до п. п. 5 п. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у зв'язку з недотриманням рекомендацій та невідвідуванням центру зайнятості без поважних причин, відповідачу скорочено виплату допомоги по безробіттю за період з 06.08.2021 по 20.08.2021.
У зв'язку з самостійним працевлаштуванням, відповідно до наказу Солом'янської районної філії Центру № НТ210826 від 26.08.2021 відповідачу припинено реєстрацію як безробітного та припинено виплату допомоги по безробіттю з 13.08.2021.
19.08.2021 Центром складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 2320, згідно якого встановлено, що ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 підписали договір на участь у створенні фільму і передачу суміжних прав від 18.04.2021.
Відповідно до акту приймання-передачі наданих послуг від 19.04.2021 ОСОБА_1 була нарахована винагорода.
Таким чином, відповідно до вимог діючого законодавства України відповідач під час перебування на обліку у якості безробітного, належав до категорії зайнятого населення та не повідомив про укладення цивільно-правового договору.
Відповідно до наказу Солом'янської районної філії Центру № 83/269-02/21 від 26.08.2021 було прийнято рішення про повернення ОСОБА_1 нарахованого та виплаченого матеріального забезпечення.
Згідно з довідкою-розрахунком Центру № 415 від 01.09.2021 розмір нарахованого та виплаченого ОСОБА_1 матеріального забезпечення на випадок безробіття складає 9 971 грн. 07 коп.
02.09.2021 відповідачу було направлено лист - повідомлення про необхідність повернення незаконно отриманих коштів, вимоги якого виконані не були.
Посилаючись на вищевказане, позивач просив стягнути з відповідача на його користь суму у розмірі 9 971 грн. 07 коп. та судовий збір.
У відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечив, вказавши наступне.
Зазначав, що укладення договору з ФОП ОСОБА_2 не свідчить про наявність у нього постійного працевлаштування, зокрема, за вказаним позивачем договором кошти у розмірі 80 грн. 50 коп. йому було виплачена одноразово.
Вказав, що кошти, які були виплачені позивачем, були його єдиним джерелом для проживання та забезпечення необхідного прожиткового мінімуму.
Посилаючись на зазначені обставини, відповідач просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
У відповіді на відзив позивач підтримав викладені у позові обставини та просив позов задовольнити.
Представник позивача у судове засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, у якій вказала на те, що позов підтримує у повному обсязі.
Суд ухвалив розглядати справу за відсутності представника позивача.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, у матеріалах справи міститься заява про розгляд справи за його відсутності, у якій вказав на те, що заперечує проти задоволення позову.
Суд ухвалив розглядати справу за відсутності відповідача.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши письмові докази в справі в їх сукупності, дійшов наступного висновку.
Судом установлено, що заяву про надання статусу безробітного та заяву про призначення виплати допомоги по безробіттю ОСОБА_1 подано до Солом'янської районної філії Центру 18.03.2021 (а.с.9,10)
Відповідно до персональної картки №026921031800018 Солом'янської районної філії Центру ОСОБА_1 був наданий статус безробітного з 18.03.2021 (а.с.11)
Згідно з актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 2320 від 19.08.2021, складеного Центром, встановлено, що між ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 було укладено договір на участь у створенні фільму і передачу суміжних прав від 18.04.2021., відповідно до умов якого ОСОБА_1 була нарахована винагорода (а.с. 12).
Відповідно до акту приймання-передачі послуг згідно договору на участь у створенні фільму та передачу суміжних прав від 18.04.2021 актору сплачується нагорода у розмірі 80 грн. 50 коп. (а.с.14).
Відповідно до наказу № 83/269-02/21 Солом'янської районної філії Центру від 26.08.2021 прийнято рішення про необхідність відшкодування незаконно отриманих коштів ОСОБА_1 (а.с. 16).
Згідно з довідкою-розрахунком Центру № 415 від 01.09.2021 розмір нарахованого та виплаченого ОСОБА_1 матеріального забезпечення на випадок безробіття складає 9 971 грн. 07 коп. (а.с. 15).
02.09.2021 Солом'янською районною філією Центру було направлено лист - повідомлення відповідачу про необхідність повернення незаконно отриманих коштів, вимоги якого виконані не були (а.с. 17-19).
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин) зареєстровані безробітні інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Згідно з ч. 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин) відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Згідно з абз. 5 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ від 19.09.2018 № 792 (у редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин) центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного, зокрема, з дня: укладення цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (у редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон) виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
За приписами ч. 2, абз. 1 ч. 3 ст. 36 Закону застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. п. 2 п. 1 Розділу V Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 624 від 06.04.2020 (у редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин) виплата допомоги по безробіттю припиняється в разі припинення реєстрації безробітного з підстав, передбачених Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 792 від 19.09.2018.
Як установлено судом, 18.04.2021 між ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 було укладено договір на участь у створенні фільму і передачу суміжних прав (далі - договір) (а.с. 13-14).
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до п. 6.7 договору даний договір набуває чинності після його підписання сторонами та діє протягом терміну захисту авторських та суміжних прав.
Укладаючи договір цивільно-правового характеру 18.04.2021, ОСОБА_1 мав усвідомлювати момент укладення договору, наслідки укладення такого договору, метою якого є отримання грошової винагороди за виконану роботу.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» (у редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин) зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону (зокрема щодо своєї зайнятості - діяльності, яка пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі).
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» (у редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин) реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється також з інших підстав, передбачених Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних.
Згідно з абз. 5 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ від 19.09.2018 № 792 (у редакції, діючій на час виникнення спірних правовідносин) центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного, зокрема, з дня: укладення цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг).
Враховуючи те, що ОСОБА_1 , під час перебування на обліку у якості безробітного, не повідомив Центр про укладення цивільно-правового договору про виконання робіт, чим порушив положення ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення», ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», не повідомивши спеціалістів центру зайнятості про свою зайнятість, намір виконувати роботу, за яку отримувати винагороду, що є підставою для задоволення позовних вимог центру зайнятості, оскільки відповідачем внаслідок умисного невиконання своїх обов'язків та зловживання ними отримано допомогу по безробіттю на суму 9 971 грн. 07 коп., яка підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Ураховуючи, що позовні вимоги підлягають задоволенню, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судові витрати понесені позивачем у вигляді судового збору у розмірі 2 481 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення», ст. 31, 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженому постановою КМУ № 792 від 19.09.2018, Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженому наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 624 від 06.04.2020, ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 141, 223, 229, 263-265, 268 ЦПК України,
Позов Київського міського центру зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-Б, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 03491091) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) про стягнення суми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості кошти в розмірі 9 971 (дев'ять тисяч дев'ятсот сімдесят одна) грн. 07 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості судовий збір у розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) грн.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С. С. Захарчук