печерський районний суд міста києва
Справа № 757/8898/24-к
27 лютого 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,-
до провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_3 , погоджене прокурором другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Обґрунтовуючи внесене клопотання, сторона кримінального провадження слідчий вказав, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000520 від 28.03.2023 за підозрою ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
У ході розслідування провадження досліджуються обставини за яких ОСОБА_5 перебуваючи на посаді голови ІНФОРМАЦІЯ_2 , 30.05.2022 о 16 год 33 хв вчинила службову недбалість під час проведення фінансово-господарських операцій за договором від 27.01.2022 № 26 з ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що призвело до завдання збитків НСЗУ в сумі 2 158 621,80 грн, що більш ніж у двісті п'ятдесят разів перевищує встановлений законодавством неоподаткований мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками, за таких обставин.
Діяльність НСЗУ регламентована Положенням «Про утворення ІНФОРМАЦІЯ_2 », затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1101.
Відповідно до вказаного Положення НСЗУ є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
Крім того, НСЗУ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Національну службу здоров'я України очолює Голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за пропозицією Комісії з питань вищого корпусу державної служби.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.11.2021 № 1459-р ОСОБА_5 призначено Головою НСЗУ строком на п'ять років з оплатою праці відповідно до законодавства.
Також указаним Положенням визначено повноваження Голови НСЗУ, зокрема:
- Голова НСЗУ очолює НСЗУ, здійснює керівництво її діяльністю, представляє НСЗУ у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями в Україні та за її межами;
- у межах компетенції організовує та контролює виконання в апараті НСЗУ та її територіальних органах Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів міністерств, що належать до сфери діяльності НСЗУ;
- призначає на посаду та звільняє з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців апарату НСЗУ (якщо інше не передбачено законом);
- приймає на роботу та звільняє з роботи в порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників НСЗУ;
- приймає в установленому порядку рішення про розподіл бюджетних коштів, розпорядником яких є НСЗУ;
- здійснює інші повноваження, визначені законом.
Враховуючи наведене, ОСОБА_6 наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, а тому є службовою особою.
Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19.10.2017 визначено державні фінансові гарантії надання необхідних пацієнтам послуг з медичного обслуговування (медичних послуг) та лікарських засобів належної якості за рахунок коштів Державного бюджету України за програмою медичних гарантій.
Статтею 7 зазначеного Закону визначено основні функції уповноваженого органу, зокрема забезпечення функціонування електронної системи охорони здоров'я у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм функціонування електронної системи охорони здоров'я та її компонентів, реєстрації користувачів, внесення та обміну інформацією і документами в електронній системі охорони здоров'я визначено Порядком функціонування електронної системи охорони здоров'я, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання електронної системи охорони здоров'я» від 25.04.2018 № 411.
Згідно з підпунктом 4 пункту 2 вказаного Порядку електронна медична інформаційна система інформаційно-комунікаційна система, яка дає змогу автоматизувати роботу суб'єктів господарювання у сфері охорони здоров'я, створювати, переглядати, обмінюватися інформацією в електронній формі, зокрема з центральною базою даних (у разі підключення).
Відповідно до підпункту 14 пункту 2 Порядку функціонування електронної системи охорони здоров'я центральна база даних інформаційно-комунікаційна система, яка містить передбачені цим Порядком реєстри, програмні модулі, електронну медичну інформаційно-аналітичну систему з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, інформаційну систему НСЗУ в частині, необхідній для реалізації державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, а також забезпечує можливість створення, перегляду, обміну інформацією та документами між реєстрами, державними електронними інформаційними ресурсами, електронними медичними інформаційними системами. До складу електронної системи охорони здоров'я входять центральна база даних та електронні медичні інформаційні системи, між якими забезпечено автоматизований обмін інформацією, даними та документами через відкритий програмний інтерфейс.
Власником центральної бази даних, у тому числі майнових прав на програмне забезпечення центральної бази даних, є держава в особі НСЗУ. Адміністратором центральної бази даних є державне підприємство «Електронне здоров'я».
