Ухвала від 14.05.2024 по справі 711/3822/24

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/3822/24

Номер провадження 1-кс/711/1052/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2024 року м.Черкаси

Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1

з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2

прокурора - ОСОБА_3

слідчого - ОСОБА_4

підозрюваної - ОСОБА_5

захисника - адвоката ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , погодженого прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , по кримінальному провадженню №42021252150000047, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.08.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Черкаси, громадянки України, українки за національністю, з вищою освітою, розлученої, маючої на утриманні дітей 2004 та 2015 років народження, працюючої на посаді начальника відділу продовольчої безпеки та мобілізаційної роботи управління продовольчої безпеки та мобілізаційної роботи Департаменту агропромислового розвитку Черкаської обласної державної адміністрації, інвалідом, депутатом, учасником бойових дій не являється, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, -

підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 звернулася до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, погодженого прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , по матеріалам кримінального провадження №42021252150000047, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 03.08.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно підозрюваної ОСОБА_5 .

Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню №42021252150000047 від 03.08.2021 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 02.03.2016 № 31/0/50-16, на ОСОБА_5 , покладено виконання обов'язків начальника відділу розпорядження землями сільськогосподарського призначення Управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області до вирішення питання щодо призначення у встановленому законодавством порядку начальника відділу розпорядження землями сільськогосподарського призначення Управління землеустрою та охорони земель, і відповідно до вказаного наказу остання приступила до виконання обов'язків начальника відділу розпорядження землями сільськогосподарського призначення Управління землеустрою та охорони земель з 02.03.2016.

Відповідно до п.п. 1, 4.7, 4.10, 4.11, 4.13, 4.14, 4.16, 4.20, 4.23, 4.25 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області від 03.03.2015 №19:

-Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру;

-здійснює заходи щодо вдосконалення порядку ведення обліку і підготовки звітності з регулювання земельних відносин, використання та охорони земель;

-організовує виконання на території Черкаської області робіт із землеустрою та оцінки земель, що проводяться з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру;

-здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні;

-розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Черкаської області;

-вносить у встановленому порядку пропозиції щодо розпорядження землями державної та комунальної власності, встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища, регулювання земельних відносин;

-забезпечує підготовку та здійснення організаційних, економічних, екологічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання та охорону земель, їх захист від шкідливого антропогенного впливу, дотримання режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, інших територій;

-здійснює землеустрій, у тому числі забезпечує проведення державної інвентаризації земель;

-здійснює державний нагляд у сфері землеустрою;

-Проводить відповідно до законодавства моніторинг земель та охорону земель.

Відповідно до п.п. 1.4., 2.1., 2.3., 2.4., 2.6., 2.7., 2.8., 2.10. Посадової інструкції начальника відділу розпорядження землями сільськогосподарського призначення Управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, затвердженої 16.06.2015 в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, начальник відділу:

-у своїй роботі керується Конституцією України, Земельним кодексом України, Законами України, постановами Верховної ради України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, наказами Держгеокадастру, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, Положенням про Головне управління та змінами до нього, його наказами, Положенням про Управління, Положенням про Відділ, цією інструкцією, іншими нормативно-правовими актами;

-організовує діяльність Відділу, забезпечує виконання працівниками Відділу своїх посадових обов'язків;

-розглядає заяви, клопотання, документи, матеріали та документації із землеустрою щодо передачі у власність або користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в Черкаській області для всіх потреб. Аналізує та обробляє інформацію щодо таких земельних ділянок, отриману від структурних підрозділів Головного управління і відділів, управлінь Держгеокадастру у районах та м. Ватутіному Черкаської області, на предмет відповідності законодавству України та можливості прийняття Головним управлінням рішень щодо передачі земельних ділянок у власність чи користування;

-готує проекти наказів про надання дозволу на складання документації із землеустрою та її затвердження відносно земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, поновлення договорів оренди та передачі у власність або у користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, припинення права користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності в Черкаській області у відповідності до норм чинного законодавства України;

-працює в автоматизованій системі діловодства «ДОК ПРОФ» в рамках реалізації повноважень з питань передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб у Черкаській області;

-приймає участь у розробленні заходів щодо удосконалення складання проектної та технічної документації на право користування, володіння земельними ділянками;

-приймає участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері регулювання земельних відносин та використання земель у Черкаській області;

-надає роз'яснення юридичним та фізичним особам з питань, віднесених до компетенції Відділу.

Відповідно до п.п. 3.1, 3.2 Посадової інструкції, начальник відділу має право:

-одержувати від підрозділів Головного управління і відділів, управлінь Держгеокадастру у районах та АДРЕСА_2 інформацію, необхідну для виконання покладених на Відділ завдань;

-одержувати в установленому порядку від місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, незалежно від форми власності і господарювання, документи, матеріали та іншу інформацію, необхідну для виконання своїх посадових обов'язків.

Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді виконувача обов'язків начальника відділу розпорядження землями сільськогосподарського призначення Управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, була наділена організаційно-розпорядчими функціями, тобто в розумінні ст.18 та ст.364 КК України, є службовою особою.

Ст.ст. 13, 14 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до ч.ч. 1-4 ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Землі природно-заповідного фонду України, а також землі територій та об?єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно до ст.6 цього Закону об'єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення. На землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об?єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням. Межі територій та об?єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об?єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об?єктів природно-заповідного фонду.

Указом Президента України від 10.02.2010 №155/2010 (Указ), на території Глобинського, Оржицького та Семенівського районів Полтавської області, Чорнобаївського району Черкаської області створено національний природний парк «Нижньосульський» (Парк).

До території Парку включено 18635,11 гектара земель державної власності, у тому числі 1315 гектарів земель, які вилучаються у Державного підприємства «Золотоніське лісове господарство» і надаються парку в постійне користування, 441,3 гектара земель запасу на території Оржицького району та 431 гектара земель запасу на території Семенівського району, які надаються парку в постійне користування, та 16447,81 гектара земель, які включаються до складу національного природного парку без вилучення, згідно з додатком.

Зокрема, згідно з додатком до Указу, до складу територій Парку включено без вилучення 9,27 га земель Черкаського обласного виробничого управління меліорації і водного господарства, 7080,64 га - земель запасу Чорнобаївської районної державної адміністрації.

Згідно із ч.1 ст.3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» до природно-заповідного фонду України належать, з поміж іншого природні території та об'єкти, зокрема, національні природні парки.

Таким чином, Парк входить до природно-заповідного фонду України, його територіям надано статус земель природно-заповідного та іншого природоохоронного значення (п. «в» ст.19 Земельного кодексу України).

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04 листопада 2011 року №435, затверджено Положення про національний природний парк «Нижньосульський» (чинне станом на 19.05.2016) (Положення).

Пунктами 1.1., 1.7. Положення передбачено, що ОСОБА_7 створений відповідно до Указу, є об'єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. Ділянки землі та водного простору з усіма природними ресурсами та об'єктами вилучаються з господарського використання і надаються Парку в постійне користування у порядку, встановленому законодавством.

Згідно із п.п. 1.2., 2.1. Положення Парк є бюджетною, природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою і входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання. Парк створений з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об?єктів Середнього Придніпров'я.

Відповідно до п.4.1 Положення територія Парку враховується в усіх видах землевпорядної, проектно-планувальної та проектної документації.

Пунктом 4.2 Положення встановлено, що на території Парку відповідно до природоохоронного законодавства виділяються такі зони: заповідна зона; зона регульованої рекреації; зона стаціонарної рекреації; господарська зона. Для кожної зони з урахуванням її наукової, рекреаційної, історико-культурної та інших цінностей природних комплексів та об'єктів, встановлюється диференційований режим щодо їх охорони, відтворення та використання.

Основними завданнями, відповідно до п.2.2., Парку є:

-збереження та відтворення цінних природних та історико-культурних комплексів та природних об'єктів на його території;

-створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних комплексів та об'єктів;

-організація та здійснення науково-дослідних робіт, у тому числі з вивчення природних комплексів та їх змін в умовах рекреаційного використання, розроблення та впровадження наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища, відтворення окремих видів флори та фауни, відновлення порушених екосистем, управління та ефективного використання природних ресурсів, організації та проведення моніторингу ландшафтного та біологічного різноманіття;

-проведення екологічної освітньо-виховної роботи тощо.