Завданням електронної системи охорони здоров'я є забезпечення можливості використання пацієнтами електронних сервісів для реалізації їх прав, зокрема за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (далі ? програма медичних гарантій), автоматизація ведення обліку медичних послуг і управління медичною інформацією, запровадження електронного документообігу у сфері медичного обслуговування населення.
27.01.2022 за результатами проведеної процедури закупівлі між НСЗУ, в особі її голови ОСОБА_5 , з однієї сторони і ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі - виконавець), в особі виконувача обов'язків генерального директора ОСОБА_7 , з другої сторони, укладений договір про закупівлю № 26, предметом якого є послуги з адміністрування центральної бази даних електронної системи охорони здоров'я.
Зміст послуг, що надаються за цим договором, визначені відповідно до Порядку функціонування електронної системи охорони здоров'я та Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення».
Так, відповідно до пункту 50 Порядку функціонування електронної системи охорони здоров'я ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відповідає за:
1) адміністрування та технічну підтримку центральної бази даних з метою забезпечення безперебійної роботи центральної бази даних;
2) прийняття рішення про підключення, відключення та зупинення доступу електронної медичної інформаційної системи до центральної бази даних, укладення та припинення відповідних договорів з операторами;
3) надання технічної підтримки операторам з питань підключення, відключення, взаємодії електронної медичної інформаційної системи з центральною базою даних, підтверджує впровадження нових функціональних можливостей системи;
4) надання інформаційних та консультаційних послуг щодо електронної системи охорони здоров'я;
5) розроблення та підтримання в актуальному стані технічної документації центральної бази даних.
Фактично зазначені вище пункти є найменуваннями послуг, що надаються, згідно із зазначеним договором, укладеним між НСЗУ та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та входять як пункти до акту здачі-приймання наданих послуг.
Відповідно до п. 3.4 умов договору від 27.01.2022 № 26 передбачено, зокрема, що розрахунки з ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (виконавець) за фактично надані та прийняті послуги за звітний період здійснюються в національній валюті України шляхом перерахування НСЗУ грошових коштів на поточний рахунок ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » протягом 10 банківських днів з дати підписання сторонами акта здачі-приймання наданих послуг.
Крім того, пунктом 4.4 указаного договору передбачено: «Належне виконання Виконавцем своїх зобов?язань за Договором оформляється двостороннім Актом, у якому вказується перелік, вартість та обсяг фактично наданих послуг за звітний період. Акт готується виконавцем і надається Замовникові для підписання до 10 числа місяця наступного за звітним. Акт за грудень надається до 18 грудня 2022 року, крім цього разом з актом Виконавцем надається звіт про надані послуги, що є невід'ємною частиною акта».
Також пунктом 4.5 указаного договору передбачено, що підставою для відмови від підписання акта, зокрема (але не виключно), є включення виконавцем послуг, які не були фактично надані.
Серед іншого указаним договором передбачено, що замовник протягом 10 (десяти) робочих днів від дати отримання акта у разі відсутності зауважень підписує його або виставляє письмову відмову від його підписання із зазначенням переліку зауважень та виявлених недоліків у наданих послугах та строку їх усунення. Замовник має право не підписувати акт до моменту усунення виконавцем усіх недоліків, зауважень та не оплачувати надані послуги.
Встановлено, що у звіті про надані послуги за квітень 2022 року до акта здачі-приймання наданих послуг № 4 у зазначеному періоді ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » значиться такий фактичний стан виконання послуги з порядковим № 3 «Інформація про надання технічної підтримки операторам з питань підключення, відключення, взаємодії МІС з ЦБД, підтвердження впровадження нових функціональних можливостей системи, саме:
- підготовлено проекти технічних вимог для тестування сумісності електронних медичних інформаційних систем - розроблено 0 проектів;
- проведено технічних зустрічей з операторами МІС щодо стану ЦБД - проведено 0 зустрічей;
- залученість працівників (годин) 0 годин 0 хвилин.
В акті здачі-приймання наданих послуг № 4 зазначено, що відповідно до умов договору від 27.01.2022 вартість зазначених вище послуг становить 2 158 621,80 грн, водночас загальна сума послуг становить 5 680 584,18 грн.