До встановлення меж Парку в натурі його межі визначаються відповідно до Проекту створення Парку.

Проект організації території національного природного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 », охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 01.12.2014 №386.

Межа території Парку визначена відповідною картосхемою.

Таким чином, Парк, як об'єкт природно-заповідного фонду, є юридично створеним з 10.02.2010, його територіям надано статус земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.

Однак установлено, що за даними Публічної кадастрової карти України, частина території Парку, загальною площею 10 га, знаходиться у приватній власності громадян (земельні ділянки з кадастровими номерами: 7125185600:02:000:3739, 7125185600:02:000:3740, 7125185600:02:000:3741, 7125185600:02:000:3742, 7125185600:02:000:3743).

За результатами аналізу даних, внесених до Державного земельного кадастру та оприлюднених на порталі «Публічна кадастрова карта» встановлено, що вказані земельні ділянки накладаються на шар «Природно-заповідний фонд».

Згідно із п. «г» ч.4 ст.84 ЗК України до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом.

Згідно зі ст.54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об?єктів природно-заповідного фонду проводиться відповідно до ст.ст. 51-53 цього Закону за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на підставі відповідного експертного висновку.

Ст.186-1 Земельного кодексу України (у редакціях до змін внесених на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №1423-ІХ від 28 квітня 2021 року) визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об'єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги, підлягає також погодженню з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища.

При цьому, хоча межі території Парку станом на 19.05.2016 не винесені в натуру, відповідно до ч.4 ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», його межі визначаються відповідно до проекту створення Парку.

Таким чином, згідно указаних положень чинної редакції ст.186-1 ЗК України зі структурним підрозділом обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища підлягали погодженню проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельних ділянок, розташованих на території чи в межах об'єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги.

Відповідно до листа Управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації від 13.08.2021 №02/10-02-14/1787/02/10-02-14/18848, установлено, що згідно наявного в Управлінні картографічного матеріалу, земельні ділянки з кадастровими номерами: 7125185600:02:000:3739, 7125185600:02:000:3740, 7125185600:02:000:3741, 7125185600:02:000:3742, 7125185600:02:000:3743 розташовані на території національного природного парку «Нижньосульський» та проекти землеустрою щодо відведення у приватну власність земельних ділянок до Управління не надходили, погодження не видавались.

Відповідно до листа Секретаріату Кабінету Міністрів України від 16.08.2021 №26555/0/2-21 установлено, що Кабінетом Міністрів України рішень про погодження зміни цільового призначення, вилучення із користування національного природного парку «Нижньосульський» та надання громадянам, юридичним особам земельних ділянок з кадастровими номерами: 7125185600:02:000:3739, 7125185600:02:000:3740, 7125185600:02:000:3741, 7125185600:02:000:3742, 7125185600:02:000:3743 не приймалося.

Відповідно до листа Верховної Ради України від 01.09.2021 №04-11/13-2021/274461 установлено, що до Верховної Ради України матеріали стосовно зміни цільового призначення особливо цінних земель НПП «Нижньосульський» для передачі їх у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, на погодження не надходили, рішення стосовно зміни цільового призначення особливо цінних земель НПП «Нижньосульський» Верховною Радою України не приймались.

Отже, зазначені земельні ділянки передано у приватну власність без дотримання вимог ст.ст. 19, 20, п.«г» ч.4 ст.84, ст.ст. 122, 149, 150, 186-1 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на 19.05.2016), ч.3 ст.7, ч.1 ст.9, ч.3 ст.53, ст.54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» (у редакції, чинній на 19.05.2016), відповідно до яких землі під об'єктами природно-заповідного фонду не можуть передаватися у приватну власність, а території та об'єкти природно-заповідного фонду можуть використовуватись лише у природоохоронних, науково-дослідних, оздоровчих та інших рекреаційних, освітньо-виховних цілях та для моніторингу навколишнього природного середовища, землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, належать до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, якщо інше не передбачено законом. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об'єкта природно-заповідного фонду підлягає також погодженню з структурним підрозділом обласної державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Установлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №23-2744/14-16-СГ від 04.04.2016 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» ОСОБА_8 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність, розташованої в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області за межами населеного пункту.

Орієнтовний розмір земельної ділянки 2.0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №23-2745/14-16-СГ від 04.04.2016 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» ОСОБА_9 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність, розташованої в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області за межами населеного пункту.

Орієнтовний розмір земельної ділянки 2.0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №23-2746/14-16-СГ від 04.04.2016 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» ОСОБА_10 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність, розташованої в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області за межами населеного пункту.

Орієнтовний розмір земельної ділянки 2.0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №23-2747/14-16-СГ від 04.04.2016 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» ОСОБА_11 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність, розташованої в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області за межами населеного пункту.

Орієнтовний розмір земельної ділянки 2.0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №23-2787/14-16-СГ від 06.04.2016 «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» ОСОБА_12 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність, розташованої в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області за межами населеного пункту.

Орієнтовний розмір земельної ділянки 2.0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

У подальшому, 11.05.2016 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області надійшли заяви з додатками від ОСОБА_12 ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 2,0 га кожна у приватну власність для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Розгляд указаних заяв, які надійшли з додатками, доручено, як головному виконавцю, виконувачу обов'язків начальника відділу розпорядження землями сільськогосподарського призначення Управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_5 .

За результатами розгляду зазначених заяв із доданими до них матеріалами, ОСОБА_5 в період часу з 11.05.2016 по 19.05.2016 підготувала проекти наказів «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення», які подала на підписання виконувачу обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській областіОСОБА_13 .

У подальшому дані накази зареєстровані 19.05.2016 за номерами 23-4207/14-16-СГ, 23-4208/14-16-СГ, 23-4209/14-16-СГ, 23-4210/14-16-СГ, 23-4211/14-16-СГ.

Таким чином, наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 19.05.2016 №23-4207/14-16-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення» ОСОБА_12 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Надано у власність ОСОБА_12 земельну ділянку площею 2.0000 га, в тому числі сіножаті площею 2.0000 га, (кадастровий номер 7125185600:02:000:3740) із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства, розташовану в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 19.05.2016 №23-4208/14-16-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення» ОСОБА_10 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Надано у власність ОСОБА_10 земельну ділянку площею 2.0000 га, в тому числі сіножаті площею 2.0000 га, (кадастровий номер 7125185600:02:000:3743) із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства, розташовану в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 19.05.2016 №23-4209/14-16-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення» ОСОБА_11 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Надано у власність ОСОБА_11 земельну ділянку площею 2.0000 га, в тому числі сіножаті площею 2.0000 га, (кадастровий номер 7125185600:02:000:3741) із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства, розташовану в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 19.05.2016 №23-4210/14-16-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення» ОСОБА_8 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Надано у власність ОСОБА_8 земельну ділянку площею 2.0000 га, в тому числі сіножаті площею 2.0000 га, (кадастровий номер 7125185600:02:000:3742) із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства, розташовану в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 19.05.2016 №23-4211/14-16-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення» ОСОБА_9 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2.0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Надано ОСОБА_9 у власність земельну ділянку площею 2.0000 га, в тому числі сіножаті площею 2.0000 га, (кадастровий номер 7125185600:02:000:3739) із земель сільськогосподарського призначення державної власності без зміни цільового призначення для ведення особистого селянського господарства, розташовану в адмінмежах Лящівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

На підставі вказаних наказів державним реєстратором Чорнобаївської районної державної адміністрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно здійснено державну реєстрацію речового права, а саме права приватної власності на вищезазначені земельні ділянки заОСОБА_12 ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9

Рішеннями Чорнобаївського районного суду Черкаської області за позовами Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Черкаської обласної державної адміністрації, Національного природного парку «Нижньосульський» до ОСОБА_12 (рішення від 15.02.2022 №709/1044/21), ОСОБА_9 (рішення від 14.02.2022 №709/1045/21), ОСОБА_8 (рішення від 01.02.2022 №709/1053/21), ОСОБА_11 (рішення від 18.05.2022 № 709/1060/21), ОСОБА_10 (рішення від 18.05.2022 №709/1061/21), Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, треті особи: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Управління екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації, про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні майном шляхом визнання незаконним та скасування наказу, скасування державної реєстрації, припинення права приватної власності, повернення земельної ділянки - передачу земельних ділянок з кадастровими номерами 7125185600:02:000:3739, 7125185600:02:000:3740, 7125185600:02:000:3741, 7125185600:02:000:3742, 7125185600:02:000:3743 в приватну власність, з огляду на їх особливий статус, визнано протиправною, накази Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №№ 23-4207/14-16-СГ, 23-4208/14-16-СГ, 23-4209/14-16-СГ, 23-4210/14-16-СГ, 23-4211/14-16-СГ визнано такими, що прийняті всупереч чинному законодавству, та скасовані.