Згідно з платіжним дорученням від 30.05.2022 № 46904, підписаного, зокрема, ОСОБА_5 30.05.2022 о 16 год 33 хв 01 сек, вказані кошти перераховані 01.06.2022 НСЗУ на користь ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з призначенням платежу «2308060; 2240; Послуги їз адміністрування ІНФОРМАЦІЯ_3 за 04.2022; дог. № 26 від 27.01.2022 акт № 4 від 29.05.2022; в т.ч. ПДВ 946 764,03».
Отже, НСЗУ у межах договору про закупівлю від 27.01.2022 № 26 за актом здачі-приймання послуг від 30.05.2022 № 4 проведено зайве перерахування (витрачання) коштів Державного бюджету України на суму 2 158 621,80 грн на оплату послуг, які фактично не надавалися.
Акт та звіт про надані послуги за квітень 2022 року підписані кваліфікованим та удосконаленим електронним підписом Голови НСЗУ ОСОБА_5 29.05.2022 о 21 год 17 хв 23 сек та в.о. генерального директора ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_7 27.05.2022 о 09 год 33 хв 10 сек.
Таким чином, усупереч вимогам частини першої статті 9 Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», пункту 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 як замовник та Державне підприємство «Електронне здоров'я» як виконавець у рамках договору № 26 склали і підписали первинний документ - акт здачі - приймання наданих послуг № 4, до якого включено дані щодо господарських операцій за квітень 2022 року з технічної підтримки операторам з питань підключення, відключення, взаємодії електронної медичної інформаційної системи з центральною базою даних, підтвердження впровадження нових функціональних можливостей системи на загальну суму 2 158 621,80 грн, які фактично виконавцем не здійснювалися, проте оплата за них проведена у повному обсязі.
Вказане призвело до завищення обсягу наданих послуг на суму 2 158 621,80 грн, оплату за які НСЗУ здійснено в повному обсязі, що суперечить умовам пункту 3.4, 4.4, 4,5 договору № 26 і вимогам частин першої та другої статті 193 Господарського кодексу України, частини першої статті 526 та частини першої статті 629 Цивільного кодексу України.
Як наслідок, НСЗУ у межах договору № 26 проведено зайве витрачання коштів Державного бюджету України за КПКВК 2308060 та КЕКВ 2240 на оплату послуг, які фактично ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не надавалися, через що завдано збитків на суму 2 158 621,80 гривень.
Отже ОСОБА_5 будучи Головою ІНФОРМАЦІЯ_2 і службовою особою неналежно виконала свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, перебуваючи 29.05.2022 о 21 год 15 хв у невстановленому досудовим розслідуванням місці за допомогою кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису підписала акт № 4 від 30.05.2022 здачі-приймання послуг та звіт до нього згідно з договором про закупівлю від 27.01.2022 № 26, укладеним між ІНФОРМАЦІЯ_5 та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який став підставою для зайвого витрачання грошових коштів на суму 2 158 621, 80 грн, що включені в платіжне доручення від 30.05.2022 № 46904, підписне, зокрема, нею ж 30.05.2022 о 16 год 33 хв 01 сек.
26.10.2023 о 09 год. 30 хв., ОСОБА_5 , в порядку і з підстав, визначених ст. ст. 276-278 КПК України, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Супровідним листом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 19.01.2024 № 11505-2024 до ІНФОРМАЦІЯ_7 направлена постанова про призначення судової комп'ютерно-технічної експертизи за експертною спеціальністю 10.9 «Дослідження комп'ютерної техніки та програмних продуктів» у кримінальному провадженні № 42023000000000520.
На вирішення експерта поставлені наступні питання:
1. Чи підтверджуються в програмі «JIRA» користувачем якої є ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » факт надання послуг згідно пункту 3 (включно з підпунктами) звіту про надані послуги за квітень 2022 року акту здачі приймання наданих послуг № 4 від 30.05.2022 складеного на виконання умов договору про закупівлю № 26 від 27.01.2022 укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_8 та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 »?