Указані рішення Чорнобаївського районного суду Черкаської області набули чинності.

Таким чином, ОСОБА_5 в період часу з 11.05.2016 по 19.05.2016, обіймаючи посаду виконувача обов'язків начальника відділу розпорядження землями сільськогосподарського призначення Управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, будучи службовою особою, знаходячись на робочому місці по АДРЕСА_3 , порушуючи вимоги ст.ст. 19, 20, п.«г» ч.4 ст.84, ст.ст. 122, 149, 150, 186-1 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на 19.05.2016), ч.3 ст.7, ч.1 ст.9, ч.3 ст.53, ст.54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» (у редакції, чинній на 19.05.2016), п.п. 1, 4.7, 4.10, 4.11, 4.13, 4.14, 4.16, 4.20, 4.23, 4.25 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області від 03.03.2015 № 19, п.п. 1.4., 2.1., 2.3., 2.4., 2.6., 2.7., 2.8., 2.10. Посадової інструкції начальника відділу розпорядження землями сільськогосподарського призначення Управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не використала права, надані їй п.п. 3.1, 3.2 Посадової інструкції начальника відділу розпорядження землями сільськогосподарського призначення Управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, не перевірила особисто, ні через підлеглих працівників відділу, що земельні ділянки з кадастровими номерами 7125185600:02:000:3739, 7125185600:02:000:3740, 7125185600:02:000:3741, 7125185600:02:000:3742, 7125185600:02:000:3743 розташовані на території національного природного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 »та являються землями природно-заповідного фонду, без обов'язкового погодження проектів землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок Управлінням екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації, підготувала проекти наказів «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення» (у подальшому зареєстрованих 19.05.2016 за номерами 23-4207/14-16-СГ, 23-4208/14-16-СГ, 23-4209/14-16-СГ, 23-4210/14-16-СГ, 23-4211/14-16-СГ), які подала на підписання виконувачу обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, чим допустила вибуття зазначених земельних ділянок природно-заповідного фонду з державної власності.

Таким чином, внаслідок неналежного виконання ОСОБА_5 своїх службових обов'язків, остання без передбачених чинним законодавством погоджень допустила передачу земельних ділянок з кадастровими номерами 7125185600:02:000:3739, 7125185600:02:000:3740, 7125185600:02:000:3741, 7125185600:02:000:3742, 7125185600:02:000:3743 з державної власності у приватну власність, чим інтересам держави в особі Черкаської обласної державної адміністрації, як уповноваженому державою власнику та розпоряднику земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення на території національного природного парку « ІНФОРМАЦІЯ_2 », завдано збитків, які відповідно до нормативної грошової оцінки становлять 96 627,1 (дев'яносто шість тисяч шістсот двадцять сім гривень), що за подіями, які мали місце в 2016 році, в 140 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадянта відноситься до істотної шкоди.

Слідчий та прокурор вказують, що матеріалами кримінального провадження які підтверджують обґрунтованість підозри ОСОБА_5 є:

п.п. 1.4., 2.1., 2.3., 2.4., 2.6., 2.7., 2.8., 2.10. Посадової інструкції начальника відділу розпорядження землями сільськогосподарського призначення Управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області;

- інформація з системи електронного документообігу ДОК ПРОФ де ОСОБА_5 в період часу з 11.05.2016 по 19.05.2016 підготувала проекти наказів «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення», які подала на підписання виконувачу обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_13 . У подальшому дані накази зареєстровані 19.05.2016 за номерами 23-4207/14-16-СГ, 23-4208/14-16-СГ, 23-4209/14-16-СГ, 23-4210/14-16-СГ, 23-4211/14-16-СГ;