2. Чи вносились з 01.05.2022 року по теперішній час до програми «JIRA» користувачем якої є ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » зміни про надання послуг згідно пункту 3 (включно з підпунктами) звіту про надані послуги за квітень 2022 року акту здачі приймання наданих послуг № 4 від 30.05.2022 складеного на виконання умов договору про закупівлю № 26 від 27.01.2022 укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_8 та ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 »?
09.02.2024 за № СЕ-19-24/4698-КТ до ГСУ НПУ надійшло клопотання експерта про надання доступу до об'єкта дослідження для можливості створення файлу-образу, а саме: носій/носії інформації із операційною системою, де встановлено програмне забезпечення «JІRA», та/або доступ до носія/носіїв інформації, на яких міститься програмне забезпечення «JІRA» та надати в розпорядження експерта паролі доступу, що стосуються об'єктів дослідження (в тому числі з правами адміністратора системи).
Слідчий зазначив, що по даному кримінальному провадженні провадяться слідчі дії, в зв'язку з чим виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », з можливістю створення файлу-образу, а саме: носія/носів інформації із операційною системою, де встановлено програмне забезпечення «JІRA», та/або доступ до носія/носіїв інформації, на яких міститься програмне забезпечення «JІRA» із наданням в розпорядження експерта паролів доступу, що стосуються об'єктів дослідження (в тому числі з правами адміністратора системи).
В судове засідання слідчий, прокурор не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Прокурор подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність та зазначив, що клопотання підтримує в повному обсязі.
Представник особи, у володінні якої перебувають речі та документи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином.
Статтею 22 КПК України передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Оскільки, згідно ч. 4 ст. 163 КПК України, відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розглянути клопотання за відсутності слідчого, прокурора на підставі наявних доказів.
Фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України не здійснювалась.
Згідно ч. 1 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 132 КПК України, тимчасовий доступ є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, персональні дані особи, що знаходяться у ї особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних, належать до охоронюваної законом таємниці.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Таким чином, дослідивши матеріали клопотання, враховуючи положення ст. 163 КПК України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, оскільки вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів неможливо.
На підставі викладеного і керуючись ст. 108, ст.ст. 159, 160, 162-164, 166, ст. 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України полковнику поліції ОСОБА_8 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_9 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_10 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_11 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України підполковнику поліції ОСОБА_12 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України майору поліції ОСОБА_13 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України майору поліції ОСОБА_14 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України майору поліції ОСОБА_15 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України майору поліції ОСОБА_16 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України майору поліції ОСОБА_17 , старшому слідчому в ОВС ГСУ Національної поліції України капітану поліції ОСОБА_18 , старшому слідчому слідчого відділення відділу поліції №1 Одеського РУП №1 ГУНП в Одеській області капітану поліції ОСОБА_19 , слідчому СВ відділу поліції №1 Одеського РУП №1 ГУНП в Одеській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_20 , слідчим слідчої групи, які здійснюють досудове розслідування, а також прокурорам групи прокурорів на тимчасовий доступ до об'єкта дослідження операційної системи «JІRA» користувачем якої є ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які містять охоронювану законом таємницю, для можливості створення файлу-образу, а саме: носія/носів інформації із операційною системою, де встановлено програмне забезпечення «JІRA», та/або доступ до носія/носіїв інформації, на яких міститься програмне забезпечення «JІRA» із наданням в розпорядження експерта паролів доступу, що стосуються об'єктів дослідження (в тому числі з правами адміністратора системи).
Визначити строк дії ухвали тривалістю в один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Службовим особам ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів, особам, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні та/або оперативним підрозділам органів внутрішніх справ, які здійснюють слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні за письмовим дорученням слідчого, прокурора та надати їм можливість вилучити зазначені в ухвалі документи.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Підготовлено в 2-х примірниках.
Прим. 1 - справа №757/8898/24-к.
Прим. 2 - слідчий ОСОБА_3
Копія - ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 »
Виконавець: ОСОБА_1 , 27.02.2024