- рішення Чорнобаївського районного суду Черкаської області (рішення від 14.02.2022 № 709/1045/21), ОСОБА_8 (рішення від 01.02.2022 № 709/1053/21), ОСОБА_11 (рішення від 18.05.2022 № 709/1060/21), ОСОБА_10 (рішення від 18.05.2022 № 709/1061/21), про усунення перешкод в користуванні та розпорядженні майном шляхом визнання незаконним та скасування наказу, скасування державної реєстрації, припинення права приватної власності, повернення земельної ділянки - передачу земельних ділянок з кадастровими номерами 7125185600:02:000:3739, 7125185600:02:000:3740, 7125185600:02:000:3741, 7125185600:02:000:3742, 7125185600:02:000:3743 в приватну власність, з огляду на їх особливий статус, визнано протиправною, накази Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області №№ 23-4207/14-16-СГ, 23-4208/14-16-СГ, 23-4209/14-16-СГ, 23-4210/14-16-СГ, 23-4211/14-16-СГ визнано такими, що прийняті всупереч чинному законодавству, та скасовані;

- лист ГУ Держгеокадастру в Черкаській області від 19.08.2022 №10-23-0.3-2612/2-22;

- протокол тимчасового доступу до речей і документів від 09.11.2022 ГУ Держгеокадастр в Черкаській області;

- протокол допиту свідка ОСОБА_14 від 24.08.2022 року;

- протокол допиту свідка ОСОБА_15 від 29.08.2022 року;

- протокол допиту свідка ОСОБА_16 від 20.09.2022 року;

- протокол допиту свідка ОСОБА_17 від 14.11.2022 року;

- інші матеріали кримінального провадження.

Таким чином, встановлено достатність доказів для повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.

06.05.2024 ОСОБА_5 вручено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України.

Слідчий та прокурор вказують, що доцільність застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання пов'язана з тим, що, на думку сторони обвинувачення, відповідно до п.4 ч.1 ст.184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 2, 3, 4, ч.1 ст.177 КПК України.

Так, підозрюваній інкримінується вчинення кримінального правопорушення, у разі доведення вини за яке, останній загрожує покарання у виді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, що є достатнім стимулюючим фактором переховуватись від органу досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності та свідчить про наявність ризику, передбаченого п.1 ч.1 ст.177 КПК України.

Слідчий та прокурор вважають, що підозрювана, користуючись зв'язками, здобутими за час перебування на службі, у тому числі на керівній посаді у Головному управлінні Держгеокадастру у Черкаській області, може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового розслідування та судового розгляду, через прохання чи погрози, або іншим шляхом знищити, приховати або спотворити докази, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також речі та документи, які містять інформацію щодо вчиненого кримінального правопорушення, що свідчить про наявність ризику, передбаченого п.2 ч.1 ст.177 КПК України.

Серед іншого, протиправна діяльність підозрюваної була викрита показаннями свідків ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , які підтвердили факт розгляду ОСОБА_5 заяв з додатками від ОСОБА_12 ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність, та подальшої підготовки ОСОБА_5 проектів наказів «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення», які вона згодом подала на підписання виконувачу обов'язків начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.

Враховуючи викладене, на переконання слідчого та прокурора, без застосування спеціальних обмежувальних заходів підозрювана може незаконно впливати на указаних свідків шляхом підбурювання, вмовляння, залякування, підкупуз метою примушування їх до надання завідомо неправдивих показань, або відмови від їх надання, що негативно вплине на хід досудового розслідування та судового розгляду в цілому.

Викладені доводи дають підстави стверджувати про наявність ризику, передбаченого п.3 ч.1 ст.177 КПК України.

Ризик, передбачений п.4 ч.1 ст.177 КПК України - іншим чином перешкодити кримінальному провадженню, може виразитися у створенні підозрюваною штучних доказів та підбурюванні осіб, зокрема, з числа колишніх та нинішніх співробітників ГУ Держгеокадастру у Черкаській області, які не були свідками кримінального правопорушення, до надання завідомо неправдивих свідчень на підтвердження висунутих підозрюваною захисних версій.

Таким чином, органом досудового розслідування, відповідно до п.4 ч.1 ст.184 КПК України, встановлено наявність обґрунтованих ризиків передбачених п. 1, 2, 3, 4 ч.1 ст.177 КПК України, а саме: переховуватися від органу досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Оцінюючи викладені ризики та особу підозрюваної, яка раніше до кримінальної відповідальності не притягувалась, орган досудового розслідування з метою забезпечення дієвості даного кримінального провадження, вважає доцільним обрати підозрюваній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , найбільш м'який з передбачених чинним кримінальним процесуальним законодавством запобіжний захід - особисте зобов'язання, який зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваної та унеможливить спроби останньої ухилитись від виконання законних вимог та рішень органу досудового розслідування та суду.

Разом з цим, у разі обрання зазначеного запобіжного заходу, слідчий та прокурор вважають за необхідне, покласти на підозрювану обов'язки, передбачені п.п.1-4, 8, ч.5 ст.194 КПК України:

- прибувати до слідчого, в провадженні якого перебуватиме кримінальне провадження, прокурора та суду за першим викликом;

- не відлучатись із населеного пункту, де вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи;

- заборонити спілкування із свідками у кримінальному провадженні;

- здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Таким чином, оцінивши сукупність усіх обставин у кримінальному провадженні, а саме вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення та тяжкість покарання, сторона обвинувачення приходить до висновку, що застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання, буде достатнім для запобігання вищевказаним ризикам у даному випадку, оскільки такий запобіжний захід буде достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваною особою покладених обов'язків.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 підтримали подане клопотання в повному обсязі та просили застосувати відносно підозрюваної ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, з покладенням відповідних обов'язків, передбачених ст.194 КПК України.

Підозрювана ОСОБА_5 та її захисник - адвокат ОСОБА_6 в судовому засіданні просили відмовити у задоволенні даного клопотання, оскільки підозру вважають необґрунтованою, а ризики, на які посилається сторона обвинувачення, зважаючи на сплив строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та характеризуючих даних про особу ОСОБА_5 є необгрунтованими та не доведеними.

Заслухавши доводи прокурора ОСОБА_3 та слідчого ОСОБА_4 , заперечення підозрюваної ОСОБА_5 та її захисника - адвоката ОСОБА_6 , дослідивши клопотання та долучені до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

За змістом ст.131 КПК України запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Відповідно до положень ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Згідно з нормами ст.178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує у разі визнання підозрюваного винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється; вік та стан здоров'я підозрюваного; міцність соціальних зв'язків підозрюваного в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного; майновий стан підозрюваного; наявність судимостей у підозрюваного; дотримання підозрюваним умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини; ризик продовження чи повторення протиправної поведінки, зокрема ризик летальності, що його створює підозрюваний, у тому числі у зв'язку з його доступом до зброї.

Разом з цим, відповідно до ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчинення підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст.177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Слідчим суддею встановлено, що 06.05.2024 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, тобто в службовій недбалості, неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.

Разом з цим, слідчим суддею встановлено, що в силу положень ст.49 КПК України минули строки давності, що за відповідних умов може бути підставою для звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності, та як наслідок нівелює ті ризики, про які зазначає слідчим та прокурор, а саме вчиняти дії з метою уникнення кримінальної відповідальності чи перешкоджати досудовому розслідуванню, при цьому, що фактів неявки на виклик до слідчого та прокурора чи інших дій, пов'язаних із впливом на хід досудового розслідування підозрюваною ОСОБА_5 не допускалося.

Отже, з урахуванням обставин кримінального провадження та зважаючи на характеризуючі дані про особу підозрюваної (міцність соціальних зв'язків, наявність на утриманні двох дітей малолітнього сина 2015 року народження та сина студента 2004 року народження, а також батька, який потребує її догляду, раніше до кримінальної відповідальності не притягувалася), слідчий суддя вважає, що у застосуванні запобіжного заходу відносно підозрюваної ОСОБА_5 необхідно відмовити.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 131, 132, 176, 177, 178, 179, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , погодженого прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, - залишити без задоволення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали виготовлено та проголошено 16.05.2024 року о 09:00 годині.

Слідчий суддя: ОСОБА_1